Jump to content

Suspensie Sharan


alexander
 Share

Postare recomandată

Multumesc de raspuns, am cautat dar nu am gasit pana acuma decat 8.8 care ar indica rezistenta la forfecare, cel de magazin montat avea 5.5 , sa mai caut la dezmembrari dar 10.8 nu am gasit la lungime necesara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-a pleznit arcul dreapta fata asa ca o sa le schimb in pereche.

Ce ziceti de Starline?Ati pune producatorul asta pe masina voastra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As vrea sa-mi cumpar un set cauciucuri de vara noi pentru Sharan (cele care le aveam au DOT2003 Michelin)

Voi ce folositi 205/55/16 cu indice de greutate 91 sau 94 ?

Cele mai multe oferte le gasesc cu indicele de greutate 91. Ma dandeam sa aleg intre GOODYEAR si DUNLOP (vreau sa fie mai silentioase, cel putin cele de iarna sunt cam galagioase, asta daca nu cumva e un rulment sau amandoua pe fata):

- GOODYEAR EFFICIENTGRIP PERFORMANCE 205/55R16 91 V

- GOODYEAR EFFICIENTGRIP PERFORMANCE 205/55R16 91 W

- DUNLOP SP SPORT BLURESPONSE 205/55R16 91 V

- DUNLOP SPORT BLURESPONSE 205/55R16 91 W

- DUNLOP SPORT MAXX RT 205/55R16 91 Y

Sa merg pe indice 91, sunt ok pentru sharan ? Cele de iarna le am cu indice 94.

Modificat de radanick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai stiu ce am pe masina dar cand le-am cumparat, acu vreo 6 ani, habar n-aveam de indicele de incarcare. Si sunt convins ca nu-i mare, pentru ca le-am luat de la Skoda (aveau ei ceva oferta la seturi complete de iarna, roti + jante de tabla si potrivesc cele de Octavia 2)

Intre timp m-am mai educat :) 91 inseamna max. 615 kg (pe roata). In talon scrie 2430 kg, deci se incadreaza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am cumparat de pe amortizoare fata si spate Sachs si am ramas surprins sa vad ca sunt din Turcia. Nu prea imi vine sa le montez pe masina, le pot returna. As prefera ceva din UE. Vad ca sunt pe gaz, unde pot afla cum au fost OEM pe msina? Am vazut curs cel de pe spate si am zis sa le schimb. Nu se mai vede pe ale mele ce scrie... Stie cineva unde sa caut codul si tipul pentru masina. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Napoleon ,anul trecut am schimbat si eu toate amortizoarele,si am pus totul de la sachs, e ok dar nu chiar ´´Oau``, trebuie sa ai si noroc sa le nimeresti bune.

Cand le-am schimbar ma mirat faptul ca cele de origine erau de la Monroe, care erau mai ieftine decat Sacsul cand le-am cumparat eu.

Sunt de acord cu tine in ce priveste fabricatia, diseara pot sa-ti dau codurile de pe cele vechi originale ca le am inca in fundul curtii la fier vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, amortizoare spate cod:7M3 513 031 ,    amortizoare fata:7M0 413031 H.   Asa au fost la mine de origine pe MONROE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor la mine la sharan acum câțiva ani aveam amortizoarele pe spate curse dar nu erau duse . Le.am schimbat am pus bilstein si daca treceai denivelari cu 2 pers pe ultimele locuri atingea in tampoane pe spate. Am schimbat retur si am pus sachs aceiasi chestie. 

Aşadar am pus amortizoarele vechi la loc si masina mergea perfect cu piesele de 450,000km dar acel amortizor dus imi creea un incomfort psihic. Am luat codul dupa amortizor si surpriza monroe suspensie heavy duty cica ceea ce insemna din cate am observat eu ca maşina plina goala avea aceiasi garda intram la fel in viraje si amortizorul avea o plaja de lucru diferita de restul.

Le.am schimbat in fine timpul a trecut pe la 600,000km un arc pe spate s.a rupt la fel aceiasi chestie am cautat de mi.au sarit capacele la mana a doua si nu gaseam alb cu galben deloc preț nou 500 lei si nu era pe stoc in Romania. Dupa comanda 3 luni in care am mers cu un arc de un fel si altul de alt fel bineinteles le.am pus ambele masina iarasi lipita de asfalt. Mentionez ca nu mi se pare chiar atat de rigida si tinand cont de faptul ca e monovolum sta extrem de bine in viraje recomand tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi chestie am patit si eu cu amortizoarele sachs(si un prieten de la meu cu monroe) luate dupa cod,am revenit la 2 SH(luate de prin zona ta de la baiat cu dezmembrari) bune si merg fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot modifica unghiul de cadere al rotii din dreapta fata, va intreb deoarece am observat ca imi uzeaza tare cauciucul pe interior, si am pus un boloboc pe geanta iar ungiul de cadere al rotii dreapta fiind mult mai mare decat al celei din stanga , dupa care am fost la un service care se ocupa cu reglajul directiei iar ei mi-au spus ca nu fac decat convergenta rotilor si caderea nu se poate regla si poate este din cauza pivotului sau telescopului, lasandu-ma in ceata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este cineva care imi face suspensia cu sfoara ruleta si un aparat cechi dar este singurul de la care am plecat cu directia fara a toci cauciucuri cel mai bun in Pitesti recomand

Directia ma scuzati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu otonel,verifica flansa de la telescop in 90 la suta din cazuri e dusa si uzeaza interioru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A da chiar la mine cand ridic masina pe elevator daca misc de roti in aer deranjez flansa si trebuie sa o asez inainte sa cobor masina vezi daca la tine e la locul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca e culmea....am ajuns sa asezam flansele cand coboram masina:scratch:.Crezi ca nu se aseaza ele singure cand cobori masina ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar vorbesc serios? nu cred ca şi-ar permite cineva să mintă pe forum. Chiar asta fac dacă ridic maşina si mişc roțile stânga dreapta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca atunci cand lasi masina jos flansa aia pleaca in alta directie ? Sau la primele denivelari/hopuri/bracaje crezi ca nu se aseaza ? E normal ca atunci cand masina e suspendata sa se miste ansamblu arc/amortizor.

p.s.....eheee....si cat se mai minte cateodata:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodată pe denivelări nu o sa ajunga ansamblul arc amortizor  la capat cum ajunge pe elevator nu m-ar ajuta cu nimic să mint dacă la mine aşa e spun şi la alții. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi ! Am schimbat si eu la un Sharan 2,0 din 2008,  flansele de pe amortizoare , cu rezultate pentru vreo doua trei saptamani . Am avut inainte un Galaxy la care am schimbat nu mai putin de 18 (optsprezece) seturi de flanse , sau paliere amortizor si originale si de diferiti producatori , cu aceleasi slabe rezultate. Nu transport marfuri sau ceva de genu' , ca sa nu fiu gresit inteles , dar problema sta in calitatea pieselor auto de pe piata . Tot ce dai jos de pe masina si inlocuiesti , iti asumi riscul ca nu o sa tina nici un sfert din timpul cat a tinut piesa din fabrica. O industrie banoasa al naibii , asta cu importul pieselor si inselatoare , garantii  "canci"  si tot asa...... Drumuri bune colegi , daca gasiti asa ceva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc adrianf, asa este am tras de capatul telescopului si misca in voie in flansa aia, o sa o schimb ca-i pacat de cauciucuri

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, vlad196938 said:

Salut colegi ! Am schimbat si eu la un Sharan 2,0 din 2008,  flansele de pe amortizoare , cu rezultate pentru vreo doua trei saptamani . Am avut inainte un Galaxy la care am schimbat nu mai putin de 18 (optsprezece) seturi de flanse , sau paliere amortizor si originale si de diferiti producatori , cu aceleasi slabe rezultate. Nu transport marfuri sau ceva de genu' , ca sa nu fiu gresit inteles , dar problema sta in calitatea pieselor auto de pe piata . Tot ce dai jos de pe masina si inlocuiesti , iti asumi riscul ca nu o sa tina nici un sfert din timpul cat a tinut piesa din fabrica. O industrie banoasa al naibii , asta cu importul pieselor si inselatoare , garantii  "canci"  si tot asa...... Drumuri bune colegi , daca gasiti asa ceva !

Printre alea 18 seturi ai montat vreodata un set pe original sau pe producator Meyle HD(sunt mai inalte) ?

Meyle HD.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat. Rezultat 4 luni si ceva. Nu stiu care ar fi rezolvarea . Presupun ca se largesc in timp locasurile unde intra palierele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/25/2017 at 10:49 AM, ticutabel said:

Salut Napoleon ,anul trecut am schimbat si eu toate amortizoarele,si am pus totul de la sachs, e ok dar nu chiar ´´Oau``, trebuie sa ai si noroc sa le nimeresti bune.

Cand le-am schimbar ma mirat faptul ca cele de origine erau de la Monroe, care erau mai ieftine decat Sacsul cand le-am cumparat eu.

Sunt de acord cu tine in ce priveste fabricatia, diseara pot sa-ti dau codurile de pe cele vechi originale ca le am inca in fundul curtii la fier vechi.

Le-am returnat pe cele Turcesti si am primit din Germania pe fata, iar pe spate am luat KYB fiindca nu aveau din Germania. Si la mine tot Monroe erau cele originale. Aveam distruse pe diagonala stanga fata si dreapta spate. Pe fata s-au rupt suruburile care prind amortizoarele si a trebuit sa merg la freza sa gauresc suportul si apoi am pus surub cu piulita fiinca s-a stricat filetul. Masina este mai dura acum, sa vedem cat tin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept impresii,mai ales,de la cele pe spate,daca nu bat la denivelari mai mari cu masina plina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am mai lucrat si eu ceva la masina si am o nelamurire legata de bucsa brat fata asa ca am zis sa intrep in topicul deschis aicea, am avut bucsa mare de la brat terminata si am schimbat-o , impreuna cu cea mica cu 2 umeri de cauciuc care mi-a dat o gramada de furca la montaj, in fine cand am montat bratul al loc am observat ca surubul intra si joaca in cilindrul din interiorul bucsei, m-am uitat la cel schimbat si era la fel, nelamurirea mea este de ce oare au facut cilindrul ala mai mare cu catva milimetri buni decat diametrul surubului , se regleaza ceva la directie din el sau doar sa atenueze socurile.

Atasez si o poza ca sa fiu mai clar

19866420_1494504920620290_1445512947_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma nu am lamurit-o inca, am intrebat doi mecanici dintre care unul mi-a spus ca mai trebuia sa am o bucsa mica intre surub si cilindrul iar altul ca pe urechea de fixare a bucsei pe sasiu exista o portiune conica care ar centra bucsa mea acolo fara sa prezinte importanta diametrul surubului, acuma sa  vad cand schimb pe partea cealalta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!