Jump to content

Martori ABS\ESP


ByZ
 Share

Postare recomandată

Verifica discurile vizual si pune pila pe marginea placutelor.Sunt patit.decat sa schimb discurile la vechea masina, am lungit-o cu placutele.Acesta a fost cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    21

  • Al Bundy

    16

  • teddyax

    8

  • nicu-florea7

    7

salut lume.daca mai este cineva pe aici sa ma ajute si pe mine cu o problema.nu pot intra cu vagul pe modulul de esp.imi spune ca nu il vede.si nici pe cel de aux heating.tot la fel.si imi mai apare eroarea 18062 please check dtc memory of instrument cluster.multumesc masina este un sharan din 2003 auy.

Modificat de VIPER79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Si cu ce te putem ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.de ce nu le vede vagul? am mai incercat activarea needle sweep dar nu are in menu asa ceva.si ce e cu eroarea aia 18062 please check dtc memory of instrument cluster.ce ar trebui facut in cazut asta.plus ca nu mi se aprinde becul becul de esp cu toate ca masina are.mul;tumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le cam amesteci...ca generatii - needle sweep sa iti apara in meniul tau, cam greu... abia la ultima generatie apare.

ai martorii ABS si ESP aprinsi, precum si semnul franei de mana - clipeste ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am inteles cu needle sweep.il cautam degeaba. la abs imi da pe vag sensor coloana volan no comunication,iar becul la esp se pare ca este ars.nu se aprinde cand apas butonul.semnul la nu este aprins.dar de ce nu pot intra pe module deloc?cel de esp si cel aux heating.si inca ceva.pe maxi dot dupa ce se incalzeste nu se mai vede.il poti face daca iti trimit bordul la buc.si cat ar costa.multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Display - da, se face - discutam la telefon sau PM, pentru mai multe detalii.

ABS - e o problema acolo, din moment ce nu poti accesa modulul - trebuie verificat....

Incalzirea auxiliara - defecta, cablaj, lipsa modul...etc - tot asa, trebuie sa verifici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,aceeasi problema cu martorii ABS,ESP care acum cateva luni s-au aprins si asa au ramas pus pe tester aparea eroare mecanica roata fata dreapta schimbat senzor respectiv inelul metalic de pe planetara cea de pe care citeste senzorul informatia,verificat rulment roata sa nu aiba joc erorile sterse dar la primul demaraj s-au aprins din nou ABS,ESP pus testerul si aceeasi eroare mecanicii dadeau din umeri ca nu mai stiu ce sa faca am mai circulat asa vreo 2-3 saptamani si ca prin minune martorii s-au stins bucurie mare dar care a durat doar cateva luni fiindca de doua zile a reaparut aceeasi problema pus din nou pe tester si apare din nou eroare mecanica(cea din poza atasata) facut verificari la roata curatat,verificat inelul de pe planetara ,rulment toate ok stres erorile dar dupa punere in miscare se aprind ambii martori ABS,ESP.Daca are cineva ceva idei ce sa mai verific ori a patit ceva asemanator niste sfaturi ar fi binevenite,va multumesc anticipat pt eventualele sugestii...

20171219_122625.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Patrix.ADGARAGE

Salutare,la un Sharan 2001 cu esp si imi stau becurile aprinse,am o eroare p1649 pe motor mentionez ca pe abs nu am erori!A mai intampinat cineva problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna lipsa comunicare cu ABS.

Verifica instalatia electrica, daca nu ii dai de cap;  in ultima instanta verifica partea electroncia a pompei ABS sau cauta alta de schimb.

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patrix.ADGARAGE

Multumesc,o sa le iau in ordinea specificata si o sa revin cu rezolvarea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patrix.ADGARAGE

Salutare,se pare ca este ecu abs-ului de vină!Aveti idee la codul:7m3907379b se mai potriveste si altul sau trebuie sa l gasesc in acelasi cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si 7M3 907 375

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.Rezolvand o parte din problemele electrice pe care le-am avut am mai ramas doar cu una.Senzor g85 no-comunication.Mentionez ca am schimbat si senzorul.E posibil ca al meu sa fi fost bun dar cine stie..Intrebarea e poate sa fie problema din central electric?Daca schimb si centralina electrica rezolv problema?Am avut probleme cu instalatia din usa stanga si cu comutataorul de lumini.Se pare ca toate au legatura intre ele prin central electric si banuiesc sa nu imi fi afectat centrala.Multu,mesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.Am rezolvat problema cu esp.Luand-o incet dupa schema si fire am rezolvat problema. Nu se alimenta senzorul cu curent.Solutia?Strap intre doua fire din mufa patrata care intra in senzor,mai exact intre cel rosu si cel cu negru/verde. Pe urma vcds-modul abs-login-revenire la setarile de baza-sa calibrat perfect.Am un esp perfect acum.Oricum voi pune poza cum am facut .O seara buna prrieteni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patrix.ADGARAGE

Salutare,am rezolvat si eu intr-un final!Sigurante bune cablaje verificate pe continuitate inlocuit calculatorul cu altul pana la urma sa mi dau seama ca era problema din cutia de sigurante de la baterie,intrerupta in interior pe plusul permanent al ABS-ului!Mare atentie la cutia neagra!!!Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU inteleg cum ai verificat cablajul si ti-a dat continuitate , el fiind intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patrix.ADGARAGE

Siguranta bună,continuitate pe cablaj din mufa care intra in cutia de sigurante dar din siguranta spre pinii mufei de iesire intrerupt(oxidat acolo in cutia de sigurante)

NU MAI CITA POSTUL ANTERIOR, ESTE INTERZIS DE REGULAMENT!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, va rog sa ma ajutati cu o problema la Sharan-ul meu din 2002 motor AUY, de 2 zile mi s-a aprin ESP-ul in bord, becurile la stopul pe frana functioneaza (deci nu cred ca e switch-ul de la pedala de frana), iar pe tester imi da eroare de g201, din ce am citit pe net e senzorul din pompa ABS, intrebarea mea este daca se poate schimba acel senzor, repara sau se schimba pompa cu totul. Si daca schimb pompa de ABS ea trebuie cumva calibrata,  adaptata ? Multumesc.

000000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba intai switch-ul de la pedala de frana si vedem daca isi revine sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, mersi de raspun, am intrat cu VCDS pe motor si pe grupul 6 la pedal monitoring apare cand apas pedala de frana  1011 si cu ambreiajul calcat apare 1111 , asta nu ar deduce ca sw-ul ar fi functional ? plus ca azi mi-a aparut cu rosu  -brake fault stop service manual- dar se stinge si am obs ca reapare cand e frana de mana ridicata, posibl sa fie placule de pe spate uzate au in jur de 45.000 de km (nu am apucat sa ma uit la ele) si sa fi scazut lichidul de frana ? au vreo legatura cele doua probleme sau doar o concidenta,  Multumesc astept raspunsurile voastre.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, MOSU_XXL said:

cu VCDS pe motor si pe grupul 6 la pedal monitoring apare cand apas pedala de frana  1011 si cu ambreiajul calcat apare 1111 , asta nu ar deduce ca sw-ul ar fi functional ?

in teorie, da - banuiesc ca daca nu era apasat, era 1000 ? daca da, e ok, sau cel putin asa pare.

verifica nivel lichid/completeaza - placutele nu au treaba cu avertizarea pe ABS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca nu e apasat apare 1000.

Am schimbat placutele spate (mai mergeau celelalte) si am completat cu lichid de frana si am scapat de "brake fault" acum ramane sa caut o pompa de ABS si un mecanic bun sa o schimbe. Greu tare cu mecanii .... e ca la doctor te duci cu o problema si te intorci cu doua.

Multumesc mult de ajutor. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate iar a aparut "brake fault" , si a scazut si nivelul, si am descoperit cateva pete presupun de lichid de frana sub masina, asa ca a fost dusa in servis si urmeaza verdictul.

O intrbare mai am, la problema cu ESP-ul respectivul senzor g201 se afla in pompa de ABS sau separat si se poate schimba  ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!