Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Scriu si eu primele impresii si dezamagiri :(...

Am "simtit" astazi un Kodiac la Avia C-ta... Un Style, rosu cu 7 locuri

Functionalitate..wow...cred ce e cea mai elaborata masina care  exista...umbrele, protectii usi, scaune culisante, rand trei de scaune chiar utilizabil pt 1,60 fara alte ajustari ale scaunelor din fata...

Spatiu interior mai mult decat suficient....Butoanele si comenzile aranjate f bine....Per total o masina foarte bine gandita....

Acum vine partea nasoala...am coborat din O2 si cand ma urc in ea...SOC...banchetele parca se terminau prea repede, parca erau prea scurte, parca nu sustineau coapsa piciorului...:((...De aceea as ruga persoanele ce vor ajunge in perioada urmatoare in contact cu masina sa fie atenti la aspectul acesta si sa impartaseasca impresiile, ba chiar daca au ocazia sa vina cu niste informatii despre scaune: daca mai apar pe alte modele si daca au ocazia chiar sa masoare sezutul...Pentru mine au fost o mare dezamagire...chiar radicala :( si cred ca voi merge pe Superb...

Masina din punct de vedere al finisajelor, materialelor si spatiului eu o situez echidistant intre Octavia si Superb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@topcat e posibil sa fie asa doar la varianta cu 7 locuri. Am remarcat si eu unghiul ciudat al banchetei (prea vertical) si da, acum ca zici, era si cam scurta la genunchi. Pe de alta parte, cred ca exagerezi defectul acesta; pana la urma pe bancheta stau de regula copii sau femei. Au deci picioarele mai scurte si nu ar fi mare deranjul. Iarasi e posibil ca pe varianta de 5 locuri bancheta sa fie taiata normal si sa nu mai ai problema asta.

Mai bine mai arunci o privire decat sa renunti asa usor la o masina care altfel te-ar interesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la primele doua randuri de banchetele, (pe al treilea nu a intrat decat sotia si fata de 6 ani:)" .parca e prea scurt sezutul....am vazut la un moment dat intr o prezentare pe cineva facand cateva remarci de genul asta: cum ca masina ar fi facuta si pt china iar din cauza asta ar avea scaunele mai mici chiar si spatarele...

Modificat de topcat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neața ! La al doilea rând ma refeream și eu. Scaunele din fata sigur sunt ok iar al treilea e clar pt copii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ratiuni economice îmi este greu sa cred ca al doilea rând de scaune diferă între versiuni, 5 locuri vs 7 locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca au umblat iar la configurator. Salvarile deja facute nu mai sunt valabile.

Inainte daca selectai Canton-ul nu era conditionat de vreo exceptie....acum e roata de rezerva ingusta ( probabil asa era normal dar au omis-o prima data). Nu-mi dau seama daca mai sunt si alte modificari... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au mai facut o modificare aiurea: cand optezi pentru DMS-ul standard de 66 E te obliga la navigatie si iti mai baga mana in buzunar de minim 500 Euro. Asta in conditiile in care pe Octavia sau Superbia poti alege DMS cu Bolero 2 fara nicio problema. Curat nemtesc, coane PBN !

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o tampenie cu Driving Mode Selection. Nu esti conditionat cand alegi camera pentru mersul inapoi dar esti pentru DMS ? Sper sa fie doar o eroare. Si pe configuratorul de Ungaria este aceeasi problema acum, se putea selecta individual inainte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut astazi Kodiaq la Avia Motors, au 2 in showroom, una alba si una gri. Ca si impresii, fara a deschide o discutie in contradictoriu, nu pot sa nu o compar cu Ateca: spatiu clar mai mare, portbagaj imens, multe lucruri simply clever: bancheta spate cu pozitie variabila fata spate si unghi de inclinare variabil, 2 torpedouri, cotiera cu spatiu de depozitare imens, etc, insa si lucruri care nu sunt chiar atat de clever: spatiul pentru depozitare/incarcare telefon wireless este foarte greu accesibil, fiind ascuns in fata cotierei. Ar fi fost ok o prelungire ceva mai indrazneata a spoilerului spate, eventual cu tevile de esapament la vedere, insa probabil pastreaza aspectul asta pentru un viitor nivel de echipare superior, iar zona din jurul schimbatorului, inclusiv butoanele, nu sunt cele mai ok ca si design.

 

IMAG1010.jpg

IMAG1011.jpg

IMAG0994.jpg

IMAG0995.jpg

IMAG0996.jpg

IMAG0997.jpg

IMAG0999.jpg

IMAG1002.jpg

IMAG1003.jpg

IMAG1004.jpg

IMAG1005.jpg

IMAG1006.jpg

IMAG1007.jpg

IMAG1009.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parere personala: pe schimbatorul ala trebuiau sa mai puna " full, inclusiv piele" si era exact ca anunturile cu masini din "Nemtia" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arata rau la interior. Chiar este o masina cu spatiu generos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colturile sezutului spate mi se par execrabile...parca nu este bancheta terminata sau trebuie sa mai comanzi ceva sa fie din film....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati intrebat daca vine cu suspensie spate independenta? ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

are suspensie independenta . câteva pagini mai în spate sunt câteva fotografii cu puntea spate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu astazi Kodiaqul la Cluj... in primul rand este enorma mai ales fata de Seat Ateca, cam ca si diferenta intre Leon si SUperb... in al doilea rand mie personal  asa la prima atingere pare cel mai calitativ produs al Skodei, chiar si pielea era mai fina de pe scaune ca si la Octavia de exemplu... Portbagaj enorm dar de fapt dupa mine absolut normal pentru categoria aceasta de masina, singurul lucru la care m-am gandit insa a fost... OK, dau o caruta de bani in echiparea de top cu 2.0 TDI 190CP etc... si cand o umpli cu pasageri si bagaje, parca vad ca o sa fie maxim decent motorizata. Nu de alta dar am testat aceasta motorizare si pe Ateca si nu m-a dat asa pe spate pe o masina de 1600 kg si 4X4 si DSG etc. Iar aceasta are precis 1800 si ... in rest arata foarte bine in realitate si precis va fi vazut cat de curand cu zecile pe strazile Clujului unde apar masinile noi de parca le-ar da de pomana... Nu degeaba Audi Q5 si 7 se vand cel mai bine cu 3.0TDI... Daca as avea bugetul necesar unei astfel de masini ar fi una din impedimente in ochii mei, ca in rest mi-a placut masina fara doar si poate :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am vazut nicaieri pus pe masina pretul si nivelul echiparii, stiu ca era 2.0TDI 190CP era full piele, DSG 4x4, din ce am observat era foarte bine echipata masina, cu faruri led a la Seat pe fata, trapa mare din sticlaetc. ... am cateva poze cu masina doar ca nu prea difera fata de ce s-a mai postat mai sus. Oricum era o masina mai spre echiparea de varf, cu hayon electric cu deschidere si inchidere leganat picioare si alte SF-uri.

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil Style daca avea si treaba cu "pedala virtuala" pentru hayon. O sa trec si eu sa arunc o privire curand. Eu am luat in considerare si o alta masina in ultima vreme, poate ca voi fi "offtopic" iar, dar am pus in comparatie si Toyota RAV4 Hybrid 4x4 (am luat acest model in considerare abia dupa un test-drive).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umbla zvonu ca Romaniei i-ar fi fost alocata o cota de aprox 300 vehicule pe tot anul. E bataie intre dealeri pe ele si discounturile o sa fie mici sau inexistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima vedere cam așa este. Sub rezerva cotei menționate de către tine, care îmi pare optimistă față de ce am aflat din diverse surse din domeniu (e mai mult la egalitate cu Ateca, deci cam 200 de unități).

În schimb, la primele încercări situația este mult mai proastă decât la vărul spaniol: PLR 0% (momentan) + distribuitori (0%-2%, deloc momentan). N-am reușit să gust poanta așa că am promis să revin mai aproape de luna mai, poate optimismul lor a fost nejustificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă e doar o "găselniță" a importatorului aceasta cota ca sa nu facă discount-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just FYI, am configurat azi la dealer un Kodiaq si intr-adevar nu poti selecta DMS fara navigatie. Deci configuratorul online este corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Touareg

Wheelbase 113.9 in (2,893 mm)

Length188.8 in (4,796 mm)

Width76.4 in (1,941 mm)

Height67.3 in (1,709 mm

 

Kodiaq

Length4,700mm

Width1, 910mm

Height1, 680mm

Ground Clearance168mm

Wheelbase. 2790mm

 

foarte apropiate ca dimensiuni (evident, clase diferite ca finisaj) sunt totusi curios cum e antifonarea. Si evident, cum s-ar simti cu un 2,5/2,7/3.0 litri cilindree. Oricum, revenind la dimensiuni, mult peste tiguan:

Length 4486 mm.

Width 1839 mm.

Height 1643 mm.

Wheelbase 2677 mm.

 

M-am inscris pt in DT. Sunt curios cum se simte, nu de alta dar am pus ochii pe el...

P.S. Imi place mai mult actualul schimbator (superb) decat cel de pe kodiaq...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu astazi masina live nu este pe gustul meu este foarte mare , materiale ceva mai bune dar nu cu mult peste ce ofera Skoda un pret urias 37 de mii pt un 2.0 tdi 150 cu dsg si 4x4 fara piele plafon panoramic daca mai pui si astea treci de 40 de mii . Multa lumea adunata ca la urs dar nici 2% nu vor da comanda pentru una . Personal astept Skoda Yeti in toamna ca aia pare mai micuta si poate nu se mai obraznicesc atata la pret

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!