Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

O mare smecherie ar fi sa mergem de la Obarsia Lotrului pana la Lacul Galcescu. E un obiectiv unic in Europa si merita sa ajungi o data in viata. uite un link, sunt 3 variante de traseu pe jos, de la Obarsie e cel mai scurt traseu, se fac 3-4 ore. Stiu ca se ajunge si cu masini off road fara mari probleme. La Obarsie se ajunge acum usor cu orice masina, nu mai sunt probleme deosebite.

http://www.ranca.org/galcescu.html

Modificat de overseas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ide, am salvat linkul, il studiez mai incolo, 3-4 ore pe jos merge chiar si dus-intors, adica 6-8. ma intereseaza, peisajul e frumos si pare mult mai simplu ca pe crestele din fagaras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Galcescu e singurul lac glaciar din Europa mi se pare. Merge un traseu pe jos, dus-intors in aceeasi zi. Pot sa ma interesez, dar inteleg ca nu e dificil traseul, daca se poate ajunge cu Aro :coffee_lol: Eu zic ca merita si ma bag. Dimineata la 8 sa fim la Obarsie, la 13 sa fim la lac, stam 2 ore si plecam inapoi. O data in viata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imposibil, toate lacurile din fagaras sunt glaciare, balea fiind cel mai bun exemplu, plus ca e plin in europa de lacuri glaciare, mai ales in alpi. probabil e el "singurul" dar la alt capitol, nu la glaciari. sau un anumit tip de glaciar.

e cam greu sa fii la 8 la obarsie, trebuie sa pleci la cat? 3 dimineata si mers legal? cam incomod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, e ceva despre unicitatea lui Galcescu prin manualele de geografie :)

Se poate sta ieftin o noapte la Voineasa de exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost asta toamna de la Voineasa pana spre Obarsia Lotrului insa nu am ajuns pana la capat. De la intersectia spre lacul Vidra am mai mers cativa km si am facut cale intoarsa deoarece incepusera gropile si mi-a fost mila de masina. Pana la Vidra drumul a fost destul de bun.

Daca a ajuns cineva de la Voineasa pana la Obarsie de curand, poate ne informeaza cum se mai prezinta drumul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varul meu a fost prin ianuarie de la Voineasa la Obarsie cu un A4 si a fost ok. Stiu ca au asfaltat intens in zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre lacul galcescu se spune,nu stiu cat de adevarat este,ca ar comunica cu marea, ca nu ar avea fund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IMPOSIBIL :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UIte vezi, de aia trebuie sa mergem, sa vedem daca asa e :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana una alta, lacul se numeste Calcescu. Penibila "statiune" Ranca are si un site plin de greseli, pe langa altele... :emthdown:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa nu o dam cu fenomenele inexplicabile ale lui Ion Hobana, cum ca ajungem subacvatic din Retezat in marea Neagra cu submarinul!Ca inca nu s-a racit Chivas-ul suficient, iar Jim Morrison e mort demult, bietul de el!! Iar statiunea Ranca, ca si statiunea Stana de Vale , exceptand minunatul si mirificul peisaj romanesc, sunt foarte modeste, ca sa nu spun de toata jena!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un slideshow de la Ranca. Avem ce admira cand vom ajunge pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TheBoogieMan

Am fost la Ranca anul trecut de Paste.

Jos era soare si vreo 18 grade si in statiune erau deja -2 grade si zapada, inclusiv pe o parte din drum.

Drumul pana acolo este spectaculos, in rest, Ranca nu mi se pare o statiune in toata puterea cuvantului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost acum 2 ani pe acest traseu,am coborat de sus catre petrosani cu un hyundai sonata cu garda mult mai sus decat la golfulet ,a fost cam dificil traseul dar pentru peisaj si liniste a meritat,acum cu asfaltarea cred ca se cam duce linistea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti partea voastra de dreptate,cei ce ziceti ca se duce linistea,dar eu ca om civilizat si fara de 4x4,de ce sa nu ma bucur de mirifica si mirobolanta mea patrie?sti ceva?taranii nu au timp de munte,au mall.

iar legat de drumuri asemanatoare prin alte tari,sunt multe.dar nu vezi pungi si pet-uri.pt ca exista legi si are si cine sa le aplice+14 ani de acasa!

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GildedBullet

Tocmai asta e problema, ca se va facilita accesul mai multor tarani. Vara asta ma intorceam de la Vatra Dornei si am trecut prin Bicaz si tocmai ma minunam cat de frumos poate fi peisajul cand un pasager din BMW-ul care mergea in fata a aruncat un pet de 0.5 l pe geam. Lacul Rosu era plin de pungi si gunoaie. Pe Transfagarasan in weekend nici nu ai unde parca masina si in Lacul Balea la fel am vazut gunoaie. Ar fi pacat sa ajunga si Transalpina la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pun din loc in loc pe marginea drumuli vreun cos de gunoi si la cateva ore trece cate un echipaj de la paduri sau mai stiu eu ce pe acolo o sa se invete si oamenii s anu mai arunce.

Astia o sa fie si peste 50 de ani daca ii lasam asa.

Va ganditi ca e bine sa ramana drumul asa dar daca va ramane asa nu mai atragem turisti straini .Eu nu pot merge pe acolo ca nu am cum cu maisna mea iar ca sa imi iau 4x4 nu am cum.

Ca sa inchirirezi atv te rupe de bani ...Deci lasa-i sa il faca, e cea mai buna solutie .

Pe acel drum nu se aventureaza foarte des idioti sau jmecherasi de cartier cu diferite masini ca nu au la cine sa se umfle pe acolo si nu are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GildedBullet

Pai cu ce ne incalzeste pe noi ca vin straini? Aglomereaza drumul si contribuie si ei la poluarea aerului curat de munte :rolleyes: Nici ca aduc bani in tara (la turism) nu poti spune, cei care vin la munte vin in general cu cortul sau rulota.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si multi mai ca nu-si mananca de sub ei!!!Astia!!Strainii!! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva ii inteleg pe strainii care vin si-si mananca de sub unghie cand vad preturile din RO. Am zis totdeauna, Romania e tara pentru oameni cu bani, daca nu esti in stare sa vii sa arunci mai multi bani pe mancare si cazare de proasta calitate, ca sa nu mai vorbesc de servicii, nu meriti sa fii turist acilea. Tocmai m-am intors din N Italiei asa ca pot face diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan acest traseu nu se poate face de catre oricine, ma gandeam ca daca se va face drumul macar ca in filmulet pana in obarsie , va fi de vis.In obarsie am unde sa stau si in super conditii in ranca la fel dar totusi daca va fi multa lume care va veni vor creste si conditiile.

Se va gasi si cineva sa construiasca ici colo cate ceva ca sa fie mai atractiv.

Totusi este in inima muntelui pe acolo putini ne aventuram.

In ranca stiu ca este in proiect sa apara si 3 partii noi de schi, deci totul e in dezvoltare in acea parte.

Chiar aveti toti cu ce sa faceti acel drum si nu il vreti asfaltat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O urare de bun venit, spusa evident sub forma de gluma, insa gluma foarte potrivita cu ce traim in aceste momente tragice! Welcome to hell!! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In statiunea Ranca sunt puse containere pentru gunoaie, iar turistii au grija sa-si arunce gunoiul. Mizeria care se vede este din cauza fluxului mare de constructii, iar resturile, atat menajere cat si din materialele de constructii, sunt aruncate aiurea sau sunt imprastiate de vant. Ca tot am adus vorba de vreme, mare atentie cum va planificati "pelerinajul" intre Ranca si Obarsia Lotrului, pentru ca vremea este extrem de schimbatoare (vant, ploi, ceata, frig, cald, viscol..etc). Cu cortul, sincer nu am vazut pe nimeni si cred ca e un sport extrem.

Legat de ATV-uri, sunt de inchiriat, dar putine, iar jmecherasii le ambaleaza prin statiune. In general nu sunt echipati si deranjeaza. Manele, durere, lacrimi si fratelo sunt nelipsite in serile de week end.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adresat lui overseas!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!