Jump to content

Tempomat (Cruise Control) pe Lupo


morphx
 Share

Postare recomandată

Pentru morphx: e vre-un loc unde sa interceptezi cablajul ECU sub bord pentru operatiune sau trebuie sa lucrezi chiar pe el? ECU e pus sub plasticul dintre capota si parbriz sau in alta parte?

Directore ... din pacate nu exista pregatire din fabrica pentru tempomat! Trebuie sa legi firele direct in mufa calculatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lupo_bv

    12

  • morphx

    11

  • dany19940

    9

  • Al Bundy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi in piata de masini am vazut un lupo 3L , an 2002 care avea tempomat din fabrica. Motorul era ANY . Asadar putem spera si noi...trebuie doar descoperiti pinii respectivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1. Lupo 3L cu tempomat din fabrica nu exista

2. Pe 3L cred ca s-a pus ANY in perioada `99-`00 deci 2002 cu ANY e posibil doar daca a fost motorul schimbat.

Pinii...sunt aceeasi ca ptr 1.4 TDI, posibil sa trebuiasca legat si pinul 66.

La ANY- care pe mine ma intereseaza cel mai mult, ecu e EDC15 (si e putin mai complicat de modificat ECU) nu EDC15P+ care s-a pus dupa 2000 si la care se poate "umbla" prin mufa ODB2.

Daca bat campii.... sa ma corecteze cineva mai informat...

(PS: daca mai vezi lupo 3L ala cu tempomat, impumuta-i ECU pentru cateva zile) :))

Modificat de jondo1ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

saluatare..!!

ma uit buimac la tot felul de coduri,abrevieri..prescurtari...si nu inteleg nimic... :blink: :blink: poate sa ma ajute si pe mine cineva??ca de..a ajuns si taranul sa-si ia masina :blah_: :Driver: si acuma mai vrea si comfort...am vazut pozele si ce a scris,explicat MORPHX in legatura cu tempomatul si tare m-a ''afectat''vreau si io am zis...si uite-ma butonand acuma sa aflu cate ceva...despre montaj...daca e cineva care are nervi sa-mi explice si mie cum si unde trebuie legat..dar mai explicit asa ca unui inceparet..ca de...multumesc..eventual un nr de tel..sau id de mes ca la mine e mai greu... ;) MULTUMESC inainte celui ce va cuteza...a!! am uitta sa mentionez...am un lupo 3l 1200 cmc tdi cutie electromanual!!! asa am tradus din manualul ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

redbull_666666 ---> nu-ti mai bate capul, e prea complicat la 3L

Solutia cred ca ar fi sa se "importe" partea de tempomat de la Audi A2 (care a avut tempomat) si sa se integreze in softul de 3L.

Apoi, daca ai EDC15 sa dezlipeasca cipul de pe ECU tau, sa il rescrie pe o interfata speciala, apoi sa il puna la loc.

(nu cred ca sunt dispusi multi sa dea jos calc functional al masinii jos, ca apoi sa se faca experimente pe el.)

Modificat de jondo1ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pana la urma a incercat cineva pe 3L AYZ pana acum sau o sa fiu primul care incearca marea cu degetul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vei fi primul care incearca treaba asta! Sunt foarte curios cum va funtiona la tine ... e un pic mai speciala situatia datorita faptului ca tu nu pedala de ambreiaj!

Dar ai acelasi ECU si anume EDC15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pai zi intai ce cod are motorul (vezi in talon daca este model vechi, daca nu in cartea de identitate), e un grup de 3 litere (la tine presupun ca AUD, dar mai bine uita-te)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg o chestie, sunt 4 comenzi...dar cum stiu eu cruise control se seteaza o singura viteza sau 2?? si cum stiu daca am setat sa nu viteza? Am versiunea AUD, stiu pini dar nu stiu ce face fiecare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Andumoscaliuc

la aua se poate pune? care ar fi pini?

ID: andumoscaliuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi că a scris AlBundy pe prima pagină că nu merge la AUA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut ! 

 

Foarte frumos facut topicul, am citit tot si chiar sunt foarte interesante explicatiile.

Mi-ar placea foarte mult sa am si eu tempomat pe Lupozaurul meu, insa, desi ati explicat totul foarte bine, eu nu ma prea pricep la o astfel de lucrare, si vin cu intrebarea : e cineva in Brasov, sau in judetele apropiate lui, care mi-ar putea monta o astfel de optiune ? Contra-cost bineinteles !! Mentionez ca in afara de buna-vointa, nu am nimic din ceea ce-mi trebuie pentru lucrare. Maneta, cred c-as putea s-o gasesc pe undeva, nu ar fi aia cea mai mare problema...

 

Va multumesc !

 

 

 

Later Edit : (am 1.4 TDI AMF, nu stiu de ce nu mai pot modifica masina din setarile profilului, rog un moderator sa-mi dea o mana de ajutor cand are timp si chef, eroarea este urmatoarea : )

post-78255-0-93083600-1429134432_thumb.j

Modificat de AndreiJUJU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am mai postat pe la inceputul topicului despre aceasta problema. Eram nedumerit ca pe AUB nu se poate pune tempomat din cauza ca nu ar avea switch de ambreiaj. Revin cu o lamurire: merge pus tempomat pe AUB. Doar ca trebuie montat si switchul de ambreiaj si legat la ECU. Schema de legaturi tempomat e aceiasi de la AUS, dupa cum suspectam. La inceputul anului am gasit o Fabia cu AUB care avea tempomat, asa ca am investigat mai departe. Daca tempomatul nu e activat din VCDS, bitul de ambreiaj din ECU nu e activ. Am facut un efort si am luat un ECU de AUS pentru experimente, l-am facut clona la cel de pe masina care e AUB, si am experimentat pe banc cu amandoua. Amandoua se comporta identic in grupurile de masura. Asa ca am instalat firele pe masina, pus switch la ambreiaj de Golf 4 si facut proba in mers doar cu firele goale, fara maneta. Si functioneaza ! Cu ambele calculatoare. Asa ca urmatoarea miscare va fi sa cumpar maneta. Singura dezamagire e ca maneta care se poate monta pe Lupo/Arosa are doar 4 fire si nu 5 ca de obicei, deci o comanda nu va fi folosita, cred ca cea de scadere viteza. Cred ca voi lua maneta de T4, asta peste vreo 2 luni. Mai am o dezamagire, ca pretul e aproape dublu fata de cea de G4, nu prea inteleg motivele. Asta e!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany19940, deci pentru Lupo trebuie cumparata maneta de T4 sa inteleg, da ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cea de T4 merge montata si pe Lupo. Singura problema e ca pe amandoua masinile ( Lupo si Arosa) trebuie decupat putin din carcasa volanului pentru a permite semnalizarea. Asta din cauza ca maneta originala si cea de T4 au o mica diferenta la curbura. Cred ca mai merge si maneta de Golf 3, doar ca trebuie demontat butonul de avarii de pe ea. Suspectez ca si cea de Vento sau Passat pana in 1996 ar merge, dar slabe sanse sa gasesti asa ceva, am cautat vreo 2-3 luni anul asta si am mai cautat si anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca merge si pe 1.4 FSI ? Cod motor ARR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate în autodata nu este schema de la ARR, aşa că este greu de spus, mai ales că motorul ăsta s-a pus doar pe lupo şi nu poţi face comparaţii cum a făcut colegul mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Cand voi avea timp sa pun tempomat, am sa incerc sa ma documentez singur.... Multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
alex_mihalciuc

Salutari, colegi!

 

Avand in vedere ca de curand mi-am luat un Lupo 3L pentru vajaiala saptamanala, are cineva schema de cruise control pentru AYZ, va rog?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!