Jump to content

Costuri service-uri revizie Polo 6R


ECL
 Share

Postare recomandată

dar de ce ai facut-o la 8000? si de ce totusi atat de mult?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut-o la 8000 km pentru că are deja 12 luni. Atât de mult pentru că s-au schimbat și filtrele de aer/polen. Fără alea, ar fi fost 380 RON.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Am facut revizia de un an sau 15 mii si nu m-a costat absolut nimic pt ca aveam de la ei un discount pt ca mi-au intarziat livrarea masinii cam o luna(am astepat 3 1/2 luni). Schimbat uleiul si filtrul,alte verificari, completat putin antigel, resoftat motorul cu o varianta mai noua. Aveam 6200km la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Neblea

Salutare, ultimul post spunea ca la revizie si-a resoftat motorul. Am si eu un Polo 1.4 85 CP si am 11800 de km. Am vrut sa schimb uleiul la 10.000 de km desii masina o am de pe 12 Noiembrie 2010 dar mi s-a recomandat sa nu fac asa deoarece primul ulei, cel din fabrica este unul special care are rolul de a etc...si in final o sa il schimb cand ma apropii de 15.000 de km. Chestia cu resoftat-ul motorului o fac ei din proprie initiativa sau trebuie sa ii intreb eu ? Mentionez ca am cumparat masina de la PBN - Volkswagen si sunt ingrozit ca nu stiu unde sa imi schimb uleiul si filtrele. Ce vreau eu sa spun este ca nu imi vine sa ma duc sa le las lor masina in service si sa imi zica peste 3 ore, e gata masina si ei sa nu schimbe mai nimic la ea. Tatal meu are un Audi si a patit asta de 3 ori la ei in service ( am vazut cu ochii mei ). Mi-e frica sa nu imi fure ceva de pe masina, va spun sincer. Voi unde ati schimbat filtrele si uleiul ? Ma gandesc sa sun la NURVIL Ramnicu-Valcea, un prieten mi i-a recomandat pe cei de acolo dar parca tot nu prea e nici o diferenta daca nu vad eu cand toarna uleiul si schimba filtrele. Aveti idee unde ma pot duce cu ea sa schimb uleiul si filtrele si efectiv sa ma pot uita la masina mea ? Platesc si dublu numai sa ma lase sa ma uit. Daca ma duc in alta parte pierd garantia si iarasi nu imi convine, logic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

Vad ca faci multi kilometrii, daca in drumurile tale ajungi in Craiova, recomand Serpico, cost prima revizie, vreo 220-240 ron, ulei Castrol, si se poate sta langa masina. Eu as cere, insa, si schimbarea filtrului de aer, pe care mie nu mi l-au schimbat, spunand ca asta se schimba la revizia de 30 000. Mie mi se pare cam mult, mai ales in zona asta, cu mult praf si nisip. Si consumul e ceva mai mare, acum, la 22 000, de aceea cred ca ar fi trebuit schimbat filtrul de aer la prima revizie, chiar ma gandesc sa-l schimb eu, inainte de urmatoarea.

Modificat de AC DC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Neblea

Multumesc AC DC pentru sfat, o sa imi notez. Am un prieten bun in Craiova asa ca nu vad de ce nu as face un drum pana la Serpico. Bineinteles o sa sun sa ma programez inainte. E bine daca te lasa sa stai langa masina sa vezi exact ce iti schimba si cum lucreaza la ea. Pana la 15.000 mai am putin cam o luna zic eu si o sa vedem atunci. Multumesc inca o data pentru informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pbv1 se poate sat langa masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Neblea

Multumesc bebepolo pentru reply, o sa imi notez si asta - PBV1 ( daca nu ma insel este cel de pe centura Bucurestiului aproape de Carrefour Militari ). E foarte bine ca ati postat aici unde se poate sta langa masini. Pun pariu ca mai sunt si altii ca mine care vor acelasi lucru, respectiv sa vada cu ochii lor cum si in ce mod li se lucreaza la masina. Defapt daca clientul o cere, mi se pare un lucru normal. Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

revizie polo 6r tdi 15000km cost 530 Ron.

Schimb ulei si filtru ulei+ manopera+ buson baie+mici furnituri+ manopera 50min. Mi s-a resetat si intervalul de service. In rest, nimic special.

La Pbv1, am trimis un mail pt programare si in scurt timp (15min) m-a sunat cineva si am stabilit toate detaliile, pt sambata dimineata la ora 9.

Consilierul de service s-a ocupat de tot - completare acte, preluare masina, facturare (m-a insotit la casierie), predare masina, explicat fiecare pas care s-a facut si fiecare chestie de pe factura.

Masina se vedea pe geam de la bar, nu m-am dus langa ea, nu-mi place sa stau pe capul omului. Si-au facut meseria, masina inca merge :). Intre timp m-am plimbat prin showroom si m-am uitat la tv, m-am interesat de un portbagaj pt bicicleta, la piese.

Toata operatiunea a durat cam 1h si 30 min.

La 30000 schimb si filtrele, conform manual revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

prima revizie de 1 an: ulei, filtre 370ron cu TVA

s-a mai facut gratuit si recall VW pentru Polo 6R legat de nus tiu ce capac de protectie care musai trebuie pus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ECL: din curtoazie fata de colegi, ar fi trebuit sa spui si la ce model i-ai facut revizia, la ce service, si niste precizari legate de recall-ul respectiv, nu sa trantesti niste informatii pe principiul "pe care-l intereseaza, merge si intreaba."

My two cents...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie in semnatura sa: Polo 1,2 TSI DSG

Despre ce recall este vorba? Da-ne mai multe detalii, te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ceva capac special, la nu stiu ce fire (cred ca o parte de hardnes), ca altfel se taie si exista ceva pericol de incendiu/scurt circuit...?! orisicum e ceva de munca ca m-au tinut vreo 30 min in plus numai ptr asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo 1.6 tdi la 15000 a fost 550 ron si azi am facut revizia de 30000 si m-a costat 1000 ron.. exagerat de mult zic eu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce ti-au facut de 1.000 de RON???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie normala (schimbat ulei + filtre + verificat chitibusuri..)

Dar uleiul m-a costat 280 RON, filtru de aer 100 RON + filtru de polen 130 RON + filtru de motorina + 100 si ceva RON iar filtrul de ulei tot 100 si ceva RON..+ manopera + rahaturile alea de "aparatori" ca sa nu-ti strice tapiseria..si masina le-am lasat-o la 9 dimineata si abia la 2 dupa masa mi-au dat-o, dar recunosc ca i-am mai pus sa faca ceva treaba pe garantie, desi cred tipul care mi-a lucrat la masina a mers linistit si in pauza de masa (pauza pe care mi-au contorizat-o ca ora lucrata..) etc..niste gunoaie astia de la Quark Motors..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

IulianIS, ma intrebai daca o sa ai si tu revizia gratuita!

Depinde cum negociezi cu dealerul faptul ca a intarziat livrarea masinii. Mie mi-a promis la telefon ca voi avea manopera gratuita la prima revizie, si m-am tinut de capul lor pana mi-au dat o hartie in acest sens, pe care apoi am lasat-o la service cand am facut revizia. Chestia e ca tipul de acolo a crezut ca e toata revizia gratuita si nu mi-a luat niciun ban, dupa care m-a sunat si m-a rugat cand am drum prin Constanta sa trec pe la ei sa platesc materialele, adica vreo 250ron.

Modificat de sorintulcea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Revizie pentru masina din semnatura la 1 an si 11300 km cu schimbul de ulei si filtrele de ulei, aer+polen la ETG-VW Pitesti 517 lei si durata 1 ora jumatate.

Mi-a aratat intreg listingul scos de computer dupa verificarea VAG. Probabil sa imi ia ochii :)

Si in plus aceeasi chestie cu capacul acela care protejeaza ceva cabluri(cum spunea ECL).

Dupa cum vad nu sunt diferente prea mari la revizia de 1 an, probabil manopera le diferentiaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la masina din semnatura, ~8900 km / 1 an.

La fel ca Sorin, am beneficiat de revizie gratuita, negociata la achizitia masinii. Aceasta a constat doar in schimb de ulei si filtru ulei, verificarile specifice si completarea lichidului de racire si a lichidului de spalare a parbrizului, plus manopera. Probabil pentru ca a fost gratuita revizia, baietii mi-au pus ulei Mobil 1 ESP, si nu Castrolul la care ma asteptam...Mai mult, cu toate ca am convenit cu ei sa-mi schimbe filtrele de aer si polen doar daca in urma verificarii acestora, se impune (pentru ca mi-au cerut 250 lei pe filtre + manopera), nu au mai efectuat aceasta verificare, motivand ca oricum masina are sub 10000 km :vaidecapulmeu:

De asemenea, au montat si acel dop de protectie, conform actiunii 97U9.

Mi s-a mai spus ca pentru acest tip de motor (1.6 TDI/90 CP) nu exista pana in acest moment upgrade de software.

Cost total: 0 lei :icon_thumright:

Service: Nurvil Tg. Jiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma apropii si eu de prima revizie am 13.800 km. uleiul pt
1.2 TSi
am inteles ca e
EDGE 5w-30
si e nevoie de
3.6 L
(200 lei),
filtru de aer
(300 lei)(K&N in carcasa originala).
Filtru de ulei
si
filtru de benzina
tr schimbate la prima revizie?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca schimbi uleiul trebuie sa schimbi si filtrul de ulei, altfel? Schimba-le pe toate la fiecare revizie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

a facut cineva revizia de 30.000 km la 1.2? As dori sa stiu niste preturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la Polo 1,2 TSi M6: Astazi 19.Oct.2011, am facut prima revizie la 14999km.

**** piese **** : Ulei 4L "Castrol Magnatec 5W-40 (norma 502.00)" = 140 RON;

Filtru Aer "K&N E-2779" = 300 RON;

Filtru de Ulei "MANN"() = 30 RON;

Filtru de Benzina "MANN" = 70 RON;

** manopera** : Cardinal Motors Constanta = 194.00 RON.

A fost facuta si actiunea 97U9. Este vorba de montarea unui dop pe caroserie, sub filtrul de aer. Explicatia (protejaza un manuchi de cabluri).

Modificat de Lvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!