Jump to content

Ulei recomandat pentru Sharan


ByZ
 Share

Postare recomandată

Ai nevoie de un ulei mai gros la cald nu la rece incearca eventual un alt brand de ulei tot 5w-40 norma 505.01 vezi cum se comporta. Daca nu observi imbunatatire in lista atasata de uleiuri aprobate 505.01 gasesti cateva Xw-50 , la motorul cu uzura pronuntata nu prea rezolvi nimic nici cu un ulei mai gros .Cel mai bine remediata uzura segmentilor etc

step_50200_50500_50501 2015.pdf

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Acel 'cineva" care ti-a recomndat asta sigur nu are nici o treaba cu motorul PD,recomandarea mea este sa mergi tot pe 5w40 505 01

2.Ce cantitate de ulei consumi de la schimb la schimb(daca o alergi poti sa pui pana la 1,5 litrii intre schimburi,nu-i bai,toate consuma multi nu recunosc)

3.480.000 nu sunt km de umblat la motor si daca umblii ai sanse mai rau sa-i faci.

4.Daca nu ai pierderi majore sa justifice consumul rectifica turbina,scapa pe la bucsa axului.

5.Drumurii netede !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

fratilor sint Nou PE forum am o rugaminte daca poate cineva sa-mi dea schema ptr. valvele de n75 si n18 de la sharan 1.9 Afn an 99.ca leam deslegat si nu mai stiu care cum erau un ajutor macar o poza cu ele daca se poate. multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n75-egr-n18-n239-actuator-turbo-schema-l

Data viitoare posteaza in locul potrivit.

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate andrussel asta e schema ptr .PD eu am afn pompa injector traditional vecchi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu nevoie de un sfat in privinta uleiului, am bagat ulei ieftin corespunzator cu norma 505.01 nici nu mai stiu de care ca era la butoi iar acuma am vreo 12.000 km si mi-a consumat cam un litru de ulei cel mai mult pierzand pe la turbo , acuma as vrea sa-l schimb si ma uit dupa un ulei mai bun ma gandesc la Repsol sau Motul dar am citit la masina ca ar trebuie alimentata cu 506.01 nu 505, si ca are DPF filtru de particule pe o masina din 2002 este posibil oare, i-a fost schimbat motorul ,cum imi pot da seama daca are filtru de particule sau poate i-a fost schimbata doar bara din fata si au ramas abtibildurile de la alta masina mai noua.

La schimbul de ulei vreau sa scot si uleiul care ramane in racitor ca sa fiu sigur ca nu mai ramane resturi din cel vechi .

Va rog un raspuns legat de filtru de particule si ce ulei sa cumpar ca vreau sa fac schimbul saptamana viitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine că n-au schimbat și capacul de la bușonul rezervorului cu unul de la benzinar, că altfel puneai benzină. :)

Despre ce motor vorbim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,9 tdi AUY 115 cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

505.01 5w40 pentru tine , uita de stickerul din bara la toate mentioneaza 506 , nu ai dpf 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, ma gandeam sa nu fie ceva probleme daca nu bag 506 ci 505 oricum diferenta intre ele am inteles ca ar fi la poluare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cam cat ulei consuma intre schimburi un auy? Sau cat este normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am gasit nicaieri(prin manuale sau net) cat e normal pentru Sharan.Consumul depinde de foarte multi factori.Ce consum ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiu, am masina de 3 luni si cand am cumparato era peste limita uleiul. Si dupa 3000 km parcursi mixt si forja si normal acum este la limira normala pe joja pe partea de sus! Deci nu stiu cat lipseste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ,ca ai consum normal de ulei tinand cont de vechimea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Maine vreau sa fac schimbul de ulei pentru ca plec in concediu. Ce ulei imi recomandati pentru motorul 2.0tdi cod BRT? Si ce cantitate e nevoie?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la sharan.ul meu merg cu 5w30 am peste 600,000km nicio problema 1l completez intre schimburi dar masina ia talpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu Castrol 701.00. Asta era pe stoc si m-am grabit ca plecam in concediu. E putin zgomotos mororul dar trage bine. Un prieten a pus LiquiMoli si al lui nu e asa zgomotos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Sall, a pus cineva Dura lube in ulei? Afecteaza motorul daca e PD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu povestim aici de aditivi minune, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

pt un sharan 1.9 tdi, asz 220.000 km km, ce ulei recomandati? ce vascozitate si ce norma trebuie, ca nu am manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w40 norma 505.01. Eu folosesc Liqui Moly si sunt foarte multumit. Completez cu 200-300 ml de la schimb la schimb (10000-12000) km. Sharan-ul meu are 260.000 km.

Nu mai cita inutil postul anterior! Este interzis de Regulament!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Avind in vedere ca NU exista ulei specific pentru Sharan, acest topic se inchide. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!