Jump to content

Suport pahare blocat !


ByZ
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am observat ca mai am un singur suport de pahare functionabil,celalalt din pacate este blocat.Mai poate fi reparat sau trebuie sa caut altul?Stie cineva cum as putea sa`l demontez ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem mai demult ca ai avut si tu probleme cu el,dar nu mai gaseam exact unde era postu :biggrin: .Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite si o schita cu privire la arc. la mine s-au rupt acele "urechiuse" ale capatului x de la arc. poti sa iti semnezi pe el cu un permanent marker subtire,si apoi il prinzi intro mengina finuta, si i faci iarasi aceeasi forma cu flexul. mie mi-a iesit, dar ai grija ca extrem de repede se fisureaza foita de arc si cu cat il scurtezi mai mult suportul prinde viteza tot mai mare...

sau, sa speram ca doar au iesit acele urechiuse ale arcului.

ps: suportul il scoti prin tragere :)

post-61162-1285537338_thumb.png

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cand am cumparat masina ambele suporturi de pahare erau blocate.

Am inteles mai apoi ca e o problema comuna la Sharan, datorita pozitiei lor (lovesti cu mana suportul stanga cand schimbi vitezele) dar de obicei e cauzata de suc varsat pe suport si daca incerci sa tragi de ele se rupe ceva pe acolo.

La mine s-a rezolvat simplu - am incalzit vreo 5-10 minute suporturile cu uscatorul de par pana s-au deschis, apoi le-am spalat bine cu spirt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh, la mine chiar s-a rupt arcul acela, si puteam eu sa il tot incalzesc cu uscatorul de par ca sigur nu se repara singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie careva daca bandourile de pe usi sant lipite sau intra in ceva cleme,si cum schimb un bec la scrumiera?multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Fara suparare, dar ce treaba are asta cu "suport pahare blocat" ?Cred ca locul mai potrivit era la "INFO SHARAN" :icon_thumright:.Atentie pe viitor ,"poluam" aiurea topic-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ca sa ajungi la suport trebuie sa scoti playerul si asa vei avea acces

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

colegii,vrand sa curat suporturile de pahar deoarece mergeau greu,le-am demontat.chestia este ca nu mai stiu sa le montez la loc.cand le-am demontat,am tras de suport si a iesit decat jumatate din el ,acel arc si bucata de plastic pe care vine arcul.cealalta jumatate din bord, am scos-o cu doua surubelnite plate.acum vreau sa montez totul la loc,dar nu reusesc sa imi dau seama cum trebuie montat arcul si unde.ma puteti ajuta?daca aveti o poza,ceva care ma poate ajuta ar fi extraordinar.nu pot sa vad cum vine montat nici la celalalt suport,deoarece la fel am facut si cu acela.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te ajuta postu 1038??

http://vwforum.ro/topic/4159-info-sharan/page-52


Demontare, curatare, ungere suport pahar (cup holder) Sharan 7M.

Demontarea. Lasati playerul si celelalte componente ale bordurui montate. Este riscul de a scapa o rola impreuna cu foaia-arc in bord, eu am scapat-o (aveam H.U. si buzunarul demontate) si-am recuperat-o de sub scrumiera; daca nu scoateti suportul intreg.
Fiecare suport de pahar se elibereaza din consola centrala cu doua surubelnite plate si o tragere simtita inafara. Daca trageti prea puternic ve-ti scoate doar jumatate din suport, vedeti in poze.
Nu vad sa fie nevoie de a dezmembra mai mult de atat (ce se vede in poza):
Dt7iMqO.jpg
 Suportul ce gliseaza: http://imgur.com/AhC5Ayu  | Cutia/carcasa suportului: ( http://imgur.com/Rf4R3hE ) |
Cele doua surubelnile se baga in extremitatile (orizontal) din partea de sus a suportului, intre carcasa suport si niste cleme de plastic ale bordului (una in fiecare parte, doua per suport). Clemele, fiind din plastic, se pot rupe cu usurinta (am rupt una).
C6PU20D.jpg
(poza este facuta dupa ce-am terminat operatia)
Pentru curatare si ungere (http://imgur.com/p6dGfaR) am folosit WD-40, o perie de dinti, substanta de curatat geamurile (degresant, cu alcool), vaselia pt mecanisme fine si o surubelnia plata foarte subtire pentru a baga vazelina prin articulatii. Hartie sau ceva de sters mizeria si umezeala.
Dupa ce-i scos din bord. Scoate-ti partea culisanta din carcasa sa (doar cu mainile sau cu o surubelnita plata) largind deschiderea carcasei (trebuie sa faceti loc pinionului galben).
Carcasa am curatat-o cu peria de dinti folosind solutia de geamuri si-o clatire cu dusul de doua ori.
Suportul de pahare. Partea din spate unde se afla pinionul galben pana la orificiul in care bagi paharul, am curatat-o cu WD-40 si peria de dinti. Partea (din fata) in care se pune paharul am curatat-o cu solutia de spalat geamuri (ca e degresanta) fara sa ma ating de partea ce-am curatat-o cu WD-40. Rola de plastic am curatat-o cu solutia de geamuri.
Foaia-arc am extins-o, curatat-o cu solutia de geamuri si sters-o cu hartie. E nevoie de doi oameni aici, unul tine arcul extins si celalalt curata, sterge. Mizeria de pe foaia-arc face ca suportul sa iasa sacadat. Arcul nu avea urme de vaselina, deci le-am lasat pe ambele curate.
Vaselina am pus pe pinionul galben, pe pinionul maro, si prin toate articulatiile mari pe ambii suporti.
Am pus vaselina in colturile cutiei in care gliseaza suportul doar unuia din suporturi deoarece nu era urma de vaselina acolo dar eram curios sa vad rezultatul. Suportul respectiv iese mai lin decat celalalt fara vaselina in carcasa.
Sa fie zis... suportul de pahare nu avea urma de vaselina niciunde, dar daca tot l-am spalat de mizerie (au fost cleioase/murdare de cafele, sucuri varsate) si aveam vaselina de mecanisme fine, l-am uns.
Dupa curatare si ungere se monteaza totul la loc (e intuitiv).


Go play   :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ajutorul acelei postari am reusit sa il demontez,dar cum a iesit decat jumatate din el,nu stiu cum sa pun arcul la loc acum.unde sa il fixez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca lam dat jos,sper sa-ti fie de folos,daca te uitai atent la prima poza si la primu suport de sus din poza te prindeai cum vine:

 

post-36318-0-97347200-1404907625_thumb.j

post-36318-0-62248600-1404907635_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegu adrianf ,iti multumesc enorm pt poza!ma tot uitam,am luat suportul pe toate partile,dar nu imi dadeam seama nicicum cum sa pun arcul.acum o sa pot sa le remontez.mersi inca odata!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere dragule,spor la mesterit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua

La o groapa luata din neatentie unul din suportul de pahare mi s-a deschis si nu il mai pot inchide. Apas pe el il duc in pozitia initiala dar nu ramane agatat la locul lui se deschide. Va rog mult spuneti-mi mai merge reparat? sau trebuie schimbat neaparat? Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da jos suportu si vezi cei baiu,noi nu stim sa-ti spunem ce are suportu tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am gasit problema.... in spatele suportului (sertarului care culiseaza) are un mic pin care tine suportul prins cand il inchid, acel pin s-a rupt si nu mai are in ce sa stea blocat. Am sa incerc sa il inlocuiesc cu altceva ce poate tine in loc de pin, daca reusesc bine daca nu altul. Multumesc, oricum nu reuseam sa aflu daca nu il demontam. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!