Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

inseamna ca este vb de un break.

Deasupra stopului din dreapta spate si in plafon ai cele 2 conexiuni de la airbagul cu pricina, curata acele 2 mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca sunt 2 mufe ? mai este una deasupra stopului ? cea din plafon(mufa galbena) am cutatat-o de 2 ori :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/11/2017 at 9:24 AM, F l o r i n said:

da, desfaci capitonajul pe partea pasagerului si in spatele lampii (ca zona aprox) - gasesti o mufa galbena

pentru ca nu ai citit atent, ti-am scris de prima oara, la care mufa trebuie umblat

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat problema :) a fost de la mufa de la lampa din spate . Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am avut un mic contact cu o bordura si a mi-au sarit airbag-urile. Am schimbat aribag-ul de pe volan, cel de la pasager si centurile. Problema e ca in bord inca imi apare martorul de la airbag aprins. Din cate am citit pe aici computerul de airbag ar putea fi problema? Se poate face ceva cu el sau trebuie schimbat? De asemenea, daca il schimb cu unul de la dezmembrari, care sunt sansele sa am probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se repara al tau si va fi ca si nou.

Sa ai pe cineva la time in zona care se pricepe si totul va fi ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua 

am si eu o problema cu "aibag fault" care a aparut dupa ce am trecut peste o denivelare relativ mica 

dupa o scanare cu Delphi ca asta am avut in zona imi zice urmatorul cod

01588-circuit aprindere Airbag cap fata stanga

         -too high impedance 

ceva sfaturi. multumesc

ps: este un G4 AXR break

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curata/verifica/intareste contactele de la mufele de la airbagul de cap al soferului. Se afla deasupra lampii stop stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut prieteni! Am și eu problemă la Airbag , dă o eroare (airbag fehler).Am testat-o cu Vag-Com ,acesta dă o eroare (01588-Patron Protehnic Airbag cap șofer ,N251- 32-00-Valoare rezistență prea mare).Acuma întreb și eu unde este defectul ca eu nu mă pricep deloc.Am uitat sa vă spun că e vorba  de un Wv.Golf 4 variant 2005.

Vă mulțumesc pentru răbdare și totodată îmi cer scuze dacă am greșit cu ceva! Vă salut și numai bine!

Am atașat o poză  cu eroarea.

Airbag eror.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA una din cele 2 mufe de la airbagul cap sofer, de langa si de desupra stopului stanga spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, Al Bundy a scris:

LA una din cele 2 mufe de la airbagul cap sofer, de langa si de desupra stopului stanga spate.

Salut!

Te rog să fi mai explicit!

Să înțeleg că există o mufă în spate la stopul de frână? 

Modificat de erich iosef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05.08.2011 at 18:02, danidani a scris:

Adresa 15: Airbaguri Eticheta: ROJ\6Q0-909-605-VW5.lbl

Numar VAG: 1C0 909 605 F

Componenta oi/sau versiune: 16 AIRBAG VW61 0108 0003

Codare soft: 12598

Numar atelier: WSC 01266

1 cod a gasit

01588 - Patron piro. airbag cap sofer -N251-

32-00 - Valoare rezistenta prea mare

Va rog unde se afla mufa sa o misc putin ca banuiesc ca de la ea e vina Multumesc

 

Modificat de erich iosef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, erich iosef said:

Salut!

Te rog să fi mai explicit!

Să înțeleg că există o mufă în spate la stopul de frână? 

Erich... sus pe aceasta pagina, ai citit ? Ca exact de asta am discutat mai sus.

Nu este o mufa galbena in spatele stopului de frana, ci una in spatele lampii spate - pe partea soferului, in cazul tau. Lampa mare, ce contine lampa frana/semnal/pozitie...etc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minute în urmă, F l o r i n a scris:

Erich... sus pe aceasta pagina, ai citit ? Ca exact de asta am discutat mai sus.

Nu este o mufa galbena in spatele stopului de frana, ci una in spatele lampii spate - pe partea soferului, in cazul tau. Lampa mare, ce contine lampa frana/semnal/pozitie...etc

Da am înțeles,cum îmi fac puțin timp am sa verific,ori cum vă mulțumesc mult pentru ajutor!

Vă anunț dacă am rezolvat ceva. Încă o dată muuulte mulțumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur vei rezolva - sa ai si un spray de contacte, cand te apuci de aceasta operatiune - plus intareste contactele/pinii din mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, F l o r i n a scris:

sigur vei rezolva - sa ai si un spray de contacte, cand te apuci de aceasta operatiune - plus intareste contactele/pinii din mufa

Am fost am desfăcut mufa din spatele lămpii ,i-am dat cu puțin spray de contacte ,pinii mi s-au părut ok,acum urmează să pun vag-com pe ea să vedem dacă de acolo e buba!

Apropos, am încercat sa-i caut eroarea cu un OBD 2 cartrend o chinezărie cred, dar acesta nu o găsește, zero erori,trebuie să încerc cu vag-com.

în urmă cu 1 oră, erich iosef a scris:

Am fost am desfăcut mufa din spatele lămpii ,i-am dat cu puțin spray de contacte ,pinii mi s-au părut ok,acum urmează să pun vag-com pe ea să vedem dacă de acolo e buba!

Apropos, am încercat sa-i caut eroarea cu un OBD 2cartrend, o chinezărie dar acesta nu o găsește zero erori,trebuie să încerc cu vag-com.

 

Modificat de erich iosef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, erich iosef a scris:

Am fost am desfăcut mufa din spatele lămpii ,i-am dat cu puțin spray de contacte ,pinii mi s-au părut ok,acum urmează să pun vag-com pe ea să vedem dacă de acolo e buba!

Apropos, am încercat sa-i caut eroarea cu un OBD 2 cartrend o chinezărie cred, dar acesta nu o găsește, zero erori,trebuie să încerc cu vag-com.

 

 

Am testa-o cu vag com ,problema este ca îmi găsește aceeași eroare și nu o șterge ,din ce ați scris voi aici am înțeles ca mai există și a doua mufă cea din plafon,problema e că nu dau de ea ,cred că e bine pitită!

Modificat de erich iosef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este chiar in declansatorul airbagului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema...martor airbag aprins fara accident:01588-igniter for head airbag driver side (n251)

32-10 resistance too hight-intermitent

Asta a fost mesajul. Martorul s-a aprins deodata 

Masina este o bora 2004 1.9 tdi 101cp motor axr

Modificat de dserafimm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi mai sus  este aceiasi problema :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/24/2017 at 9:50 AM, F l o r i n said:

desfaci capitonajul din portbagaj pe partea pasagerului si in spatele lampii (ca zona aprox) - gasesti o mufa galbena

Exact.... desfaci mufa, cureti cu spray de contacte, intaresti contactele si stergi eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 05/06/2017 at 9:12 PM, Al Bundy said:

curata/verifica/intareste contactele de la mufele de la airbagul de cap al soferului. Se afla deasupra lampii stop stanga.

Exact asa am patit si eu, cod eroare 01588, martor airbag aprins. Problema sa rezolvat cu curtarea mufei de culoare galbena in spatele farului din stanga. Exact asa te apropii ca si cand schimbi becurile, se deschide locul acela de depozitare si de acolo se vede o mufa galbena. Trebuie desfacuta, curatata cu spray de contact. Asta este cel mai accesibil. Daca nu se rezolva problema, mai este unu si in plafon in partea stanga de la portbagaj. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna seara
Am facut azi un Scan la masina mea Octavia 1 an 2000 motor 1.9 alh si am gasit urmatoarele erori:

Address 15: Airbags        Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl
   Part No: 6Q0 909 601 
   Component: 0F AIRBAG VW5       0004  
   Coding: 12358
   Shop #: WSC 31480  
   VCID: 70E80B82303853C119-513C

1 Fault Found:
00532 - Supply Voltage B+ 
            07-10 - Signal too Low - Intermittent

si aceasta

1 Fault Found:
00953 - Interior Light Time limit 
            25-10 - Unknown Switch Condition - Intermittent

Care ar fi cauzele?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterge si atat.
sunt erori intermitente
Prima cauzata de voltaj scazut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.10.2017 at 8:19 PM, rabanne2014 said:

Buna seara
Am facut azi un Scan la masina mea Octavia 1 an 2000 motor 1.9 alh si am gasit urmatoarele erori:

Address 15: Airbags        Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl
   Part No: 6Q0 909 601 
   Component: 0F AIRBAG VW5       0004  
   Coding: 12358
   Shop #: WSC 31480  
   VCID: 70E80B82303853C119-513C

1 Fault Found:
00532 - Supply Voltage B+ 
            07-10 - Signal too Low - Intermittent

si aceasta

1 Fault Found:
00953 - Interior Light Time limit 
            25-10 - Unknown Switch Condition - Intermittent

Care ar fi cauzele?Multumesc

Daca iti fac probleme plafonierele, din cand in cand, refa lipiturile de pe placa electronica, a modulului confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!