Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

Deci un RNS 510 mi-ar merge cu comenzile de pe volan la masina actuala? Cu bluetooth-ul cum se procedeaza la aceasta unitate? Un alt motiv foarte important pentru care am luat RNS 315 a fost faptul ca are BT incorporat, imi pot conecta telefonul, raspunde la apeluri + asculta muzica prin BT. Va trebui sa iau unitatea de BT separat, nu?

Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, RNS 510 este compatibil cu volanul multifunctional de Golf 5 si afisarea pe maxidot.

Da, iti cumperi modul separat de bluetooth - instalezi kit-ul - modul, cablaj, banuiesc ca microfon ai instalat deja.... sau ai in plan.

Am banuit ca de aia ai cumparat 315-le... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, in regula. Da, microfonul si antena GPS, le am deja cumparate si montate pe RNS 315 si functioneaza fara probleme. Ai vreo idee de unde pot cumpara acel modul bluetooth si la ce costuri ma ridic? Ideea e ca nu vreau neaparat navigatie deoarece oricum folosesc telefonul pentru asa ceva. Cred ca in cazul acesta ar merge si un RCD 510, nu?

Si inca o intrebare: se pot afisa cumva si senzorii de parcare? Acum sunt doar cu beep beep. :) 

Mersi!

 

 

Modificat de 8Ball
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt afisare senzori - necesar - can gateway 1k0 xxx xxx de la K in sus. Trase alte fire de can de la modul la can gateway plus codarile aferente. Trebuie vazut ce marca de senzori ai - Valeo pt OPS.

Kit bluetooth - varianta doar voce/sunet - kit-ul undeva pana in 200 euro.... cu afisare pe bord rosu si rcd/rns - mai scump...undeva in jurul la 300-350 euro.

Da, merge si RCD510 - dar sa fie de Bosch, nu Delphi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor!

La masina din semnatura Touran 2011 am rns 510 varianta K 2014 nu stiu daca acest rcd 330 G plus este un upgrade. Inca nu m-am familiarizat cu toate specificatiile lui. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi... mai ales de unde se poate cumpara. Am gasit aici ceva 

https://www.olx.ro/oferta/nou-vand-rcd-330g-plus-6-5-cu-folie-original-mirrorlink-pt-vw-ID6Lod0.html

Intrebare: mai au rost modulul bluetooth 5k... microfonul si chiar antena de gps daca se monteaza acest rcd 330gplus?

 

Modificat de middlefarmil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la RCD 330g - nu ai nevoie de modul BT separat - are integrat.

in rest, RNS 510 este peste el, avand navigatie integrata, etc - de unde si diferenta de pret, intre RCD-ul nou... si 510-le SH...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bluetooth integrat are si rns 315.... ideea ca acest 330 g plus are si acel mirror link. Adica, din ce am citit aici pe forum poate prelua functiile telefonului ca un al doilea display si poti rula video,  audiosi google maps etc.

Un coleg ceva mai in urma spunea ca a folosit cd ul pt activatea video in motion  pe 330g plus si a reusit sa il faca sa ruleze aplicatiile de pe tel pe rcd si in mers.

Daca este asa eu il consider superior rns 510. 

Ce nu stiu este daca functia mirrorlink functioneaza simultan cu cea  de bluetooth in aceasta legatura tel - rcd330g plus?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de telefon, poate prelua anumite aplicatii sau nu. Spre exemplu, la Iphone poate prelua numai hartile lui, nimic altceva

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 3 versiuni de RCD330G pe piata : 

sw 5314 hw 534 ----this one supports CarPlay;

sw 5215 hw 526 ---- this one can update to support CarPlay.

sw 0210 hw 025  ---- Does not support CarPlay , does not support update , mirrorlink connection problems with some devices

Ultima este cea mai comuna de pe piata noastra si de pe eBay de altfel si cea mai ieftina . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine are telefon care suporta Mirrorlink, in combinatie cu google maps sau Sygic, consider RCD 330 plus superior RNS 510. Calitatea sunetului este foarte bună, scanează automat toate posturile de radio, bluetooth ok etc. La dezavantaje as trece lipsa comenzilor vocale. Pentru 100 € a fost o investitie foarte bună, dezamăgirea mea a fost ca LG-ul G4 nu suporta Mirrorlink, cu toate ca pe site este trecut in lista telefoanelor care suportă.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi. Inteleg ca exista si module separat care ofera functia mirror link care lucreaza cu rns 510. 

Aceasta ar fi o varianta mai buna? Ca si functionalitate si compatibilitate?

Nu m-as desparti asa usor de rns 510.... mai mult.... gasesc rcd 330 doar fabricatie China cu meniu in engleza si chineza. Si ff greu gasesti variantele expuse de doomy

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD 330 se fabrica doar in China, pentru ca echipeaza masinile vandute acolo. CarPlay este pentru Iphone. Versiunea sw 5314 hw 534 are pret dublu fata de prima versiune.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, DiLivio said:

Pentru cine are telefon care suporta Mirrorlink, in combinatie cu google maps sau Sygic, consider RCD 330 plus superior RNS 510. Calitatea sunetului este foarte bună, scanează automat toate posturile de radio, bluetooth ok etc. La dezavantaje as trece lipsa comenzilor vocale. Pentru 100 € a fost o investitie foarte bună, dezamăgirea mea a fost ca LG-ul G4 nu suporta Mirrorlink, cu toate ca pe site este trecut in lista telefoanelor care suportă.

lipsa comenzi vocale, lipsa afisare pe BC, etc

altfel, nu merge cu toate telefoanele Mirrorlink-ul cum trebuie sau cum ne imaginam noi, din pacate.

Nu poti compara o unitate care costa 100-150 euro noua....cu una care costa 400-500 euro SH... noua avand un pret fabulos.

Eu am montat cam toate unitatile pe VAG-uri, deci le cam stiu.... este ok pentru acest nivel de pret, are BT incorporat, etc - este ieftina si ok - mai buna decat RNS510, pentru aceste platforme, nu cred. Mai accesibila ? sigur da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin. Acum imi este clar. Pt mine faptul ca nu comunica cu mfd este determinant in alegere. 

Totusi am vazut ca se comercializeaza modul mirrorlink pt unitatile oem Rns510 dar se pare ca mai trebuie si o interfata video..... daca stiti detalii va rog sa lamuriti cum se monteaza acest ansamblu si poate cat costa o astfel de investitie?

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si parca nici clima nu o afiseaza, daca imi aduc bine aminte - am montat mai multe, pe diverse modele/ani fabricatie, de aceea nu imi aduc exact aminte la fiecare ce mergea si ce nu.

Altfel, trebuie sa inlocuiesti si camera de mers inapoi (daca ai) - intrucat la RNS este RGB, iar la 330 este simpla, pe AV.

Sunt diverse module pt mirror link pe HU OEM- interfete - eu pana acum, nu am gasit una care sa fie la un pret ok si sa lucreze perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu afiseaza clima, iar pentru camera se rezolva cu un convertor RGB/AV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. cat costa convertorul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 dolari. Si pastrezi camera OEM si cablajul .

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este acceptabil. Inteleg ca e la poporul chinez, deci doar durata transportului, este ca inconvenient - nu merita DHL pt asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy la acest adaptor se refera : 

59005a4531ffc_CameraAdapter.jpg.3f6cb41c1071820a5da081158a8ffe3f.jpg

La majoritatea de pe Aliexpress si eBay este inclus in achizitia unitatilor. La noi nu se gaseste de cumparat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nicidecum la acel adaptor. eu ma refeream la un convertor CVSB AV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, Doomy said:

@Al Bundy la acest adaptor se refera : 

59005a4531ffc_CameraAdapter.jpg.3f6cb41c1071820a5da081158a8ffe3f.jpg

La majoritatea de pe Aliexpress si eBay este inclus in achizitia unitatilor. La noi nu se gaseste de cumparat. 

asta e conectorul pentru camera AV, care il au toate unitatile 330 in pachet.

noi vb de conectarea camerelor OEM de RNS/RCD 510/315, etc... pe RCN330

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca daca am camera OEM si RCD 510 din fabrica, imi va trebui un adaptor de 40$ daca voi vrea sa pun RCD 330 G Plus?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Sau cumperi o camera compatibila ~40$ si o vinzi pe a ta.

Acum nu stiu care e diferenta de calitate a imaginii intre ele.

Un comerciant de pe Aliexpress spunea ca nu recomanda, pentru Carplay, versiunea upgradabila 6RD035187A, sw 5215 hw 526 de RCD330 Plus, pentru ca are probleme, nu mi-a dat detalii, a scos-o de la vanzare, recomanda 6RD035187B, care vine nativ cu suport Carplay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!