Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Pentru ce interesati. In data de 22 februarie se va aduce Skoda Kodiak la Cluj Napoca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vi se par prețurile ?  La 24.000 Euro 1.4 TSI / 4x4 , 150 CP, varianta de baza plus 900 Euro pentru Climatronic , volan in piele , maxidot si oglinzi in culoarea masinii pare OK ..Oglinzile par cam mici pentru gabaritul masinii .

 

Modificat de caddy.fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile par promitatoare cu conditia sa mai dea si dealerii ceva discount. Totusi sa nu uitam ca e o Octavia pe steroizi si ca dimensiuni si ca materiale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi din doritorii de Skoda se plangeau pe aici anul trecut ca discounturile erau mici (gen 5%) la O3. Tu crezi ca vor fi mari reduceri la un model nou de-abia lansat si pentru care probabil vanzarile for fi sky rocket ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ''pipait'' si eu un Kodiaq,desi credeam ca ''o sa cad pe spate'' am ramas dezamagit de interior.Cum bine preciza cineva- Kodiaq cu interioare de Seat Toledo/Skoda Octavia.Pretul este cam mare dar daca ar fi sa compar -tin minte ca Fiat tipo la lansare era 18k wooow a inebunit ursu' ,dupa 6 luni pretul era 11k super oferta.Parca Ateca este mai superioara la finisaje/materiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, andreutzu said:

Totusi sa nu uitam ca e o Octavia pe steroizi si ca dimensiuni si ca materiale. 

Mai degraba deriva din Superb decat din Octavia. E foarte putin mai scurta decat Superbul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca dimensiuni e ca Octavia... Kodiak 4.697 vs Octavia Combi 4.685 - Superbul are 4.86 - deci 16 cm peste. E ca dif Audi A4 cu Audi A6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum si Octavia si Superb si Kodiaq deriva din aceasi platforma MQB si impart aproape aceleasi motoare si transmisii. Important ar fi cum este perceput Kodiaq la calitatea interiorului? Este peste Octavia si sub Superb? Poate ne spune cineva care a intrat intr-un Kodiaq.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc eu azi la PBN si revin cu poze si impresii. Eu cred ca tinde spre Superb dar astept sa o pipai un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am văzut nicio diferență notabilă între Octavia, Superb și Kodiaq, aștept Scout. În plus, vorbim despre o mașină de 20k, nu prea ai ce să ceri la interior (te mai îndulcesc scaunele, funcție de cum le configurezi).

M-ar mira să nu fi eliberat PBN cele 2 exemplare către restul distribuitorilor, parcă așa era planul din ce am înțeles săptămâna trecută.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ai dreptate, parca maine si poimaine e lansarea la Avia de exemplu - dar nu stiam daca vor folosi aceleasi masini.

Si apropos, eu unul consider ca 20k EUR sunt multi bani pentru o masina, deci ar trebui sa cerem si noi mai multa calitate la acesti bani (desi nu putem influneta nimic, normal). Stiu ca producatorii probabil gandesc ca acum la 20k e o masina chiar ieftina, dar pentru noi cel putin, cred ca nu e deloc asa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi putem să cerem, ei cred că ne-ar da (doar au interes să vândă) dar nu văd ce ar mai oferi atunci la 30k (50% peste 20k), 40k, etc. Doar performanțe? :)

Cât despre ce este scump și ce este ieftin: nu interesează pe nimeni ce pot unul sau mai mulți indivizi (sau o țară) să cumpere atât timp cât vorbim de o piață globală. Ce vină are VAG că suntem noi săraci? Cum ar fi OK: să vândă la nemți Kodiaq cu 45k iar la noi cu 15k, aceeași configurație? Și nici așa nu ar sări prea multă lume în barca lor. Dacă mâine aș găsi un Astondoa 80 GLX nou la 500k crezi că m-ar ajuta cu ceva că l-au redus pentru mine cu 7 milioane de euro? La fel de sărac aș rămâne, indiferent de reducerea aia uriașă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

54 minutes ago, kthor said:

Eu nu am văzut nicio diferență notabilă între Octavia, Superb

Nu pot sa fiu de acord cu tine, absolut deloc.

Incepand cu fetele de usi si continuand cu zona tunelului dintre scaune si apoi consola centrala, materialele sunt clar diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre final de martie vor putea fi vizionate toate 3 în majoritatea reprezentațelor mari. Toți cei interesați își vor putea face atunci o părere funcție de ce urmărește fiecare.
Eu am precizat că diferențe notabile nu sunt, în ceea ce privește percepția mea: plastic moale în zonele superioare, ornamente din plastic tare de diferite lățimi în zona mediană și plastic tare în zonele inferioare. Fără accente, doar uniformitate. Piano black în completare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, asta cu moda cu piano black sucks :( Adica are iz masiv de cost saving, e doar un plastic cu un tratament/vopsea mai deosebita :( 

Mi-e dor de decorul Brushed Alu - care chiar era "pe bune" - din Passat B6. Deh...conceptie 2004-2005 pre cost saving.

End of OT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si "Carbonul" de pe Octavia 2 Elegance prefacelift era misto...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar acum ne da la pachet `jde mii de senzori in locul plasticelor de calitate si a materialelor ultra rezistente. Putina lume se mai uita la plastice cand le ia fata un ecran de 9", butoane multe si multe alte chestii stralucitoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si jante pe 18 sau 19" in loc de 16 si 17" si front assist etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...si diferenta de pret la schimbul de anvelope dintre 16' si 19'?  Am o dilema...diamentrul rotii cu tot cu anvelopa este acelasi indiferent de jantă sau cea mai mare are si o gardă la sol mai înaltă?

....si...in prezent se poate comanda kodiaq-ul la dealerii din România sau exista o data oficiala anuntata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kodiaq-ul se comanda deja de vreo saptamana - estimare livrare luna iunie.

Diametrul rotii ramane constant - creste janta, scade cauciucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Există extraopțiuni care nu se regăsesc în configuratorul online și sunt doar "în sistem" la dealer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!