Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Adica cu ce faci tu diagnoza, nu e inregistrata ( e shareware version) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, CristianVasile said:

2 Faults Found:
00532 - Supply Voltage B+
07-10 - Signal too Low - Intermittent
01221 - Shareware Version. To Decode all DTCs
37-00 - Please Register/Activate

 

Are cineva idee cum pot scapa de aceste 2 erori? 
Ajuta sa scot borna bateriei sau trebuie rescris modulul airbag?

 

 

 

prima eroare de la o variatie de tensiune - ai ramas fara baterie, etc

a doua eroare - de la senzorul de impact de pe partea pasagerului - se afla pe podea, sub mocheta, pe traversa de sub scaun. Necesita inlocuire, trebuie cumparat unul identic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog daca se pote sa ma ajutati si pe mine.

am urmatorul cod de eroare

00588
-Circuit aprindere Airbag, sofer
Too high impedance
- Permanent

am cautat la mufa de  sub scaun este ok ,am verificat mufa de pe stilpul din stanga sofer unde este pusa centura  si aceea este buna,am verifica si mufele de la spirala de la volan si sunt toate ok inclusiv spirala  nu este intrerupta,ce asi mai putea sa verific?

 

va multumesc

 

Modificat de ta bd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub scaun nu ai ce cauta, problema este la airbagul din volan. Intareste contactele de la mufele de pe coloana, daca zici ca spira este buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai scris dar NU ai citit - ti-am zis ca ai cautat degeaba sub scaun - problema este de la airbag-ul din volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, F l o r i n said:

- problema este de la airbag-ul din volan. 

am cautat la volan .

 am pus in loc de spira si alte fire si leam conectat la airbag si tot asa imi face,adica am facut legatura cu fire intre mufa care intra in modulul cu spira si mufa care intra in airbag .

oricum iti multumesc

Modificat de ta bd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci probezi cu alt modul airbag. Daca totul este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am o intrebare ,am mai citit pe net ca mai exista undeva o mufa in stilpul din stinga la sofer jos la piciore ...exista asa ceva?

sau nu se poate face ceva ca sa pacalesc calculatorul ...adica sa pun vreo rezistenta ceva ??

Modificat de ta bd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu recomand asa ceva, cand e vb de viata oamenilor.

da jos pillar stanga sofer si acolo ai mufele intermediare ale cablajului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti multumesc pentru proptitudine .
masina este a mea si chestilie cu simulare airbag sa le fac sa vad unde ar putea fi defectul .

 

Modificat de ta bd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA golf din ce stiu eu nu exista mufa acolo,doar la passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor,

Am un golf4 care are martor airbag aprins, martor ESP aprins, si nu merge nici claxonul. Am scos airbag-ul si volanul, am dus spira la 0 am pus volanul inapoi, basic settings pe ESP, si acum ESP-ul functioneaza. Insa tot am martorul la airbag(cu eroare resistance too high driver side) si claxonul nu functioneaza. Claxonul functiona inainte( total defectuos uneori, la viteze mici cu viraj maxim la stanga, la capatul cursei claxona:) dar acum nu mai functioneaza deloc. Este spira defecta pe partea de airbag/switch claxon sau sa fie de la altceva ?

Va rog idei, sugestii, etc..

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, mersi de raspuns.

Followup question: am luat una de pe un passat B5.5, trebuie codat ceva, sau se potriveste plug&play, eventual o recalibrare la G85 ? Ca si aspect sunt aproape identice, vine de pe passat cu esp..

Edit: Nu mai trebuie, am pus spira 'noua', am adaptat g85, sters eroarea de pe airbag, si merg toate !

Multumesc inca o data !

Modificat de siroasd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am aceiasi problema cu martor airbag aprins din senin si aprins a ramas .Ma poate ajuta cineva cu imagini de la stilpul de pe stinga spate  unde e mufa de la airbag .La test da airbag cap sofer .Dupa cite am inteles ar fi un contact imperfect acolo si mufa ar fi la break in stilpul stinga spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate capacul de acces la lampa spate. Vei vedea in interior o mufa galbena. Aceea este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat mufa are continuitate .Ce altceva ar mai putea fi mai este alta mufa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu cu aparatul de măsură.... Sa nu te joci cu el... Sa declanșezi cumva airbag-ul. 

Curata cu spray de contacte și încearcă sa ștergi eroarea. 

Dacă nu te lasă, pune o poza sa vad exact eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo este problema. Dacă ai curățat bine cu spray de contacte....etc...atunci trebuie sa verifici pana în calculator airbaguri

De regula, problema este la mufa la care ai umblat. Verifica și în airbag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Man2 uite cum am rezolvat eu aceeasi problema in urma cu aproape 1 an, vezi pe pagina anterioara. Eu cel putin nu am ajuns la mufa decât dupa ce am scos tapiteria din stânga din portbagaj. Nu am putut ajunge la mufa doar prin gaura prin care se intervine la tripla spate. Dupa desfacerea ambelor mufe in parti componente, curatarea lor mecanica si cu spray de contacte si reasamblarea lor, problema s-a rezolvat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,vreau sa schimb si scaunele la un golf4 de pe altul dar nu se potrivesc mufele airbag. Voiam sa stiu ,se intampla cv daca inversez cele 2 fire(maro e maro,celelalte 2 fire) între ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!