Jump to content

Montare difuzoare OEM sau aftermarket


Alinushu2007
 Share

Postare recomandată

In toate topicurile in care am gasit discuții despre montare difuzoare la golf erau inchise, sau nu puteam posta in topicul respectiv. Am zis sa postez aici pentru ca este vorba de aceeasi mufa si principiul de montare e la fel. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! As avea o intrebare: doresc sa imi schimb boxele din golful meu, intru-cat a inceput sa devina destul de deranjant gajaitul produs. As dori sa schimb cele originale cu unele aftermarket. Din cate am observat, exista o mufa care leaga boxa, cautand in forumul acesta am vazut ca are codul 1J0972704, scris de Al Bundy. Nu sunt lamurit cum leg difuzorul aftermarket, ce are doar 2 fire, la mufa asta, cu 4 pini.

Mulțumesc,

Cristi

pai la golf este mai simplu Pinul - 1 si 2 împreuna cu - difuzorului aftermarket + 3 si 4 tot împreuna cu + difuzorului,la passat m am blocat la condensator ;)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc tare mult pentru răspuns. Weekend-ul ăsta am in plan schimbarea difuzorului fata-sofer. Mulțumesc încă o data!

Modificat de cristyboy21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Nu sunt lamurit cum leg difuzorul aftermarket, ce are doar 2 fire, la mufa asta, cu 4 pini.

Mulțumesc,

Cristi

 

daca o sa te uiti la mufa, in cea cu 4 pini ai de fapt doua cu doua - ca pleaca spre difuzorul de inalte - au punte intre ele 1cu 2 si 3 cu 4.

 

deci, doar doua vin de pe instalatia masinii cu semnal, celelalte doua pleaca spre difuzorul de inalte.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se părea un pic ciudat pt ca din HU pleacă tot 2 fire catre dif si nu prea înțelegeam de unde mai apar 2 pe traseu. M-ati lămurit acum. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin daca gresesc corecteaza ma

 

din casetofon pleaca 2 fire plus si minus  minusul vine legat la minusul difuzorului si al tweeter-urului,ok?

 

pe plus leg difuzorul si un picior de condensator ce l  al 2 picior de condensator leg firul de tweeter,este bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva de genul asta. Daca iti cumperi set de difuzoare AM care au si dif separat de inalte, o sa vina cu tot ce ii trebuie, tu doar le conectezi.

 

nu te sfatuiesc sa le cumperi pe bucati, daca vrei sa se auda bine ... si nici sa le combini. Cumpara ce trebuie daca vrei calitate.

 

un exemplu cu ceva bunicel la pret ok - http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/HERTZ/Dieci/Dieci-DSK-165.3/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am difuzoarele pe fata jbl 45 watt rms,la difuzoarele hertz trebuie si amplificator pentru mine este suficient post-114028-13947001097698_thumb.jpgpost-114028-13947001208515_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie niciun amplif.....merg asa.

 

tu vrei sa legi difuzoarele de inalte OEM care le ai acum si sa pui si ce ai cumparat tu.... care are si el dif de inalte. E posibil ca sunetul sa fie ce te astepti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asta vreau sa fac sa pun difuzoarele jbl cu tweeter oem cum spuneam bass am destul de la subwoofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

u ce ideie ai cu sau fara tweeter oem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tweeter, dar nu iti mai iese impedanta la 4 Ohm daca pui boxele alea si tweeterul oem. O sa fortezi finalii asa. Ideea era sa iei tot sistem de componente. Mid-bass+tweeter sus, in locul celui oem.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Navigatia China care o am acuma scoate mai mulți watti si nu cred ca o sa ma probleme cu finalul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incurci merele cu perele. Impedanta nu este acelasi lucru cu puterea ce o scoate playerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci fi mai explicit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Playerul tau scoate x wati putere, dar la impedanta de 4 Ohm. Tu trebuie sa iei difuzoare de 3 sau 4 Ohm. Scrie pe spatele lor. Ori ca sunt tweeter + difuzorul din usa, ori doar cel din usa cu tweeter pus pe el, tot 3 sau 4 Ohm trebuie sa scrie pe ele. O sa vezi ca scrie pe ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Playerul tau scoate x wati putere, dar la impedanta de 4 Ohm. Tu trebuie sa iei difuzoare de 3 sau 4 Ohm. Scrie pe spatele lor. Ori ca sunt tweeter + difuzorul din usa, ori doar cel din usa cu tweeter pus pe el, tot 3 sau 4 Ohm trebuie sa scrie pe ele. O sa vezi ca scrie pe ele.

difuzoarele sunt de 4 ohm si tweetere oem au un mic condensator care opreste bass-ul o sa încerc daca se aude bn este ok daca nu pun numai difuzoarele ca si ele au tweetere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

vin si eu cu o intrebare si sper sa ma lamuriti si pe mine.

la vw actual(passat din 2007 cu rcd 510) as vrea sa ii pun un subwoofer(pe care le-am si ales si ii multumesc colegului @ilusions, acesta va fi exact ca al lui dupa masina Pioneer TS-WX110A, tot ca el am dorit ceva care sa ocupe loc cat mai putin, am exclus din start sa il pun in portbagaj, alt model am mai cautat dar nu am gasit), acum m-am impotmolit la boxe ori modelul de la hertz dieci dcx 165.3 sau  dsk 165.3(care vin si cu tweetere din ce vad eu) voi ce recomandati sau sa las sistemul standard de pe masina?

si alta nelamurire am citit undeva pe un forum ca ar fi bine sa schimb si rcd ca nu este destul de performant, si de aici vine si retinerea mea in schimbarea boxelor(am exclus din start schimbare rcd)

voi ce ma sfatuiti sa fac? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De la o vreme se aude un gajait la boxa de joase din usa stanga fata. Maine merge un prieten la dezmembrari si ma gandeam sa imi ia si mie difuzorul ala. e posibil sa fie si de la altceva acel gajait? As desface acum fata de usa sa vad sigur doar ca vremea nu prea imi permite. Voi ce ziceti? sa mai astept pana o desfac sau sa merg la sigur? pe fata am difuzoarele oem si pe spate mi-am pus jbl uri. sistemul este rns510 si este codat ok(vw factory sound).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,.. am si eu o problema la unul din tweetere ,de pe portiera din spate, cand intru in curbe (nu mereu) se intrerupe foarte putin dar enervant (parca sare CD) ce poate cauza aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos fata de usa si verifica - cablaju plus conector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta subwoofer pe rcd 300

Modificat de ady.kmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!