Jump to content

Recensamant Sharan


remier
 Share

  

298 voturi

  1. 1. Combustibil

    • Diesel
      283
    • Benzina
      19
  2. 2. Motorizari

    • 1.8 T
      5
    • 1.9 TDI - 90 Cp
      20
    • 1.9 TDI - 110 Cp
      20
    • 1.9 TDI - 116 Cp
      162
    • 1.9 TDI - 131 Cp
      24
    • 1.9 TDI - 150 Cp
      2
    • 2.0 TDI - 140 Cp
      56
    • 2.0i - 105 Cp
      1
    • 2.0i - 115 Cp
      11
    • 2.8i - 174 Cp
      1
    • 2.8i - 204 Cp
      0
  3. 3. Versiuni

    • Advantage
      5
    • Carat
      3
    • CL
      13
    • Confortline
      31
    • Exclusive Edition
      2
    • Exclusive Edition II
      2
    • Family
      124
    • Freestyle
      6
    • GL
      13
    • Goal
      6
    • Highline
      39
    • Pacific
      3
    • Skater
      2
    • Special
      2
    • Sportline
      19
    • Trendline
      22
    • Tour
      3
    • United
      7
  4. 4. Transmisie

    • Manuala
      264
    • Automata
      38
  5. 5. Tractiune

    • Fata
      224
    • 4Motion
      18


Postare recomandată

Cea mai buna varianta(pret) este sa cauti un service in care ei sa ti-l comande(asta dupa ce il demonteaza de pe masina sa vezi exact ce ai avut)si tot ei sa ti-l monteze ca sa ai garantie totala la ei,sa nu-ti mai bati capul daca e vreo problema ulterior(piesa sau montaj) .Ce simptome ai avut pana a picat ?Si al meu "bate la usa" de vreo 4 ani[emoji16]

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ca si simptome, de ceva timp "tinea" sus. Cu vreo 3 zile inainte sa ramana sotia in intersectie, mi-a transmis...citez " A pocnit ceva cand am vrut sa plec de la semafor, si acum pleaca greu din loc. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze,nu am citit atent ce intrebai ma exact.Un pret corect e mai greu de aproximat,tu stii in ce stare e masina int/ext,poti sa te ghidezi dupa preturi afara si in tara dupa anul tau si dotari.

off topic....pretul la ambreiaj a fost cu tot cu volant masa dubla ?

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa... bine v-am gasit, am trecut si eu de la break clasic A4 B5 la monovolumul spatios desi multa vreme am cochetat cu idea unui T4 multivan dar  pretul si mai ales taxa de inmatriculare enorme am recalculat si acum sunt posesor de SHARANEL :) aveam 2 breakuri un A4 2001 si VW PASSAT2010 si nu vroiam sa trec de 3-4000 pt o masina de rezerva pescuit, excursii cu copii    l-am luat personal dupa 1-2 luni de cercetarii in germania de la un privat fara dealear turci etc masina este varianta Family  2002/12 am cautat o masina cu tuv valabil cat mai mult 2017  6 locuri (mai trebuie sa achizitionez un scaun) cu scaune incalzite, climatronic, esp, 6 trepte clasicul AUY 116CP 210.000 km , carlig ermorcare westfalia demontabil si e gri cu geamuri fumurii, acum i fac un mic update ca nu are tempomat montez leduri sunt net superioare  xenonului, dupa care distributie revizie trebuie curatat sirocoul, toba finala da semne ca si-ar dori vreo 2 suduri si mie frica sa verific  roata de rezerva :) mai trebuie putin  timp sa o pun la punct ca lucrez oarecum in domeniu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit,ceva poze......,ce leduri pui,multi km fara incidente.

Modificat de adrianf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile sunt un model mai nou si destul de scumpe in jur de 90-100 euro trebuie sa ajunga nu am vrut xenon pe farul fara lupa e o tiganie, le-am vazut montate pe o masina si era diferenta foarte mare . a mea are manerele de la usa putin zgariate le-am pus folie de carbon dar in interior e greu de foliat fara cute, vopsite a incercat careva sigur vreau o parere in timp s-a pastrat bine vopseaua

Modificat de TmCristi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. De aproape o săptămana am achiziționat un sharan din 2007, 2.0 TDI, 260k km, versiune special(asa scrie pe praguri), adusă recent din Germania. Am câteva poze dar nu știu cum sa le fac mai mici deoarece scriu de pe telefon(iOS) si doar in Weekend ajung acasă sa le pot micșora.

Momentan am schimbat doar filtre si ulei, urmează lichidul de frâna si uleiul in cutie. Distribuția a fost schimbată acum 20.000.

Sunt in cautare de o tăviță pentru portbagaj de cauciuc mai groasa puțin sa evit spargerea plasticelor de la găurile pentru scaune. Daca vreun coleg si-a luat recent si poate sa ma îndrume, ramân recunoscător.

Întrucât sunt plecat toată săptămana si doar in Weekend ajung acasă folosesc exclusiv telefonul așa ca îmi cer scuze de pe acum pentru eventualele greșeli de scriere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Vlioncu

Am cumparat un Sharan  2014 .2.0 bluemotion tdi , ce imi puteti spune despre aceasta achizitie , mentionez ca locuiesc in Germania  deci masina circula prin Germania.Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo,multi km fara reparatii :)) cred ca tu ne vei spune noua ce si cum,legat de masina,esti cel mai tinar dintre sharanisti......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Știe cineva cu model de jante sunt si cât as putea sa cer pe ele? Sunt prea mari.. As lua ceva pe 16. Cauciucurile sunt 225/45r17

post-74770-0-10710000-1445644768_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor.

Din momentul in care RIA ne-a "parasit", am ramas cu un loc liber in familie. Asa ca, la cererea copiilor ( si nu numai...), RIA si-a gasit un inlocuitor.

Sa ne prezentam:

prima inmatriculare 09.2005

bineinteles, tot 6 trepte si 130 CP

post-114944-14503077186665_thumb.jpg

post-114944-14503077322269_thumb.jpg

post-114944-14503077434448_thumb.jpg

post-114944-14503077592979_thumb.jpg

post-114944-14503077704637_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumusel,dar dotari cam putine vad eu,faci modificarea volanului sau ramine asa,ce bani a fost halatu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianf, ca si dotari, putea intradevar sa aiba mai multe, dar la 1100£ sunt de ajuns. Volanul nu il schimb, momentan nu mai sunt in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.


Ledurile sunt un model mai nou si destul de scumpe in jur de 90-100 euro trebuie sa ajunga nu am vrut xenon pe farul fara lupa e o tiganie, le-am vazut montate pe o masina si era diferenta foarte mare . a mea are manerele de la usa putin zgariate le-am pus folie de carbon dar in interior e greu de foliat fara cute, vopsite a incercat careva sigur vreau o parere in timp s-a pastrat bine vopseaua

eu le-am vopsit si sint ok!

Modificat de teddyax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua !

 

Proaspat posesor de VW Sharan.

 

Fabricatie 2001, 1.9 TDI, 6 trepte, 4 motion, aproape 260000km, scaune incalzite, dublu climatronic, geamuri / oglinzi electrice, instalatie de degivrare parbriz, ABS / ESP, ... doar 6 scaune (asa a venit). Nu stiu ce versiune este ! ... inclin sa cred ca este Family, nu m-am documentat inca pentru ca il am de mai putin de o luna.

 

Motorul merge ,,ca uns", cutia de viteze nu agata, nu troscane, nu ploscane ! Haldex-ul in perfecta stare ! ...

Masina este adusa din Austria si este putin atacata de rugina pe dedesubt. Am schimbat esapamentul de la catalizator spre inapoi, o planetara fata, am cumparat puntea trenului fata (160 ron :) ) si zilele astea il voi inlocui. Cea veche avea corodate rau locasurile unde se prind basculele rotii in parte din spre botul masinii si nu-mi inspira siguranta, asa ca altul nou ! Cu ocazia asta schimb si alte bucse, bielete antirului, si alte rahaturi de pe fata. Spatele este ok, trebuie inlocuite doar bucsele ce sustin bara de tosiune (bara antirului).

 

Imi place enorm de mult aceasta masina ! Pana acum am avut Logan, Clio III si un Corsa :D ... acum ma intelegeti !

 

Momentan ma plimb cu numere rosii. Sunt la primul rand,... dar sunt in dubiu unde o inmatriculez !? ... pana in martie ma gandesc: ori in BG, ori prestez 1527 euro si o inscriu in RO.

Cert este ca imi place maxim masina si intentionez sa o restaurez cat mai bine !

 

Momentan nu am decat o fotografie de cand am adus-o !

 

Va salut si va urez sarbatori fericite !

Razvan

post-162624-0-16371300-1451394815_thumb.

Modificat de Razvan P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BG, cu acte in regula, inseamna 500€ prima oara, cu RCA si ITP pe 1 an, apoi cam 150€/an si un drum la rar-ul lor. 1500€ la noi si apoi cam 650lei/an RCA, e japca curata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian.Apreotesei

Pai nu mai bine le bagam bulgarilor bani la buget si facem si cate o excursie pe la iei prin tara cu ocazia RAR si mai cheltuim si atunci ceva bani.

de ce sa incaseze statul roman mai putin si de la mai nulti cand poate sa iti bage mana in buzunare pana la umar.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca vechiul an isi traieste ultimile clipe si pentru ca noul an bate la usa , tin sa va urez din suflet sanatate , fericire , indeplinirea tuturor dorintelor si multi kilometri fara incidente !
La multi ani !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai noroc de masina, pt ca Sharanu-ul este intr-adevar o masina. Cred ca nu-i Family ca are 6 locuri. Multi km si tine-te de ea, n-o lasa sa pice. Nu te duce la BG, parca nu nu stau bine nr de BG pe Sharan, ii scade valoarea. Taxa asta, n-o sa mai fie la anul pt ca este recent declarata: 'ilegal impusa' de catre Curtea Europeana de Justitie. Multa bafta si la multi ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RazvanP...Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara griji.Si eu am luat-o cu 6 scaune(piele) dar sunt toate cu cotiere,la tine e posibil sa fi scos un scaun unul din proprietari.As avea ceva dubii la km declarati ,dar se pot verifica la noi cu un vag-com.Ce bani a fost acolo masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos !

 

Masina are intr-adevar 7 locuri, dar lipseste un scaun.

Cum spuneam, masina a fost adusa din Austria, cumparata la 3000 euro. Arata foarte bine ! ... o sa ii fac si alte poze cu proxima ocazie. Inainte sa o cumpar a verificat-o o ruda ce este proprietar de service auto si posesor de Sharan la randul lui ! A pus vre'o trei laptopuri pe ea ... a verificat tot ce se putea verifica. Pe bord arata aproape 254000km, iar pe tester / calculator / laptop (cum dracu ii spune la aparatul ala ) arata aproape 259000km ... 259000 si ceva.

masina are carte de service cu toate reparatiile si reviziile trecute, facuta la reprezentanta VW&Audi, cu stampila, semnatura in care scrie absolut tot ! A foar adusa din Austia cu placate de frana noi, discurile nu prea au uzura (or fi fost schimbate ?!), filtru de aer nou, ulei motor nou spune ?! ... dar eu l-am schimbat pentru orice eventualitate !

 

Am o lista intreaga cu ,,chestii" pentru ea, insa ... usor, usor dupa Revelion ! :)

Modificat de Razvan P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu s-a mai actualizat pentru sharan dupa 2011?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!