Jump to content

Montare difuzoare OEM sau aftermarket


Alinushu2007
 Share

Postare recomandată

Gasesc undeva un tutorial despre modul cum se demonteaza fata de la usa ? Mi s-a defectat difuzorul din usa soferului si am inteles ca trebuie dat totul jos pentru a ajunge la el . :D

S-ar putea scoate sita din afara, fara sa mai desfac usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici ai ce-ti trebuie:

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva pe unde pot trage niste fire de alimentare pt o statie de la baterie in habitaclu? Ca nu am gasit nicio gaura intre motor si interiorul masinii :( . Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tras pe partea soferului unde intra firele in masina :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu asa ceva vreau sa pun pe masina si bine inteles 2 set-uri si ramane sita originala.

post-82257-0-61004700-1292968560_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Multumesc frumos lui Alinushu2007 , m-a ajutat sa mi le montez , cam 3 ore ne-a luat .

Am montat 2 difuzoare Hertz Dieci EV 165 S , totusi sunt cam nemultumit de sunet , daca trec cu volumul de jumatate se cam sparge sunetul , gajait , barait.

Mor de nervi , cu niste difuzoare de 500 lei se aude o idee mai bine decat unele stoc de fabrica.

Sa fie din cauza cd-playerului stoc slabutz ?

Sau usa nu este izolata cum trebuie prin interior ?

Modificat de Vialy2909
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@pLasTy

Pai si astea de unde le-ai achizitionat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand dynaudio... se poate cumpara de pe net tot sistemul, 10 boxe + amplificator;) original Vw.si o antifonare a portierelor cu Dynamat, combinatia perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie din cauza cd-playerului stoc slabutz ?

Sau usa nu este izolata cum trebuie prin interior ?

Nu mai tu poti spune asta, noi pe forum care nu am auzit sistemul nu avem cum sa te ajutam... doar stii cum suna ceva care zbarnaie. Cd playerul stock e ok, puterea pe fiecare iesire e de aprox 18-20 Wati RMS, defapt nu va lasati prostiti de marketingul tutror firmelor, orice Cd Player nu poate debita o putere la iesire mai mare de aprox 20-25 de Wati RMS/canal, atat se poate cu cei 12-14 volti de la baterie indiferent de ce tip sau clasa de amplificator ar folosi. Pentru mai mult iti trebuie un transformator care sa ridice tensiunea si cred ca nici un player nu are asa ceva integrat (pentru ca nu e loc :icon_thumright: ), deci pentru mai multa putere iti trebuie un amplificator dedicat. Hertz face difuzoare destul de bunicele ... Cred ca difuzoarele tale sunt de 60-80 Wati (nu m-am uitat in specificatii) deci ti-am cam trebui si un amplificator ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stie cineva , cat ar costa montarea difuzoarelor in usile din spate la reprezentanta? Deci sa iei de la ei difuzoarele , si apoi sa asigure montajul :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la difuzoarele care vin din fabrica, si nu sistem dynaudio, mai bine te duci la orice firma care se ocupa cu asa ceva si iti alegi de boxe mai bune, bani mai putin si o sa fi mult mai multumit.

Cu maxim 500 RON iti montezi boxe superioare acelor cartoane + inele + manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare ... eu azi mi-am facut comanda de la dezmembrari de boxe originale pt usile spate + twitere pt passat insa acum ramane sa le si montez ...daca ma puteti ajuta pe privat sau la id de mess gode_gdee@yahoo.com pe unde se trag firele si pe unde se ajunge prin bord cu ele la unitatea audio ... unde se leaga in spatele unitatii ? are mufe speciale sau ? multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara imi poti spune si mie te rog pe unde anume ai bagat firele de la motor in interiorul masini ca nu gasesc nici un loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns dincolo.

Firele de la boxe se trag prin mansonu;l dintre usa si stalp, pe sub mocheta de sub prag (se demonteaza si ornamentele de pe praguri ) se urca sub bord pe langa stalpii A si de acolo se duc spre centrul bordului. Ca sa-i conectezi la HU ai nevoie de 4 pini , nu ai nevoie de mufa deoarece ea exista acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles despre ce este vorba ... din vorbe pare usor acum sa vedem si practic ... va tin la curent sper si cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gode vad ca esti din Craiova, te pot ajuta daca este nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinushu problema este alta:-( mi-am comandat boxele de cateva zile de la un baiat de la dezmembrari din arges... si nu au venit nici pana akm si mi-a spos ca au fost niste probleme pe la curier etc.. daca nu o sa vina nici zilele urmatoare o sa caut sa iau de la altcineva dar am zis sa nu il incurc daca am comandat de la el ... cand o sa le primesc o sa te contactez chiar cred ca o sa am nevoie de ajutor ms o seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca ai comandat si inelele de la boxe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinushu cel care sa vorbisem sa imi trimita boxele a fost foarte neserios de o sapt si ceva l-am sunat pe fiecare zii si imi zicea ca sunt probleme la fan iar azi am vb cu cineva de treaba si a zis sa il sun luni ca mi le da dar azi nu lucreaza si a zis ca mi le da la 60 boxe cu twitere cu tot ce trebuie si bine ca ai spus o sa ii mentionez si de inele si vreau sa ii zic sa imi dea si lampile din fetele de usi cu lumina si cele de la picioare daca le mai are ? stii cumva mai trebuie ceva in plus ? :-?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ma poate ajuta si pe mine cineva din craiova sa dau o fata de usa jos la un passat din 2006 ? asta e numarul meu : 0767 667 390 multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

imi poate spune cineva ce cod au difuzoarele din spate ? .....cel din stanga face ca toti dracii si este enervant sa-l tot aud la ureche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
vasilesatumare

am achizitionat azi un set de boxe originale in usile spate cu cablajul original, am inlocuit cablajul si am montat boxele dar boxele tot nu functioneaza? aveti idee ce s-ar putea face? vroiam cablaj original prevazut cu fire si pt boxe dar tot am intampinat probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Detaliaza un pic ce ai facut... nu avea masina boxe pe spate ? ai cablat masina, de la cass, pana in stalp usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vasilesatumare

n-am avut boxe pe spate, si deaceea am cumparat din dezmembrari boxe originale pentru usa spate.

cand le-am montat am observat ca nici cablaj pentru difuzoare nu am si de aceea m-am gandit sa cumpar cablajul original din ambele usi care sunt deja prevazute din fabrica cu boxe. am schimbat cablajul la ambi usi am conectat mufele la stalpul dintre usi dar tot nu functioneaza. ore din cauza cu nu am cabluri trase din player pana la stalpul din mijloc, nu functioneaza? oare trebuie sa trag de la player acum pana la stalp cabluri?

mentionez ca masina ii trendline iar cablajul cumparat pentru usile din spate este highline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, trebuie sa tragi cabluri din fata - de la cass, pana in stalpii usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!