Jump to content

Upgrade CAN Gateway/Battery drain


adso
 Share

Postare recomandată

Ti-ai luat navigatie sa inteleg? Din experienta mea (si am contactat telefonic si pe mail peste 30 de "dezmembratori") fie nu au, fie cer prea mult pe un modul CAN de o generatie mai veche.

Prin Gorj n-am cautat masini de dezmembrat insa eu iti recomand sa iei unul nou de pe site-ul de mai sus, te costa cam cu 50 - 100 RON mai mult decat unul de la dezmembrari, dar ai certitudinea lucrului nou si de ultima generatie (aproape ultima pt ca H este varianta cea mai noua de Can).

Ar mai fi o optiune, aici are un Touran 2011 la dezmembrat. Vezi daca are CAN nou si negociaza cu el. Mi se pare ca voia 50 EUR pe el, asta daca-l are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat un RCD 510,a mea fiind din 2005,mai mult ca sigur o sa-mi descarce bateria.Merg si cele de VW?!Am vazut ca difera codurile.Gasisem la cineva pe un G6 1K0 907 530AA insa nu stiu daca e bun.O sa le trimit un mail,sa vad ce au.Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice CAN cu terminatie de la S in sus e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. a nu apare problema cu ,,battery drain,, este importanta versiunea de SW.

E adevarat ca cele de la terminatia S in sus sunt compatibile cu navi RNS510 si RCD de noua generatie (datorita faptului ca versiunea de SW e superioara SW0178).

Insa si modulele CAN existente seria 1K0907530 cu software-ul incepand de la SW0178 (inclusiv) sunt compatibile, iar cele care au o versiune inferioara pot fi updatate.

Oricum cheltuielile sunt mult mai mici pt. un update de software (100 lei) decat pt. achizitionarea unui modul CAN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As putea spune ca orice Can cu terminatie de la K in sus (mai putin P) este ok.

Ph3t0n88, cel indicat de tine este ok de asemenea. Eu nu as da mai mult de 200 RON pe un Can versiunea respectiva. Oricum citeste tot topicul si o sa gasesti informatiile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii.Am gasit la 50 de euro,maine o sa mi-l trimita cineva,miercuri sper sa-l primesc.Dupa o sa merg la skoda sa-l codeze pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit sa si montez CAN-ul. Nu a fost greu deloc. Era intr-adevar deasupra pedalei de acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor,

Ma bate gandul sa-mi instalez o unitate de navigatie Columbus (idem RNS 510) pe o Skoda Octavia din 04.2006.

Vreau sa aflu daca pot evita cumpararea unui CAN nou.

Am senzori de parcare fata+spate instalati din fabrica. Daca sa zic ca am norocul sa am versiunea corecta de CAN (inca nu am verificat), adica: 1K0-907-530-K 0178 sau pot sa fac update de soft sa ajung la aceasta versiune, acest CAN este 100% compatibil cu senzorii de parcare, iar pe aparatul de navigatie pot pune ce versiune software vreau?

Unitatea pe care vreau sa o achizitionez este ultima generatie cu 40 de gb hard si LED.

Si inca o intrebare, daca nu am versiunea buna de CAN, pot monta unitatea de navigatie instalandu-i o versiune software mai veche care sa previna descarcarea bateriei fara sa umblu la CAN sau nu se poate face asta?

Apropo, a mai facut cineva update de soft la CAN?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu prea, e posibil sa treabuiasca un CAN mai nou .... cu update-urile, nu e nimic cert. Ce versiune de CAN ai acum pe masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate evita cumpararea unui CAN mai nou. CAN-ul e perfect compatibil, daca este versiunea K 0178. Mai multi colegi de pe forum au facut update de SW la CAN v 0178. Update-ul de CAN scuteste bani (achizitionarea unui alt CAN fiind de regula mai scumpa) si munca (demontare CAN vechi, montare CAN nou, codare). Cat despre cei care au informatia ca despre update ,,nu e nimic cert,,, o sa postez un filmulet pe youtube (cand fac urmatorul update) sa inteleaga ca update-ul e o certitudine (utilizata de ani de zile de concernul VAG).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu era vb ca nu se poate.... ci de faptul ca au fost unii colegi si pe la reprezentante si le-au luat banii degeaba.

In rest, fara cuvinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, daca nu am fost explicit. La reprezentante e posibil sa lucreze persoane care merg la job sa aiba de unde pleca. Nu-i putem condamna pt. ca nu sunt pasionati de domeniul in care lucreaza. Update-ul de CAN este insa o procedura accesibila (pe care ei nu o fac intotdeauna, poate din lipsa de interes sau din cauza politicii firmei). De regula la toate masinile cu CAN versiunea K 0178 problema cu battery drain este rezolvata.

Modificat de draganuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Imi poate spune cineva daca pe aceasta vers CAN pot monta o navi RNS 510 masina avant comenzi pe volan ,maxi-dot,climatronic, fara sa am probleme cu descarcatul bateriei

Address 19: CAN Gateway Labels: 1K0-907-530.lbl

Part No SW: 1K0 907 530 P HW: 1K0 907 951

Component: J533__Gateway H16 0191

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, nu o sa ai probleme cu descarcarea bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi mult Al Bundy, inca o intrebare vor fi functionale si comenzile de pe volan, car kit din fabrica si va fi afisat si pe maxi-dot?

Intreb pt ca pe pagina ross-t acest can apare ca si cum nu ar fi compatibil sau nu am inteles eu bine:

Gateway

The Gateway (aka. Diagnostic Interface for Databus OR CAN-Gateway) is responsible for passing Messages from one Control Module to another, older versions of the Gateways were not compatible and caused the Databus to stay active even with the Ignition turned OFF which resulted in excessive Battery Draw and failure. To identify if your Gateway is compatible, check the (Software) Part Number and the Software Version of the Control Module shown in the Identification provided by VCDS (for example in an Auto-Scan).

Address 19: CAN Gateway Labels: 1K0-907-530.lbl

Part No SW: 1K0 907 530 K HW: 1K0 907 951

Component: J533__Gateway H12 0178

In this Example the Software Part Number is 1K0-907-530-K and the Software Version is 0178, now check the following List if your Gateway is considered NOT compatible - all part numbers NOT listed here can be considered compatible.

Control Module Part Number Software Version Compatible Notes

1K0-907-530-A 0020 No Update available

1K0-907-530-B 0050/0070 No Update available

1K0-907-530-C 0080 No Update available

1K0-907-530-D 0100 No Update available

1K0-907-530-E 0110 No Update available

1K0-907-530-F 0120 No Update available

1K0-907-530-G 0130/0140 No Update available

1K0-907-530-H 0150 No Update available

1K0-907-530-J 0160 No Update available

1K0-907-530-K 0021 No Replacement only

1K0-907-530-K 0170 No Update available

1K0-907-530-K 0178 Yes -

1K0-907-530-P 0191/0192 No Replacement only

All Modules which Part Number has not been listed in the Table above are considered to be compatible. Those Part Numbers & Software Versions listed with the Note "Update available" can be updated to 1K0-907-530-K @ 0178, this often saves Money/Work which a Replacement of the Module would cause. The Update is NOT available in the US, all Rest of World VW (see TPI 2017949, 2018155, 2022606), Seat and Skoda Dealers should have access to it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca orice vesiune de la L in sus e OK<

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult,in cele din urma am gasit pe briskoda un user care are acelasi can si merge rns-ul fara probleme .

Multumesc inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Am upgradat skodita mea cu un Swing(in locul stream-ului), ce sa zic, arata foarte bine :icon_thumleft: , dar, nu toate sunt frumoase pe lumea asta, nu :vaidecapulmeu:? Asa ca am ramas fara baterie(adica sa consumat!). Am tot citit despre problema asta cu descarcatul bateriei, dar despre Swing nu citisem nimic in sensul asta. Acum, am urmatoarea intrebare: care CAN este mai bun, sau mai nou, si care sa se potriveasca la masina mea din semnatura, de aici http://www.carsystems.pl/can-gateways,c58.html. Si mai am o problema cu adaptorul acela pentru antena radio, ce se sugereaza aici http://vwforum.ro/topic/24671-sistem-navigatie-octavia-ii/page__st__140, nu prea se potriveste cu mufele din swing(care banuiesc ca sunt la fel ca la RNS 510), unde pot gasi un adaptor?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai gresesc oamenii :) (adica eu)

uite adaptorul potrivit http://www.ebay.com/...ewitem=&vxp=mtr

cel din link-ul anterior era pentru antena dubla - la radio cd cu un singur tuner. Tie iti trebuie antena simpla- la radio cd cu 2 tunere

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai gresesc oamenii :) (adica eu)

uite adaptorul potrivit http://www.ebay.com/...ewitem=&vxp=mtr

cel din link-ul anterior era pentru antena dubla - la radio cd cu un singur tuner. Tie iti trebuie antena simpla- la radio cd cu 2 tunere

Multumesc, aceasta era :)

Si am rezolvat si problema cu descarcatul bateriei. Multumita userului draganuta(care chiar stie ce zice vizavi de upgradarea CAN-ului), vechiul meu CAN cu terminatia F,a devenit noul CAN cu terminatia K si fara descarcarea bateriei :icon_thumleft: .

P.S.- Scriu la 4 zile dupa upgrade, ca sa nu vorbesc prostii despre descarcatul bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, de asta ma intrebam cum K nu descarca, stiam ca de la L in sus nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K0907530 K cu SW 0178, nu descarca..... 1K0907530 K, sw 0170 - descarca si la cel cu sw 0021, zice ce nu exista update

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc mult,in cele din urma am gasit pe briskoda un user care are acelasi can si merge rns-ul fara probleme .

Multumesc inca odata

intreaba si tu userul respectiv ce versiune de firmware are la rns. din ce am inteles versiunile de firmware mai noi au nevoie de un nou gateway

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!