Jump to content

Suspensie Sharan


alexander
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor urmeaza sa schimb si eu flanşele ce imi recomandati? Vreun producator bun? Alea de original cine le face? Mulțumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai rasfoit un pic aria de Sharan sau astepti solutia la servite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi daca este alt topic ma scuzati dar eu n-am vazut. Plus de asta aici scrie suspensie deci reprezinta tot ansamblul arc/amortizor/flansă/ rulment de sarcina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul asta are 8 pagini, ai citit vreuna din ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ca am citit mai sus spuneau colegii de un producator Meyle am zis sa intreb ca sa nu fac vreo prostie pe banii mei. Este vreo problema in asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista in topic feedbackuri despre flanse originale, Boge, Bilstein, Meyle, Lemforder etc. Adica raspunsuri clare la problema ta. Regulamentul nu permite postari despre probleme la care solutia se gaseste pe forum. Acum e clar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, multumesc pt lamurire si intr.un fel si ajutor. Gasisem despre original si Meyle despre restu canci sau or fi si nu le.am vazut eu. Ma mai uit o data pt asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales originalul. O sa le pun zilele astea si dupa sa vad daca sunt schimbari.Screenshot_2017-08-01-16-52-36.thumb.png.aec4b8d9224e4a8278f78d6d8684db18.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Original la ''mana a doua " ?! Cel putin asa pare in poza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine spus pare. Sunt noi e doar pudra aia pe care o dau ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva ore te informai de care sa montezi si deja le-ai si luat?! :scratch: Si pe original care au un regim mai special de livrare.De unde le-ai luat si cat ai dat pe ele (cu tot cu rulment) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

140lei bucata au fost pe stoc la un depozit la mine in oras. Tu ce ai pus pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus Lemforder anul trecut in mai si am facut pana acum 27000 km si inca nu le aud.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cât o să țină astea. Mersi drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am vrut sa desfac si eu telescopul sa vad cum stau cu rulmentul si flansa ca imi pocane la viraje pe loc si din cauza rugini nu mai am unde sa pun inbusul ca sa tin contra la desfacerea piulitei din capat, am incercat cu blitzul pe tija telescopului si nu am reusit iar un meserias mi-a zis ca sa sudez un fier de tija telescopului ca sa pot desface piulita aia altfel nu am cum si nici de taiat nu pot sa o tai .

Stiti vreo solutie de desfacere a piulitei fara sa sacrific amortizorul?

Modificat de otonel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
bogdansv02lah

Salutare tuturor. De curand ma lasta caseta de directie si, am decis sa o reconditionez. Daca tot umblu pe la directie si suspensie am decis sa pun si eu flanse si rulmenti noi pivoti, bielete etc. M-am lovit de o problema grea, si anume desfacutul piulitei la telescoape. Singura soluite era sa tai flansa si sa le schimb. Dupa ce am taiat flansele mi-a fost foarte greu sa desfac piulitele de parca erau sudate. Le-am incalzit si racit cu zapada si intr-un final le-am desfacut. Am dat arcul jos si am polizat in partea superioara la circa 3-4 cm mai jos de capatul filetului sa intre o cheie de 19 ca sa pot tine contra cand strang , pentru ca imbusul de 7 din cap sa stricat.

20180315_094347.jpg

20180321_105337.jpg

20180312_175611.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

 

 

Sa reinviem acest topic, zic :) Doresc sa cumpar flanse si rulmenti originali pentru Sharanul meu. Imi puteti recomanda un service unde s ale schimb (sa stie baietii cu ce se mananca). Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam stiu majoritatea baietilor cu se mananca(mai ales daca nu s-au umblat la ele de ceva timp?).Il avem si colegul nostru @dudu1307 cu service,la el am facut si eu schimbul lor.Da de unde ai ajuns la concluzia sa pui pe original ? E vreun coleg pe aici care a montat pe original si poate sa ne confirme ca dupa 4-5 ani nu se aude niciun zgomot de la ele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Apropo de schimb flanșe și rulmenți la puntea față, sus la amortizoare. Știe cineva dacă se găsește set de înălțătoare pentru sharan 2002? E cam lăsată mașina de față și nu știu ce se poate face pentru a o înălța macar cu vreo 5 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!

La un sharan diesel family (tractiune față) din 2002 in vreo 3 ani am schimbat 3 arcuri pe spate, primul al ei cred ca era original, al doilea second si al treilea nou, sa vad cum tine asta..

Exista vreo explicatie pertinenta pentru care s'au tot rupt (eu ma gandeam la amortizoare) sau erau vechi si le'a sunat ceasu'?

Modificat de blast
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
georgemarcu53
Quote

Buna ziua. Am un Sharan din 2001 si am observat ca atunci cand ridic roata dreata fata are un joc (sus-jos). Am luat rulmentul si bucsa de amortizor, am dat cu degripant dar nu stiu ce cheie sa bag in capul amortizorului. Intrun clip arata ca trebuie un imbus de 6 iar pentru piulita o inelara de 19, in altul torx de 50 si inelara de 21. Pentru piulita cred ca inelara trebuie de 21 dar pentru capul amortizorului torxul de 50 este prea mare iar imbusul de 6 joaca in lucas. Vreo sugestie?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici asa arata ca ar fi vorba de cheia de 21 si torx de 50 cum ai zis si tu, verifica cu atentie ce e cu capatul telescopului sa stii daca e distrus sau se mai poate pune vreo cheie pe el pentru ca sa stii ce masuri extreme  sau nu sa iei..

https://www.youtube.com/watch?v=Rv2CYq7pJjA

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
georgemarcu53

Exact la fel am patit si eu. Cu dimensiune trebuie sa aiba spiralul pentru a scoate surubul rupt.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am un vw sharan 1.9 2003 4x4

Problema ce o am e foarte lasat, intre suport motor si asfalt am 10 cm aprox. Dau in toate pietrele cu el, nu are arcuri rupte, asa l-am luat. Srie cineva tot ce trebuie sa schimb pe el sa stea ca un 4x4?

Daca se poate ceva coduri de arcuri si telescoape. 

Am mers pe la piese auto si toti imi spun : pai nu stiu ca toate arcurile au acelasi diametru si lungime , si cele de 4x4 si celelalte. Si nah , nu as vrea nici sa dau banii pe ele si sa fie tot asa ca acum.

Daca ma puteti ajuta va rog frumos

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!