Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Bun ,bun am dat 160 ron pana acum numai pe diagnoze,dar sa imi zica unul ok facem diagnoza apoi te rezolv...nimeni!Unul imi cere 950 ron ,altul...sa vedem...si tot asa.Fara a supara pe nimeni dar ei vor sa isi ia banul pe diagnoza apoi.da-te...ma ca e complicat etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu poate sa-ti spuna DA, te rezolv fara sa stie ce are masina. Iar ca sa stie ce are masina se vace diagnoza cu VCDS. Ai rezultatul unei asemenea diagnoze ca sa-l postezi aici ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, cine ma poate ajuta sa imi reseteze calculator ul de airbag la un golf 4 1c0 909 605f din 2003? Mi au sarit airbag urile fata si blocat centurile fata. Le am schimbat si binenteles nu pot Scapa de erorile de centura airbag si crash data. Ms! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Se poate rescrie eeprom pt stergere data crash

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Detin un golf 4 1.4 16 valve benzina , varianta cu 2 usi.De sarbatori mi-a fost furat catalizatorul (a fost distrusa si sonda lambda impreuna cu tobele de esapament, ramanand intreaga doar cea finala). Dupa o reparatie costisitoare am rugat mecanicul sa improvizeze un scut/protectie ptr a nu se mai repeta furtul. Scutul a fost prins cu holzsuruburi sub masina avand ca urmare aprinderea becului de airbag (banuiala mea e ca a atins un fir). Am sters eroarea insa tot reapare, am scos si mufa de sub scaun pasager insa eroarea ramane aceeasi si cu mufa scoasa. Poate sa ma ajute cuneva cu un tutorial sau cu o poza/schema ptr a verificarea cablajului de la airbag scaun pasager ? Sau puteti sa imi dati un sfat in remedierea erorii? (In afara de schimbare mecanic :) . Eroarea e 01218 Side airbag igniter passenger side n200  29.00  short to ground. Mentionez ca am cautat pe internet si forumuri insa fara succes.Multumesc

20210109_000420.jpg

Modificat de Denghel
Am corectat eroarea 01218
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci mocheta de la picioarele pasagerului si urmaresti firele de la mufa airbagului din scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am reusit stergerea erorii. Surubul cu care mecanicii au prins scutul a trecut prin cablurile de la airbag. Mulțumesc pentru sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut!De doua ori pe luna imi apare martorul airbag insotit de eroarea:

00588 -circuit aprindere airbag,sofer

-too high impedance

-intermitent 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat conectori, ai intarit pini, curatat , etc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut sunt nou pe forum si am airbag aprins in bord iar la tester iese airbag ok ce sa fac sa sterg 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o problema trebuie sa fie undeva - pe airbag (airbag-uri, cablaj, conectori), ceasuri sau can gateway (integrat in ceasuri, la modelul tau). Altfel, nu statea aprins. Fa o diagnoza cu VCDS sau ODIS si posteaza logul complet, sa vedem unde este problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Adresa 15: Airbaguri        Eticheta: ROJ\6Q0-909-605-VW5.clb
   Numãr VAG: 1C0 909 605 A
   Component: 27 AIRBAG VW51 01     01  
   Codare: 12855
   Atelier: WSC 01317  
   VCID: 224B5C89AECFF65AE3-5178

1 cod a gãsit:
01218 - Patron pirotehnic airbag lateral pasager -N200- 
            32-10 - Valoare rezistenþã prea mare - intermitent

A aparut din senin fara sa mut scaunul pasagerului. Golf 4 2002 1.4 axp

Modificat de VwAudiGroup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata-i mufele sau pune pe direct,  dupa care sterge eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, VwAudiGroup said:

airbag lateral pasager

Pai zice... mufele sunt sub scaun, nu au unde sa fie in alta parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

        ieri dimineata, in timp ce mergeam cu masina catre slujba, deodata aud un piuit puternic, imi apare in bord mesajul "AIRBAG FEHLER" si desigur, s-a aprins martorul corespunzator. Dupa-amiaza, am scanat cu vag-com si am gasit erorile de mai jos, erori care s-au lasat sterse de la prima incercare, fara vreo alta problema.

 

VAG-COM Version: Release  311.2-N

Control Module Part Number: 1C0 909 605 F  
  Component and/or Version: 16 AIRBAG VW61 0108 0003
           Software Coding: 12598
            Work Shop Code: WSC 01266
2 Faults Found:
00532 - Supply Voltage B+
        07-10 - Signal to Low - Intermittent
00589 - Airbag Igniter 1: Passenger Side (N131)
        32-10 - Resistance too High - Intermittent

 

           As vrea sa intreb daca este vorba despre airbag-ul pasagerului cel din bord, sau despre cel din scaun? Nu cred ca este vorba despre cel lateral/cortina fiindca ar fi scris cred ceva cu "Kopf", care in limba germana inseamna "cap". Pe scurt, despre care dintre cele 3 airbag-uri de pe partea pasagerului este vorba.

           A doua intrebare ar fi, aceea ca având in vedere ca eroarea s-a lasat stearsa usor, e cazul sa imi fac probleme, sau a fost cumva o problema pasagera, generata de o tensiune scazuta, cine stie cum? Am avut acum 4 ani, o eroare asemanatoare, generata de airbag-ul cortina/cap de pe partea soferului, unde mufa de lânga tripla spate, a fost probabil oxidata, fiindca eroarea nu se stergea. Am putut sa o sterg, abia dupa curatarea contactelor din mufa si de atunci este in regula.

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cel de la pasager, din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am priceput. Dacă dau jos torpedoul, este suficient ca să am acces la mufă, sau trebuie să desfac mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Torpedou e suficient. Mai departe,  contorsionare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaaa, îmi închipui! Am dat de mai multe ori torpedoul jos, deci cam știu la ce să mă aștept. Prefeream de 1000 de ori mufa din portbagaj de lângă tripla spate, unde poți lucra ca lumea, în picioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... clar.....😊

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Am scos scaunele din VW-ul meu UP! sa ii fac o curatare la mocheta si la scaune si cand le am montat la loc am o eroare de airbag aprins in bord. Mufele par in regula. Apare eroare la deconectarea mufelor de la scaun. Daca scoteam bornele bateriei evitam problema? Stergerea erorii se poate face si cu alt soft de genul Delphi sau interfata mini si soft pe telefon android? Multumesc.

Modificat de mytzam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, trebuie stearsa eroarea cu un tester.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!