Jump to content

Probleme injector şi relanti motoare pe benzina - Golf V


aleodor45
 Share

Postare recomandată

Update ul de soft e riscant uneori, au fost cazuri cand a iesit treaba mai prost decat era. Nu vreau sa descurajez, cred ca merita incercat pana la urma cu asigurarea celor care fac scrierea softului ca se poate face "rollback" in caz ca nu iese ceva bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu golf v am fost iar la mecanic si da Supapa reglare combustibil

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, nu se mai poate face rollback dupa update de soft. daca te referi la "problemele"tsi-urilor de 1,2 de generatie mai noua, atunci e altceva, e motor mai nou si se testeaza inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Revin cu codurile de eroare de pe Golf V 1.6 FSI

P 2294

P 1340

P 1403

P 1071

P 0441

P 2539

Daca poate sa ma ajute cineva

Multumesc

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf v 1.6 fsi

Camshaft position senzot

Fuel pressure senzor valve

Astea sunt erorile care la da pe vag com

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postyeaza erorile asa cum apar pe tester, cu ce mai scrie acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
MatacheAndrei

Salut am si eu o intrebare :

Am si eu un golf 5 din 2006 si am facut o scanare cu VAG si mi-sa spus ca ar fi debimetru de aer ar fi stricat si( codu erea p0303 ceva de genu ) dar cineva mi-a spus ca masina mea nu are asa ceva si vreau sa stiu daca are nu de alta dar sa nu cumpar degeaba

deci e un golf 5 2006 motor 1.4 benzina 75cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MatacheAndrei

Mam uitat pe net si am gasit acest raspuns la codu de eroare Cylinder #3 Misfire Detected si nu prea inteleg imi puteti spune ce este de facut in acesta situatie poate reusesc sa rezolv problema acasa si numai trebuie sa ma duc la un service.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa muti bobina pe alt cilindru,si vezi daca se muta eroarea.daca nu,apoi te gandesti mai departe,la o bujie.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MatacheAndrei

eeee aici am problema chiar nu stiu care este bobina de pe cilindru sal mut daca poti sa ma ajuti sa imi spui unde este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MatacheAndrei

Am gasit si bobina dar nu stiu care este a-3a bobina cum se numara din stanga spre dreapta sau din dreapta spre stanga cum stai in fata masini??stie cineva ka pe ele nu scrie nimik

Modificat de MatacheAndrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cilindrul 1, este cel mai aproape de distributie. De acolo plecam 1-2-3-4.

Schimba bobinele intre ele si vezi daca se muta si defectul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MatacheAndrei

Gata am reusit sa le schimb intre ele si daca nu se muta defectul ce este de facut?multumesc pentru ajutorul acordat de pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se muta, inseamna ca problema e in alta parte si bobina nu are nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dupa ce muti bobina eroarea a ramas tot acolo,la tine cyl 3,incerci sa muti bujia.

Bobina e ok,poate sa iti faca figuri bujia cilindrului 3.

Daca nu inceteaza,verifici cablajele.apoi verifici injectorul cyl 3.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MatacheAndrei

Ok ms debea am mutato si inca am apucat sa o bag pe un calc sa vad daca imi mai apare eroare....dar e faza ca dabea acum 2 luni am schimbat bujiile dar in fine o sa verific dupaia si ce cablaje sa verific cele care intra in bobina??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata las-o asa si vezi ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot nu se muta, mai trebuie sa faci rocada si cu injectoarele. Si daca nici asa nu se muta eroarea, porblema este o supapa cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MatacheAndrei

Din pacate pentru mine tot cylinder 3 misfire dected ia cu schimbatu injectoarelor nu ma pricep pot decat sa verific cat de cat cablejele pana fac rost de o cheie sa scot bujia sa ma uit la ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine - vezi cum se prezinta, eventual schimba-le, in functie de cati km ai cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MatacheAndrei

Bujiile le-am schimbat in toamna anu trecut...vineri ma duc cu ia la service sa vada aia exact ce are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema

am un golf V 1.4 FSI 90CP. aceasi problema cu relantiul(parca se ineaca motorul),am fost la un service si mi s-a spus ca injectoarele da prea multa benzina + cand se intampla chestia asta sonda lambda 2 nu lucreaza(cand injectoarele functioneaza normal,functioneaza si sonda).pe langa toate astea mai da o eruare la senzorul de la axul cu came.l-am schimbat si aceeasi treaba si cu senzorul nou(nu poate sterge eruarea).mi-a zis mecanicul ca o sa se mai documenteze,dar am zis ca incerc si eu.sper sa aveti un sfat util si pentru mine.multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MatacheAndrei

Eu am rezolvat problema mea pana la urma problema o supapa de evacuare este sparta si acum masina toarce ca o pisicuta va multumesc pentru ideii mau ajutat sa depistez mai repede problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!