Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Pozele au fost mai multe, insa am pus aici pe cele care au surpins drumul. Mai sunt si altele care suprind peisajul, drumul dar sunt populate :pale: cu de ai mei

Aici una din protagoniste. Buburuza mea a stat in garaj :) urmand sa refac traseul cu ea pt o inoptare acolo cat mai curand.

post-17144-1278952186_thumb.jpg

post-17144-1278952200_thumb.jpg

post-17144-1278952208_thumb.jpg

post-17144-1278952215_thumb.jpg

post-17144-1278952292_thumb.jpg

post-17144-1278952300_thumb.jpg

post-17144-1278952309_thumb.jpg

post-17144-1278952318_thumb.jpg

post-17144-1278952327_thumb.jpg

post-17144-1278952333_thumb.jpg

post-17144-1278952339_thumb.jpg

post-17144-1278952366_thumb.jpg

post-17144-1278952381_thumb.jpg

post-17144-1278952390_thumb.jpg

post-17144-1278952406_thumb.jpg

post-17144-1278952417_thumb.jpg

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-71411-1278963707_thumb.jpg

cam atat am reusit sa salvez ca si poze de pe drum, restul ca si colegul nostru, sunt populate intens cu ai mei

:icon_thumright:

excelente pozele tale Aditu, si mishulake cred ca fara probleme, atat doar daca esti mai atent putin, cum abordezi anumite sectoare

post-71411-1278963511_thumb.jpg

post-71411-1278963524_thumb.jpg

post-71411-1278963600_thumb.jpg

post-71411-1278963658_thumb.jpg

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai vesti bune ne-ai dat blue eyed!Deci nu mai incape niciun fel de indoiala ca ne vom aventura foarte curand pe-acolo!Gata!Acum sunt chiar convins ca se poate merge lejer si cu un break lung cum e Passat-ul!!I can't look forward to go on holiday! :icon_thumright:

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca la iesirea din Ranca, acolo unde e si indicatorul, esti la 1700m. Care este altitudinea maxima pe unde treci cu masina si unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Roger, altitudinea maxima la care treci cu masina este de 2145 m si este in pasul Urdele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc baieti,pozele sunt formidabile!hmm,cred ca in ultimul weekend din august voi cuceri transalpina!

ce alte info mai puteti da?de unde e mai usor de abordat?

in cazul meu,cu o masina joasa ca GT-ul,unde as avea probleme?

puteti face o comparatie cu transfagarasanul?care e mai spectaculos?

pe la voineasa e rau de tot drumul?

daca as merge pe la brezoi-voineasa-obarsiile-ranca,cum sa abordez problema?

ce drum e pana la obarsii?

ati fost pana la sebes?stiu ca am multe intrebari,dar fiti indulgenti!

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali_devill , ai citit postul meu?

Am spus acolo cum e drumul intr-o descriere...completa cat de cat.

Cel mai ok ar fi sa o iei de la Novaci spre Obarsia Lotrului ca sa urci pe asfalt. Oricum drumul e foarte abordabil. Fiind un drum in lucru sunt indicatoare care il arata ca fiind inchis circulatiei publice. O problema ar fi ca din cauza utilajelor care lucreaza sa se strice in vreo portiune a.i. sa iti dea de furca.

Eu as zice ca e mai specaculos ca Transfagarajanul, dar poate si din cauza ca e ceva nou. Cert e ca fata de Transfagarasan urcarile si coborarile sunt mult mai abrubte.

Spre Petrosani e asfalt nou, spre Vidra cateva portiuni noi, apoi restul cum am mai spus gropi si petece. Spre Voineasa la fel. Dar de la Voineasa la Brezoi e ok. Intre Obarsie si Voineasa sunt cam 50 km de drum pe care personal l-as evita.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,am citit postul tau...si scuza-ma daca vreau sa aflu tot ce ma intereseaza pt a nu imi rupe masina.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am urmarit stadiul lucrarilor pe TA de citiva ani...daca acum vreo 2 ani doream sa o fac pe 2 roti, acum deabia astept sa o asfalteze complet pentru a o strabate pe 4 roti.:) Oricum ramin destule drumuri pt 2 roti exclusiv...de ex drumul regelui.

Mai sunt vreo 20-30 de km de asfalt lipsa pentru a face legatura cu asfaltul de la Sebes...o sa fie total asfaltata TA cred in 2-3 ani desi nu aveam speranta sa o vad asa mai devreme de 20 de ani !

E drept ca o sa piarda din salbaticiune dar macar o sa fie accesibila mai usor turistilor.

Portiunea Petrosani-Brezoi am facut-o acum 3 ani si o consider mai salbatica decit TF-ul. Drumul mai prost are si el farmecul lui...

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aditu:de la obarsie la voineasa,pe ce parte a lacului ai luat-o?sunt drumuri pe ambele parti?

multumesc.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am si eu o intrebare.

cam cat se face in timp din ranca pana la intersectia cu dobra si cam cati km sunt?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca erai baiat istet dadeai un search pe Google.Maps.com si uite aici informatii:

Indicaţii rutiere către Dobra

89,5 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumim de info ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ vali_devill , drum e doar pe o parte a barajului spre Vidra-Voineasa. Drum asfaltat si prost. Nu ai cum sa il gresesti. De la Obarsie la Brezoi am facut drumul de 2 ori, dar acum 1 an era mult mai bun.

Posibil sa existe drum si pe celalta parte a barajului dar sigur e forestier (se abate un drum forestier spre stanga la un momentdat dar nu stiu unde duce).

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut in multele poze si filmari de pe Transalpina, nu cred sau nu mi se pare a fi mai spectaculos decat Transfagarasanul, dar nici asta nu este prea sigur ptr ca in realitate, cand vezi tu cu ochii tai, s-ar putea sa-ti schimbi parerile!!Asa ca haideti sa-i dam drumul pe Transalpina care, cand si cum putem, iar apoi ne intalnim noi pe-aici si depanam impresii si parari!! :Driver: :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu, multumim frumos, e deosebit de valoroasa informatia cu situatia drumului, voiam sa ma duc pana la obarsia lotrului pe la voineasa. Dar daca e drumul asa, raman doar la voineasa si ma duc si pe la novaci o zi. Vreau sa fie cat mai mult o placere drumul si nu sa ma stresez ca stric masina, chit ca reiese din ce spui tu ca se poate, dar cu putina atentie. Sa vad cum programez acum :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre Petrosani e asfalt nou

Sa inteleg ca drumul Obarsia Lotrului - Petrosani este in stare foarte buna (asfalt nou) ? Eu auzisem ca este varza. A facut cineva traseul de curand ca sa poata confirma?

Sa nu fie cumva doar 1-2 km de la Obarsie refacut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@x-tremist , personal nu pot confirma pt ca nu am fost, dar cand am fost acum un an la Obarsia Lotrului asa am auzit, ca pot merge spre Petrosani, ca sunt 29 de km si ca drumul e bun.

Vis-a-vis de spectaculozitate...hmmm eu personal cand am revazut pozele facute mi-am dat seama ca nu am suprins multe cadre unde probabil ca am ramsa uimit si am uitat sa trag si poza. In plus pozele nu redau la fel de bine spectaculozitatea, si nici trairea. Si pozele puse de mine sunt doar cateva cadre selectate sa va faceti o idee despre drum si zona. Nu le-am pus pt a convinge pe cineva cu peisajul.

Mergeti pe Transalpina si veti vedea voi cel mai bine :icon_thumright: Eu (am fost duminica) si colegul (se pare ca afost sambata) v-am confirmat ca drumul este practicabil :)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ar fi pacat sa mergeti pe Transaplina si sa nu parcurgeti tot traseul? De la intersectia cu Obarsia Lotrului mergand spre Sebes drumul nu e in urcare? Eu as vrea sa vad si lacul Oasa si Tau-Bistra. Dar nu m-as baga cu masina mea, cred ca o sa caut de inchiriat o masina 4x4.

Am fost acum 2 ani pana la Obarsia Lotrului dar n-am stiut pe unde sa ma plimb. Am mers pe picioare pe un drum forestier vreo ora si m-am intors la masina si acasa. Tin minte ca drumul Vidra-Obarsia avea foarte multe gropi, nu puteam merge cu mai mult de a 2-a. Acum vreau sa merg Novaci-Sebes si ma intorc tot pe Transaplina iar de la Obarsia sa ma intorc prin Vidra-Voineasa-Brezoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri pe TA dinspre Sebes spre Novaci si pot sa zic ca drumul e destul de bun cu unele peticuri de drum neasfaltat de aprox 200-300 de metri, care e destul de bun(am mers si cu treapta a 3- a de viteza). Tin sa mentionez ca am un golf 4 cel din semnatura dar am vazut si Passaturi, Skode Octavia, fabia, Roomster, deci se poate merge linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drumul de la sebes la novaci,este asfaltat.bun.dar mai exista portiuni cu pietre mari,sau unde nu este asfaltat,macar e terasat?intreb deoarece am o masina joasa,si nu as vrea sa rup pragurile in bolovani.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti... le-ati facut o varza... :wub:

De la Sebes la Novaci e cap coada, sau de la Novaci la Sebes. Daca se schimba sensul de parcurgere nu se schimba si drumul :D

Sirul ar fi asa : Novaci, Ranca, Obarsia, Sebes, sau in sens invers. Oabarsia fiind la rascruce.

Eu vad ca deja s-au creat confuzii.

@ MrTeiu dinspre Sebes spre Novaci si pot sa zic ca drumul e destul de bun cu unele peticuri de drum neasfaltat de aprox 200-300 de metri -> cum vine asta. Poate vrei sa zici ca de la Sebes la Obarsie e drumul asa cum spui tu. Ca de la Obarsie la Novaci sunt bucati de cativa km buni neasfaltati.

@ vali_devill drumul de la sebes la novaci,este asfaltat.bun.dar mai exista portiuni cu pietre mari,sau unde nu este asfaltat,macar e terasat? -> ai cazut in plasa. Colegul nu a fost prea explicit. Nu stiu daca ai remarcat sau nu.

Nu de alta dar se fac confuzii, greseli, si se pierde firul. Apoi colegii care mai citesc si sunt interesati sunt indusi in eroare.

Noroc :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun.deci informatia e eronata.aditu,intre obarsia-ranca,pot sa ma bag cu o masina joasa?ma refer,e drumul terasat si compactat,sau mai sunt bolovani mari pe drum?

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei interesati de varianta Novaci-Obarsia Lotrului (sau in sens invers :blink: ), si apoi Vidra-Voineasa-Brezoi, cititi posturile de aici: Transalpina: Novaci - Obrasia Lotrului

Punct si ... :rolleyes:

LE: vali_devil - am zis in toate posturile de pana acum. Poti merge linistit pe cele cateva sectoare de cativa km de macadam pe zona parcursa de mine, numai sa ai grija prin unele zone. Si cum am mai zis, sa nu ai ghinionul ca cei care lucreaza la drum sa stirce drumul neasfaltat pe ici pe colea.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devil: intre Obarsia si Sebes, vei merge fara probleme, mai ales daca ai putina grija pe mici sectoare. Cat despre sectorul dinainte cel Ranca-Obarsie, 80% din el il vei face si pe acesta fara probleme, chiar si acolo unde lipseste asfaltul insa, exista o portiune, pe a doua coborare, mai exact prin padure, unde... nu stiu ce sa zic vorba prietenului nostru Aditu, sa nu ai norocul sa vi pe acolo dupa vreo cateva zile de ploaie suprapuse cu mersul camioanelor care lucreaza in zona, in cazul asta cred ca vei avea parte de aventura vieti, daca masina e asa joasa cum spui (cineva intreba mai inainte daca risca sa "barbiereasca" pe jos un passat variant parca ii raspund ca da, insa fara nicio dauna nici macar minora, acolo se formeaza sleauri din nisip)

L. E. azi m-am uita sub masina sa vad cu ce am "barbierit" eu pe acolo si am constatat ca la O2, nu stiu la alte masini, exista doua "scuturi" din plastic cu o forma ciudata, si pe stga si pe dr (nu stiu ce protejeaza) undeva la jumatatea masini si eu cu alea am atins, in rest totul k

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!