Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Daca tot merg pe versiunea tractoras, pe sportline ar trebui totusi sa apara Bitdi-ul cu ai lui 240cp. Macar asta sa spele imaginea si sa zicem ca ar fi ceva bugeto-sportiv ca optiune, cu un cuplu ce ar ajuta si in offroad-ul ala timid de care se voreste mai sus. Altfel daca merg pe reteta de la Superb Sportline, cel putin pentru Romania, nu mi se pare cea mai inspirata alegere.

@Bebeee chiar daca o sa fie motorul de 1.4, la 60km/h o sa fie impresie maxima pe drumurile din oras. Nici nu iti trebuie mai mult: look-check, box-design-check, suv-check. E de ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa existe pe Kodiaq motor diesel mai puternic de 190 CP.
Benzina: 1.4 TSI de 150 CP si 2.0 TSI 4x4 de 180 CP.
Diesel: 2.0 TDI de 150 CP si 2.0 TDI 4x4 de 190 CP. 
Asta e tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

48 minutes ago, Jaw said:

... sa spele imaginea si sa zicem ca ar fi ceva bugeto-sportiv ca optiune...

La aprox 45-50k ma scuzi, notiunea de mai sus nu isi are rostul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult e 35k nu as da pe Kodiaq. Asa vad eu problema. Preturile masinilor noi au luat-o razna oricum. Sunt prea sus acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Bebeee said:

[...] 1.4 TSI Sportline e ceea ce trebuie :banghead:

Ăăă... nu! :) 2.0 TSI 280CP Scout ar fi ceea ce trebuie. Da' cum nici măcar B_o_g_d_a_n nu încurajează speranțele în zona benzinarelor, încep să mă tem că știe cristi511 ceva de tot face calcule și mai ales recomandări către S3. :P

Acum, departe de mine să compar direct Kodiaq 2.0 TSI 180 CP cu Logan 0.9 TCe 90 CP. Însă din ce am avut ocazia să conduc în ultimul timp, dpdv al comportamentului dinamic, nu-mi doresc să cobor mai jos de atât. Cum nu am deloc așteptări de sportivitate de la un SUV, prefer să cred că un test cu Kodiaq 1.4 TSI nu va fi chiar așa dezastruos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu apreciez ACT-ul, am mai spus-o. Dar pe o masina mare in genul Kodiaq-ului, cred ca indicate sunt niste motorizari mai potente in genul min 1.8 TSI sau un 2.0 TDI. Ca merge si 1.4 - merge, normal, pana la urma pe hartie performantele lui sunt decente, dar eu nu mi-as lua. 1.4 il consider o motorizare decenta pe un Golf/Leon/Octavia,  poate si pe un Ateca 2WD (pe 4WD nu sunt foarte convins). Un SUV mare are nevoie de o motorizare adecvata unei caroserii mari, daca vrei sa te misti decent.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kodiaq RS a fost deja confirmat cu BiTDI-ul de la Passat (240 hp & 500 Nm).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cine si unde?  Doar ce s-a anuntat Scout-ul si Sportline-ul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca unii useri spera "sa nu li se bage pe gat" navigatia Columbus in diverse combinatii de optiuni! Nu o doriti din cauza pretului relativ mare, sau care ar fi motivul?

 

Sii inca o intrebare. Suspensia adaptiva mareste si garda la sol in modul offroad spre exemplu? sau doar devine mai rigida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu apreciez navigația din cauza raportului calitate/preț dezastruos (valabil pentru orice MMHU). Nu sunt colecționar de antichități și prin urmare nu doresc să plătesc un preț ridicat pentru niște relicve de care progresul tehnologic pare să nu fie în stare să se apropie.

Din articolul prezentat de Sali3ri, pentru mine cel puțin, pare mai interesant viitorul "hibridelor" Skoda. Cât despre Kodiaq vRS, aștept versiunea modificată de către cei de la Brabus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia adaptiva (dcc), in cazul tuturor automobilelor care utilizeaza mqb-ul, coboara masina cu 1cm indiferent de setarea utilizata.

Suspensia care poate modifica garda la sol a unei masini este cea pe aer si nu e cazul Skoda. 

*stiu ca mai sunt cazuri gen Porsche 911, Ferrari sau Lamborghini unde se foloseste alta tehnologie, dar doar pentru a trece peste speed bumps.

De acord cu kthor, eu am navigatie pe masina pe care nu am folosit-o vreodata, este inutila in zilele noastre. 

Legat de Brabus, daca lucrurile vor sta ca in cazul passatului, bitdiul va primi 300 cp si vreo 600 nm. Dar cu ce costuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, ideea era că atunci când Brabus va fi interesat de Kodiaq vRS, voi fi și eu mai atent la așa ceva. Deși... nu, nu voi fi. Cumva nu pot să consider alăturarea mărcii Skoda cu "RS" sau "sport" mai mult decât o satiră la adresa numelor care chiar știu ce presupune o mașină care afișează așa ceva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e o cu totul alta discutie pe care amandoi stim ca nu are rost sa o continuam aici, din motive evidente dar si care tin de intelegerea generala a ideii de RS. 

Personal am spus-o de fiecare data cand am avut ocazia, sa zici despre o Skoda ca e model de inalta performanta este o blasfemie, dar nah, marketingul comanda masina. :)

Revenind, cred ca doar 2.0 tsi si 2.0 tdi in variante 190/240 sunt motoare ce ar trebui sa fie luate in seama pentru caroseria asta. 

Stiu, atat X5 cat si Ml (masini cu gabarit asemanator skodiaq) au avut motoare de 2l, dar ambele de peste 200 cp 500 nm si care s-au dovedit la final un esec rasunator. Cateodata chiar nu poti sa reinventezi roata doar de dragul de a spune ca...ai inventat roata. 

Si nu cand esti Skoda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate dieselul este prea pretențios la "hinghereala" de oraș. Și poate că bezina se va dovedi un eșec pentru Kodiaq dar eu tot cred că ar fi avut o șansă cu 2.0 TSI de 280 CP. Desigur, prețul ar fi fost (poate) o problemă pentru care soluții s-ar fi găsit dacă ar fi fost interes.

Mă rog, mai avem 2 luni și ne vom lămuri cum stăm. Până la urmă nici S3 nu arată rău. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minute în urmă, cristi511 a scris:

Stiu, atat X5 cat si Ml (masini cu gabarit asemanator skodiaq) au avut motoare de 2l, dar ambele de peste 200 cp 500 nm si care s-au dovedit la final un esec rasunator. Cateodata chiar nu poti sa reinventezi roata doar de dragul de a spune ca...ai inventat roata. 

De ce spui ca x5-ul cu motor de 2l diesel e un esec? Pana la urma nu toata lumea cauta doar sportivitate si putere de la o masina, iar cei 220 de cai ai motorului sunt mai mult decat suficienti, sa nu mai zic ca mult mai multi decat cei 184 de cai ai primului x5 diesel.

Eu ma gandesc de exemplu la audi q5,care ca dimensiuni poate e mai mic decat kodiaq, dar prin prisma faptului ca motorul este longitudinal, cu quattro torsen, si multe dotarii premium, duc greutatea la un nivel asemenator cu al skodei sau poate chiar mai sus, si totusi, mare majoritate sunt 2.0 tdi, nu 3.0 tdi. 

Eu ce sa mai zic de masina mea? Cu 90 de cai si 13 secunde pana face suta, sa o las acasa si sa nu mai merg cu ea? Am facut Bacau-Bucuresti si cu a mea si cu un passat 2.0 tdi de 140 de cai, si am mers tot la fel, si tot in acelasi timp am ajuns, si nu am tinut intocmai limitele de viteze ci am mers constant. Si cand ma uit pe specificatiile lui kodiaq, pana si cu 1.4 tsi de 125 de cai e mai rapida decat a mea.

Iar la partea cu x5-ul de 2 litri diesel. Da, poate la noi e o problema ca te vede vecinul si rade de tine ca nu ai avut bani de 3 litri diesel cu cai zburatori bavarezi, dar hai sa fim totusi realisti.

Revenind la subiect, hai sa incercam sa privim kodiaq-ul pentru ceea ce e, nu pentru ceea ce am vrea sa fie, adica un suv pe platforma medie lungit si latit pana aproape de dimensiunile un suv de clasa mare, si cu preturi sa speram decente. 

Sper sa nu ne se supere nimeni, dar asta e pur si simplu parerea unei persoane care considera ca aceste suv-uri se cumpara acuma fiindca sunt la moda, nu neaparat fiindca ar fi mai bune per total decat o berlina sau un break clasic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul poste pe tema asta ca apoi trecem in partea subiectiva a lucrurilor, motiv de contradictii si comentarii:

Cate x5 sau ml de 2l ai vazut pe strada? 

Tot rationamentul meu se bazeaza pe faptul ca daca iti iei skodiaq il iei pentru a il folosi la adevarata lui valoare: 4/5 persoane si portbagajul plin. Eh, in situatia asta ti se pare ok 1.4? Mie nu. A da, sa nu uitam, vei plati sI bine peste 25k pe acel 1.4.

Ma opresc aici pentru ca nu vreau ca parerea mea sa deranjeze. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici iti dau dreptate, 1.4 nu ajunge nici pe departe pentru a folosi masina la maxim. Dar, si aici e marea mea problema cu masinile astea, marea majoritate a lor vor fi folosite 90% din timp in oras, bara bara, iar garda la sol marita avand ca scop principal parcarea pe bordura si nu mersul pe drumuri mai denivelate. Si presupun ca esti de acord cu mine cand spun ca in traficul din orase (inclusiv la mine in Bacau, un oras mediu, dar care la 8 dimineata si 4 dupa-amiaza se blocheaza) nu prea mai conteaza ce motor ai, ca e 1.4 de 150 de cai, cu tractiune fata sau integrala, sau e 2.0 bitdi de 240 de cai (care multa lume spera sa ajunga pe kodiaq), tot la fel te vei misca. La drum lung, cu bagaje si familia, nu contest ca greutatea va afecta micutul 1.4 sau chiar dieselul de 150 de cai, dar cati dintre noi fac mai mult de 3-4 vacante pe an? 

Si ca o glumita: normal ca nu prea am vazut x5-uri cu 2 litri diesel pentru ca inca sunt prea noi si cei care muncesc "cinstit" (stii foarte bine la cine ma refer) mai asteapta sa treaca anii sa le poata lua ieftin din germania cu km putini si conduse de o batrana. Iar de ML, ma refer la cel 250, am mai vazut, nu mi s-au parut asa raritati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:coffee_lol:

Qodiaq contra Kolos. Și asta spune tot despre prețiozitatea de AL de la autolatest.ro. E jale mare cu ortografia da' logica ne omoară cu zile. Un site de "nino-nino", nu-mi imaginez că-l poate citi cineva la modul serios. Și noi ne îngrijorăm când Skoda nu-și ia pastilele la timp și vine de ne vorbește despre Kodiaq vRS. Uite că între timp alții scapă la cutia cu "etno" și ne vorbesc despre Renault și premium.

Sigur, Renault este premium tot așa cum și Ciuc este premium da' totuși, să aruncăm și cu cifrele de parcă suntem la un concurs de dedicații de la un concert de manele? Cât era diferența aia (medie!) dintre un Koleos premium și un Kodiaq de duzină? Dintre o mașină "mondială" și una... europeană?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-au convins cu cele 10 motive. Sper sa nu mai intalnesc vreodata ceva scris de acei amatori...Punctul 3 e de-a dreptul haios. Cred ca uitasera ca faceau comparatie cu kodiaq-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu parerile voastre de pe ultimele pagini...

Mda, mi-as spune si eu parerea, o sa ziceti ca sunt h8er si ca sunt "prea explicit lyrics", dar here it is :) 

Ideea e asa: M-am dat si cu Duster de 110 cai (si mi-a placut, mai putin scaunele/taburet) si m-am dat si cu X5M si X6M si pe sosea si pe circuit. Si ma dau in viata reala si cu un LandCruiser din '90, care desi are 135 cai, face suta in 20-25 secunde, are roti de 33'' si viteza de croaziera 110km/h. Culmea e ca am peste 15 000km facuti cu LC-ul asta care face suta in 20sec si sunt facuti pe DN-uri. Si am depasit destule TIR-uri. DN-urile alea, unde "some say" ca nu ai ce cauta cu mai putin de 200 cai si suta sub 8 secunde, ca nu esti in siguranta si ca mori cu masina la orice depasire. Really ? C'mon, hai sa fim seriosi. Iti adaptezi stilul de condus la masina si te bucuri de viata din masina pe care o ai. Iti calculezi depasirile in consecinta si casti ochii mari. Si vei ajunge linistit la destinatie.

Da, e fain X5M-ul, simti ca o ai de 1 metru (no offence intended, pentru cei care o au de 1m in mod normal :P ), cand urla V8-ul ala sub tine si ridica masina botul cand faci kick-down si simti ca ti se deplaseaza organele interne catre spate. Si simti ca lumea e a ta si esti un fel de semi-zeu. Dupa ce bei un pahar cu apa si deschizi ochii, o sa vezi ca sunt destule X5 25d pe sosea (adica alea de 2L) pe care le conduc oameni normali la cap. Si mai sunt majoritatea celor 30d sau 35d, baietii cu geaca de fas cu puf la guler, care conduc asa cum conduc - stiti voi. Indiferent ce masina ai, sa te apuci sa "ti-o masori" pe sosea cu baietii astia e cea mai mare inconstienta si asta e ceea ce provoaca accidente, nu faptul ca masina ta face suta in 10 secunde si nu in 6-7, cum visezi...

Haideti sa deschidem ochii, totusi... sa lasam vitejiile pentru circuit si sa circulam respectand legislatia.

In cazul asta, iti faci treaba cu 1.4TSI 150, adica sa te misti din A in B, 1 data pe luna la un extraurban si in rest sa o freci prin oras - adica ce face majoritatea.  Atat timp cat faci asta fara sa ai asteptari de X5M sub tine este totul foarte ok

Revenind foarte OT, eu zic sa nu-i punem eticheta Kodiak-ului pana nu apucam sa-l conducem - iar asta nu va fi mai repede de 2 luni cand e programata lansarea in Romania.

Am avut foarte recent o revelatie, numita Yeti 140 manual, comparandu-l cu Superbul 140 cu care ma dau zilnic. Cutia mult mai scurt etajata a Yeti-ului, a facut ca motorul de 140 sa se comporte total diferit fata de Superb, mai ales in treptele 2,3,4. Pe scurt, am facut niste depasiri cu Yeti-ul pe care nu le visam cu Superbul, in conditiile in care masinile au fix aceeasi greutate.

Daca si Kodiak-ul va avea o cutie etajata mai scurt, e foarte posibil ca TDI-ul de 190 sa se miste mai bine fata de Superbul TDI190...

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca discutia sa fie bazata si pe niste date concrete, am adaugat specificatiile tehnice.

Acceleration 0–100 km/h (varianta 5 locuri):
1.4 TSI/110 kW ACT 4×4, Manual - 9,8s
2.0 TDI/110 kW 4×4, Manual - 9,6s

Specifications - Diesel.pdf

Specifications - Petrol.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si Thomas de la Autogefuhl un test interesant cu 1.4TSI in care se vad clar reprizele si cum se misca. Mi se pare decent

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Skoda Kodiaq - discuții generale
  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!