Jump to content

Inchidere centralizata pe T3 -T4


a_sorien
 Share

Postare recomandată

Am montat o alarma si centralizata pe usile fata la un bus T3 . Intentionez sa o fac si la usile laterala si spate . Problema de care m-am lovit insa era ca toate actuatoarele de la masinile mici erau slabe .Am gasit la un dezmembrari 2 actuatoare de ford sierra cu motoras . Acestea reusesc sa faca treaba , dar au nevoie de cam o secunda jumate sa faca cursa inchis deschis sau invers , asa ca a trebuit sa modific un pic alarma sa poata face acest lucru .Cine e interesat , pot sa-l consiliez .....free...!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Propun unui moderator sa schimbe titlul topicului in "Centralizata pe T3 si T4" pentru ca eu am T4 si as vrea sa discutam problema asta aici, fara a mai deschide inca un topic.

La mine e problema legarea actuatuarelor de inchizatorile masinii. e foarte mare "inghesuiala" de acolo si nu stiu cum sa le pun, mai ales ca sunt si imbracate intr-o carcasa de plastic semitransparent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc eu bine minte la T4 se poate renunta fara probleme la aparatoarea aia de plastic de la usile din spate; la culisanta si portbagaj e simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e T4 Doka, si am numai 3 usi in total: 2 pe partea dreapta si una pe partea stanga ( partea soferului). La usa din spate e ok, se poate monta destul de simplu insa la usile din fata e mai complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

neutrinovirgil

Ciudat la al meu T3 am pus o alarma Thor (alarma + actuatorii) "NOI" fara nici o problema e drept ca era configurat din fabrica cu inchidere centralizata ....acolo unde am intimpinat eu probleme a fost la legarea intre noua alarma si vechii actuatori original vw adica curentul setat de alarma era prea mic...si oricum erau trei, asa am trecut pe cei noi dar repet au functionat perfect....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma voi apuca intr-o zi sa o pun, si atunci o sa revin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat o alarma si centralizata pe usile fata la un bus T3 . Intentionez sa o fac si la usile laterala si spate . Problema de care m-am lovit insa era ca toate actuatoarele de la masinile mici erau slabe .Am gasit la un dezmembrari 2 actuatoare de ford sierra cu motoras . Acestea reusesc sa faca treaba , dar au nevoie de cam o secunda jumate sa faca cursa inchis deschis sau invers , asa ca a trebuit sa modific un pic alarma sa poata face acest lucru .Cine e interesat , pot sa-l consiliez .....free...!!!

La usa laterala ce sistem vei adopta?

Am pus si eu pe usile din fata dar la cea laterala din spate nu am idee cum sa fac

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am reusit azi sa imi pun inchiderea centralizata si functioneaza! sunt extrem de satisfacut! :))

@ znecula, uite solutia in schita de mai jos.

(contactorul de pe stalp e fix, iar cel de pe usa e cu arc, incat atunci cand usa se inchide sa faca contact astfel, fiind acelasi lucru ca atunci cand ar fi firele intregi. pentru a se incuia usa, logic ca va trebui sa fie inchisa, dar asta nu cred ca e o problema )

post-61162-1276112444_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit azi sa imi pun inchiderea centralizata si functioneaza! sunt extrem de satisfacut! :))

@ znecula, uite solutia in schita de mai jos.

(contactorul de pe stalp e fix, iar cel de pe usa e cu arc, incat atunci cand usa se inchide sa faca contact astfel, fiind acelasi lucru ca atunci cand ar fi firele intregi. pentru a se incuia usa, logic ca va trebui sa fie inchisa, dar asta nu cred ca e o problema )

Interesanta abordare.

Merci!

Voi executa si eu lucrarea.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cum am facut eu in schita aceea , in acelasi mod pune si fabrica inchiderea centr. pe usile laterale al oricaror microbuze.:P

Cu mare placere si spor la treaba :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • 7 months later...

Azi am patit o noua problema la T4 - din senin inchiderea centralizata a inceput sa se comute de pe inchis pe deschis si vice-versa, indiferent ce fac. Am oprit motorul, am incercat sa inchid masina cu cheia, am scos borna... imediat ce o pun la loc, incepe dansul inainte - inapoi al centralizatei. Stie cineva ce ii pot face... macar sa anulez centralizata cumva, sa ma lase in pace. Centralizata e aia din fabrica, iar azi fiind weekend nu e deschis la service in baicului... so help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te in burduful care este intre usa soferului si stilp si vezi daca nu cumva ai fire care fac contact intre ele. Firele pentru inchidere sunt Rosu, maro , alb, galben. Daca nu sunt in scurt in burduf uita-te in spatele tabloului de sigurante unde ies si le scoti din mufa.

Iti pun o poza cu mufa si firele.

post-73426-0-44441200-1307799636_thumb.j

Modificat de piticu_1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ piticu. trebuie demontat ceva ca sa ai acces la acea mufa? o sa incerc sa ma uit si eu la cablurile acelea. Mai precis la mine e intrerupt cablu de comanda de la usa soferului la celelalte. Daca deschid sau inchid usa soferului nu da comanda si la restu. In schimb daca inchid-deschid usa pasagerului se deschid toate inclusiv a soferului.

Am vazut ca imi face figuri si comanda pentru geamu electric de la pasager iar oglinda electrica de la usa soferului e moarta. Cred ca sunt praff firele din burdufu de la usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ai acces la mufa aia trebuie sa dai jos tabloul de sigurante. Ca sa te uiti daca ai firele intrerupte intre usa si stilp tragi de burduf usor si iese ca nu este prins de cit in gulerul lui ca e in forma U.

La mine 3/4 din fire au invelisul crapat deja si ma astept sa inceapa sa se rupa din ele.

Modificat de piticu_1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi facea la fel cand am luat-o: daca tranteam usa mai tare, sau daca incuiam pe dreapta fata, incepea sa basculeze inchis/deschis fara oprire, mi-a si incuiat cheile inauntru o data. Masina avea din fabrica doar inchidere centralizata comandata din usile fata, nu si din cheie. Problema a fost actuatorul dreapta fata: a intrat apa pe langa geam si era ruginit tot inauntru. Am luat alt motoras de actuator din targ si l-am montat in plastice, dar nu am mai putut salva toate conexiunile corodate dinauntru, acum nu mai merge sa comande toate usile decat de la sofer. Intre timp am pus alarma cu telecomanda si comanda si usile. Este foarte pacatos sistemul, cu doua fire de comanda si actuatoarele inchid in vreo 2 secunde - vezi schema sau pagina cu totul

Sanatate!

P.S.Ca masura de urgenta scoate pe rand mufa din actuatoarele fata si vezi care e de vina (trebuie data jos tapiteria usii...)

Modificat de Oxigen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

excelent link ! multumesc. O sa verific conexiunile si daca nu sunt intrerupte o sa desfac actuatorul sa verific contactele. Oricum am dedus ca acea comanda pentru celelalte usi care la mine nu functioneaza este transmisa prin cablurile alb-galben deci ar trebuii sa am ceva tensiune pe ele atunci cand inchid deschid usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat! aveam firul rosu rupt. Undeva pe la burduful usii. In 1 ora si 20 de minute am rezolvat si acuma centralizata merge perfect.

Multumesc pentru link si poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,de unde iau si eu conectoarele pentru usa culisanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din dezmembrari sau noi vezi ca merg adaptate alea de lt sau sprinter pt incalzirea lunetei :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

nu am inchidere centralizata pe t 4 si as vrea sa montez una din comert universala, intrebarea este daca face fata, rezista actuarele ??? e greu de legat firele de restul cabaljelor, ptr ca am vazut ca sunt destule pe unitatea principala a inchiderii centralizate universala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca se poate, e foarte simplu, dar am o nelamurire totusi.... ce sunt "actuarele" ? Sau era vorba de "acuarele" si vrei sa pictezi incuietorile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil se referea la actuatoare;si ele sunt cele ce practic blocheaza usa cand apesi pe telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pot monta modulu de inchidere centralizata universala cu telecomanda? Precizez ca am actuatuare, am fire trase, dar totul este legat in serie, dar nu am modul de inchidere. Modelul din 1994 , al meu, nu prevede inchidere din telecomanda, actuatuarele au 4 fire(alb, galben, rosu si maro), dar nu stiu cum sa le cuplez in unitatea cumparata separat. Trebuie sa tai toate cablurile si sa le mufez in paralel in unitatea noua? Exista o alta solutie fara sa tai firele originale? Va rog un ajutor cu un sfat si o schema... Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!