Jump to content

Montare difuzoare OEM sau aftermarket


Alinushu2007
 Share

Postare recomandată

Alinushu2007

Salutare

As vrea sa stiu si eu daca si-a montat cineva difuzoare pe usile din spate fie ele OEM sau aftermarket si ce modificari sunt necesare, precum si pretul acestui upgrade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde...poti daca vrei sa iei dif aftermarket si sa le montezi asa...sau..sa iei si o statie si un subwoofer si sa conectezi boxele pe spate si sub-ul la amplif respectiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinushu2007

as dori sa montez unele aftermarket, dar nu stiu ce tweetere s-ar potrivi la usile din spate, stie cineva dimensiunea acestora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca stie cineva,ca sa schimb difuzoarele trebuie data jos fata de usa sau se poate scoate sita care acopera boxele?Mi s-a ars unul din cauza prevestitei replici WITSON si vreau sa le schimb pe toate.Merci .

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie data fata de usa jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care am numai difuzoare fata, e nevoie de vreo modificare la RCD 300 pentru a monta si setul de difuzoare pentru spate? Adica merge pe principiul plug-n-play sau sunt necesare alte interventii la unitate? In meniu nu am FADER, doar BALANCE, nu stiu daca are iesire pe 4 cai sau doar pe 2.

Multumesc anticipat de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie de nici o interventie.Trebuie doar sa tragi firele de la RCD prin bord, praguri fata in usile spate si conectate difuzoarele. O sa -ti apara automat in meniu si functia de fadding. RCD are iesire pentru 4 difuzoare. Iti recomand sa-ti iei si tweetere pentru pe spate montate cu filtre pasive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te adresezi unui centru specializat, ar mai fi o serie de intrebari: difuzoarele sa aiba 16,5 sau 17 cm? Trebuie distantiere? Cum tragi firele din prag in usa pentru ca iti trebuie papuci speciali sa pui in mufa usii. Aceasta nu are decat locuri goale. In loc de a mai pune twitere nu ar fi mai bune niste boxe cu doua cai ca cele din imagine ?

post-5573-1279434202_thumb.jpg

Modificat de qqq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii de unde mi-am luat difizoarele mi le-au si montat in atelierul lor. Am stat langa ei si am vazut intreaga operatiune. Le-au luat cam 3 ore la 2 persoane sa monteze 2 difuzoare si senzori pe spate. Senzorii mi iau montat gratuit ca aveau oferta si pentru difuzoare mi-au cerut 1 mil. Sincer sa fiu nu e mult deloc la cata munca am vazut ca e. Daca nu ma insel difuzoarele sunt de 16,5 montate cu distantier. Pai de ce ai monta difuzoare cu 2 cai daca ai deja locuri speciale pentru tweetere pe usa la fel ca pe fata? Daca-mi aduc bine aminte la mine au tras firele direct prin burduful de la usa din spate fara nici un fel de mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut3737 ne poti spune ce difuzoare ti-ai montat? (pret, putere) ? ai montat si twetere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este sa montati difuzoare originale, cu distantiere. sunt multi care au pus tot felul de prastii facute prin china si se auzeau aproape ca cele originale sau mai prost!

Ionut3737: au lucrat enorm de mult la masina ta (nu stiu cat au lucrat la senzori.). eu am pus singur la golf (cred ca este la fel) si mi-a luat cam 2 ore, mai mult la prima usa ;), cu cablu tras prin burduf si pe sub prag.

operatia nu e grea, trebuie sa ai rabdare si un nimim de scule.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am sa optez pentru un kit de difuzoare (woofer, mid, tweeter) de genul http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../Access_165_A3/

Ce parere aveti, merita? Ar fi mai buna varianta insonorizare usi + difuzoare mai ieftine sau raman doar la pachetul de mai sus fara insonorizare (trebuie sa ma incadrez intr-un buget limitat).

Difuzoarele montate din fabrica pe usile din fata se aud bine, sunt multumit de ele, dar nu stiu daca au oarece insonorizare sau sunt montate fara. Daca as obtine acelasi efect si pe spate ar fi ok zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ce asteptati voi de la a pune difuzoare/boxe in usile din spate? Ideea este sa se mai distribuie sunetul sa se mai auda si acolo sau calatorind doua persoane in fata si dorind sa vorbeasca si sa asculte in acelasi timp ceva muzica, sa dai balansul mai tare pe spate si sa ai o ambianta placuta. Eu acum chiar par penibil aratandu-va intr-un post mai sus niste difuzoare Blaukpunkt de 120 lei. Vad ca unii ar fi dispusi sa dea si 6-7 sute pe niste difuzoare.....mie personal mi se pare ciudat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh "unii"... chiar eu as fi dispus, zi asa :icon_thumright: Totul sta in claritatea sunetului, daca poti obtine asta si cu setul de 120 RON sunt perfect de acord.

Tocmai de-asta am intrebat cum ar fi mai bine pentru a obtine un efect sonor cat mai bun.

Cum am spus, sunt multumit de difuzoarele fata, se aud asa cum trebuie si nu distorsioneaza, insa parca lipseste ceva...

Sariti cu idei!

Modificat de razvanik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa stiu si eu daca nu ai boxe pe usile din spate firele sunt trase pana acolo sau trebuie sa tragi fire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt trase, trebuie sa le tragi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa renunti la ideea cu difuzoarele spate. Mai bine pui un set de difuzoare mai bun in fata, si un mic amplificator, decat sa pui difuzoare in spate. Daca te intereseaza detalii legate de montaj, te ajut cu cea mai mare placere. :lol:

L.E.: Preturile pentru difuzoare aftermaket ti le pot spune pe privat. Mersi. :)

Modificat de animalutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru claritate puneti o scula buna pe masina , sony kenwood ..etc ... Pe spate se aude foarte bine si cu boxe de 100 de ron , depinde cat de tare asculti muzica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

azi mi-am luat si eu de la dezmembrari difuzoarele de pe spate cu tot cu tweetere, intrebarea mea acum este cum trag firele prin prag ? cum se desface acesta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cele din urma astazi de unul singur am reusit sa trag firele de la cdplayer si sa imi pun si boxele pe usile din spate. Mi-a luat cam 7 ore, dar a meritat efortul. Maine ma voi apuca sa pun si la un prieten. Cu putina rabdare eu zic ca se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata de la 12 si pana acum am montat si pe alt passat boxele pe usile din spate, pot sa spun ca e floare la ureche, cine are nevoie de informatii astept intrebari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru inceput, as vrea sa stiu de unde se trag firele? Direct din RCD, sau sunt un fel de mufe pe undeva prin praguri din care tragi in usile spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la RCD din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!