Jump to content

Noua Skoda Felicia


 Share

Postare recomandată

1,9 tdi a devenit un adevarat brand.

Cred ca s-a produs de ordinul milioanelor de exemplare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • crystyann

    33

  • Bogdan VW

    19

  • cristibg

    13

  • laur_vd

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

La un singur lucru ma gandesc ( si a fost discutia mai sus ) : oare va fi putin mai mica masina sau va fi la fel ca Octavia Face-lift ? Eu mi-as dori sa fie putin mai mica....

Pai daca ai astfel de indoieli inseamna ca e posibil ca Skoda de buget sa nu fie Octavia II phase 1, asa cum o dadeai sigura acum cateva saptamani.

Ar fi ilogic ca Skoda sa ofere doua Octavii II simultan (una cu facelift mai scumpa si una fara facelift mai ieftina). Daca aparea intre timp Octavia III mai avea un pic de logica dar asa NU.

Chiar daca masina de buget va folosi (ca presupunere) platforma Octaviei II (impropriu spus- practic e platforma de GOLF5) nu se poate spune ca e o Octavia II daca nu va avea cel putin caroseria identica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ... design-ul caroseriei va fi altul. Sau mai bine spus va fi un model nou, dar cu multe elemente comune...gen platforma, inteior,... cu alte modele skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si azi am vorbit la importator si masina va fi Octavia 2 fara facelift la un pret mic, cu dotari mai putine. In decembrie vor fi date oficiale dar inca nu se stie daca anul asta va exista si masina in showroom pentru a fi vazuta!

Nu va fi niciun model nou...poate vor fi niste mici retusuri pe ici pe colo, dar caroseria va fi cea arhicunoscuta! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam confirmarea practica a celor spuse de tine. :D

Nu ai idee cand se va lansa Octavia 3? Se apropie cei 7 ani de la lansarea Octaviei 2...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicia 2012

(mini no name) 2012

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicia 2012

(mini no name) 2012

Adica? Poti fi mai explicit?

Oare vor renunta la numele care a consactrat-o, Octavia? E ca si cum ar schimba numele in loc de Golf VII in alt nume...Jetta poate.

O alta caroserie sau elemente exterioare noi (aripi, portiere, capote) inseamna costuri in plus. Daca e asa cum se spune, probabil va fi O2 ante-face-lift, cu materiale mai ''economice''.

Oricum, oricum ar fi, o asteptam cu multa nerabdare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Noua Noua" Octavia ar trebui sa apara , dupa estimarile lor, prin 2012! Tot prin perioada aia ( daca nu cumva se fac eforturi sa fie lansat mai devreme ) va aparea si Mini-ul de care zice FABIAn ( o masina mai mica decat Fabia ), bazat pe platforma lui VW UP!, si din cate am inteles se va numi Joyster de la numele unui concept prezentat deja de Skoda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica? Poti fi mai explicit?

Oare vor renunta la numele care a consactrat-o, Octavia?

nu

se pare ca am uitat ceva sa redactez in postul respectiv :blink:

" Octavia 2012 "

exact cum spune crystyann

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca noua octavia tour va fi octavia II fara facelift deci tot ce a zis cristian este adevarat

http://www.auto.cz/skoda-octavia-tour-nova...nastupuje-51691

Se pare ca dotarea de baza va avea echipat standard, airbaguri pentru sofer si pasager, ABSservodirectie, inchidere centralizata, oglinzi exterioare reglabile electric, volan cu patru spiţe

scaun şofer reglabil pe

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem preturile pentru Romania....abia astept sa apara in decembrie preturile! Cum aflu le postez aici, pe site! :)

Ar fi aiurea 2.0TDI pt Romania...cred ca tot pe 1,6TDI vor merge, probabil de 90 CP. Dar momentan nu am informatii sigure despre diesel. La benzina am zis din start ca vor fi 1,4 si 1,6MPI!

Modificat de crystyann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe car-configurator-ul lor (.cz) nu e disponibil decat motorizarea 1.6 MPI / 75kw, care dupa parerea mea e un motor ''subtire''.

La diesel nu s-or fi hotarat inca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci conform site-ului preturile in cehia pentru Octavia Tour vor fi:

1.4MPI - 282500(CZK)~47000Ron~11000Eur

1.6MPI - 312500(CZK)~52000Ron~12200Eur

In romania Octavia Tour-ul a costat:

1.4MPI - ~11250Eur

1.6MPI - ~11950Eur

,deci preturile pentru noul Tour vor fi oarecum similare.

Momentan un O2 FL Flash 1.4MPI cu dotari aproape similare Tour(poate putin mai bune) costa 12490Eur.

Voi ce ati alege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As alege linistit Octavia Tour, mie personal nu-mi place face-lift-ul de la O2. Si cu motor mai puternic (1.6 fata de 1.4).

Totusi, diesel cand? Si, mai ales, cat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul : "V-am zis eu dar nu m-ati crezut" . Si are exact aceleasi dimensiuni ca si cea cu Facelift, ceea ce inseamna mai mult spatiu pentru pasagerii din spate fata de Octavia Tour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul : "V-am zis eu dar nu m-ati crezut" . Si are exact aceleasi dimensiuni ca si cea cu Facelift, ceea ce inseamna mai mult spatiu pentru pasagerii din spate fata de Octavia Tour.

Crystyann, te-am crezut dar speram sa te inseli. :)

Cum poti sa ai 2 spalaturi ale aceleiasi masini si la una sa-i spui Octavia si la alta Octavia Tour?!? :)

Sau asta e modelul concurent pentru Logan :lol: ?

Am o presimtire ca nu o sa mai auzim de Skoda prea des prin clasamentele de vanzari auto acum ca au numai 3 masini: Fabia, Octavia si Superb. (Yeti nu se pune cu 0,001% din piata.)

Fie tarana usoara adevaratei Octavia Tour, ai scos Skoda din kkt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca preturile vor fi la fel ca la Octavia Tour actuala eu zic ca va avea succes.... Multi plangeau dupa forma mai "bruta" a fostei Octavii.

PS: se aude ca va fi montat intr-adevar 2.0TDI / 110 CP ca si unic motor diesel - e un motor bun, silentios, EURO 5, consum bun dar ma asteptam la 1,6TDI... Curios.. inca mai astept confirmare oficiala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca preturile vor fi la fel ca la Octavia Tour actuala eu zic ca va avea succes.... Multi plangeau dupa forma mai "bruta" a fostei Octavii.

PS: se aude ca va fi montat intr-adevar 2.0TDI / 110 CP ca si unic motor diesel - e un motor bun, silentios, EURO 5, consum bun dar ma asteptam la 1,6TDI... Curios.. inca mai astept confirmare oficiala!

Ma intreb ce performante are comparativ cu 1.9PD 105CP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor Volkswagen Golf 6 2.0 TDI DPF CR 110 CP

- Capacitate cilindrică (cmc): 1968

- Cutie de viteze: 5 M

- Putere maximă (CP@RPM): 110@4100

- Cuplu maxim (NM@RPM): 250@1750

- Viteza maximă (km/h): 190

- Acceleraţie 0-100 km/h (s): 10.7

- Carburant: diesel

- Standard emisie noxe: Euro 5

- Consum urban/extraurban/mixt (l/100 km): 6.0/3.7/4.5

- Emisii CO2 g/km: 119

Motor: 1.9 TDI

- Capacitate cilindrica (cmc): 1896

- Cutie de viteze: 5M [AT]

- Putere maxima(CP@RPM): 105@4000

- Cuplu maxim (NM@RPM): 250@1900

- Viteza max (km/h): 187 [185]

- Acceleratie 0-100km/h (s): 11.3 [11.2]

- Carburant: motorina

- Standard emisie noxe: Euro 4

- Consum extraurban/intraurban/mixt (l/100km): -/-/5.0-5.3 [-/-/5.6-5.8]

- Suspensie fata/spate: -/-

- Frane fata/spate: -/-

- Capacitate rezervor (l): 55

- Volum portbagaj (l): 347

- Emisii CO2 g/km: 122

iar la 6 trepte 0-100 11.1.Am testat si golful VI 2.0 tdi 110 cp dar m-i se pare mai puturos fata de 1.9 tdi m6 parerea mea.

Pe octavia tour cel mai bine era cum zice si cristi un 1.6 tdi decat un 2.0 tdi desi sunt motoare noi si vor fi scumpe.Era bine daca pastrau 1.9 tdiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,9TDI era Euro 4 si era un efort foarte mare sa faci PD-ul Euro 5.... Asa ca l-au schimbat! Nu o sa mai apara in oferta!

PS: Plus ca este mai ieftin sa faci un motor cu cilindree mai mica ( 1,6TDI vs. 1,9TDI )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,9TDI era Euro 4 si era un efort foarte mare sa faci PD-ul Euro 5....

De fapt nu exista nici un TDI PD cu Euro5 in toata istoria VAG. De ce sa-l fi facut special pentru o Skoda Octavia?

E ciudat sa pui un motor 1.6 TDI pe Superb si 2.0 TDI pe Octavia Tour(II). Chiar daca au acelasi cuplu si o diferenta de 5 CP.

Sa revenim on topic... va mai exista o Skoda Felicia? Daca nu, toata discutia despre Octavia II Tour ar trebui purtata pe topicul Octavia II. Insa acest lucru se va intampla cel mai probabil dupa momentul inceperii comenzilor pentru vechea-noua Octavia II Tour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vesti noi... pentru UE ( implicit Romania ) nu va fi nicio motorizare diesel pentru Octavia Tour, ci doar cele 2 benzinare, ambele EURO 5! La diesel se gandeste o varianta mai ieftina de Noua Octavia cu facelift !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda felicia va aparea in 2012 conform unui articol din Autobild, iar octavia2 cu facelift se va transforma in octavia 3 mai mare, iar Superbul inca nu se stie ce soarta va avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!