Jump to content

Recensamant Sharan


remier
 Share

  

298 voturi

  1. 1. Combustibil

    • Diesel
      283
    • Benzina
      19
  2. 2. Motorizari

    • 1.8 T
      5
    • 1.9 TDI - 90 Cp
      20
    • 1.9 TDI - 110 Cp
      20
    • 1.9 TDI - 116 Cp
      162
    • 1.9 TDI - 131 Cp
      24
    • 1.9 TDI - 150 Cp
      2
    • 2.0 TDI - 140 Cp
      56
    • 2.0i - 105 Cp
      1
    • 2.0i - 115 Cp
      11
    • 2.8i - 174 Cp
      1
    • 2.8i - 204 Cp
      0
  3. 3. Versiuni

    • Advantage
      5
    • Carat
      3
    • CL
      13
    • Confortline
      31
    • Exclusive Edition
      2
    • Exclusive Edition II
      2
    • Family
      124
    • Freestyle
      6
    • GL
      13
    • Goal
      6
    • Highline
      39
    • Pacific
      3
    • Skater
      2
    • Special
      2
    • Sportline
      19
    • Trendline
      22
    • Tour
      3
    • United
      7
  4. 4. Transmisie

    • Manuala
      264
    • Automata
      38
  5. 5. Tractiune

    • Fata
      224
    • 4Motion
      18


Postare recomandată

Lansez acest sondaj pentru ca posesorii de Sharan sa poata posta ce motorizari si versiuni detin, cu rugamintea ca pe langa votul viitor necesar incadrarii intr-una din categorii sa facem fiecare si o scurta descriere a diverselor optiuni sau echipamente care ofera originalitate masinii respective.

Sper sa fie cat mai multi care vor alatura acestui demers pentru a dovedi ca suntem multi si meritam un topic distinct.

E plina Romania si in special Ardealul si Maramuresul de Sharane si vad din ce in ce mai multe si in Buc. unde locuiesc.

Hai sa fim mai uniti si sa laudam calitatile deosebite ale acestei masini de familie si drumuri lungi.

Va astept cu nerabdare !

Rog admin sau moderatorii care au dreptul sa ne faca si noua acele butoane de monitorizare pentru motorizari si versiuni ( similare cu cele de la Golf V & Jetta )

Ca sa sparg gheata, voi descrie primul masina mea:

VW Sharan/2002, 1.9TDI PD, Model FAMILY

EURO 3; CUTIE TIPTRONIC; 6 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA+ ALARMA; ABS, ESP, PARKTRONIC, SCAUNE FATA REGL si INCALZ, RADIO-CD+NAVIG MARE COLOR+MAG 6 CD-URI, COMENZI PE VOLAN, SCAUNE COPII INCORPORATE, CARKIT NOKIA,GEAMURI SP+LUNETA FUMURII, STROPITORI FARURI, SIROCOU (WEBASCO)

Pe scurt, o masina fiabila, incapatoare si comoda, ideala pentru familie, drumuri lungi, concedii si excursii.

Este masina care mi-a oferit pana acum cele mai mari satisfactii, si in plus placerea si comoditatea unui condus in siguranta.

Un singur minus, este o masina creata in principiu pentru sosea, mi-ar fi placut sa fie putin mai inalta pentru a putea patrunde mai usor pe drumuri de munte cu denivelari mari.

post-22578-1253088474_thumb.jpg

post-22578-1253088481_thumb.jpg

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hop si eu cu autobuzul meu :D

Vw Sharan Family,2001,1.9 TDI,145 cai,Tiptronic,scaune incalzite,siroco,parktronic,parbriz incalzit electric,Navi mare color+dvd+mag 6 cd-uri+lcd 9'' in tetiere,6 geamuri electrice(4 fumurii),tapiterie crem cu insertii de mahon,climatronic,xenon,spalator faruri,tmpomat,jante aliaj 16'',proiectoare,oglinzi electrice+incalzite+rabatabile,ABS,ESP.

post-36107-1253098296_thumb.jpg

post-36107-1253098331_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, :P sa ma dublez si aici (ca deja totul este descris in Masina mea)

varianta scurta:

2005;Diesel 131CP;xenon/spalator/faruri ceata; PDC f/s; 4 airbaguri; 5 geamuri electrice; dublu climatronic f/s, ABS, ESP, volan reglabil/comenzi/tempomat, ALU 16"; oglinzi electrice/incalzite/rabatabile, parbriz incalzit; scaune incalzite/sistem isofix pentru copil; webasto; 7 locuri (5 scaune); cotiere/scaune sport,

suport de pahar/masutza; GPS color si magazie cu 6 CD-uri, inchidere centralizata (fara modulul confort), CB (mare), oglinda retrovizoare-interioara heliomatica,

geamuri cu tenta inchisa 65% (pe spate), alarma cu senzor de miscare in habitaclu; carkit pentru Nokia 6230i (din fabrica); etc

173.000km (144.000km facuti in Germania cu carte service).

Masina are sportpachet, crompachet si pachetul iarna, si este din familia Family

Poze gasiti in aria masina mea (vezi link-ul de la inceputul postului).

drive safe :Driver:

LE: multumit de masina, si de consum luand in considerare ca este o masina mare. Comportamen bun pe sosea, accelerare buna, comoditate si nu in ultimul rand spatiu imens in habitaclu (ceea ce lipseste cu dsavarsire la alte masini, chiar si din categoria SUV, respectiv de teren)

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, :D sa ma dublez si aici (ca deja totul este descris in Masina mea)

Din pacate toti care au scris acolo la gramada, in loc sa scrie la Sahran, au dezavantajul ca mesajele lor nu pot fi gasite de cei interesati.

Vedeti si voi cum sunt de organizati ceilalti, care scriu numai la tipul lor de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF TOPIC: se pare ca consideri ca un topic se populeaza in 2 saptamani. Trebuie argumentat .. si in timp - incet incet oamenii o sa posteze si in acest topic, pana la urma nici nu suntem asa de multi posesori de Sharan.

ON TOPIC: pacat ca nu s-a facut cu o motorizare de 2,5 TDI si cu 160CP in sus. Cand am cumparat masina alegerea era de 2.0 TDI-140CP dar deja pretul sareala vremea respectiva cu inca ~2.000EUR, si asa am ramas la 131CP.

drive safe :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, e randul meu:

Sharan din 2002,115CP,291.000 km la bord,ABS,ESP,4 geamuri electrice,oglinzi electrice si incalzite,parbriz incalzit,Xenon,spalator faruri,proiectoare,scaune incalzite si reglabile pe inaltime, sistem isofix,dublu climatronic cu tubulatura prin plafon pt fiecare loc,webasto,tapiterie plus asortata la culoarea masinii ,geamuri in tenta verde,7 scaune, cotiere fata,volan reglabil,navi,computer bord + pilot automat + comenzi pe volan.

post-10065-1253529215_thumb.jpgpost-10065-1253529485_thumb.jpg post-10065-1253529574_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prezent si eu:

Sharan 1.9 TDI, 116 CP, motor AUY, 6 trepte manuala, in prezent are vreo ~96500 km.

Kit distributie + filtre + ulei + tot ce mai trebuie, schimbate acum vreo 8000 km. Intre timp am mai schimbat bucse, bieletele antiruliu si un capat de bara care nu trebuia schimbat

Nu cred ca masina mea are ceva care sa o faca deosebita fata de celelalte... dublu climatronic, incalzire scaune, toate 6 geamurile electrice, oglinzi electrice si incalzite, 7 scaune din care 3 cu isofix, 4 airbaguri (cred ca is 4).

Ce o sa fie deosebit la Sharanul meu e ca o sa ii imbrac volanul cu piele cusuta in stil GTI :icon_thumright: de fapt, deja e imbracat, dar o sa o dau jos , ca nu mi-am facut tiparul bine si am cute pe spite.

In rest, sunt multumit de masina, daca ar fi sa o descriu in cateva cuvinte as zice: SPATIU, SIGURANTA, PUTERE, CONFORT, VW.

post-28838-1253564412_thumb.jpg

post-28838-1253564674_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

din pacate multi posesori de saran nu stiu sau nu intra pe acest forum.Acuma despre masina mea.....este normala 116Hp 6 viteze, scaune incalzite , tempomat , degivrare oglinzi , parbriz , luneta, abs si mi-e tare draga ca e spatioasa .am scos scaunele si am facut-o dormitor cu o saltea gomflabila :rolleyes: deci in excursii nu am nevoie de cazare .este argintie si are sistem de incalzire eberspacher( la fel ca Webasto) si climatronic ..asa ca uitasem.in rest :icon_cool: drumuri bune sa avem

PS:Foarte multe Sharanuri sunt in partea de Nv a tarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

PS:Foarte multe Sharanuri sunt in partea de Nv a tarii

de ce oare? .. de ce credeti acest lucru? si daca este asa - de ce numai in partea aceasta a tarii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred asta.

Pe 2 strazi in jurul blocului unde stau sunt 3 sharanuri, 1 seat Alhambra, 2 ford galaxy. Iar in oras (Piatra Neamt) sunt foarte multe.

Personal cunosc alti 3 posesori de sharan/galaxy din oras.

Eu cred ca au o reputatie si o utilitate incontestabila si au devenit tot mai dese la noi in ultimii ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am observat si eu prin tara...foarte multe soferite pe sharan.A mai remarcat cineva?Bravo lor.

Vedeti

recensamant de sharane nu ca la noi.

Pana si la ei e pasare rara verdele asta al meu. :D

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate multi posesori de saran nu stiu sau nu intra pe acest forum...............

............ PS:Foarte multe Sharanuri sunt in partea de Nv a tarii

Si eu ma mir ca sunt atat de putini sharan-isti care scriu pe acest forum...ori nu stiu de el...ori nu sunt asa de familiarizati cu internetul....ori nu au timp....ori nu au probleme tehnice, doar sunt masini fiabile ! :D

Referitor la a doua observatie, aceste masini sunt peste tot in tara, dar in N-V si in ardeal, e o adevarata invazie, o explicatie ar fi ca sunt foarte multi plecati la munca in strainatate si a doua, sunt foarte multi care se ocupa cu adusul masinilor SH (majoritatea VW ).

Numai in Tg Mures daca mergi, sunt de cateva ori mai multe masini de vanzare decat la targul Autovit din Bucuresti.

Am remarcat de asemenea foarte multe soferite, unele atat de minione ca abia se vad din masina.

Modificat de remier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am observat si eu prin tara...foarte multe soferite pe sharan.A mai remarcat cineva?Bravo lor.

Vedeti

recensamant de sharane nu ca la noi.

@speedo ---> verdele tau e mai frumos decat cel din link !.....dar de bleumarin-ul meu ce zici ? e elegant ?

Frumos filmuletul, insa acolo e un club si o intalnire transformata intr-o excursie cu familiile !

Pe al meu chiar scrie: model "FAMILY", are si doua scaune speciale pentru bebelusi.

Aceia DA >>> Sharan-isti !

Noi in Romania, cu toate ca avem o tara frumoasa, nu am reusit sa ne unim intr-un club si sa avem asa intalniri !

Poate din cauza ca nu avem un moderator, un om cu initiativa, posesor de Sharan, suntem si pe forum vitregiti de soarta si nu avem macar aria noastra...

Doar Fiat-istii, Trabant-istii si cei cu masini de epoca mai reusesc sa fie asa de uniti si organizati !

Modificat de remier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim speedo de filmulet. Foarte tare, felicitari celor din SAG.

Sharanul verde arata f bine, mai ales ca cel din filmulet are si grila badgeless (as vrea si eu asa). iar bleumarenul si negrul cu insertii cromate e super elegant.

Eu as propune sa facem si noi o intalnire, undeva in centrul tarii, sa fie usor pt toti sa ajungem. In filmulet erau 29-30 masini, noi poate ne adunam vreo 10-15 masini, pentru un weekend. Nu trebuie sa spuneti nimic acum, dar "rumegati" un pic ideea poate organizam o iesire (poate in primavara). Eu cred ca ar fi frumos, cei care au familii pot veni cu kinderii, ceilalti pot profita sa doarma in masini ... idei se gasesc, doar sa vrem sa ne intalnim.

Va rog sa va ganditi.

LE: intr'adevar... destule fete/femei pe sharan si ma bucura, Asta inseamna ca au curaj si nu se complica cu masini gen peugeot 206 :D. Prietena mea invarte sharanu de numa'-numa'. Cateodata imi da emotii la manevre, dar s-a dovedit de fapt ca ea cunoaste mult mai bine masina ca mine :rolleyes:

Modificat de me-high
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Propunerea e buna, insa ar trebui mai intai sa organizam niste intalniri pe zone sau orase, sa reusim sa ne cunostem, sa fim cat mai multi.

As dori sa facem si noi sharan-istii iesiri la iarba verde cu familiile, cum fac cei din Cehia sau Ungaria.

Cum ar fi sa putem filma si la noi coloane lungi de Sharane, de ex. pe acel drum frumos de la Sighisoara la Tg. Mures.

Ar trebui sa facem si ceva publicitate pe net sau prin alte mijloace, sau niste colante care sa le punem pe masini, un club sau asociatie, asteptam idei, propuneri si oameni sufletisti care sa se implice in organizarea intalnirilor.

Sa speram ca vor adera si altii la idee si se vor incepe mai multi sa scrie pe forum.

Intrebarea mea este:

- Doriti sa facem si noi excursii si " Intalniri Sharan-isti " cum se fac si in alte tari ....sau vreti sa participati la intalnirile organizate in general de vwforum unde sunt pe langa vw si skode, seat, audi si altele ?

Modificat de remier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am concluzionat ca sunt mai multe masini Sharan (in NV-ul tarii) acolo mergand des prin tara si vazand.Evident este o parere subiectiva eu avand Sharan si simtindu-ma foarte bine in ea , tresar decate ori vad un Sharan.Iar la remarca cu soferitele, asa este , sunt foarte multe si foarte calme, deoarece se simt in siguranta .Acuma cele cu Q7, ML SAU X 5 , alea poate se grabesc sa produca bani mai repede :lol:

Multumim speedo de filmulet. Foarte tare, felicitari celor din SAG.

Sharanul verde arata f bine, mai ales ca cel din filmulet are si grila badgeless (as vrea si eu asa). iar bleumarenul si negrul cu insertii cromate e super elegant.

Eu as propune sa facem si noi o intalnire, undeva in centrul tarii, sa fie usor pt toti sa ajungem. In filmulet erau 29-30 masini, noi poate ne adunam vreo 10-15 masini, pentru un weekend. Nu trebuie sa spuneti nimic acum, dar "rumegati" un pic ideea poate organizam o iesire (poate in primavara). Eu cred ca ar fi frumos, cei care au familii pot veni cu kinderii, ceilalti pot profita sa doarma in masini ... idei se gasesc, doar sa vrem sa ne intalnim.

Va rog sa va ganditi.

LE: intr'adevar... destule fete/femei pe sharan si ma bucura, Asta inseamna ca au curaj si nu se complica cu masini gen peugeot 206 :blink:. Prietena mea invarte sharanu de numa'-numa'. Cateodata imi da emotii la manevre, dar s-a dovedit de fapt ca ea cunoaste mult mai bine masina ca mine :blah:

eu chiar mi-am amenajat un dormitor super in sharan scotand scaunele din spate si punand o saltea de 2 persoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

......eu chiar mi-am amenajat un dormitor super in sharan scotand scaunele din spate si punand o saltea de 2 persoane

si eu am facut astfel de probe, am mers doar cu 2 scaune si in rest "dormitor" sau toate cele 7 scaune, sau doar cu 5 si frigider, cea mai functionala masina :(

post-22578-1254504695_thumb.jpg

post-22578-1254504711_thumb.jpg

post-22578-1254504722_thumb.jpg

post-22578-1254504919_thumb.jpg

Modificat de remier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut la firma care repara si sisteme de incalzireEberspacher , astea de incalzesc Sharanul , niste lazi frigorificela 12 V cu compresor la 600 ron(cam scumpe) si chiar o lada frigorifica de baga pana la -20 grade dar costa numai "1900 ron" :blink:

asta ca am vazut lada ta frigorifica cum se fixeaza in spariul scaunului . foarte misto treaba

Doamne ajuta :angry: si drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lansez acest sondaj pentru ca posesorii de Sharan sa poata posta ce motorizari si versiuni detin, cu rugamintea ca pe langa votul viitor necesar incadrarii intr-una din categorii sa facem fiecare si o scurta descriere a diverselor optiuni sau echipamente care ofera originalitate masinii respective.

Sper sa fie cat mai multi care vor alatura acestui demers pentru a dovedi ca suntem multi si meritam un topic distinct.

[.....]

In ordinea postarii in topic:

01. Remier

02. Tijs

03. Manooka

04. Speedo

05. vwraider

06. me-high

07. Tepes - Voda

08. ...

(mai sunt si altii pe forum, dar nu imi permit sa trec eu pe nimeni)

Ca sa raspund si intrebarii ulterioare puse de remier, eu as prefera si intalniri cu sharan-istii. Ma bucur ca topicul sharanurilor prinde viata. Bv baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa trebuia facut de la inceput cu numerotare...numai ca la un search scurt in "Masina mea" ar iesi vreo 11 masini deci nu foarte multe.

Hai andrusel baga mare :rolleyes:

LE:Deja o dati in fasole cu frigiderele alea e recensamant aici sau ce?

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bine cu numerotare ca nu ai cum sa mai adaugi, ar fi trebuit sa fie un tabel cu bifare cum e si la celelalte arii.

Eu am rugat moderatorii sa ne ajute cu unele inbunatatiri, dar din pacate nu am gasit intelegere.

Apoi am propus sa aleaga pe cineva cu Sharan care sa fie agreat si cooptat in echipa moderatorilor, si care sa fie interesat sa se ocupe si de noi.

Vedeti aici ce am postat si ce raspuns am primit:

http://vwforum.ro/index.php?showto...6910&st=140

Asa cred ca ar trebui sa fie si aria "Sharan", dar pentru a reusi, ar trebui sa fim mai multi, mai activi si mai uniti

post-22578-1254577286_thumb.jpg

post-22578-1254577293_thumb.jpg

post-22578-1254577303_thumb.jpg

post-22578-1254577309_thumb.jpg

post-22578-1254577317_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti

Sharan din 2005,116CP, Crom pachet/ neagra, parctronic

,ABS,ESP,5 geamuri electrice,oglinzi electrice si incalzite,parbriz incalzit,

proiectoare,scaune incalzite si reglabile pe inaltime,dublu climatronic cu tubulatura prin plafon pt fiecare loc,webasto, ,geamuri in tenta verde,7 scaune, cotiere fata,volan reglabil,navi,computer bord + pilot automat

achizitie 2008 Autohus DE... ce sa mai zic

120.000 la cumparare> 145.000 prezent

Foarte multumit de masina/ am avut Verdele mult ludat de spedo

Felicitari d-nu Remier om ce are cam de 1 an sharan si s-a virusat repede

aici e Ex verzulia mea dupa care si acum ofteaza sotia http://picasaweb.google.ro/agentia.venom/SharanSpalat#

post-10769-1254689186_thumb.jpg

post-10769-1254689254_thumb.jpg

post-10769-1254689280_thumb.jpg

post-10769-1254689357_thumb.jpg

post-10769-1254689364_thumb.jpg

post-10769-1254689410_thumb.jpg

Modificat de motorand
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa trec modelul Vw sharan GOAL

si magazie Xcarlink/ car kit Cullman cu nokia 6820 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

VW SHARAN ,1.9 TDI, 2002,116 CP,7 locuri, gri metalizat, ABS, ESP,radio cd cu nav mica, oglinzi electrice incalzite,geamuri electrice, parbriz incalzit, incalzire scaune (2) , 2 scaune pt copii,Webasto,

climatronic, 6 trepte, geamuri fumurii(spate),4 airbag-uri. Foarte multumit de masina, de fapt sunt fan vw :P , in trecut am avut un Caravelle de care am fost foarte multumit.

Salut initiativa lui remier!

Cred ca sunt mai multi posesori de sharanuri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!