Jump to content

Ulei recomandat pentru Sharan


ByZ
 Share

Postare recomandată

@Andrusel,merge 30.000 pt ca mai completeaza cu inca 3,4 litrii intre timp si-l ,,revergoreaza,, :winter: Sincer eu o singura data am pus 0w-30 la un sharan,se intampla prin 2004,avea f putini km peste 100.000 si pana in Olanda sa aprins martorul de ulei sub nivel,de atunci nu am folosit decat 505-01 la toate PD urile ce le am avut si le am.Liqui moly folosesc si eu de ani multi,dar au fost tari in care nu am gasit si l-am inlocuit cu Repsol si ultima data cu Meguin.Pot sa spun ca sant la fel de bune.In rest ce sa zic,esti singurul care-l aud ca nu consuma PD-ul uleiul cu specificatia aia si crede-ma ca am ceva amici de drum cu sharanuri in dotare,dar daca e bine lasa-l asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti.

am luat sharan 2.0 tdi 140 cai an 2010 cu filtru de particule,si trebuie sa schimb uleiul. ce stiti de uleiul VW vapsoil 507 00?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intai sa te poarte sanatos!!! Daca e cel cu o singura axa cu came(BRT) mergi tot pe 505 01,am cativa amici care au motorul asta si nu pun altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, e BRT codul de motor,dar intreb pentru ca pe foita aia de schimb e trecut 5W30 507 00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine scria 506 01 si nu a vazut niciodata la mine asa ceva,dar pune-i totusi ce a avut sa vezi cum se comporta,de nu-ti place te sucesti pe 505-01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

cine ma poate ajuta cu o info? 

Cat ulei trebuie la motor 1,9 tdi 85kw AUY pt ca am schimbat suportul pt joja si cred ca nu e potrivit. Ieri am facut schimbul de ulei si imi indica nivel maxim pe zona hasurata a jojei cu toate ca am bagat doar 3,8 l in total, cu tot cu ce am pus in filtrul de ulei - golire pe la surub baie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4,3 litri zic cam toate manualele (site-uri),dar eu nu am reusit sa bag atata,ca trece de zona hasurata,chiar daca extrag cu seringa din zona filtrului de ulei.Cam 3.8---3.9 litri bag si e bine pe joja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ultimul schimb am trecut si eu la  Motul (pret bun pe net)

 

Am avut si eu acum supriza asta... dintr-un bidon de 5L mi-a ramas un pic mai mult de 1L... mi se parea imposibil sa ii lipseasca cateva sute de grame (pana pe la 4.3 - 4.4) si sa nu mi se aprinda martorul in bord... si sa mai fie si nivelul ok pe joja :))

 

Dar daca voi ziceti ca e normal 3.9 ... m-am mai linistit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explicatia ar fi ca nu iese tot la scurgere(buson).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antonioantonio38

salutare, ce tip de ulei Motul ati folosit , eu am gasit motul 8100 x-cess, 5w40,   la 155 lei 5 litrii, pretul e bun dar oare e made in eu sau germany, cod producator U00169,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa indeplineasca norma 505.01(pompe duze),bineinteles daca ai pompe duze,si motul 8100 x-cess, 5w40 nu indeplineste.Asta e cu norma 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa cauti ceva timp pana gasesti Motul made in Germany..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici unul nici altul nu e 505.01,si daca nu ai DPF si schimbi uleiul la 10-15 000km cam arunci bani pe geam degeaba cumparand alea 2 recomandate de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele doua uleiuri acopera si norma 505 01

 

Daca vrei strict pe norma asta atunci Specific 505 01 502 00 505 00 5W40 sau 8100 X-clean 5W40

 

Insa daca ne uitam la recomandarea motul pentru masina lui uite ce zic: http://ew5.earlweb.com/recommendations.php?keywords=sharan+1.9+pd&vehicle=8835&site=41&region=59&language=5&brand=45

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa acopere ce norma vrea el,la 507 se rupe filmul mult mai repede decat la 505 01,aici ma refer la AUY,nu stiu ce face in alte motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antonioantonio38

cred ca las motulul deoparte si ramane sa vad aral sau repsol, care ar fi mai bun din astea doua sau is la fel, motorul meu e 1,9 tdi, 116cp, PD, an 2001, AUY. pina acuma am pus castrol edge 5w40, dar dimineata e galagie mare cateva momente,

pentru cutia de viteze am pus castrol 75w80 si e cam slab, trebuie sa il schimb, sa pun 75w90,  care ar fi bun pentru drum lung ?

Modificat de antonioantonio38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat, la 504 507 pelicula se rupe la 3.5mPa.s iar la 505 502 se rupe la 3.7mPa.s conform datasheet-urilor de la motul.

 

De aceea la motul exista uleiurile specifice care indeplinesc standardele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de provenienta lor(care la Aral nu mai esti sigur).De vreo 3 schimburi am bagat Rheinol care il comandam pe net,de care am fost multumit,dar deja l-au tot scumpit de nu mai renteaza.La urmatorul schimb vreau sa incerc asta ,e foarte ok si la pret(pot sa-l iau imediat)si mai este si full sintetic. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania ideal este 10W50 , explicatia am primit-o de la un inginer BMW. La noi clima are variatii mari de temperatura vara/iarna, combustibili mult inferiori fata de W-EU , consumabile majoritatea avand calitate/provenienta indoielnica  si ...mult mult praf pe drum.

De aceea recomandarile difera de la o zona geografica la alta.

 

Ca marci LM , Motul si Esso , urmeaza Eneos , BP si Texaco.

Restul sunt contrafacute in proportie de peste 80%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de ceva ani stiu unul singur(cu cateva exceptii,Repsol,Cepsa,si Meguin)poate am facut eu o fixatie,dar e ieftin(zic eu),bun si se cheama LM,daca-i mai dai si un Ceratec tot de la ei odata la 50,60.000 e tot ce trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bagi de LM ?Top tec 4100 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am gasit cu norma 505 01 de la LM am pus tot chiar si cel semisintetic rezista,diferente chiar nu am simtit decat o data cand am mers mult peste schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antonioantonio38

ce parere aveti despre uleiul ravenol 5w40 pd? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De fapt toti producatorii astia de ulei auto sunt doar niste aditivatori. Uleiul brut e fabricat de 3-4 firme mari gen Texaco sau Chevron, restul folosesc reteta existenta si pun niste aditivi in bidoane, peste care ulterior se aplica eticheta cu numele "de firma". Daca reteta e respectata atunci teoretic nu conteaza ce scrie pe bidon, important e sa respecti indicatorii dati de fabricant :)

 

Omu zice ca ia ulei made in Germany ptr. ca are incredere ca neamtul e om serios si nu manareste retetaru :P

 

http://www.opieoils.co.uk/c-751-vw-50501-oil.aspx#Filter=[sort=1*ava=0]

Modificat de luck33ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!