Jump to content

pompa ulei polo 1.2 benzina


munteanub25
 Share

Postare recomandată

Salut,

De un timp incoace la turatii sub 2000-2500, mi se aprinde lampa de presiune de la ulei si ma avertizeaza sonor, pana la urmatorul schimb de ulei mai am cam 5000 km.

Masina are 122000 km.

Am pus-o pe tester dar nimic. Am fost la mecanic si mi-a zis ca ar trebui schimbat uleiul, ca e prea subtire, (cica sa pun Valvoline).

Eu am pus Castrol 10 w 40 la schimbul anterior.

Pls ma poate ajuta cineva? :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as fi in locul tau as verifica cu un manometru de ulei presiunea la diferite turatii. Este cea mai sigura metoda. Daca nu este presiunea buna schimba pompa de ulei. Eu am km mai multi ca tine si merg cu 5W-40 si presiunea este OK. :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salut!

Am si eu un polo din 2006 si acum am schimbat uleiul,i-am bagat 10w40,are ceva daca nu i-am bagat 5w40?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na, pe forumul asta sunt destul de nou ca sa dau sfaturi (pe forumul clubopel sunt  destul de vechi),

insa nu ma pot abtine: eu as fi mers pe 0w40, utilizand un brand bun de ulei, folosit  indiferent de nr. de km al masinii !

0w asigura perfect ungerea la rece si amorsarea eventualilor  tacheti  dezamorsati,  iar w40 (valoare

reala a vascozitatii datorita marcii bune de ulei pe care avem grija sa o alegem)  asigura ungerea la temperatura

de regim de functionare.

Nu va speriati de uleiurile care incep cu 0W, nu conteaza rulajul masinii, nu il consuma mai mult decat pe 10w40,

asigura ungerea in cele mai vitrege situatii, folosit in timp poate chiar  dezincrusta segmentii de ungere la masinile ce

consuma ulei din acest motiv.

Am un opel cu motor z12xe (180000km) cu 8 schimburi de 0w40 fara absolut nicio problema, teava de esapament cu

luciu metalic,  iar Polo 9 n al sotiei (190000kim)  are 6000 km cu 0w40 fara un consum vizibil de ulei.

Cand aud sintagma "a zis mecanicul sa folosesc un ulei mai gros", recte "10w40" - in special iarna- ma apuca "piticii pe creier" ,

10w inseamna marmelada cand motorul e rece si uzura este cea mai pronuntata si cu siguranta un ulei

mineral cu un flash point suficient de scazut a.i. sa "ajute" la cocsarea segmentilor msinilor cu ceva km.

Deci: full sintetic, 0w, 5w, - w30, w40, exclus 10w40. - este doar parerea mea.

 

 

 

 

 

Modificat de PL500
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea, pe cat posibil, sa ramaneti la subiect, care nu este uleiul potrivit pentru Polo. Pentru uleiuri exista topic dedicat. Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sfatul meu este sa verifici presiunea cu un manometru. Eu nu cred ca ai presiune 0. Eu cred ca pompa nu poate sa asigure presiunea necesara in anumite momente si atunci apare eroarea. Trebuie sa dai baia de ulei jos si sa cureti sorbul pompei de ulei, ocazie cu care verifici tot sistemul de ungere. Daca masina nu a avut schimburi regulate de ulei este posibil sa ai sludge in baie si sorbul sa fie infundat. Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Tuesday, December 27, 2016 at 22:46, P.Alin a scris:

De ce ai trecut la 10w40 ? Cati km are masina ?

Masina are 188 de mi de km.Se poate intampla ceva la motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!