Jump to content

Suspensie Sharan


alexander
 Share

Postare recomandată

incercati combinatia telescoape kayaba + cauciucuri mai inalte si rezolvati multe din problemele de la sharan si galaxy

e mult mai bine acum si la mine, dar nu sunt deplin multumit sincer sa fiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca de la cauciucuri aveti probleme,folositi 205/55/16 -94v,2,2 fata si 2,0 spate presiune si nu o sa mai tremure,scuture etc.Eu nu am gasit nici un amortizor OEM sa fie mai prost ca unul Aftermarket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ramane cu presiunea recomandata? in jur de 2.9 - 3 in fctie de incarcatura (nu mai stiu exact valorile din tabel)?

Sunt constient ca o presiune mai mica, asa cum ai zis tu, ar trebui sa dea un pic de confort in plus, dar nu sunt mai multe dezavantaje? Uzarea cauciucurilor, consum mai mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

me-high daca nu ma insel pe capacul de la rezervorul de combustibil inauntru ar trebui sa ai valorile pentru pneuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea sant valorile pentru C uri colegu,eu am expus aici concluzia pe care am tras o pt ca eu asa am si nu am probleme cu amortizoare,tremurat si altele,daca 1300-1350 km cu un plin,mers normal si autostrada e mare consumul sa ma ierte Dumnezeu,cauciucurile intradevar mai mult de 40 000-45 000 de mii nu duc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flotouran - stiu ca sunt scrise pe capacul la rezervor, dar nu stiam din memorie exact cat...

@razvi_gyl - da, asa e... am C-uri - nu m-am gandit ca e presiune diferita fata de cele normale. Oricum, urmatoarele cauciucuri nu vor mai fi C-uri la mine... nu sunt justificate (car ceva greu odata sau de 2 ori pe an)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut pe toti posesorii de van-uri !

Am cumparat un Sharan din Germania care are arcurile rosii si telescoapele spate galbene (telescoapele fata sunt negre, standard).

Va rog mult spuneti-mi si mie ce culoare trebuie sa fie un arc standard ( sau ce culoare trebuie sa fie acele puncte de vopsea de pe arc). Mentionez ca ma intereseaza o suspensie comfortabila, insa mai car si greutate.

Gasisem ceva arcuri albastre, dar cred ca sunt tot din categoria sport.

Va multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu cele cu 2 buline albastre sunt arcuri normale.Asa am eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

@alexander--ce marca de arcuri ai montat pana urma ?Am si eu unul rupt pe stanga si mecanicul zice ca trebuie sa le schimb pe amandoua.Am de ales intre 2 marci ...LESJOFORS si CS Germany.Mentionez ca am suspensia standard(o bulina albastra).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEMONTARE TELESCOAPE SHARAN se desface tabla de sub mecanismul de la stergatoaresi se trage afara ,are 3 suruburi unu in mijloc si doua lateral,desfaci filtru aer macar capacul si il scoti afara, in partea dreapta desfaci capacul de la bateria +bateria si atunci ajungi la partea de sus a telescoapelor,aici daca nu au fost niciodata desfacute o sa ai putine probleme dar cu un mops mare se rezolva, asa lasi masina complet sa stea pe roti dai cu spray degripant pe pilulite si faci o pauza de o cafea si o tigara, apoi iei un imbus tapan nu mai stiu exact marimea si o cheie cu cot de 21 le bagi pe piulita si incerci sa stringi usor prima data,daca merge pe strins un pic incepi cu destringerea, se intimpla sa se minince lacasul pentru imbus din cap telescop asta daca e rugnit tare,in cazul asta scoti inelul de cauciuc de pe talerul metalc si cu un mops mare tii contra si cineva cu cheie de 21 destringe usor,daca nici asa nu merge bagi imbusul in capul telescopului si cu un aparat de sudura ii dai 2-3 puncte de sudura dar sa nu incalzesti telescopul si de preferabil imbusul sa fie mai mare la coada sa poti pune cheie pe el, in cazul asta o sa mearga 100%,dupe ce ai terminat asta mai ai pe fuzeta un surub si telescopul e free sa il iei afara ridici masina pe elevator ,cric etc si cu un levier sau ranga presezi usor in jos fuzeta si scoti telescopul cu tot cu arc,dupa aceea pt arc ai nevoie de presa sa il comprimi si scoti si restul. in principiu in 2 oameni si cu cita scule mai mult de 1,5 ore pe telescop nu iti ia,daca il faci fara elevator e un pic greu dar merge,a era sa uit bieleta antiruliu mai trebuie desfacuta inainte de scoaterea telescopului, multa bafta

Modificat de dore982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna seara colegi, mar interesa o modificare pentru sharanul meu. Umblu foarte mult la tara cu sharanul si de multe ori am busut spoilerul din fata de pamant din cauza gardei la sol, m-am gandit sa schim arcurile si amortizoarele la mai inalte ca sa ridic garda la sol cu vro 10-15 cm. a-s pune si niste anvelope de offroad si bara de protectie.

A mai facut cineva astfel de modificare , m-ati putea ajuta cu idei sfaturi ?

Va multumesc si astept raspunsul colegilor.

Cu stima Vasile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de flanse amortizor drumuri grele nu prea vad ce ai putea sa faci,sfatul meu este sa ti cumperi un jeep chiar si de anglia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refer la o modificare asemanatoare ca in poza

post-86661-0-89345900-1349635744_thumb.p

Modificat de vasilesatumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,pentru mine ce vad in poza aia e un catar,adica nici cal nici magar,poate ceilalti colegi au ceva idei,succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar is multumit de garda inalta la sol... foarte rar se intampla sa ating fusta de la spoiler intr-o bordura mult prea inalta...

Vorba lui razvi_gyl, ia-ti o masina de teren... Cu asa o garda la sol, probabil ca masina pierde din stabilitate.

Stiu ca e o chestie de gusturi, si nu le comentam, dar nici mie nu imi place ce e in poza de mai sus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
antonioantonio38

Salutare tuturor, as vrea sa cumpar niste cauciucuri de vara sh, pina acuma am gasit dar numa ,,slicuri,, pe bani multi, stiti careva unde as gasi ceva cat de cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai curaj sa mergi cu sh ?Stii cine a mers cu ele inainte si ce borduri a luat ?Oricand iti bubuie vara cand se incing in locul ala.Sunt patit,la 130 km/h sa bubuie si abia am reusit sa o opresc.Cauta ceva nou daca tii la siguranta ta.Preturi bune gasesti aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o experienta cu preturile astea bune la cauciucurile noi de nu mai vreau,sta ABS ul si ESP ul numai in alerta de la calitatea cauciucului,dar sant noi.Eu zic ca daca au DOT ul bun merita SH,eu folosesc, acum chiar ma uit de 215/55/16 sant mai des de gasit cu indice greutate intre 94 si 97 si pe janta de 7/5J se potrivesc foarte bine.Tu ai echiparea pe 15 de fabrica Andrei,daca nu ma insel si sant mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce intelegi prin cauciuc nou,ca daca cumperi tot felul de "no name" normal ca sunt praf la toate capitolele.Si daca au dot bun si a mers o tanti inainte cu ele si s-a urcat pe bordura cu 60 la ora ?Locul ala de impact cu bordura deja e afectat si cand se incinge cauciucul acolo cedeaza prima oara.Intradevar au am pe 15 dar am si o marime mai putin uzuala ,205/65 ,si sunt chiar mai scumpe mai scumpe decat clasicele 205/55/16.Intradevar Razvan dimensiunea ta sunt parca exagerat de scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare dragi colegi, am facut o mica prostie si apelez la voi in speranta ca voi gasi o rezolvare. Acum ceva timp am fost plecat prin tara si s-a rupt un arc pe fata. Fiind langa Oradea, am gasit un service si am avut noroc.Cei de la service au comandat un set de arcuri pe care le-am montat a doua zi. problema este ca nu m-am uitat la codurile de pe arcuri ( liniile alea de vopsea). arcurile nefiind originale, au ridicat masina de bot destul de mult. am tot sperat ca or sa se lase dar dupa atata timp slabe sanse de reusita.Solutia cea ma usoara cred ca ar fi sa cumpar arcuri originale dar ma gandeam ca poate rezolv in alt mod (taiat spira arc ?, montat inaltatoare pe spate ?, schimbat arcuri spate- desi nu cred ca imi garanteaza nimeni ca se va ridica de spate ?)

 

Va multumesc anticipat si va doresc o zi cat mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut,Revin la probema mea veche cu arcurile fata.Nu s-au mai lasat absolut deloc. Incep sa cred ca ori sunt un fel de heavy duty ori nu sunt pt sharan sau poate or fi pt sharan 4 motion.

Am fost la Porsche sa intreb de arcurile fata, dar din pacate fara codurile de culori de pe arcuri (pe care nu le mai am si nici nu stiu ce culori aveau pe ele) nu au cum sa ma ajute. Sunt 3 variante pt modelul meu. Programul nu le spune daca sunt comfortline sau standard sau sportline.Rugamintea mea era, daca puteti, sa-mi spuneti si mie ce coduri de culori aveti pe arcurile fata.Poate asa imi dau seama ce aruci ar trebui sa cumpar.

Multumesc si weekend placut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Incearca sa aflii ce dotare are masina in functie de seria de sasiu , altfel nu vei reusii. Eu am 4 motion si arcuri havy duty , am rupt unu pe fata si am cumparat un arc de la dezmembrari ca sa pot sa plec cu masina din service. Am constatat ca masina este mai lasata pe partea aceea cu 1.5 cm .

Asa ca e destul de complicat cu suspensia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ B 77 JPA

 

Buna Paul uite aici o lista cu ce arcuri sunt montate pe Sharan, poate te ajuta sa stii ce sa cumperi, sa afli ce arcuri ai acum pe masina cam dificil cel mai simplu e sa ai factura cu nr arcurilor ceea ce sigur nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc mult. Imi cer scuze ca va raspund asa tarziu dar am avut probleme cu internetul.

Cred ca am gasit ce trebuie, cu informatiile de la doi prieteni care au si ei sharan si din lista de la Rune. 

Multumesc frumos inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ridicarea gardei de la sol sau pentru a putea pune ceva mai greu in masina, eu mi-am montat doua perne de aer intre spirele arcurilor din spate. Arata ca niste pet-uri de suc de 1 litru. Atunci cand am nevoie sa bag ceva greutate sau sa merg pe un drum mai prost le umflu, dupa ce mi-am facut treaba le dezumflu. Nu se pierde nimic din confort cand este incarcata. Singurul disconfort este la umflat/dezumflat caci trebuie sa te bagi sub masina la rotile din spate. Costul lo r a fost undeva pe la 250lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!