Jump to content

Montare difuzoare OEM sau aftermarket


Alinushu2007
 Share

Postare recomandată

1. mufa de pe difuzoare e mama, ca are pini mama. pe difuzor e tata ca are pinii sub forma de lamele. daca intrebi de mufele mama de la difuzoarele din spate 1J0972704 e pentru G4 si 1J0972704 e pentru passat , deci se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, deci se potrivesc (mersi de lamurire - credeam ca invelisul exterior spune daca mufa e mama sau tata).

 

merci inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
adrianpopescu

salutare tuturor ma ajuta si pe mine cineva cu o informatie?

la un passat 2006 vreau sa umblu la boxa spate stanga si dreapta fata

a avut fire trase in spate pentru amplificator si as vrea sa le elimin

intrebarea mea este cum se poate ajunge la difuzor din cate am observat pe spate se poate da jos doar o parte din fata la usa, oare asa este sau trebuie data toata fata la usa rog daca ma poate ajuta cineva eventual si o poza 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat toata fata sa ajung la difuzor sau mai exact unde trebuie sa pun difuzorul pentru ca am dat comanda de inele si boxe de 16 am deje niste sal xpro medii bass,ce vreau sa intreb pe cineva care stie daca mai are rost sa pun papuci in mufa de la stalpul usii sau sa bag direct firul sa-l trec din stalp in burduf si dupa in usa ca sa nu-l mai intrerup firul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste solutia OEM, cea folosita si de fabricant!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are cineva detalii despre localizarea faimoaselor cleme pe usile din SPATE, va rog sa postati. Eventual paragraful din Elsa referitor la demontarea fetelor de usi spate.

Tutorialul gasit in sectiunea DIY este pt. usile din fata.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desprindeți, cu pană îndepărtarea -3409 - din mânerul ușii în panoul ușii - partea superioară a carcasei mâner -1.

Desfaceţi şuruburile -2- şi -3- (4,5 Nm).

Desfaceţi şurubul -4- (2 Nm).

Desprindeţi capitonajul uşii în partea inferioară cu cleştele de demontare
-3392-, din locaşuri.

Desprindeţi capitonajul uşii în laterale cu cleştele de demontare -3392-, din
locaşuri.

Trageţi capitonajul uşii, pe verticală, în sus, din locaşul geamului.

În funcţie de dotarea autovehiculului, detaşaţi cablajele de pe capitonajul
uşii.

Desprindeţi cablul de tip bowden -5- din acţionarea
interioară a uşii -6-.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/42/n7010156.png/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelente informatii, multam frumos Razvan!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca in tentativa mea de a inlocui difuzoarele OEM de pe Passat B6 cu unele OEM de pe Golf 4, am intampinat urmatoarea

Problema: conectorul de pe difuzorul OEM de Golf 4 are pinii 1-2 (minus) si 3-4 (plus) sudati intre ei.

post-753-0-18617200-1362351953_thumb.jpg

La Passat B6 situatia este diferita:

- toti cei 4 pini din conector sunt separati

post-753-0-14527700-1362351208_thumb.jpg

- pinii 1-2 sunt uniti de firul din interior al difuzorului (deci compatibil cu Golf 4)

- intre pinii 3 si 4 este legat un condensator de 6.8 uF 35V (incompatibil cu difuzorul de Golf 4 din cauza "sudurii" dintre pinii 3 si 4).

post-753-0-22249300-1362351302_thumb.jpg

Pastrand legaturile OEM, difuzorul de Golf 4 nu functioneaza pe Passat B6 (nu se aude).

Condensatorul este montat intre Plusul difuzorului de joase si Plusul care duce la tweeter (sper ca am inteles corect schema electrica).

Scopul meu ar fi sa intrerup pinii 3 si 4 din difuzorul de G4 (care sunt dintr-o bucata in conectorul de pe difuzor) si sa mut condensatorul de pe difuzorul de Passat. Problema este ca mufa este turnata (de fapt toata carcasa de plastic in care sta difuzorul) si nu pot sa separ pinii 3 si 4. Asadar raman 2 variante:

- montarea condensatorului inainte de difuzor (intre firele din cablajul usii) si scoaterea pinului 4 din mufa mama sau anularea (ruperea fizica a) pinului 4 din mufa tata

- decuparea difuzorului din carcasa de plastic si instalarea altui difuzor (aftermarket), caz in care am luat degeaba difuzoarele OEM de Golf 4...

Ceva idei despre cum as putea "rupe" pinul 3 de pinul 4, in conectorul difuzorului de Golf 4?

Care ar fi cea mai "eleganta" solutie?

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cum dau fetele de usi din spate jos k nu reusesc de nici o culoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci suruburile, clemele - si cam asta e treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edy, mai detaliat de atat nu am reusit sa postez. Uitate 4 posturi mai sus unde ai si o poza(link) atasata si cisteste atent. O sa te ajute!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Tipol Adrian Alexandru

As vrea sa imi montez si eu un tub de bass,si am inteles k la alte masini nu te lasa sa faci asta,poate sa imi spuna cineva daca are montat,si cum la montat.Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cautat problema mea pe forum dar nu am gasit-o, asa ca am intrat la pe topic-ul acesta in care se vorbeste despre sistemele audio sa va cer ajutorul.

 

La o scanare am gasit urmatoarea eroare:

00874 - Treble Speaker Front Left (R20)

              011 - Open Circuit

 

Este evident ca e o problema cu difuzorul de inalte din usa, am atasat si o poza.

As vrea sa il demontez ca sa verific daca e defect sau daca e o problema de conectivitate, si as dori sa va intreb daca pentru demontare pot da jos doar piesa aceea care se vede in poza sau trebuie sa scot tot panoul.

Si cum se demonteaza, unde sunt pozitionate clemele sau suruburile?

post-118120-0-09393700-1372014175_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa scoti tot panoul. Vezi in aria principala DIY ca sunt poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit, mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut.a montat cineva difuzoare de medii in usile de fata la passat b6?am demontat tapiteria de la usa fata si am constatat ca a mea masina nu are defuzoare de medii,sunt practic doar gauri.uitandu-ma pe la dezmembrari am vazut ca unele passaturi aveau si difuzoare de medii.Daca imi cumpar difuzoare separat trebuie trase alte fire de la HU sau merg legate in paralel cu cele de bass si puse ceva filtre?am vazut ca cele de inalte sunt in paralel cu bass-ul si un condensator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

as vrea sa schimb difuzoarele fata cu aftermarket, vreau sa  anulez condensatorul  si sa pun firele  de + impreuna tweeter si difuzor,ce parere aveti? alte idei? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

condensatorul este ca un fel de filtru de frecventa pentru difuzorul respectiv... deci, tu legi direct, daca montezi ceva AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Condensatorul ala nu lasa basii sa ajunga la tweeter, lucru care l-ar si strica iremediabil. Asa este gandit sistemul asta de boxe, format din difuzor de bas-medii si tweeter separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap. cele AM  care se cumpara la set si sunt de calitate, au un sistem de filtrare mai avansat ... caz in care nu ai de ce sa pastrezi acel condensator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele am vazut ca au tot un condensator, dar infoliat, blisteruit sau incapsulat intr-o cutiuta de plastic ca sa para mai profi si sa nu ajunga umezeala sau sa ia contact cu alte parti metalice de prin masina.:Rezultatul e acelasi. E un filtru "HPF" sau trece-sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difuzoarele sunt jbl au tweeter in mijloc,parca nu as vrea sa renunt la tweeter oem,cum pot pune condensatorul? bass am destul pt am un subwoofer hertz... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! As avea o intrebare: doresc sa imi schimb boxele din golful meu, intru-cat a inceput sa devina destul de deranjant gajaitul produs. As dori sa schimb cele originale cu unele aftermarket. Din cate am observat, exista o mufa care leaga boxa, cautand in forumul acesta am vazut ca are codul 1J0972704, scris de Al Bundy. Nu sunt lamurit cum leg difuzorul aftermarket, ce are doar 2 fire, la mufa asta, cu 4 pini.

Mulțumesc,

Cristi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa intrebi in aria G5. Aici vb de Passat B6. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!