Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

aceesi eroare am avut-o si eu la golf

problema a fost contact imperfect in mufa din volan

am dat jos airbagu dupa ce in prealabil am deconectat bateria cu o juma de ora inainte

am curatat mufele cu spray de contacte G22 uscat

am montat inapoi totul

am sters eroarea si perfect de atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU sincer, le dau jos fara sa iau brona. Doar cu contactul luat pentru ca nu primeste curent modulul. Daca ar fi sa sara, singurul motiv ar fi o descarcare electrostatica dar ai nevoei de 1.5V daca nu ma insel. Mufa de sub scaun e usor de scos, bagi mna si "pipai" zon, o desfaci (de tot) strangi pinii, dai ci spray conbtact si totul e ok :D La volan, e putin mai mult de lucru, dar asculta sfatul lui Joky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Ma puteti ajuta cu o problema?

Am un prieten care are tot un golf IV ca cel din semnatura mea

A avut un accident si au sarit aerbag-urile si sau blocat centurile

Si din cate am citit sunt cam scumpe centurile, respectiva capsa pirotehnica

MA intrebam si va intreb oare as putea schimba centurile dupa spate pe fata ???

Am folosit search dar nu am gasit nimic

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema asta cu airbag fault am avut-o si eu dupa ce mi-am spalatmasina..problema este ca cei care au dat cu aspiratoru au scos fara sa vrea mufa de airbag de la scaunul soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua..am avut un accident cu masina din semnatura, au sarit airbagurile am montat altele dupa care am facut o scanare cu vag sa stergem erorile si au mai ramas urmatoarele care nu pot fi sterse...:

2 Faults Found:

7 - Control Module in Instrument Cluster (J285)

49-10 - No Communications - Intermittent

9 - Airbag Igniter 1; Passenger Side (N131)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

ideea e ca trebuie sa ma bag clar in ceva dar nu shtiu unde va rog sa ma ajutatzi. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog..ceva sugestii, shtie cineva ? gagii de la service nu aveau niciun hint. hepl please

Warning

Sunt interzise posturile gen "bump" ("nu mai stie nimeni nimic?", "Anybody?", "Hai baieti, ajutati-ma si pe mine") pe alte arii in afara de aria de vanzari/cumparari. Acestea vor fi sanctionate cu warning

Modificat de Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa nu te bagi in treaba asta mai ales ca ai masina din 2001! nu ai postat corect tot codul de eroare si deci nu prea te poate ajuta nimeni,in principiu la airbag nu e de joaca la masinile din 2001 pt. ca tre sa stii anumite reguli pe care le gasesti aici: http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/vwmkIV.html

sfat : NU te juca cu airbagurile!risti sa le explodezi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Salut,

Mi-a aparut Airbag Fault, am verificat cu VAG-COM si a aparut cunoscuta eroare:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Am sters eroarea, dar dupa ~2 zile a reaparut.

Intelegand ca poate fi mufa de la scaun sau din volan si sperand totusi sa fie ce din scaun ca suna a fi mult mai accesibila, vin si intreb:

Cum ajung la mufa de airbag de la scaunul soferului pe un Passat B5.5 ? Trebuie dat scaunul jos? daca da, cum ?

Multumesc.

Eroarea asta ti-a aparut asa din senin sau ai mai avut cumva problema asta si in trecut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut din senin !!!

Am fost la colegul de forum Al Bundy (care a fost foarte amabil si devotat ideii de a rezolva :D ) si am cam ajuns la cea mai posibila concluzie: Spira este defecta...

Pare-se ca Senzorul N95 tine de airbagul de la VOLAN (cel din scaun de lateral avea alt cod ... ceva de genul N199 sau nu mai stiu cat). A curatat toti conectorii din volan si eroarea tot reapare imediat; Ba chiar in momentele testarilor, am observat ca dura mai mult ca masina sa-si faca testul inistial de airbag (devenise evident faptul ca se lungise momentul pana cand mi se stingea martorul de airbag din plafoniera) ca apoi sa se reaprinda martorul din bord si sa ramana aprins (momentan a revenit la durata standard a testului initial de airbag).

O spira noua are pretul de 1150 RON la augsuburg (pret f. mare fata de gandurile mele initiale de-a lua piese noi) si-acum tot caut una la dezmembrari.

Pentru cei care erau ca mine inainte, ca nu stiam ABSOLUT nimic ce-i pe-acolo: airbagul este in mijlocul volanului si este legat cu un conector de urmatoarea piesa din volan; Urmatoarea piesa din volan este aceasta spira care are principiul unor fire rotite in jurul axului volanului dar nu foarte stranse; spira face legatura intre airbagul de pe volan, care se invarte odata cu rotirea volanului, si partea din spatele volanului, care este fixa; In momentul in care se invarte volanul, firele din spira se strang in jurul axului sau se largesc in jurul axului astfel incat nimic sa nu fie afectat/rupt, conexiunea sa ramana permanenta, si volanul sa se paota misca lejer; Zi de zi firele din spira sunt miscate, stranse, largite, etc ... si daca o conexiune din interiorul spirei se defecteaza, computerul de bord nu mai poate accesa corespunzator airbagul de pe volan si va aprinde martorul corespunzator cu eroarea N95 resistance to high... ;

PS. em am povestit din ce-am inteles eu din explicatiile dlui Al Bundy deci mai mult ca sigur c-am sarit detalii importante, dar sper ca pe scurt, asta era situatia :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare pretul pentru spira, chiar daca e si senzorul de rotatie acolo. Daca nu o sa gasesti nimic nici la dezmembrari incercam o desfacere a "spirei" sa vedem daca se repara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
elenaminea2008

buna ziua. ma poate ajuta si pe mine careva? am oprit masina seara un golf4 2.0 benzina iar dimineata surpriza martor aprins in bord martor de air bag .

m-am dus la vag-com si nu au putut sa strearga eroarea, dimineata am fost la porche aviatiei si degeaba tot nu o pot sterge

apare cam asa

airbag-with side airbag head level airbag and electr belt

6q0909605 F

02 AIRBAG VW6 0101 0004

CODING 12338

DEALER NUMBER 00028 ---

----------------------------

1 FAULT DETECTED

65535 000

CONTROL UNIT FAULTY

CALCULATORUL costa cam 18 mil din pacate

pana la a schimba acest calculator alte idei aveti?

multumesc

s-a diagnosticat cu VAS 5052

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

http://wiki.ross-tech.com/index.php/65535

Cauze posibile

* Modulul de control neetanş - Control Modul umed

* Cabluri de la control Modulul defect

* Modulul de control defect

Posibile soluţii

* Verificare / Curatare cabluri de la modulul de control

*

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
MasinaPoporului

Salutare.Am si eu o problema la cealalata masina a familiei.Martor Airbag aprins in bord...eroare data de vag com este in poza de mai jos si cand am intrat pe modulul de AIRBAG la airbagul soferului imi aparea Very High iar la celelalte 3 scria Normal.

9kcruo.jpg

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact eroarea asta am avut-o si eu

deconecteaza bateria 30 min

lasa jos volanu si trege-l maxim spre tine

cu o surubelnita dreapta introdu in gaurile din spatele volanului si scoti airbagu

desfaci mufa si o cureti cu spray de contacte

montezi totul inapoi

stergi eroarea si e ok

toate cele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Multumesc de sfat...o sa incerc cand ma duc in vacanta acasa de Paste... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Resistance too high inseamna circuit intrerupt. Deci clar ca e o problema de contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passatul meu da tot rezistenace to high si am laut aparatuld e masura, ajungand la concluzia ca e rupta spirala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

I-am dat batai mari de cap lui Al Bundy (si mi-e teama ca inca ii voi da in continuare :rolleyes: ) Martorul de airbag se tot aprinde dupa o zi, doua, trei de la stergerea erorii;

Eroarea era ceva de genul: Resistance to high - intermitent - driver side (n95) .. ceva de genul;

Ultimul test, cel mai trist, a fost sa punem o rezistenta de 3 ohmi (sau 3.3, nu mai stiu) direct in mufa care ar fi intrat in spira din spatele volanului; Astfel nici spira, nici cablul cel mic dintre spira si airbag, nici airbagul propriu-zis de pe volan nu mai erau in circuit; Voiam sa ne asiguram ca problema nu e mai jos .. dar .. a dat eroare;

Inainte de a prinde o zi cu soare sa desfacem toata masina in speranta de a gasi undeva mai jos, catre consola cu computerul de airbag, vre-un fir, connector, mufa ceva .. cu probleme ... s-a mai lovit cineva de asa ceva? Ar mai fi ceva de incercat? Ce altceva ar mai putea fi daca spira sau mufele de prin volan nu sunt de vina, eroarea reaparand cu o rezistenta de ~3ohmi pusa acolo?

Numai bine !

Modificat de adynis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

joky am incercat cum mi-ai spus tu mai sus,am scos airbagul,am asezat mufa,am pus la loc am sters eroarea,a disparut(aparea Normal in loc de Very High) dar dupa cativa km iar a aparut si la fel da aceeasi eroare de mai sus.De la ce o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti face bine contact mufa?

ai curatat-o cu spray de contacte?

sa nu fie probleme mai jos in spirala din volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
andrei.toledo

Salutare!

Am si eu urmatoarea problema la un Passat B5.5 1.9 TDI AVB din 2003.

Propietarul , o cunostinta a umblat in urma cu 2 saptamani la volan deoarece se auzea un scartait.Acesta nu a scos bornele si astfel a ramas cu martorul de la airbag si cei de la ABS si ESP aprinsi , intrucat a miscat si senzorul "steering angle".Am sters eroarea de la airbag si nu a mai aparut , dupa care am procedat conform operatiunii de adaptare a unghilui volanului.Am fixat volanul la 0' , si am procedat conform topicului de adaptare "steering angle".S-au stins astfel si martorii de ABS si ESP si totul functiona Ok.

Dupa plecare , respectivul a facut un viraj strans la stanga.Mi-a spus ca i-a scartait volanul dupa care s-a auzit o pocnitura.Imediat i s-a aprins martorul de la airbag si a ramas fara claxon.

Astfel a ramas cu martorul de la airbag aprins si cu urmatoarea eroare:

Thursday,01,January,2009,02:13:25:21461

VCDS Version: Release 805.0

Address 15: Airbags

Control Module Part Number: 1C0 909 605 B

Component and/or Version: 0A AIRBAG VW51 04 0006

Software Coding: 12353

Work Shop Code: WSC 05311

1 Fault Found:

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

32-00 - Resistance too High

Stie cineva ce este de facut in aceasta situatie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa dai jos airbagu de la volan si sa vezi ce e pe acolo

poate s-a rupt vre-un fir, sau s-a smuls mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Am dat jos airbag-ul de la volan.

Mufele sunt ok , la locul lor , nu s-au rupt mufele.

Ciudat este ca nu mai merge nici claxonul , e posibil sa fie din cauza spiralei de la volan ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!