Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

cauta pe youtube este unul care arata cum sa modifici din vcds ca sa nu mai se stinga ecranu......(il cautam eu dar nu am timp ma gandesc ca poate vrei rapid sa scapi de problema)Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am încercat și varianta asta, cred că am menționat într-un post anterior, dar interfața mea (o clonă), cât și una originală, nu văd respectivul canal pentru a modifica valoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta pentru ca nu toate aparate suporta ... poate stie colegul alt video ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@costi88cosMersi de informatii! Deci nu o sa mai mearga comenzile pe volan legate de radio dar presupun ca cele din partea dreapta, din care accesez meniul masinii o sa mearga in continuare, nu? 

Legat de MirrorLink, eu intentionez sa cumpar varianta care suporta CarPlay, deoarece folosesc un iPhone 7. Oare are cineva si varianta aceasta sa-mi zica un pic mai multe detalii legate de CarPlay? Discutam acum cateva zile cu vanzatorul de pe AliExpress si nu era capabil sa-mi explice care sunt diferentele intre cele 2 unit-uri de mai jos desi este o diferenta de 130 de dolari intre ele. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D@ny - n-am mai avut timp sa umblu la masina, dar sincer nici nu stiu de unde sa ma leg la un plus continuu, ca nu am bricheta pe spate..

Modificat de danut z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

da exact la clipul asta ma m uitat  si eu,azi mi a venit interfata de la ross tech din pacate nu stiu de ce dar se pare ca smecheria facuta de el merge doar pe modelul acela pe rcd330g plus nu merge .

acum sunt 2 optiuni

           - cumparam sygic car navigation cu 79,99 de euro am vorbit cu ei merge in miscare fara nici o problema.

           -cumparam un can bus interface pentru al pacali

http://www.ebay.de/itm/ADAPTER-TV-FREE-VIDEO-IN-MOTION-MIB-MIB-2-WORK-MIRROR-LINK-/201638842899?hash=item2ef29c9213:g:8qoAAOSwyLlXo2Ad

 

padrefloryn partea dreapta a volanului nu are nici o problema. 

Modificat de costi88cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@padrefloryn poti confirma daca radio si mirrorlink pe navigatie functioneaza in acelasi timp? 

Sygic poate fi cumparat cu 25E, versiunea full in appstore. 

Orice ar fi, ceva nu se "leaga" pentru ca sygic trebuie sa mearga pe mirrorlink chiar daca este versiunea free plus ca atat mirrorlink cat si carplay se lauda ca maps-ul merge fara probleme, ca se pot citi sms-uri, initia apeluri dar in realitate ... numai la semafor! Singura explicatie posibila este ca aceste unitati vin cu ceva limitari impuse de legislatie si cum vcds-ul nu "vede" nimic cand acceseaza adresa radio, solutie usoara nu prea exista. 

Eu astept versiunea noua de 330 plus cu carplay nativ ...187B (cea cu butoanele din dreapta phone-app-setup), sunt curios daca va avea aceleasi limitari. Cel mai probabil le va avea, din pacate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când te conectezi mirrorlink, nu merge radio. Poți configura meniul „car” ... doar la HTC, căci Samsung e în urmă cu dezvoltarea aplicației, și accesezi de acolo ce dorești (Here maps - pt. că o utilizez fără internet, muzică, aparat foto :), chrome, youtube, etc ... poți adăuga în meniul aplicației „car” orice ai pe telefon). Așa cum am mai spus, sygic nu funcționează în mișcare, iar deocamdată , singura soluție a rămas interfața menționată în alt post, despre care pot spune că se descurcă excelent.

Am găsit un update la ruși, dar încă nu am probat ... trebuie neapărat stick de 4 gb https://www.drive2.ru/l/464765215402099509

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@padrefloryn mai am si eu o intrebare : Cand este conectat la MirrorLink telefonul se incarca ? :D  Banuiala mea este ca nu se incarca cat are conexiunea stabilita. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sygic la 25. De e este doar pentru telefon dacă te uite pe app store (play store) este sygic car navigation ,si când intri poti cumpăra cu 79.99 premium pentru mașina care merge fără probleme.

Eu cu vcds original văd acum tot ce se poate face la RCD330g plus si nu ma ajuta cu nimic ....:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa este. Pt. auto, trebuie instalată „Sygic in car navigation”, care e vreo 80 de euro, dar tot nu merge.

Dacă vezi cu vcds original totul ... eu nu am boxe spate, unde intru să configurez „front speakers only” ? pentru a nu mai avea eroare

Mulțumesc!

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu revenire la camera marsarier pe rcd 330 plus, tocmai am pus un releu de timp si face la fel (nu mai merge daca nu dau "x")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@costi88cos - asa este, 80Euro pentru varianta Sygic Car Navigation dar ei se lauda ca merge in miscare, @padrefloryn - de unde ai info ca nici varianta de 80Euro, speciala pentru auto nu merge in miscare cu mirrorlink/carplay (ei asa zic (dezvoltatorii)?

@danut z - totusi, ai incercat si cu un plus permanent sau contact, in locul celui de marsarier? Macar de test poti trage un fir direct din baterie la plusul camerei, prin exteriorul masinii si faci asa cateva verificari, vezi cum se comporta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@D@ny fara releu, doar pe direct, are calitate slaba camera si tot la fel face. Acum cred ca e de la casetofon, mai astept niste raspunsuri de la aliexpres in legatura cu camera. Ma duc mai tarziu sa conectez vag sa dau un test de erori la modulul 56 radio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aplicația cumpărată de la ei cea pentru telefon.am trimis mail ai ca răspuns a fost ca e certificat si ca funcționează....

@Padrefloryn dă-mi adresa de email nu reușesc sa urc mai mult de 1.99 mega si cu telefonu nu ma descurc.

Modificat de costi88cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie: acel firmware este pentru carplay, merge doar pt anumite unitati si fara update de ram, unitatea se va restarta foarte des. 

Dupa acest update NU se mai poate reveni la varianta initiala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, D@ny said:

@padrefloryn - de unde ai info ca nici varianta de 80Euro, speciala pentru auto nu merge in miscare cu mirrorlink/carplay (ei asa zic (dezvoltatorii)?

 

Eu am descărcat si instalat sygic in car navigation de pe filelist. Se instalează, se activează, funcționează corect pe telefon, dar mirrorlink în mișcare ... nu. Am făcut la fel și cu BringGo, dar același rezultat.

pt. costi88cos:   padrefloryn@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu un rcd330 plus trecand de la rcd 510. Nu stiu de ce ii zice rcd ca nu are cd reader, dar ma rog. Incep cu relele: nu afiseaza clima la g6, nici postul radio sau cantecul pe bc. Mirorr link e in faza incipienta, nici nu l am frecat destul inca. Eu am samsung a5 si nu afiseaza decat 6 pictograme, la un rus pe iutub cu acelasi a5 afisa tot telefonul.

Puncte bune: suna bine, se concteaza repede bt, esti auzit bine de celalat, fara fasaituri, ecou, microfonie. Comenzile pe volan sunt compatibile. Totul e plug in play. Merge si fara cheie in contact, mai putin bt. Lucru care ma incanta fata de alte chinezarii care stateai cu cheia in contact pe nu s ce pozitie. Cum nu ma omor dupa navi, dvd, cd, e ok pt mine. Insa daca e sa dau timpul inapoi, nu cred ca l as mai achizitiona. As face un efort financiar sa cumpar ceva cu android.

Am renuntat sa cumpar un rns 315 deoarece toti vanzatorii sunt niste jnapani,  vor bani pt montaj, pt antena, pt microfon, pt harti, pt activat nu s ce dreaq, etc. M am saturat de jecmaneli si smecherii. Nu mai intru in amanunte. 

Asta l am montat in 5 minute si a functionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 9 ore, Leonica a scris:

... Eu am samsung a5 si nu afiseaza decat 6 pictograme, la un rus pe iutub cu acelasi a5 afisa tot telefonul...

...

La acel rus "transferul" se face prin android auto nu prin Sygic.

Si eu sunt in ceata... Sa activez Mirrorlink sau nu (130 Euro pe ultimul Bolero)?

Modificat de _R_A_D_U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti dispus sa mai dai inca 100 de euro dupa aceea pe un disposidiv sa iti permita folosirea lui si in mers MERITA ai absolut tot ce face si telefonul ,la htc m9 al meu merge fara nici o problema se misca superb!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM cameras have function to stay alive for 8 seconds even if reverse gear is disengaged. So this is the main reason why we are getting camera error. Aftermarket cameras doesn't have delay module in it. So HU thinks that connection is interrupted, thus it gives error. http://www.team-bhp.com/forum/car-entertainment/182719-vw-polo-vento-replaced-stock-rcd320-rcd330-plus-rear-view-camera-installation-guide-2.html

se pare ca trebuie un delay timer pentru camera marsarier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cand am facut upgrade de la rcd300 la rcd310, nu am avut adaptor fakra si am lasat un singur cablu de la antena conectat iar receptia radio era destul de slaba, pana am montat adaptorul si s-a rezolvat.

pentru rcd330, vad ca adaptorul inclus conecteaza doar un singur cablu de antena la unitate, nu vor fi probleme de semnal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • cristi03
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!