Jump to content

Geamuri electrice functioneaza invers


rvm
 Share

Postare recomandată

Cam din aprilie a inceput sa nu mai urce geamul pana sus si parca incepe sa fie distanta mai mare de fiecare data ce umblu la el. Faptul ca merge invers geamul fata de comanda are cam 2 ani si ceva , asa am cumparat masina, nu mi s-a parut f mare problema in acel moment,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, multumesc pentru sfat, am deconectat borna iar cand am conectat-o iar m-a lasat sa urc geamul pana sus chiar daca inca merg invers butoanele. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

ce face concediul medical din om ,il face sa isi  aduca aminte de prbl care le mai are masina

revenind la oi"" l-as ruga pe colegul   " rvm " sa detalieze putin procedura din vag

ramasese si pt mine ultima solutie sa schimb polaritatea la motor, in ideea sa o fac sa mearga normal ,

dar nu ma pricepeam (nu e ca acum sunt vreun expert ...nici pe departe )

acum as vrea sa intru in detalii pt solutionarea problemei cu geamul

intai ...motorul nu mai e cel original , a fost schimbat cu unul de EOS , dar nu si electronica , dar nu mai retin exact.

imi aduc aminte ca si motorasul era putin diferit, dar s-a potrivit.

singura problema care mai trebuia surmontata era / este aceasta inversare de comanda.

prietenii mei au venit cu 2 solutii :

1 "ne mai gandim si vedem ...ca parca stiu ca se poate face din soft "

2 "hai sa inversam polaritatea"

in final ....preferand metodele mai putin invazive"" am ales sa caut solutia soft, care se pare ca exista.

 

mentionez ca nici geamul meu nu ajunge sus , ajunge la cca 1cm ....5mm si apoi la insistente de genu ...jos maxim ...sus maxim

si n proceduri de adaptare imi face pe plac.

asa e...la prima vedere aia 5 mm ...nu sunt mare lucru ....dar intro ploaie torentiala pe autostrada....sa vezi ce cauti banda izolatoare :)

salut cu respect orice sugestie ; o sa caut maine cu VAG...si acea zona care iti indica in procente inchiderea geamului

 

sa auzim de bine.

bye

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mutumesc oricum , am gasit la passenger door un grup care iti arata pozitia in procente a geamului

al meu ramane la 98% sau cel mult 98.5 % in contextul in care imi zice"" ca are "ends learned"

iar vag-comu' "vede" comanda corecta din buton , dar cand apesi ....executa invers.

vad ca ,uneori , cand ramane acel mic spatiu sus neinchis, urmand un algoritm care nu am reusit inca sa il deslusesc, se inchide si acea mica portiune...deci se inchide total ; am incercat sa gasesc care e succesiunea de operatiuni ca sa inchida mereu si acea portiune, dar fara succes

o fi fost la EOS usa mai mica :blink:

 

 

post-12879-0-37760400-1379195844_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai pus doar motorasul, fara electronica, nu are treaba cat era geamul la EOS. Si nici cu electronica, ca el invata capetele de cursa la fata locului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Dupa schimbarea bateriei m-am trezit si eu cu problema la geamul din spate stanga, primeste comenzile invers.

Cei de la service evident ca vroiau sa schimbe calculatorul de usi. Poate sa ma ajute cineva cu o solutie, unde pot sa merg la cineva care poate sa il repare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA reprezentanta la AVIA il reprogrameaza. Maine ma uit cu VAS-PC la mine pe masina si iti spun daca pot sa te ajut eu.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

celebra functie undervoltage. dat sunt cazuri in care nu rezolva aceasta reprogramare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE poate face cu VAS_PC .

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Azi, am intampinat si eu o problema legata de geamuri in sensul ca, dorind sa inchid geamul de la pasager, cand am dat comanda de inchidere, geamul s-a deschis si invers.Am mai incercat cateva manevre cand, la un moment, dat nu a mai facut nimic.Fiind aproape de reprezentanta Skoda am intrat la ei ...Posibil calculatorul...vedem dupa programare ce este...O parere ceva de la voi legata de aceasta problema?

Mentionez ca dupa 10 minute de stat la ei geamul a functionat perfect (s-o fi speriat...), iar acum totul e in ordine. Posibil sa fi batut prea tare soarele in portiera /geam, s-o fi dilatat ceva pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA FL inca nu am gasit aceasta problema, la celelalte se rezolva ori prin resoftare ori prin intoarcerea carcasei motorasului cu 180 grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, cand ti.am zis faza cu rotirea carcasei ai ras de mine acum vreo 2 ani :p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi a plouat, a fost mai racoare...ideea e ca nu a dat nici macar un semn ca nu ar functiona corect.Sa fie de la caldura sau de la ce? Sa-i mai las sa desfaca acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, cand ti.am zis faza cu rotirea carcasei ai ras de mine acum vreo 2 ani :P

LA cata fizica stiam eu, atunci am gandit ca nu se poate. Dar, am bagat la cap, am probat, merge , si acum dau la randul meu aceleasi sfaturi la altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar am visat.... :tuktuk: 2-3 oameni ca nu functioneaza geamul.Nu apar nici erori in calculator, :tuktuk:  geamul merge perfect, nici la reprezentanta nu au foast depistate anomalii. Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeași problema o am și eu:

https://www.dropbox.com/sc/wrg1kr8x31ar1bk/AABgba-OsmXTfEvY2yB6M0xqa

Funcția confort e bușita de tot. Pot sa îl ridic doar în trepte... si nici atunci nu merge mereu. Câteodată merge și sa țin apăsat pana la capăt, fără trepte, dar rar.

La reprezentanta nu au găsit erori, sfatul a fost sa merg pana se strica de tot. Întrebare.. Va mai avansa problema pana când nu voi mai putea închide geamul în nici un fel? Sau rămâne la stadiul asta?

Masina e în garanție.. Probabil ma puneau repede sa schimb calculatorul din ușa daca era expirata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa gaseasca erori ca sa il schimbe. doar sa observe functionarea anormala.

stai pe capul lor sa schime motorasul.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au constatat defectul.. Cică au verificat cablajele și nu au găsit nimic. Dosarul a rămas deschis pt ca nu au erori și nu știu ce sa schimbe.(reprezentanta vw din Iasi unde am schimbat dsg. Cu open service am terminat de mult afacerile)

Oricum mai am eu treaba pe la ei cu alte belele.. Ii voi mai bate la cap dar pana atunci încerc sa ma lămuresc ce trebuie schimbat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai problema nu e de la cablaje...

 

oricum vezi sa nu iese din garantie, ca e vreo 12 milioane motorasul de geam

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am 2 ani.. Dar pe cât de minora pare problema pe atât de enervanta e. Vara cobor geamurile din telecomanda înainte de a ajunge la ea pt aerisire. Apoi la urcare e oleacă de chinuiala cu geamul buclucaș...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi defectul a reaparut ...pana am ajuns la reprezentanta nu a mai facut...Acolo surpriza :icon_thumleft:  geamul se ridica pana la jumatate apoi cobora de tot. S-au masurat curentii etc...In final s-a dat comanda pentru a inlocui motorasul pe garantie.

In 2 saptamani 2 piese schimbate in garantie ca fiind defecte. :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dau si eu o fuga la Galați :) . Daca la tine au schimbat fara erori in bord inseamna ca la mine in Iași e rea intenție. Eu bănuiesc ca s au saturat de mine întrucât am schimbat la ei jumate de masina in garanție. Poate imi spui pe PM reprezentanta sa ii pun sa sune sa le dea niste lecție ce sa măsoare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

erori in bord, nu ai ce sa ai. Pe usa respectiva - posibil, dar nu prea, mai ales la problema care o aveti voi.... trebuie inlocuit calculatorul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact, motorasul geamului trebuie inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu cu geamul din dreapta nu pot sa-l ridic la prima comanda,trebuie sa ridic cate un pic.masina este o skoda octavia 2 ,sa inteleg ca de vina este numai motorasul? Se schimba greu acest motoras?

O seara buna tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!