Jump to content

Tempomat pe A4 - B5


rares1987
 Share

Postare recomandată

Buna, am si eu o intrebare si anume ,pot sa montez tempomat pe un a4 din 2000 cod motor akn masina nu are din fabrica si mar interesa daca a mai montat cineva si daca este posibil.Multumesc mult .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil, acest motor suporta tempomat si primeste comenzile direct, nu prin calc de coloana de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu eu e cam scump , se cumpara maneta si carcasa de la volan, stiu ca mai are o maneta in plus nu este pe aceeasi maneta ca la vw...nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe ebay undeva la 200-300 usd se gasesc tempomante universale cu comanda vacumatica sau cu comanda electronica in functie de cum ai acceleratia.

Oricum la cele cu clapeta de acceleratie electrica se poate activa usor din calculator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Rares, A4 din 2000 banuiesc ca este un b5 facelift.

Fara suparare, dar ceilalti au postat lucruri care nu se aplica la tine.

Cateva precizari:

- nu cumpara manete universale, cumpara una originala

- se poate monta tempomat pe orice masina, inclusiv pe Dacia 1310, dar e mai simplu pe modelele ce au DBW (drive by wire)

- intai trebuie sa iti achizitionezi maneta si mufa care intra in ea.

- apoi trebuie trase fire (6 pini dar pleaca 5 fire) catre IC si catre ECU.

- maneta se gaseste pe forumuri la preturi cu mult mai mici de 200-300 usd, inclusiv la reprezentanta maneta costa 650 ron, aceasta cotinand blocul de lumini.

- nu iti trebuie nici un capac, aia e valabil la B6, la care tempomatul e maneta separata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am avut un A4 din 1998 , diesel, care a avut tempomat si cutie de viteza automata, pentru ca am schimbat cutia de viteza cu una manuala de pe o masina de Anglia, mi-au ramas cam multe fire care nu aveau unde sa mai intre, si implicit pilotul nu mai merge......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 3 years later...
feather_cosmin

cand activati pilotul intica ceva in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la A4 B5 - nu indica nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!