Jump to content

Suspensie Sharan


alexander
 Share

Postare recomandată

Poți pune niște poze sa văd cum e montajul și ce piese ai folosit?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montajul este simplu, dai arcul jos si bagi perna intre spire. Nu-ti trebuie alte piese.

 

pernaaer_zpsfdd769da.jpg

Modificat de kistler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Silvian91imAuto

Ma intereseaza informatii despre bucsa ce se vede in mesajul anterior, dintre brat punte si arc! Am cumparat noi, pe original cod piesa, iar tin sa spun ca sunt de trei ori mai subtiri decat cea din poza.
Totodata ma intereseaza daca suprafata bratului puntii este complet orizontala (indiferent ca e inclinata sau nu) SAU daca este in forma de semicerc/concava (ca si cum ar "imbraca" arcul).
Ma intereseaza treaba asta fiindca la mine bucsa aia este mult mai subtire si totodata partial rupta iar eu am impresia ca arcul a "baltit"/adancit suprafata de contact cu bratul puntii fiindca bucsa este prea uzata sa-si faca treaba.

Multumesc.

Modificat de SilvianDement91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,este mult mai subtire decat ce este pe masina si numai pe original vine in jur de 70 lei bucata,daca este rupta sta arcul fier pe fier si face un zgomot insuportabil.Forma pe bascula unde se aseaza flansa si intra arcul este putin conica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Silvian91imAuto

Asa e situatia pe masina mea, pozele sunt din vara ce-a trecut iar inca n-am montat noile bucse fiindca am crezut ca se vor taia din cauza stricatiunilor ce se vad in poze... pai pur si simplu nu s-a intamplat. V-am mai intrebat de una-alta sa ma gandesc ce sa fac iar in final nu le-am montat :(. Help.

fczs.jpg ry4k.jpg 5kpa.jpg eihn.jpg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor!

As dorii sa schimb arcurile pe spate la un sharan si m-ar interesa daca trebuie si acolo presa ca la cele din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.Doar scoti surubul care tine amortizorul(ala de jos),dar dupa ce il schimbi ai nevoie de o "capra" si lasi masina pana poti sa prinzi amortizorul la loc.Dar verifica daca ai flansele pe care sta arcul intregi,deobicei sunt terminate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile de pe spate au 2 bucse (flanse), jos si sus?

Am vazut intr-un catalog 2 coduri     7M0511143B CEA DE JOS  /       7M0511147B  CEA DE SUS

Modificat de Mmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

da, bucsele pt arcul spate cativa zeci de lei fiecare
Asta e pt tractiune fata (FWD):
QGeN8Sn.png
Asa e pt 4motion:
aT1QRDO.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

 

Am incercat sa intru si eu pe site-ul  etka si nu reusesc imi cere un id

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Silvian91imAuto

Intrebarea mea e simpla... dupa cat timp sau dupa cati kilometrii trebuie schimbate bratele fata?
Prefer fara varianta.. las-o ba ca merge asa. Masina mea face, in medie, cam 18.000km pe an si din cate stiu eu nu s-au schimbat bratele fata de cand o avem (2007).
A primit un set de bielete antiruliu prin 2011, astea cam cat ar trebuii sa tina?
Astea sunt poze cu bucsa de la bratul stanga fata, de pe masina mea: http://imgur.com/T7NfEXj | http://imgur.com/JV1WiPf | mi se pare ca arata rau si simt masina mai bleaga la directie + efect de barja/barca. In roti am 3 bari la rece 195/60 sau 205/55 ambele R16.
Ceva poze cu brate noi, pt o comparatie vizuala: http://imgur.com/halHNFdhttp://imgur.com/b3YEZa0 |
Asta http://imgur.com/SHnJylX | e bucsa asta > ?? http://imgur.com/wJKJo6l (asa am gasit pe internet, mai bine zis pe cautare okazii "sharan bucsa")
Piesele mici (din poza urmatoare) de langa brate ce sunt? Arata precum capetii bieletelor antiruliu http://imgur.com/U3ckWSs |.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul e si mai simplu....schimbi ce e dus...bucsa mare,bucsa mica sau pivot,toate vin separat(nu e ca la passat).

piesele mici sunt pivotii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei,

daca permiti.

Depinde  foarte mult daca vrei sa faci operatia acasa  sau intr-un garaj

 

Daca te decizi sa schimbi numai bucsele , atunci ai nevoie de un garaj care detine o presa hidraulica, stiu ca sunt si "meseriasi " care scot si baga bucsele la ciocan  rezultatele fiind ....pe masura, este o poza pe forum cu o bucsa mare iesita in timp.

 

Daca te decizi sa faci operatia acasa, ceea ce este posibil  fara mari dificultati, trebuie sa schimbi bratele complet !!  bun unii spun ca  dar de ce trebuie cumparat metal.... de acord  dar o presa hidraulica costa sigur mai mult decat 2 brate.

 

Parerea mea personala daca bucsele sunt din 2007 si bieletele din 2011 , si pivotii nu stii,  atunci schimba complet brat, pivot , bieleta antiruliu si vei avea treaba buna ptr inca cativa ani.

 

La bielete depinde foarte mult de constructor, unele pot tine 50000 kn altele se duc in 5000km , important este sa le sesizezi usor cand sunt duse.

 

Este bine sa controlezi si capetele de bara de la directie.

 

Si cauta   sa cumperi in  set deoarece ajungi mai ieftin.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca reuseseti sa schimbi(nici nu as recomanda) sa schimbi bratele acasa,poate cu destul chin.Si nu stiu cine ar putea sa schimbe o bucsa chiar si cu cioconul,la cate de greu iese si cu presa hidraulica,mai ales ca dupa trebuie montate intr-o anumita pozitie.In concluzie, dute la un mecanic bun si constata el ce trebuie sa schimbi de pe bascula,si nu arunca cu banii airea pe bascule.Ca pret infromativ ai asa:bucsa bascula mare(spate)=37 lei,bucsa bascula mica(fata)=17 lei,pivot=83 lei,toate sunt pe varful de gama,Lemforder,un brat pleaca de la 350 lei.Decizia e a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Va multumesc pentru raspunsuri :D, cu siguranta voi apela la service dupa ce decid. As vrea sa merg pe varianta ca mecanicul sa schimbe bucsele daca are presa si ce-i mai trebuie.
Orice informatie suplimentara e binevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal asi controla directia dupa schimbare, si daca este necesar  reglare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Silvian91imAuto

 

Asa e situatia pe masina mea, pozele sunt din vara ce-a trecut iar inca n-am montat noile bucse fiindca am crezut ca se vor taia din cauza stricatiunilor ce se vad in poze... pai pur si simplu nu s-a intamplat. V-am mai intrebat de una-alta sa ma gandesc ce sa fac iar in final nu le-am montat :(. Help.

fczs.jpg ry4k.jpg 5kpa.jpg eihn.jpg

 

In una din zilele trecute am montat noile bucse ce se vad in imagine... m-am speriat degeaba fiindca suprafata pe care stau bucsele nu a avut decat ceva rugina superficiala iar in rest nimic. Sus cu ele si gata dilema... cele de pe masina erau distruse (taiate si material copt).

cEZbIqn.jpg

Scartaia doar cand coboram masina de pe cric, in mers nu am auzit sa-mi scartaie cu bucsele praf.

P.S. Bucsele din partea superioara erau bune (putin imbatranite), vad ca astea inferioare incaseaza.

Modificat de Silvian91imAuto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Colegu kistler cum stai cu pernele de aer pe spate? Se poate pe privat sa-mi spui daca mai gasesti asa ceva la banii aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pernele stau foarte bine. Le tin dezumflate si le folosesc doar daca am nevoie. Cauta userul "peti" pe www.clubrv.ro  .De la dumnealui le-am cumparat. Ti-am raspuns si pe privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, m-am uitat si am vazut ca ti-ai pus pernele de aer in arcuri. mai sti cumva de unde le-ai luat? ca am tot cautat si nu am gasit nimic pe net. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este raspuns la postu 95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

:santa: Craciun fericit la toti colegii de pe forum.

Saptamana trecuta mi sa rupt o spira la unul din arcurile spate...masina sta dreapta,nu se aud batai suspecte,dar as vrea sail schimb.il pot schimba doar pe cel rupt,sau trebuie schimbate ambele pe spate.ce sa aleg sh oem sau aftermarket?ce marca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sh oem clar,cam 250 ron ambele,merg si de sharan 1 fara probleme.Aftermarket sunt niste brezai probate de mine(am dat retur 2 seturi marci diferite) iar noi oem sunt exagerat de scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!