Jump to content

Costuri service-uri revizie Polo 6R


ECL
 Share

Postare recomandată

Cam cat costa revizia la 15,000km la noul Polo? A facut cineva revizii pana in prezent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma pregatesc de revizie in curand. Am aproximativ 13.800 km, ma duc la fix 15.000, voi posta aici toate costurile legate de revizie, piese si ce mai verifica la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare, voi la cat ziceti sa fac revizia? Eu sunt genul ciudat de imi doresc sa intru in curtea dealerului la 14.999 km. Omul de acolo mi-a zis totusi sa vin putin mai devreme, insa masina abia are 4 luni si-un pic, nu 11, ca sa se fi invechit rau. Ce recomandati, la 14.500 sau 15.000 ? mentionez ca am 14.3xx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa te duci oricand vrei tu pana in cei 15000, numai sa nu ii depasesti. Dar nu inteleg de ce amani. Vrei sa tragi de timp, de ulei...? Funny oricum ce iti doresti tu :( Trebuie sa iti calculezi bine fiecare km pana la 14999.

Cu 500km la deal la vale...nu cred ca e vorba de bani.

Dar ia gandeste-te ca sambata apare o oportunitate de plimbare pana la mare si tu nu prea te inscrii in km ramasi ;) Ce faci? nu te duci...

LE: m-am prins, vrei sa ai cifre rotunde in carnetul de service.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg pana la 15.000 mai departe o iau pe platforma :lol: , sau merg cu spatele . glumesc , chiar doresc o masina impecabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

sunt nou-nout pe-aici si de mai bine de o luna va citesc. Am VW-ul din 10 mai, dar n-am apucat sa-i fac decat cativa km pana acum.

Intervin doar pentru a spune ca mie mi-au spus de la dealer ca trebuie sa merg la prima revizie atunci cand am parcurs in jurul a 15.000 km,

mai putin sau chiar mai mult cu ceva, nu conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ polotsi

mergi la 15000km, sau putin mai mult cu pana in 100km, iar daca fac figuri, le demonstrezi ca daca iei in calcul eroarea de kilometraj, la 15100pe bord, sigur ai parcurs sub 15000 reali :)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut revizia la 14.900 km, pe 8 iulie, schimb ulei + filtru = 304 lei. Filtru de aer nu aveau pe stoc, urmeaza sa il schimb si pe acela. Ei recomanda schimbarea doar a uleiului + filtru, deci revizia minima necesara pentru pastrarea garantiei este de 304 lei. La primii 15.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e mare smecherie cu filtru cu carbon. sa nu credeti ca elimina orice. tot se simt multe mirosuri. eu data viitoare voi lua simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie, dealeru' mi-a spus ca revizia de cinspe mii o sa fie in jur de 400 ron, dar n-am fost prea atent sa retin cam ce o sa se schimbe de banii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca mi-au intarziat livrarea masinii 3-4 saptamani am obtinut o dovada, ca la prima revizie sa am manopera gratuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Mai postati va rog si alte preturi :)

Aprox 300 RON la revizia mica, iar cea mare?

Multumesc,

Hata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Polo din semnatura mea are trecut in planul de service codul: QG1, corespunzator service-ului LongLife. Acelasi cod apare si la decodificarea VIN-ului: QG1 - Service interval prolongation. La pagina 3 din cartea de service nu e bifata nici o optiune legata de intervalul de service, nici long nici conditionat de durata de exploatare sau km parcursi.

Intrebare: ce interval de service e recomandat? Sa merg pe LongLife sau nu se recomanda, avand in vedere conditiile de pe "plaiurile mioritice"? Mai am muuuult pana la revizie, dar e bine de stiut de la inceput :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Din ce am intrebat la reprezentanta VW din Brasov mi s-a spus ca in Romania, din cauza prafului exagerat si conditiilor de drum ( no high-ways ) nu se accepta longlife la garantie.

Acelasi ulei se comercializeaza si in Austria si Germania iar acolo revizia se face la 30k km ( Skoda octavia 2 ) sau chiar 50k km ( Audi a4 ) - asta stiu de la colegii din firma. Seful care are A4 a zis ca sunt nebun daca tot schimb la 15k km uleiul .. dar astea sunt conditiile din Romania.

Hata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Intradevar acelea ar trebui sa fie intervalele de service Hataricus.. Totusi la noi in Romania 15k sau 1an care din variante apare prima..

Numai bine!

Cu stima,

Costel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, aseara m-am edificat si eu. M-am uitat la computerul de bord si imi indica 14500 km sau 356 zile pana la service. Deci, Longlife e pentru tarile dezvoltate :). Curios - asta ca o paranteza- la Peugeot 206 MPI & HDi revizia se face la 20000 km de cativa ani buni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Urmaresc forumul de ceva timp, pentru ca de vreo luni am comandat un 1.6 tdi 105 cai si eram curios de parerile proprietarilor.

@ Referitor la acest topic, totusi, tind sa-l contrazic pe Stormlord in ceea ce priveste afirmatia referitoare la peugeot206, cum ca reviziile s-ar face la 20000 de km. Exista o masina in familie, un 1.4 hdi, din 2005, care are reviziile programate la 15000 de km. Si in bord, dupa revizie, arata ca mai sunt 15000 de km pana la urmatorul service, si nu 20000

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: super super, dai te rog si niste detalii despre masina? pret, culoare, dotari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, cum am zis si mai sus, pe la mijlocul lunii iunie am dat comanda de un Polo 1.6 tdi 105 cai, Confortline. Mi s-a spus ca data de livrare ultima saptamana din septembrie, dar termenul s-a prelungit, ulterior fiindu-mi confirmata ca saptamana sigura de livrare ultima din octombrie.

Ca dotari optionale, masina are pachetul Confort, cel cu computer de bord, tempomat, senzori de parcare; faruri de ceata; cotiera cu spatiu de depozitare; Radio RCD 310. Culoare e negru, schwarz. N-am pus decat ce am considerat eu ca am nevoie, pentru ca a trebuit sa ma incadrez in buget. Pretul total de achizitie- 15300 de euro, calculat la noul TVA, de 24 %. Cam atat..O sa revin cu mai multe detalii cand o sa vina :D Pana atunci, multi km fara probleme va doresc si numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alex 8824: Nu vreau sa devin offtopic, insa tatal meu are un Pug 206 HDi din 2007, si revizia se face asa cum am zis, la 20000km. De altfel, parca 2007 a fost anul in care s-a facut trecerea de la revizia la 15000 la 20000 km. Intre revizii se mai facea o revizie suplimentara, optionala si gratuita, pe perioada garantiei.

Felicitari pentru alegerea facuta! Avem cam aceeasi configuratie, doar ca eu am motorul mai mic, de 90CP, nu am faruri de ceata, dar am pus climatronic si nu il regret :)) Eu am asteptat 4 luni dupa ea, si pot sa iti spun ca nu a fost usor deloc, asa ca te inteleg. Dar, in cele din urma, toata asteptarea a meritat pe deplin. Pretul de achizitie la a mea a fost 15440 Euro, cu TVA majorat.

Cred ca esti al treilea sau al patrulea proprietar de diesel pe forum la noul Polo...Iti doresc asteptare scurta si usoara si te asteptam sa ne faci cunostinta cu masinuta, cand ajunge :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa va stric distractia :icon_thumright: , dar...

:blink: Ultimele posturi, incepand cu al lui alex8824 au fost numai OffTopic de la "Costuri service-uri revizie Polo 6R?".

@alex8824, te rog sa te pui de acord cu regulamentul vwforum. Si se pare ca e valabil si pentru stormlord si polotsi.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Ulei+Filtru de ulei+verificarile de rigoare!

Numai bine.

Cu stima,

Costel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!