Jump to content

T4 - Cat consuma?


aurrel
 Share

Postare recomandată

Salutari la toti. Sunt nou pe forum, si din martie am si eu un t4 1.9 TD din 1999, 8+1 locuri, fara dotari, bord tip nou(golf 4) si proiectoare in bara, ceea ce nu prea am vazut decat rar. Am fost eu in Germania dupa ea si am calculat consumul care a fost de 6.6 l cu viteze de 110 km/h constant pe autostrada in exterior, si in tara...ca la noi...depasiri ... frane...depasiri. In oras nu am socotit consumul pentru ca m-am asteptat la max 10 l, si nu ma stresez.

Din aprilie am facut 12000 de km cu ea,prin tara, tg mures-gura humorului, fara sa am vreo problema iar viteza maxima atinsa a fost de 150 km/h unde turometrul a intrat deja pe rosu. Am citit ca unele merg 130-135 km/h si eu nu stiam asta. Cred ca am un motor bunicel atunci. Totusi, cand am adus-o ma asteptam la mai mult, avand in vedere ca mai am un opel tigra cu care am mers 200 km/h, dar m-am obisnuit cu ea si nu as mai da-o pe nimic.

Scuzati daca am fost prea lung.

Numai bine la toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • noobsound

    12

  • Emy D

    11

  • NeXuS_3

    10

  • andrei_c123

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

1octav - Daca vrei masina strict de persoane poti sa iti iei 1,9 lejer dar fara sa pui marfa.Eu tractez platforma cu o vechitura de 2.4 si merge binisor.Am avut si unul de 1.9 td de 75 cp si urcam predealul numai cu a 2 - a si ziceai ca moare cu o vectra pe platforma.Ca si tractiune 2.4 e mai bun dar ca si consum si rapiditate 1.9 este net superior.Toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ti cont si de taxa de inmatriculare 2.4 cade din discutie , asa ca ramai cu 1.9td sau 2.0 benzina , asa ca ia linistit benzina consumu e super ok atat cu platforma cat si gol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex popovici

1octav-cel mai bun motor ar fi cel pe benzina de 2000cm cubi.are 84 PS si 159 NM.1.9 td are 75 PS si doar 140 NM iar consumul e acelasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TD de 75cp nu stiu sa fi fost ci doar de 68cp si dieselu simplu de 60 , singura diferenta de consum s-ar putea sa o ai la mers exclusiv in oras , in rest nu sunt diferente notabile de consum ci doar de performante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1.9 td are acelasi consum ca si 2.0 benzina?

si ma intreb cum a ajuns colegul de mai sus cu o taxa de prima inamtriculare de doar 2600 ron

as vrea mai multe detalii daca se poate, pt ca si eu vreau sa-mi iau t4, dar ma omoara sa dau atatia bani pe taxa(2000euro cat scrie pe net)

si totusi, ce inseamna deprecierea de care vorbeai tu? si de unde pot sa stiu daca e euro 1 sau euro 2? ca nemtii scriu una, romanii, zic alta

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in oras cartea da 9,1% la diesel si 13% la benzina , acuma din experienta iti zic ca daca merg frumos cu ea peste 9 nu sare benzina in oras nici cu remorca nu am reusit sa sar de 11 in oras cei drept o singura data a scos in jur de 12 goala prin oras da am si tras de ea cat a mers , la drum intins eu unu nu vad diferenta ci doar la confort(zgomotu interior) si mai ales la faptu ca merge nu plangi langa ea , daca vrei un dezavantaj al benzinei , in capat de rampa daca nu ai avut demeraj la urcare si ai remorca cere a 2 a

din cate stiu eu toate dupa 93-94 au fost euro2 si ies la noi euro 2 fara nici o problema , dupa aia la taxa de inmatriculare se calculeaza dupa emisiile in grame de CO2 , hartie cu care te duci la finante si inti calculeaza taxa , dupa aceea functie de dotarile masinii se face la RAR deprecierea taxei defapt ei atesta ca masina abs , aer conditionat geamuri electrice si inca ceva , iti emit o hartie cu un coeficient cu care mergi la finante si iti calculeaza din nou taxa , daca coeficientu obtinut se poate sau nu da o declaratie pe proprie raspundere ca masina face peste 40mii km pe an , ca fapt divers la eu am avut 1.15 coeficientu declaratia cu kilometri nu modificau taxa , ca fapt divers la motoru de 2000 am platit 2760ron taxa cu depreciere si 1090 taxele la registru auto(identificare carte itp si depreciere) asta in aprilie eventual cursu valutar la care iti calculeaza sa difere

Modificat de andrei_c123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc foarte mult, un raspuns asa cum trebuie

dau o bere cu prima ocazie

multumes cinca o data ;)

dar 100% daca e din 93-94-95 are euro 2? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt relaxat motorul ar fi buna o cutie de pe 2.5 in cazul in care se potriveste numai cutia :scratch:

sal . eu am un t4 2.5 din 2001 insa zgomotul e acelasi !!! viteza e mai mare intradevar ,undeva 160-170 insa de la 140 ........vvvvvvvvvvvvvvvvv!!! sint de parere ca o cutie cu 6 trepte ar fi fost super dar nu cred ca exista asa ceva pt t4 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O cutie cu 6 trepte nu e neaparat un lucru benefic la o dubitza. Datorita gabaritului mare si a formei mult mai putin aerodinamice a unei dubite fata de un autoturism de clasa mica , rulajul la peste 120 km/h creste semnificativ consumul. Daca la 90km/h imi arata 6L consum computer bord la 110 imi arata 7,5 si la 140 trece de 10-11. Cu un pasat 101 cai si 5 trepte diferenta de consum intre 100 si 140 km/h nu e mai mare de 2L. De la o anumita viteza creste consumu datorita rezistentei la inaintare cu aerul nu din cauza ca se merge turat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja au pus 7 trepte (inainte) la noua generatie de T5 cu common rail... :P

oricum se simte diferenta la viteza cand ai a 6-a treapta... eu la 150 cu a 6-a am cam 3400 rpm... si se simte ca nu trage greu motorul si nici nu e turat prea tare...

merge linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O cutie cu 6 trepte nu e neaparat un lucru benefic la o dubitza. Datorita gabaritului mare si a formei mult mai putin aerodinamice a unei dubite fata de un autoturism de clasa mica , rulajul la peste 120 km/h creste semnificativ consumul. Daca la 90km/h imi arata 6L consum computer bord la 110 imi arata 7,5 si la 140 trece de 10-11. Cu un pasat 101 cai si 5 trepte diferenta de consum intre 100 si 140 km/h nu e mai mare de 2L. De la o anumita viteza creste consumu datorita rezistentei la inaintare cu aerul nu din cauza ca se merge turat.

de consum nu ma pot plinge . nu am contabilizat inca pina acum cit la suta consuma insa daca am facut un drum de mare adica aproximativ 1200 km cu un plin , zic ca e fb avind in vedere ca am fost plin si vitezele au oscilat de la 30-40 km/h pina la 150-160 km/h. insa tot sint de parere ca imi lipseste o treapta in cutia de viteze !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut, daca spui ca ai facut depreciere cat ai avut coeficientul sau care e coeficientul pentru a scadea la jum taxa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[salut!top speed cu t4 1.9 td pe A3 in germania 145 km/h!masina are 133500 km reali cu carte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca ai cutia de pe multivan :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai cum sa prinzi 145km/h cu motorul 1.9TD si cutie de transporter... raportul in cutie e pentru tractiune nu pentru turatie :D

poate daca era o panta foooooarte lunga :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti dar nu e viteza reala

pe ceas am atins si eu 140Km/h dar exista o abatere fata de realitate

in acte este 132Hm/h + o abatere de 5-10% poate da valoarea aceea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 100 kmph in sus, diferenta dintre vitezometru si gps e de aproape 10 kmph :) Testat pe masina mea, si intradevar, in cartea tehnica cel mai mult scrie ca poate prinde 132 kmph. la mine scrie ca doar 121.... @4400 RPM.....

Sincer, chiar nu stiu ce au avut in cap nemtii cand au facut motoare de 1.9 pt ditamai masinile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer eu sunt foarte multumit de motorul de 1.9TD

pt o masina de transport usor este f ok

eu car echipamente de sunet cu ea si nu simt nevoia de ceva mai puternic

pun 700 de Kg de scule in spate si plec lejer din panta.

taxe mici, consum mic, e parfum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar doka are viteza maxima mai mica decat transporteru la acelasi motor 125km/h daca nu ma insel

Modificat de andrei_c123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de 121 kmph. o fi bun la carat in santier, dar , intre localitati ce faci? ma simt strans de gat cand aud motorul ala turat.... la 4400... Si apoi, automat din asta creste si consumul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Indicatorul meu de combustibil nu este prea fidel si am ramas iarasi in pana prostului. As fi interesat de o schema pe care am vazut-o pe undeva in forum si care m-ar atentiona cand in rezervor mai ramanae o anumita cantitate de motorina. Era o schema care aprindea un led cand ramanea putin combustibil.Daca stie careva sa ma ajute pls!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 2.4 diesel, pe bucuresti pitesti am avut 150 conform indicatorului din bord si 142 dupa gps. Oricum se putea mai mult, 160 pe bord, in germania :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ruta Bucuresti - Istanbul si inapoi am scos o medie de 7%, dar nu am mers mai tare de 120 km/h. Eu sunt foarte multumit si abia astept sa plec la Londra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!