Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Am vazut ce s-a scris.Am avut aceasta problema si la un Golf 4 la care am citit din greseala eepromul cu VAG eep insa acolo l-am rescris de vreo 2-3 ori si a mers stearsa eroarea.Problema la mine este ca nu am citit eepromul si cu VAG eep nu merge citit.Merge facut cu un alt soft sau este nevoie de programator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca vagtacho, k+can , vag dash .

Daca nu - pe masa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un calculator de airbaguri de pe un Passat B5.5 tot cu 4 airbaguri.Este compatibil cu masina mea?Unde pot gasi calculatorul de airbaguri la Leon 1M ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot in spatele consolei centrale, sub bord - pe tunelul central.

au coduri identice, cele doua calculatoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat astazi sa ma conectez cu Bosch Airbag Reset Tool si nu am reusit.

Am zis sa mai incerc odata cu Vag Eeprom insa cu alt cablul KKL pe COM , nu cu cel obisnuit.S-a conectat din prima si am putut citi fisierul.I-am dat clear DTC din program , am salvat un nou eeprom fara erori pe care l-am rescris si astfel martorul s-a stins.

Va multumesc de indrumari ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare daca pun in scurt cele doua fire ce duc la airbag, ce se poate intampla? Incerc sa descopar bucata de cablaj cu probleme, pentru ca am o eroare de ,,rezistenta prea mare" pe cel din scaunul soferului, cu toate ca am sarit peste mufa de sub scaun si am pus firele pe direct.

Am sunat firele de la mufa centrala pana la pinii de sub scaun si am cam 1,5 ohmi, in conditiile in care aparatul are o eroare de 0,9 ohm. Sa conteze la aparitia erorii si diferenta asta? pentru ca am inteles ca rezistenta airbagului este foarte mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se intampla nimic, o sa-ti da rezistenta prea mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat. In cel din urma am ajuns sa scot tapiteria de pe scaun, unde am gasit mufa iesita din airbag (nu-mi dau seama cum s-a intamplat). Am impins-o pe pozitie, dar nu pana in capat si a aparut eroarea de ,,rezistenta prea mica" (de ce ,,mica" si nu ,,mare" n-am ideie). Apoi am desfacut un capacel alb de pe mufa, am bagat mufa, am impins capacelul pe pozitie si nu a mai aparut nici o eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mica, pentru ca pinii mama din mufa ai intrat in scurt prin lamelele de protectie a pinilor mufei tata impotriva tensiunilor accidentale din timpul transportului si a manipularii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Va rog frumos daca ma puteti ajta si pe mine cu niste informatii.

In urma unui mic acident in partea dreapta fata mi a sarit airbag-ul din scaunul din dreapta fata si centura sa blocat. Am schimbat airbag-ul si ambele centuri luate de pe o alta masina din 99, dar eroririle nu se sterg.

O alta proplema este cu airbag-ul de la volan, in urma schimbari casetei de directie in servis mi-au rupt panglica de la volan iar acum am eroare, o sa o schimb in curand.

Trebuie rescrise airbag-urile si centurile ca sa mi le citeasca din nou sau nu sunt bune cele puse de mine deoarece masina de pe care leam luat era din 99 iar a mea din 2003.

airbag golf.txt. Acestea sunt erorirele.

airbg 2.txt. Dupa scanarea cu vag com-ul a mai aparut una si anume 00589.

Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Trebuie rescris calculatorul de airbag si se rezolva
  • Dar trebuie sa schimbi si spira (atentie la montaj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti.

am cam citit vreo 6-7 pagini din discutia asta dar n-am gasit nimic asemenator ce mi s-a intamplat. deci am un golf 4 variant, recent cumparat. de vreo 2 sapt . an 2006. pare ok din toate punctele de vedere. nici n-am avut probleme cu ea pana acuma. acum 2 zile am ajuns acasa seara si am obs ca un bec de la iluminat numar pe spate s-a ars. m-am pus frumos sa-l schimb, cand am scos becul.... surpriza. s-a aprins martorul de airbag . ati mai auzit asaceva??

de atunci circul cu masina asa.

stiu ca trebuie sa fac un test. altfel n-aveti cum sa ma ajutati... as si face dar am citit ca nu e bine sa faci test cu cablu din asta kkl 409 clona... ce se vinde pe okazii cu 60 lei . din asta am eu ca am mai facut ceva setari pe logan... dar n-am avut curajul sa-l bag pe golf sa nu cumva sa stric ceva.

ce ziceti pot sa pun cablul meu la golf sau mai bine caut pe cineva cu un cablu mai bun in arad... ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de seria calculatorului de airbag, de pe masinata.

Mai bine mergi la cineva care are o interfata mai buna sau originala, ca sa nu stai cu griji sau sa strici ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Si esTe cineva din arad cu un cablu klumea care ma poate ajuta cu proble a mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@scott

Daca masina e din 2006 nu e problema daca scanezi modulul de airbag. Problema era la modelele din 2001.

Daca ai airbag "cortina" verfica mufele care sunt sub capitonaj aproape de locul prin care ai acces la lampile din spate. Daca spui ca s-a aprins cand ai umblat la becuri/hayon atunci este posibil sa fi deranjat o mufa ...probabil de la socul provocat de inchidere.

Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@turbocip . n-am reusit sa gasesc lista :( ma poti ajuta cu un link? ms

@cuiuda . masina are airbag in scaun. (pe stanga scaunului de sofer si pe dreapta scaunului de pasager ) daca asta e cel de "cortina" atunci da. are. o sa ma uit chiar in seara asta. ce culoare au mufele de airbag de regula? (numa ca s-o identific mai usor)

Modificat de scott
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corectie!. am si airbag cortina si airbag in scaune... insa n-am gasit mufele. am gasit o singura mufa galbena cum zici tu al bundy. l-am gasit in portbagaj pe partea stanga, unde am loc de depozitare si acces la becurile de la stop.... dar ala parea ok. unde sa caut mai exact mufele? :-s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, am sa postez si eu problemele desi sunt sigur ca s-a mai discutat.

Am doua erori de airbag. Claxonul merge.

Address 15: Airbags Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl

Part No: 1C0 909 605 A

Component: 27 AIRBAG VW51 01 0004

Coding: 12855

Shop #: WSC 01266

VCID: 224FEEBB860F

2 Faults Found:

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

01217 - Side Airbag Igniter; Driver Side (N199)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

La o cautare pe vwvortex, am gasit si urmatoarele variante de rezolvare:

"For anyone in doubt.

The instructions provided by Fixxxer (http://forums.vwvortex.com/showthrea...1#post54799334)

resolved

01217 - Side Airbag Igniter; Driver Side (N199)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

The instructions provided by Penclnck (http://forums.vwvortex.com/showthrea...0#post55699883)

resolved

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

The steps were performed on a 2000 Jetta VR6 GLX."

Daca aveti ceva de adaugat, un sfat, inainte sa merg la un service. Sa poate stiati de rezolvarile astea si imi puteti garanta succesul lor.

O zi buna, Gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi intai mufele de la airbag volan si scaun sofer .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da jos airbagu de pe volan si curata mufa cu spray de contacte

La fel si cu mufa de sub scaunul soferului

Sterge erorile cu vagcom-u

si vezi pe urma daca mai ai erori

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare tuturor!

Am si eu o problema ciudata din punctul meu de vedere..

Eroare de air bag scaun dreapta...credeam ca e de la mufa de sub scaun..dar nu e ..

Sta becul aprins in bord...

eroarea e urmatoarea:

1 Fault Found:

01222 - Crash Sensor Side Airbag; Passenger Side (G180)

37-00 - Faulty

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!