Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Salut. Am si eu o problema la o Skoda Roomster. M-am aplecat peste volan sa fixez detectorul de radar si cand m-am asezat inapoi am observat ca am aprins martorul de airbag din bord . Nu cred ca m-am lasat peste volan sau peste bord. Am scanat cu o intrefata de diagnostic si iata ce am obtinut :

Address 15: Airbags Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl

Control Module Part Number: 1C0 909 605 K

Component and/or Version: QE AIRBAG VW51 Q1 0010

Software Coding: 20805

Work Shop Code: WSC 73430

VCID: 2C5C06EEB051217C

1 Fault Found

00654 - Seat Belt Tensioner Igniter; Driver Side (N153)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti care ar fi problema, cum se poate remedia si de unde sa ma apuc de ea. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 15: DTCs cleared. Adica asta? Daca da am facut-o si degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu abia am cumparat masina din semnatura si am observat ca atunci cand este bateria slaba imi da eroare pe parte de airbag. Am incercat sa corelez cu faptul ca uneori am pasager pe scaunul din dreapta sau sa asociez eroarea cu pozitia centurilor de siguranta, dar este clar din cauza bateriei ( mai precis: curentul slab atunci cand actionezi demarorul )

Mentionez ca nu am becul de la airbag aprins in bord sau altceva.

Ma poate ajuta cineva cu o poza a mufelor de sub scaune? Cele ce au legatura cu airbagurile? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroare aia de la mine poate aparea din cauza bateriei? Daca este bateria slaba? Ia sa fac un test si la baterie sa vad ce spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la tine s-a deranjat conectorul.....de aia a stocat DTC-ul. Pentru inceput incearca sa dai cu spray de contacte. Daca tot nu isi revine, trebuie sa umbli la contacte sa le intaresti un pic......o sa ma uit pe seara pe diagrame, sa ii zic cum desfaci panourile de plastic.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos. Sunt plecat in week-end deci o sa mai intru duminica seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio idee? Ca de acum m-am saturat de becul ala din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai umblat la centura si ai incercat sa stergi eroarea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..am scos mufa de sub scaun. Am suflat-o cu aer, am dat cu spray de contacte. Am pus VAG-ul si am dat clear. Si nimic. Ce este de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la mufa de sub scaun trebuie sa umbli, ci la cea care intra in centura, (nu la scaun ci in stalpul B stanga) , ai acces la ea daca dai plasticul de pe stalp jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine arde becul de ceva vreme, si de fiecare data ce o duc la spalatorie auto si imi muta scaunul din dreapta.. instant se aprinde martorul in bord. Apoi merg la un amic strerg eroare.. se stinge becul.. pana nu misc scaunul..

ai am si incercat sc scot mufa.. dar nu am reusit.. ca deja am dat prea multe "cafele" pt stergerea erorii..

Da..am scos mufa de sub scaun. Am suflat-o cu aer, am dat cu spray de contacte. Am pus VAG-ul si am dat clear. Si nimic. Ce este de facut?

e greu sa scoti mufa..?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ciponebc e mufa de la centura.....ca i-am zis toti, de mai multe ori.

La tine, daca eroarea a indicat mufa de sub scaun, ai doua variante. Ori incerci sa ii intaresti pinii, ori elimini mufa galbena si legi firele pe direct. Cel mai usor lucrezi, desfacand scaunul si il dai pe spate, ca sa ai loc sa lucrezi la mufe.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

thx.. o sa incerc sa desfac mufa aia.. sa o curat.. sau poate doar trebuie conectata.. mai cu spor.. :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema. Imi apare in bord airbag error, am fost la un mecanic si am conectat masina la un laptop si mi-a spus ca am erorile urmatoare:

00654 - Patron piro. tensionare centura: sofer -N153-

002 - Limita inferioara Depasita - MIL aprins

00655 - Patron piro. tensionare centura: pasager -N154-

001 - Limita superioara Depasita -MIL aprins

00589 - Patron piro. 1 pasager -131-

001 - Limita superioara Depasita - MIL aprins

daca ma puteti ajuta as fi recunoscator :)

aveti aici poza erorilor http://www.savefile.com/photo/FXBWAVCG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema a aparut de la sine, asa ai cumparat masina sau cum s-a intamplat ?

Ai probleme la cele doua centuri si la airbag-ul pasagerului. Ori sunt sarite (detonate), ori ai o problema electrica la conectori, cablaj...

In functie de datele suplimentare pe care o sa le trimiti, ne edificam si putem sa ghicim problema.

P-s-

1. A incercat sa stearga erorile ? nu pot vedea poza pusa de tine, dar atentie, daca apare Short to positive sau Short to ground, sa nu incerce stergerea erorilor ca e posibil sa detoneze airbag-urile.

2.incarca aici poza----

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am cumparat masina , apoi am aflat ulterior ca a fost lovita in lateral si cred ca sunt sarite dar nu sunt inlocuite.

am incercat sa stergem erorile dar nimic, tot asa apare si mecanicul mi-am spus ca imi trebuie alea de tensionare pt centurile de siguranta dar nu stiu cum si unde sa caut asa ceva .

Airbagul de pe volan l-am schuimbat ieri dar nu am mai verificat sa vad daca imi mai apare eroare pe el.

Tind sa cred ca daca as inlocui piesele alea 2 de imi tensioneaza centura in caz de impact ar disparea eroarea.

P.S. se si cunoaste umblat in pragurile din fata adica sunt bagate cate 2 holsurub uri in capacele alea laterale

aici este si poza

post-98152-0-55657300-1319799169_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar. Iti trebuie alte centuri plus airbag-ul de la pasager. Cel de la sofer nu apare in lista de erori...deci e rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centuri sau sistemul ala de tensionare a centurilor ala situat in praguri ?

cum fac sa gasesc asa ceva pe net si pe la ce preturi o fi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbim de sistemul de pretensionare a centurilor e pe centura - jos ( http://autopartmaster.com/en/?action=catalog_show&cat=vw&t_id=44951&added_=VOLKSWAGEN%20Golf/Variant/4Motion%202004 ) .... cauta la dezmembrari - vezi doar sa nu fie detonate - blocate.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ciudat apar erorile descrise in limba romana... Si daca masina a fost lovita, atunci inseamna ca a fost rescris si softul calc de airbag sau schimbat (asta e cazul fericit)/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam da. Depinde de preturile pe SH, care le gasesti. Sau cumperi airbag pasager si centurile le pacalesti, pana cumperi altele.....decizia e a ta, ca e vb de siguranta ta si a celor care merg cu tine.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolva cu centurile sa fie perfect functionale si lasa pernutele ls urma. Centura te salveaza, airbagul mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!