Jump to content

Montare difuzoare OEM sau aftermarket


Alinushu2007
 Share

Postare recomandată

11 hours ago, quixy said:

Salut  . Detin varianta trendline a passatului b6 am geamuri electrice pe fata si boxe audio doar pe fata , cred ca trendline este. Intrebarea mea este daca sunt mufele trase pentru boxele din spate unde este locul lor facut ca sa pot cumpara boxe si sa le montez acolo. Multumesc

Nu ai fire/mufe trase - trebuie sa tragi totul din fata, din radio.

pe spate - cumperi boxe plus distantierele aferente. Daca mergi pe varianta OEM la mana a doua, atunci nu iti mai trebuie distantiere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mufa care vine in difuzorul de joase,cea cu 4 fire..o pot gasi undeva? eu am una dar are doar 2 fire,doar alimentarea de la player,firele cu papucii care pleaca spre tweeter nu le am,locasurile sunt goale.stiti unde pot gasi o mufa din aia sau macar 2 'papuci' ? am cautat peste tot dar nu am gasit,nu prea o da nimeni separat.sau in alta ordine de idei pot conecta difuzorul fara mufa ? si tweeterul la dif de joase la fel,fara mufa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comanzi/cumperi pinii separati - vin in orice mufa ISO, etc ... mergi la un magazin de componente electronice si o sa gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor . Difuzoarele OEM de pe passat b6 se pot demonta/monta usor ? La mine e o problema , cateodata se aud dif din portiera soferului si cand calc frana sau ambreiajul cateodata isi reiau sunetul si dupa iar silent, ce este de facut ? oare sa fie vreo siguranta cva arsa ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai verifica firele dintre usa si caroserie - in mansonul de cauciuc. Se intampla foarte des, sa se rupa firele pe acolo.

Legat de prinderea boxei - este in nituri. Trebuie taiate niturile, pentru a demonta boxele

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ia o bormasina si un burghiu de 5 sau 6 si scapi dar prima data,fa  ce a spus Florin verifica in mansonul de cauciuc acolo de obicei este problema generala se tai firele .Mult succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difuzoarele portiera fata passat b6 sunt identice sau trebuie specificat pentru pasager sau sofer de facut comanda la un sh.de o bucata de timp se aude distorsionat in portiera fata pasager oare are rost sa vad de nu e.slabit ceva acolo la dif. sau fac comanda din prima de o boxa sa nu platesc de doua ori manopera si timp pierdut. cam la ce suma e o boxa fata sh?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt identice pe fata - stanga cu dreapta.

SH - depinde de starea lor, cine le vinde, etc - dar trebuie sa fie pana in 100 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difera impedanta lor sau altceva in functie de anul de fabricatie a masinii sau ce tip de aparat am instalat. eu am rns300

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba, nu difera la cele stock - daca nu ai Dynaudio sau sistem de sunet VW, cu amplificator sub scaunul soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Am achizionat de curand un passat b6 cbab si nu se aud difuzoarele de inalte in fata. pe spate se aud si cele de inalte si cele de joase, dar pe fata se aud doar cele de joase. Am verificat mai babeste difuzoarele de inalte cu o baterie si cabluri si aude un carait in ele. 

A mai patit cineva asta?

1 Fault Found:

03426 - Left Audio Channel

011 - Open Circuit

1 Fault Found:

03427 - Right Audio Channel

011 - Open Circuit

Modificat de andrrei22ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa pui bateria direct pe difuzoare?

Si daca postezi scanarea intreaga te ajutam, ce ai pus tu este doar pe modulul de telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bateria nu am pus-o direct pe difuzor. Am dat jos difuzorul de inalte si l-am verificat cu o baterie si cabluri pt ca nu am aparat de masura. Codul de eroare este intradevar pe telefon, am crezut ca are vreo legatura. Cu vcds nu imi gaseste radioul pt ca este chinezarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/2/2017 at 10:01 PM, andrrei22ro said:

Salut,

Am achizionat de curand un passat b6 cbab si nu se aud difuzoarele de inalte in fata. pe spate se aud si cele de inalte si cele de joase, dar pe fata se aud doar cele de joase. Am verificat mai babeste difuzoarele de inalte cu o baterie si cabluri si aude un carait in ele. 

A mai patit cineva asta?

1 Fault Found:

03426 - Left Audio Channel

011 - Open Circuit

1 Fault Found:

03427 - Right Audio Channel

011 - Open Circuit

verifica cablajul dintre difuzoarele de inalte si cele de bass

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O problema cu muzica ( dynaudio ) am si eu. Mai exact an obs ca nu mai se adude basu fata stanga dar si tot ce se afla pe usa spate stanga. Dupa cautari pe forum am inteles ca ar fi posibil sa fie din statia de sub scaun sofer, in urma verificarii am obs ca statia nu mai este, mufele ce intrau in statie au fost taiate iar firele puse pe direct. Am verificat cu o baterie si se pare ca bass fata si cele spate sunt arse. Am vazut ca un sistem dynaudio este scump si nu este cazu, se pot inlocui boxele arse cu altele after?  Se gaseste o diagrama ceva cu fostele mufe sa refac legaturile cum trebuie? Posibil sa se arda boxele asa de o data?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu bateria ai verificat alimentand in fata in conector sau direct pe boxa ? Daca ai verificat pe conector, in fata.....ai verificat cablajul din mansonul ce cauciuc, dintre usa si caroserie ? E posibil sa ai acolo firele rupte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut ,am o problema sau mai degraba o nelamurire .boxa de pe partea stanga jos se aude mai incet fata de boxa de pe partea dreapta ..setarile din CD player sunt ok .. am facut un test sa se aduca numai partea stanga twitter-ul din dreptul oglinzii se aude ok iar boxa se aude dar foarte incet gen infundat .. Nu am desfacut inca fatada portierei dar daca stie cineva ce trebuie pentru a remedia problema inlocuirea boxei ( si ce model de boxa e pentru a face comanda ) sau un fir imperfect . Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut exact aceeasi problema. Am desfacut fata de usa si am constatat ca membrana de la difuzor era blocata. Dupa ce m-am interesat putin pe internet, am aflat ca foarte multe difuzoare de pe B6 au aceasta problema (se dezlipeste magnetul, descentreaza bobina de la membrana si o blocheaza). Am cautat la dezmembrari si din 3 difuzoare, 2 aveau aceeasi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Am cumparat un difuzor si cred ca din cauza transportului prin Fancourier (cum manipuleaza ei cu mare grija coletele tuturor ) s-a infundat partea din mijloc a difuzorului .Cum o pot remedia ? 

O seara placuta.

IMG-20180316-WA0009.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un aspirator cu flux variabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am vrut sa-mi schimb boxa stanga fata pentru ca cea vechea este intr-un hal incat nu se mai aude nimic (poza 1 de mai sus ) .si am montat boxa noua (poza 2) si am constatat ca nu-mi mai merge nici twitter-ul de pe usa respectiva .. Boxele sunt de aceeas valoare ca frecventa.Aveti idee de ce anume nu merge  ?  Multumesc.

20180501_094719.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pt ca acestea aveau o conexiune in boxa, care nu o mai ai acum.

Scoate condensatorul de pe boxa oem si leaga-l pe cablajul care vine acum in boxa after market, ca sa le poti face sa functioneze acum

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,

Pentru montarea unor difuzoare aftermarket de 16,5 cm pe spate la un B6, este nevoie de inele distantiere? Care e rolul acestor inele distantiere? Gaurile de prindere ale difuzoarelor nu se aliniaza cu gaurile de prindere ale portierei, sau e nevoie de distantiere din cauza distantei in adancime la montajul difuzorului (poate ca ar atinge magnetul in portiera)??

Intreb pentru ca nu as vrea sa incerc montajul fara inele distantiere si dupa ce dau fata de usa jos sa vad ca nu le pot monta, apoi iar pune fata de usa la loc, cumpara distantiere si apoi iar demontare... As vrea sa elimin niste munca in zadar.

Multumesc anticipat.

Modificat de Manuel N.
CITESTE REGULAMENTUL! Foloseste functia search! Citeste tot topicul! Urmatoarea abatere de la regulament va fi sanctionata!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie. Fără ele nu se aude ok, sunetul se va propaga în interiorul fetei de ușa.. În loc sa se propage în habitaclu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!