Jump to content

Service Volksparts - Linie ITP


volksman
 Share

Postare recomandată

Buna ziua tuturor,

deschid acest topic pentru a anunta un nou serviciu pe care il putem face la noi in service si anume Inspectia Tehnica Periodica, popular numita ITP.

desi pare paradoxal nu am dorit sa facem reclama service-ului nostru care functioneaza deja de 3 ani
fiindca ... nu prea avem loc pentru reclama, este in permanenta aglomerat si nu am face decat sa cream animozitati,
de ce chemam lumea daca nu ii putem rezolva pe toti imediat. In acest domeniu fluxul natural de clienti multumiti este suficient
pentru a face treaba corect atat din punctul de vedere al clientului cat si a eticii profesionale pe care ne-o impunem,
o reclama agresiva a cuiva din domeniu deja ma pune pe ganduri, de ce are nevoie de ea ?

cu aceasta ocazie va pot expune cateva din principiile noastre :
- mecanici bine pregatiti, pentru care meseria este o profesiune de credinta : mecanici de o viata cum se zice,
nu reconvertiti din zugravi sau reparatori de imprimante
- dotare corespunzatoare: intr-un service nu sunt niciodata destule scule, noi am investit in fiecare an, ultimile
dotari sunt aparatul de AC, linia ITP, etc
- etica profesionala : nu vom cere niciodata schimbarea unor componente care nu necesita schimbare, nu vom descoperi defecte imaginare,
ba dimpotriva, a trebuit sa facem retur la piese aprovizionate in urma constatarii binevoitoare facute in alte service-uri
- legalitate : service-ul este certificat RAR pentru a fi recunoscute lucrarile, autorizarea liniei ITP nu este decat un pas mai departe in aceasta directie
- preturi corecte atat pentru piese cat si pentru manopera: nu am dorit niciodata sa fim considerati cei mai ieftini,
dar am fost surprinsi sa descoperim de atatea ori ca pretul nostru corect este un chilipir pe langa altele,
de asemenea nu este o problema sa fim cei mai ieftini atunci cand prioritatile o cer, este alegerea clientului
- de obicei lucram cu piesele vandute de noi : putem controla calitatea lor, avem o siguranta a reparatiei facute si
din nou ... nu avem timp sa montam piesele noastre, dar ale altora ...

recunosc ca am profitat de popularizarea liniei ITP pentru a face acest anunt fiindca m-am simtit vinovat,
de cate ori cate un client al magazinului ne povestea ce a patimit pe unde a ajuns prin service-uri,
si ne reprosa ca nu l-am anuntat ca avem service

acum am anuntat smile.gif

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare...este cumva cel al domnului ciprian?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ma gandeam cand o sa faci public service-ul :)

Nu sunt singurul care i-a calcat pragul, asa ca poate reusesc sa fiu primul care sparge gheata si da un feedback mai mult decat pozitiv acestui service.

De aproape 3 ani imi fac reviziile si toate reparatile la masina/ masini in acest service (mai putin partea de vopsitorie care m-a indreptat catre reprezentanta VW). Cu mana pe inima pot afirma ca mecanicii, in special Ciprian, sunt pasionati de ceea ce fac si pun suflet in adevaratul sens al cuvantului. Nu am fost niciodata "pacalit" - gen hai ca trebuie sa schimbam si asta, si aia..etc, chiar dimpotriva, am fost consiliat in a nu schimba niste piese doar ca asa mi se pare mie ca nu arata sau functioneaza corespunzator. Nu vreau sa va plictisesc cu un post lung si plictisitor, dar am simtit nevoia sa impartasesc si celorlalti colegi de forum parerea mea despre aceasta echipa.

Toata stima pentru Ciprian, George si bineinteles domnul inginer de la ITP. Keep going Alex! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Berceni, str, Varciorova nr.9, in apropiere de statia de metrou Aparatorii Patriei.

LE: Sper sa nu se supere Alex ca am raspuns eu :)

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare...este cumva cel al domnului ciprian?

tot Ciprian este si la noi la service, daca e in Varciorova 9,

e al nostru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun asa, service la o strada de mine :blink:

Exista cumva vreun discount la montarea pieselor in cazul in care sunt cumparate de la Volskparts si asamblate la service-ul mai sus mentionat, si se tine si cumva cont de vwforum membership?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun asa, service la o strada de mine ;)

Exista cumva vreun discount la montarea pieselor in cazul in care sunt cumparate de la Volskparts si asamblate la service-ul mai sus mentionat, si se tine si cumva cont de vwforum membership?

dupa cum spuneam, nu avem timp sa montam la toata lumea care a cumparat de la noi, nu mai vorbesc despre piesele din alta parte...

corectitudinea e cea mai valabila reducere, daca ai vreo problema justificata cu preturile o rezolvam, eu ma ocup de ce inseamna forum,

multumim

Modificat de volksman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu ITP-ul in proaspat construita statie.

Desi am fost putin dezamagit de rigurozitatea Dlui Florin, care nu a vrut sa imi admita masina cu rotile de 16" (avand doar R15 in cartea de ID la ditamai B5.5 sedan a trebuit sa duc masina la RAR pentru modificare) pana la urma a fost ceva benefic. Iar asta pentru ca legislatia a devenit mai stricta si, prin sondaj, masinile verificate ajung sa fie reverificate de catre un inginer RAR care se deplaseaza personal la fata locului. S-a intamplat si la mine, iar daca nu era Dl Florin sa discute cu persoana trmisa, as fi ajuns RESPINS din cauza farurilor cu Xenon (sunt cu lupa, dar lipsesc stropitori si autoreglarea dinamica).

Asadar, cei cu Xenon montat suplimentar aveti grija, RAR-ul nu mai iarta. Se leaga chiar si de LED la numar, pozitii etc.

- etica profesionala : nu vom cere niciodata schimbarea unor componente care nu necesita schimbare, nu vom descoperi defecte imaginare,

ba dimpotriva, a trebuit sa facem retur la piese aprovizionate in urma constatarii binevoitoare facute in alte service-uri

Confirm celor spuse de Dl. Alex. Daca la un service i s-a spus tatalui meu ca e necesar sa schimbe un brat al suspensiei, Dl Ciprian si Dl George au constatat ca nu e nici vorba necesar asa ceva, dovada ca am trecut fara probleme ITP la partea de suspensii.

Recomand !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu ITP-ul in proaspat construita statie.

Recomand !

multumim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand caut un un service bun si Alex nu sufla nimik.

Cum se poate face o programare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma intereseaza.clientul poate veni cu piesele lui?influenteaza costul manoperei?

Modificat de JPLS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand caut un un service bun si Alex nu sufla nimik.

Cum se poate face o programare?

ma intrebi aici sau pe privat,

iti fac legatura cu baietii de la service,

multumim

si pe mine ma intereseaza.clientul poate veni cu piesele lui?influenteaza costul manoperei?

am raspuns mai sus :

"- de obicei lucram cu piesele vandute de noi : putem controla calitatea lor, avem o siguranta a reparatiei facute si

din nou ... nu avem timp sa montam piesele noastre, dar pe ale altora ..."

" corectitudinea e cea mai valabila reducere, daca ai vreo problema justificata cu preturile o rezolvam, eu ma ocup de ce inseamna forum,

multumim"

asadar preferam sa rezolvam o eventuala problema pe care ati avea-o cu preturile daca e cazul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdannovaceanu

bravo alex, in sfirsit va apropiati de perfectiune.....magazin, service autorizat rar plus itp, mai ramine vopsitoria!!!

si apoi, daca tot e vorba de putina reclama sa le spun celor de pe forum ca subsemnatul a reparat masina la voi de vreo trei ani incoace, cu piese furnizate de tine..........calitate super, preturi corecte, ba s-au facut si reduceri, asa ca domnilor apelati cu incredere la volksparts.cine nu crede sa vada masina forjata de baiatu si reparata la voi!

inca odata, felicitari alex si echipelor de la magazin si respectiv de la service, in special celei din urma : ciprian, george si florin - "prietenii stiu de ce...' . sa o tineti tot asa si la mai mare!

custima, bogdan novaceanu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offf acum ca a aflat toata lumea o sa ma chinui sa prind un loc liber! :wub:

Merg de vreo 3 ani acolo (aveam impresia ca sunt mai multi) si nu am ce reprosa. Am schimbat la Ciprian de la distributie si suspensie pana la placute de frana si ulei si de fiecare am plecat multumit. Lucreaza bine si repede, nu trage mata de coada si nu se tine de mistouri in loc sa munceasca.

Succes cu statia ITP! Cu service-ul n-am ce sa-ti mai urez, doar daca poti sa-i clonezi pe baieti sa poata lucra pe mai multe masini ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da am fost acolo cu masina anterioara cand am cumparat-o. Pe deplin multumit. Sunt sigur ca si acum Cirprian si Alex se descurca de minune.

Keep up the good work !

Felicitari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am fost acolo cu masina anterioara cand am cumparat-o. Pe deplin multumit. Sunt sigur ca si acum Ciprian si Alex se descurca de minune.

Keep up the good work !

Felicitari.

multumim, te mai asteptam cu masini de pe planeta asta :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care ne-au intrebat, am gasit o imagine pe Norc a Service-ului nostru,

dupa cum va ziceam, Hala rosie cu trei usi de garaj,

ca acum e aglomeratie pe strada si a mai nimerit lumea la service-ul de dacia de alaturi

unde este tot un Ciprian, dar nu cel care trebuie :lol:

post-3540-0-73929800-1289924496_thumb.jp

Modificat de volksman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost si am facut schimbul de filtre, ulei si lichid de frana la service-ul din titlul topicului - deplin multumit de calitatea serviciilor, de atentia cu care se lucreaza, si respectul fata de client si masina acestuia. Ca tot se anunta iarna, am decis si montarea scutului de metal (achizitionat tot de la Alex).

Pe langa operatiunile de mai sus, am "incercat" si linia ITP. Totul a decurs OK, chiar am ramas surprins ca nivelul noxelor este conform standardului de Euro 5 nu de Euro 4 cat e masina (si nici nu am DPF biggrin.gif, ci numai motorina de calitate si talpa grea pe turometru). Ca tacamul sa fie complet, cand sa scoata masina de pe rampa, surpriza - o blocase RAR-ul si a trebuit sa astept sa apara monitorul trimis de ei. S-au reluat o parte din verificari, toate trecute cu brio. Precizez ca monitorul de la RAR a acordat o atentie deosebita dimensiunilor anvelopeleor si indicelui de viteza si greutate, dar si sistemului de lumini, franare si suspensie al autovehiculului.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin azi cu inca un plus la respectivul service. Am fost nevoit de imprejurari sa schimb niste furtune roase (de soarece sad3.gif) de la vasul de spalat parbrizul si luneta la o alta masina non VAG care este in familie. In mai putin de 30 min. masina era gata si se puteau folosi din nou stergatoarele. Multumesc inca odata lui Ciprian pe aceasta cale - mare om, mare caracter si plin de solutiismile.gif.

LE: Sper sa nu se considere reclama mascata facuta respectivului service, dar nu pot sa nu apreciez atat disponibilitatea cat si profesionalismul celor care isi desfasoara activitatea acolo. Keep going Alex, Ciprian & George icon_thumright.gif.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: Sper sa nu se considere reclama mascata facuta respectivului service, dar nu pot sa nu apreciez atat disponibilitatea cat si profesionalismul celor care isi desfasoara activitatea acolo. Keep going Alex, Ciprian & George icon_thumright.gif.

multumim si noi Mihai,

cred ca le si esti simpatic :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: o curatare completa a admisie de ulei la un 1.9 TDI cat ar costa si cat ar dura ca timp (ore) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa stiu daca este posibila si cat ar costa o revizie completa a unui VW Golf 4 / 2003, AXR precum si un deviz estimativ al interventiilor necesare, urmare constatarilor reviziei.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!