Jump to content

T3 - jante aliaj


a_sorien
 Share

Postare recomandată

13 Todesengel

Are cineva idee daca pe acest model de jante prezentate si de un coleg al nostru in niste frumoase fotografii putin mai inainte se potrivesc cauciucuri 225 pe spate , fara sa frece  ?  Mentionez ca problema culisantei este eliminata din start , masina este doka .

  Jantele sunt pe 15" , et.23 parca scria colegul .

post-1438-0-83935000-1403257975_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • booby

    19

  • nxtaz

    7

  • SamuraiJerk

    6

  • 13 Todesengel

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Teoria zice ca iti va intra lejer (3cm pana la brat). Pun totusi disclaimer: pe verificate la fata locului.

F buna precizarea cu usa culisanta, nu ai fi avut loc la usa

Argumentatie:

In postul 27 din acest thread poti vedea poze si detalii cu o janta asemanatoare (dar nu identica) montata pe spate la un T3 rosu http://vwforum.ro/topic/68813-t3-jante-aliaj/page-2#entry2007024

Acolo avem:

- latime anvelopa: 195mm

- R15, ET: 21

- spatiu pana la brat 43mm

- spatiu intre usa culisant si anvelopa: 11mm

 

Rationament:

- ET23 la tine inseamna ca janta este mai iesita in exterior cu 2mm

- pentru anvelopa 225, avem 30mm latime mai mare, in mod normal distribuita egal pe ambele parti

- reper nou la interior: 15mm(de la latime marita) - 2mm(de la ET) spre brat = 13mm -> raman 30 mm pana la brat -> lejer

- reper nou la exterior: (de dragul calculelor) 15mm + 2mm = 17mm -> ti-ar fi depasit cu 6mm punctul in care ar fi venit usa culisanta (daca aveai)

 

Later edit: dupa calculele mele poti pune latime maxima 280 fara sa frece, la 285 va freca usor (vei consuma cei 3cm acum disponibili).

 

Pentru cine e curios de definitia ET si alte repere: http://www.rimsntires.com/specspro.jsp

Modificat de SamuraiJerk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 Todesengel

Samurai ,mulţumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
13 Todesengel

Il rog pe colegul NXTAZ sa ne spuna daca a putut folosi prezoanele normale sau s-a intimplat cu ceva modificari .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit prezoanele originale, gasesti poze mai sus cu lungimea lor. Nu am facut nici o modificare ca sa montez jantele respective. In configuratia asta (15", ET 23 cu cauciucuri 205/70/15) nu loveste niciunde iar usa glisanta se deschide fara sa atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 Todesengel

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua, am si eu o intrebare in legatura cu montarea unor jante de aliaj pe un t3, vreau sa stiu daca pe spate se pot desface prezoanele si sa montez in loc suruburi ca pe fata si daca da cum as putea sa le desfac? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti cumva daca aceste jante de Mercedes potrivesc fara flansa pe T3? le-am dat jos de pe o Cobra, si sunt pe 15. Mersi

post-133365-0-58343100-1449815222_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o parre teoretica: daca au ET in jur de 21 ar trebui sa mearga

 

parerea teoretica poate fi consolidata daca dai:

- ET janta

- latime janta (presupun ca e 7J)

 

o poza cu jantele mele de pe spate (7J 15H2 ET21, cauciuc: 195/70R15C). asemanatoare, dar totusi diferite:

post-1559-0-53927800-1449843867_thumb.jp

Modificat de SamuraiJerk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin ajutor va rugam .....suntem noi posesori de t3  suntem 2 prieteni si amandoi vrem sa punem jante de mercedes .Dorim putin ajutor mai in detaliu despre cum e mai simplu alte prezoane sau flanse cu prindere dubla, al vb la Alsteel si m-au intrebat :

 
"Cat sa fie lungimea filetului la prezon? Diametrul peste randalina?
Piulitele sa fie inchise sau deschise?"
 

sau e mai simplu cu flanse cu prindere dubla cu prezoane incorporate sau cu filet interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca aceste jante de Mercedes potrivesc fara flansa pe T3? le-am dat jos de pe o Cobra, si sunt pe 15. Mersi

in primul rand trebuie largite gaurile,la COBRA sunt suruburi de 12 mm!in rest conteaza et-ul si latimea jantei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Intrebare: daca gasesc un set de jante cu urmatoarele dimensiuni 5x112 et intre 25-37 si 6-7j se potrivesc fara distantiere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potrivesc, dar et-ul 37 este un pic cam mult,vezi sa fie si gaura centrala de 67 mm si gaurile pentru prezoane de 14 mm!,


7J x 15 H2 / ET 24,5 / KBA 41246 / MELBER / 0248F

merg si astea dar trebuie largite gaurile pentru prezoane!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc booby deci o sa caut ceva cu et mai mic gen 25 , gaura centrala de 67 si cu prezoanele o sa merg cu ale mele cel mai bine.

 

P.S. la jantele de cobra ce trebuie modificat?

Modificat de JonnyT3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Potrivesc cumva si pe T2?

sincer asta nu stiu ,DEIAN te poate lamuri,am inteles ca sunt diferente si s-ar potrivi doar la T2B!

Multumesc booby deci o sa caut ceva cu et mai mic gen 25 , gaura centrala de 67 si cu prezoanele o sa merg cu ale mele cel mai bine.

 

P.S. la jantele de cobra ce trebuie modificat?

Cobra are suruburi la roti cu diametru de 12 mm iar la t3 ai de 14 mm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Colegu avem aici arie pentru asa ceva. te rog sa citesti putin si tu regulamentul.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
sanctus_emperor
On 1/22/2013 at 8:57 AM, booby said:

distanta intre anvelopa si brat poti sa o mai compensezi din et-ul jantei putin ,ar fi interesant spatiul care ramane la usa laterala intre usa si anvelopa dar in principiu si pentru asta este rezolvare.am mai incercat pe al meu jante pe 15 cu et 37 si anvelope 235/75r15 si au mers fara probleme.

fara distantiere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
sanctus_emperor

Salutare. Vreau sa pun jante de aluminiu. Sunt 7jx15 et 37. Am schimbat bolțurile de pe spate cu altele mai lungi. Am observat că este spatiu suficient intre arc și roata. Vreau sa vă întreb dacă e bine sa las așa fara distantier? Am și distanțiere de 7 mm. Dacă pun distantier as ajunge la et 30. 

Cauciucurile sunt 195 70 15c

IMG_20190309_090533.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, sanctus_emperor said:

Salutare. Vreau sa pun jante de aluminiu. Sunt 7jx15 et 37. Am schimbat bolțurile de pe spate cu altele mai lungi. Am observat că este spatiu suficient intre arc și roata. Vreau sa vă întreb dacă e bine sa las așa fara distantier? Am și distanțiere de 7 mm. Dacă pun distantier as ajunge la et 30. 

Cauciucurile sunt 195 70 15c

IMG_20190309_090533.jpg

trebuie vazut in partea din fata distanta pana la brat si iar la roata fata trebuie sa vezi care este distanta intre anvelopa si bratul superior!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sanctus_emperor
On 3/9/2019 at 8:06 PM, booby said:

trebuie vazut in partea din fata distanta pana la brat si iar la roata fata trebuie sa vezi care este distanta intre anvelopa si bratul superior!

Pe spate dacă este distanta asta la et 37 este bine? Doar la asta ar trebui sa fiu atent, sa nu atingă brațul?( Atât pentru fata cât și pentru spate? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!