Jump to content

Probleme injector şi relanti motoare pe benzina - Golf V


aleodor45
 Share

Postare recomandată

Asa si a mea de vreo 30 k de km face asa dar in ultimul timp parca mai mult o sa-i schimb si bobina cat de curand vedem ce o fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cilindrul 2 mi-a dat si mie missfire. M-a ajutat Al Bundy si am schimbat bobinele de la 2 si 3 intre ele si face la fel. Dupa schimbare nu a mai iesit eroarea. Astept acum sa mi se aprinda iar martorul de evacuare gaze, poate atunci se poate vedea o alta eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine bobinele sunt individuale la mine e una singura si nu pot face treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cilindrul 2 mi-a dat si mie missfire. M-a ajutat Al Bundy si am schimbat bobinele de la 2 si 3 intre ele si face la fel. Dupa schimbare nu a mai iesit eroarea. Astept acum sa mi se aprinda iar martorul de evacuare gaze, poate atunci se poate vedea o alta eroare.

Eroarea a aparut tot pe 2. Am schimbat injectoarele intre ele 2 cu 4 si eroarea s-a mutat pe 4. Deci problema e injectorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piny, daca faci ceva modificari/inversari te rog sa postezi, sunt interesat la ce concluzii ai ajuns.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa te anunt dupa ce schimb bobina,cam pe 25 ca nu e buget acum,numai ca am impresia ca intrerupe mai mult ca inainte. poate reusesc sa imprumut de pe un audi a3 bobina sa vad daca se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca am aceeasi problema, de exemplu in mers nu simt trepidatia, dar cand stau de exemplu la stop masina trepideaza pentru o fractiune de secunda care o simt in scaun. Parca motorul nu merge rotund. Am dus-o la mecanic si mi-a zis ca e un senzor, l-am schimbat si tot la fel face masina. Am 55.000 de km nu mi se pare normal, masina e aprope noua. Ai gasit solutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce senzor ai schimbat?

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca am aceeasi problema, de exemplu in mers nu simt trepidatia, dar cand stau de exemplu la stop masina trepideaza pentru o fractiune de secunda care o simt in scaun. Parca motorul nu merge rotund. Am dus-o la mecanic si mi-a zis ca e un senzor, l-am schimbat si tot la fel face masina. Am 55.000 de km nu mi se pare normal, masina e aprope noua. Ai gasit solutia?

Acelasi mic sut il simteam si eu,am bagat banzina de 98 si nu prea mai face asa decat foarte rar si atunci aproape insesizabil.O sa schimb si filtrul de benzina si sper sa scap de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@piny - am bobine individuale, in capul fiecarei bujii

@rari26 - iti recomand o diagnoza cu VagCom-ul, problema trebuie sa apara: bobina, bujie, injector sau supapa.

Referitor la mine, mi-a schimbat astazi Al Bundy injectorul, e totul ok! Merge la fel de bine ca inainte, fara trepidatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost cu masina la mecanic. Mi-ai curatat galeriile, clapa de acceleratie. Mi-a schimbat sonda lamba si senzor nox. I-am dat 2200 de lei :| senzorul nox a fost foarte scump, era ars. Am pus benzina de la mol de 100 si masina merge bine, mi-a scazut consumul si e foarte ok. Am facut deja 150 de km si trepidatia a disparut. Probabil a ta e afumata de la benzina noastra de rahat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ptr. motoarele 1.6 care intrerup la relanti am fost la service 2 zile la rand au verificat baietii tot ce se putea am probat alta bobina,bujii,fise, au curat senzori au scanat iar au scanat ,au scos si calculatorul,verificat si ala., ........... se pare ca absolut totul este in parametrii nimic nu era in neregula.Eu am incercat si cu toate tipurile de benzina 95,98,101 la fel, clapeta curatata ,calibrata, la fel, s-au uitat si la distributie e la punct si aia.Parerea mea acum e ca ar fi softul ei, nu o distribui cum trebuie curent si de aici trepidatiile???Poate o chestie din fabrica care nu se bate cap la cap cu restul pieselor?? :exclaim: . Sunt curios daca o remapare ar ajuta?? Daca ma duc sa-mi pun aia 10-8 cai amarati o mai trepida?? Oricum daca cine gaseste vreo solutie sper sa o impartaseasca. Eu deocamdata ma las pagubas si o sa dau muzica mai tare sa nu mai simt nici o trepidatie :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pana la urma tot nu te-ai lasat si ai incercat cam tot ce se putea. nu o sa iti ia mult si o sa te impaci cu ideea ca tremuratul se incadreaza la: "asa fac toate".

spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar acum am scapat de pasarica asta,bafta si tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai o incercare: update de soft la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o O2 cu motor diesel din 2007 s-a platit 120 lei. Nnu stiu cat se plateste daca nu se gaseste vre-un update de soft.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update-ul de soft se poate face si daca masina nu prezinta nici o eroare? Intreb pentru ca am fost la Skoda Auto Sud Constanta si nu au vrut sa imi faca update de soft pe motiv ca nu pot cere in Germania update de soft daca nu exista nici o eroare stocata pe masina. Totusi au fost draguti si nu mi-au luat nici un ban pentru deranjul lor. Este de apreciat totusi.

Am fost cu masina la mecanic. Mi-ai curatat galeriile, clapa de acceleratie. Mi-a schimbat sonda lamba si senzor nox. I-am dat 2200 de lei :| senzorul nox a fost foarte scump, era ars. Am pus benzina de la mol de 100 si masina merge bine, mi-a scazut consumul si e foarte ok. Am facut deja 150 de km si trepidatia a disparut. Probabil a ta e afumata de la benzina noastra de rahat...

Cat te-a costat senzorul de NOx si cu cat ti-a scazut consumul?

Modificat de _APoLLo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am un golf v 1.6 fsi 115 cp cam de 5 ani, probleme grave nu am avut, revizii la 10000 km, masina are 196000 km, cam de 2 saptamani pur si simplu e moarta, nu trage deloc, un RATB pleaca inaintea mea mea de la semafor :) , am fost la cativa mecanici, fiecare cu parerea lui, unul egr-ul, unul catalizatorul, iar in cele din urma s-ar zice ca este pompa de inalta presiune, poate sa ma ajute cineva, am vazut ca inainte de pompa mai are un senzor de presiune, ma gandesc sa nu fie el de vina, nu stiu ce sa schimb mai intai. Masina consuma cam la fel 10-12 l in oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da la mai multi mecanici, ultimul i-a dat presiune scazuta in pompa de benzina (de inalta presiune spune el), mai exact partea electrica, adica un senzor, si ca trebuie sa schimb pompa cu totul, mai mai interesat si am vazut ca pe conducta de benzina se afla pus un senzor de presiune chiar inainte de pompa, el spune ca ii vine 4 bari si ar trebui sa fie mai mare presiunea, cica masina ar merge pe avarie doar pe pompa din rezervor

ma gandesc sa schimb mai intai filtrul de benzina, sa nu fie cumva imfundat

azi am scos mufa de la senzorul de presiune de pe conducta si am mers asa fara el, dar nici o schimbare merge la fel cu el scos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza erorile sa vedem si noi ce apare acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy

Inseamna trebuie sa merg in alta parte dupa ce imi rezolv cealalta problema. Multumesc.

Modificat de _APoLLo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!