Jump to content

Montare difuzoare OEM sau aftermarket


Alinushu2007
 Share

Postare recomandată

1,5 si 4,8

difuzor stanga spate - pin 4 radio este +, pin 8 este -

difuzor dreapta spate - pin 1 radio este +, pin 5 este - 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,

Am si eu o intrebare... 

Am o unitate MFD2-DVD, si cand volumul la sunet trece de un anumit prag, sunetul are un barait..distorsionat..etc

Intrebarea este daca e de la difuzoare...sau de la unitate. Am impresia ca toate baraie, si de aia m-am gandit ca poate e si de la unitate. 

Asta ca sa stiu ca trebuie sa inlocuiesc difuzoarele sau sa fac un upgrade la navigatie ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un tester si vezi prima data daca au erori pe linia audio. Apoi de proba poti incerca cu o navi de împrumut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai rar sa fie de la unitate - difuzoare deterioarate.... am vazut/schimbat multe. Da jos o fata de usa si verifici direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am dat jos fata de usa si difuzorul e de vina... daca misc membrana, freaca bobina in locas....

Am fost am luat alt difuzor din dezmembrare, doar ca codul difera un pic... si de aici incepe bataia de cap. 

Eu am 3C0 035 454 si am luat 3C0 035 454 A ...iar cel cu A are 2 difuzoare, cel mare de 2 ohmi si cel mic de 4, atita timp cat cel FARA A are 4 ohmi (cel mare, pt ca e 1 singur)

Ce pot sa fac acum sa nu ard navigatia ? Merge cu rezistenta suplimentara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati.

Am demontat difuzorul vechi. Am tesat difuzorul nou (cel cu A in coada) si din cele 2 difuzoare mergea doar cel mare...si parea sa mearga la acelasi volum ca si cel din dreapta.

Nu am lasat difuzorul de 2 Ohmi pe masina de frica sa nu se arda finalul de la navigatie.

In cele din urma desfacand difuzorul vechi de pe rama am observat ca magnetul nu e lipit de carcasa si ca de fapt acesta era motivul pt care baraia, el fiind descentrat fata de membrana. Am miscat usor magnetul pana am gasit pozitia in care membrana(bobina) se misca liber fara sa frece de magnet. Am lipit cu lipici epoxy bicomponent de la bison.

Sper sa tina.

Poza cu magnetul lipit....

20160619_193338.jpg

 

Modificat de amoukl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

care este pana la urma codul difuzorului de la usa fata sofer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de masina...  3C0 035 454  cu A sau fara, depinde de fabricarea masini. Se poate identifica pe baza de vin daca nu vrei sa dai jos fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat difuzorul de pe partea șoferului toate bune si frumoase pana cand an dat faderul pe fata si balanța pe portiera șoferului si asta a fost parca s'a blocat membrana si a început sa baraie si fără bass...m'am dus înapoi la Dezmembrari si mi l'a schimbat...l'am înlocuit si aceeași problema....ce trebuie sa verific ca sa nu mai stric încă un difuzor???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate modul in care il dezmembreaza cei de acolo.... daca il scot cu dalta si ciocan, e normal sa il faca zob. Probeaza-l acolo, mergi cu fata de usa data jos,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel initial de cati Ohmi era ? scrie pe ele...

Si cat de tare ai dat de s-a stricat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a fost din vina mea ...la ambele le'am montat cu pop'nituri si cred ca de la șocuri s'au stricat difuzoarele au avut codul 3C0 035 454  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa se si monteaza...

Acum recent am dat si eu jos 1.

Nu ai cum sa il prinzi altfel. Vezi nu cumva sa se fi desprins magnetul de la difuzor si aia sa blocheze membrana....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta s'a întâmplat ...se mișca magnetul ...la ambele am pățit așa....ma gândesc sa nu fie de la altceva

Modificat de REXxar_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate lipi.. asta am patit si eu, citeste mai sus cateva posturi.

Merge brici. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut ...dar tot nu îmi pot da seama cum de s'a desprins magnetul de membrana 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E relativ usor ... daca nu e lipit cum trebuie. Si se pare ca asta e boala lor. 

Bafta la centrat. Trebuie mana fina. Incearca sa misti usor lateral membrana vezi in care parte e blocat si bati usor in magnet cu ceva pana se centreaza.... iti ia cam 10 min sa o centrezi perfect....

Pe urma dai cu lipici... stai 24h si gata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am nevoie de ajutorul vostru, pe partea stinga fata nu se aude tweeterul, am demontat am verificat e ok ( adica l-am pus pe dreapta si merge ) difuzorul mare se aude normal, am miscat mufele, am tras de fire.. nimic, cam ce as mai putea verifica eu? semnalul vine pe o sigura linie de la RCD pt ambele, dif+tweeter? intreruperi de fir? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in mufa de la usa daca ai semnal... daca ai... dai jos fata de usa si vezi pe unde e intrerupt. Firele urca la tweeter de la difuzorul de jos, nu mai tin minte exact daca e legat de difuzorul de jos sau nu, dar stiu ca pe acolo trec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc amoukl, am rezolvat... a intrat semnal în dif dar nu a mai plecat din mufa spre tweeer, am făcut 2 bypass la fire chiar inaine de mufa și acum e ok. Nu îmi dau seama de ce s-a întrerupt.. probabil de la socuri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ,as vrea sa fac un upgrade la sistemul audio din passatul meu b6 (berlina) si as avea o nelamurire in privinta boxelor fata ,ce dimensiune (diametru) pot monta pentru ca din cate am cauta se monteaza de obicei 16,5 dar cred ca ar intra si ceva mai mari .Am incercat sa probez niste difuzoare de 20 cm dar se pare ca nu se pot monta din cauza butoanelor pentru rezervor si portbagaj ,a montat cineva difuzoare mai mari sau se pot monta doar 16.5 cm ?

Ca si proiect ma gandesc sa montez un kit Hertz de circa 100 w reali:

Fata :Hertz (ESK 163L.5 ) e un kit 3 cai

Spate : HERTZ (DSK 165,3) e un kit pe 2 cai

Subwoofer (ca si cutie ,cele personalizate care vin in locasul din stanga) cu un woofer  HERTZ ES250D

AMPLIFICATOR 4 +1 HERTZ HCP5D .

Ca si headunit un ANDROID 5.1 Carpad 9'' (cele dedicate VW).

 

Intrebarea e daca pot monta un kit pe faza cu diametrul woofer-ului de 20 cm si cum.

 

SALUTARI

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru editare,eu cautam un topic cu boxe passat b6 ,era singrul care l-am gasit cu sisteme audio passat b6 .

Poate da cineva o idee cu niste difuzoare fata mai mari de 16,5 cm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut  . Detin varianta trendline a passatului b6 am geamuri electrice pe fata si boxe audio doar pe fata , cred ca trendline este. Intrebarea mea este daca sunt mufele trase pentru boxele din spate unde este locul lor facut ca sa pot cumpara boxe si sa le montez acolo. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quixy daca te gandesti sa iti montezi boxe pe portierele din spate vezi ce dimensiune au de la membrana pana la magnet sa nu iti blocheze geamul cum am patit eu la portierele din fata . Pune de forma si actioneaza geamul mai intai daca tot vrei sa iti montezi iar referitor la fire trase s-ar putea sa le ai la passat-ul lui taicamiu din 2001 are mufere dar nu boxele si le-am pus eu 2 boxe ca avea auditia cam distrusa (vechea problema la boxele originale este ca se blocheaza membrana) . O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!