Jump to content

Unde sa imi fac o revizie?


9mm
 Share

Postare recomandată

Salut la toata lumea!!

Vreau sa schimb uleiul si toate filtrele si pe deasupra vreau sa fac si o verificare mai amanuntita la masina si ma intrebam unde ar fi cel mai bine sa fac chestia asta.Cineva spunea mai demult ca cica cei de la metrotehnica ar fi buni si ieftini.Masina e luata din germania second si asta ar fi primul service pe care il fac.Deci astept parerile voastre si poate stiti si unde gasesc ulei si filtre mai ieftin.Si apropo ce ulei ar trebui sa folosesc?Mobil semisintetic e bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea!!

Vreau sa schimb uleiul si toate filtrele si pe deasupra vreau sa fac si o verificare mai amanuntita la masina si ma intrebam unde ar fi cel mai bine sa fac chestia asta.Cineva spunea mai demult ca cica cei de la metrotehnica ar fi buni si ieftini.Masina e luata din germania second si asta ar fi primul service pe care il fac.Deci astept parerile voastre si poate stiti si unde gasesc ulei si filtre mai ieftin.Si apropo ce ulei ar trebui sa folosesc?Mobil semisintetic e bun?

<{POST_SNAPBACK}>

Metrotehnica clar...la Porshe nici nu te gandi sunt si mai scumpi si fac treaba de mantuiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu votez cu Metrotehnica :banghead:

Consumabilele le gasesti peste tot in oras,sau poti opta pt.Augsburg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Metrotrotehnica fara nici o rezeva ...

Consumabilele le-am luat mereu de la Augsburg, mi se pareau ceva mai ieftine ca in alte parti. Daca vrei sa pui Mobil semisintetic, au si ei, la Metrotehnica (e de intrebat pretul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare : sunt mai scumpe consumabilele la metrotehnica decat la magazinele de piese din oras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare : sunt mai scumpe consumabilele la metrotehnica decat la magazinele de piese din oras?

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt mai scumpe, dar nu cu mult .

Daca nu vrei sa mai alergi,te duci direct la ei si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metrotehnica, clar! La Porsche eventual iti trimiti dusmanii... :-D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metrotehnica clar,incearca sa eviti PBN pe cat posibil,asta daca vrei sa ai masina in regula!!! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea!!

Vreau sa schimb uleiul si toate filtrele si pe deasupra vreau sa fac si o verificare mai amanuntita la masina si ma intrebam unde ar fi cel mai bine sa fac chestia asta.Cineva spunea mai demult ca cica cei de la metrotehnica ar fi buni si ieftini.Masina e luata din germania second si asta ar fi primul service pe care il fac.Deci astept parerile voastre si poate stiti si unde gasesc ulei si filtre mai ieftin.Si apropo ce ulei ar trebui sa folosesc?Mobil semisintetic e bun?

<{POST_SNAPBACK}>

daca vrei sa faci o comparatie, du-te pe topicul de mai jos, si vezi cat m-a costat pe mine revizia la 15,000km, facuta la porsche.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=6607

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@9mm: topicul Dealeri si Service-uri l-ai citit? Iti recomand sa o faci, desi e foarte mare contine multe informatii.

<{POST_SNAPBACK}>

Asa este. Acolo s-a scris f mult despre ambele service-uri. Informatia este f buna si te va ajuta sa iei decizia care trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar la ALTO a incercat cineva? ... in pantelimon

EDIT by toni: foloseste butonul "Edit"

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alto ar trebui sa fie OK, avand in vedere ca este de fapt Avia Motors. Depinde si cat de mult se pricep ei la Seat-uri, dar nu cred ca e mare diferenta fata de Skoda, si cel putin la asta se pricep. Fa si tu o vizita colo si colo, si vezi care-ti place, care are preturi mai bune... etc. Numai tu poti hotari pana la urma :blink:.

Modificat de Vially
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic mai bine sa incerci la Merotehnica....sa vad cum se rezolva si va povestesc eu ceva legat de Alto!

Deocamdata partea de care am fost multumit la Alto...sunt Vanzarile..rapizi,serviabili si costumer-orientated!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic mai bine sa incerci la Merotehnica....sa vad cum se rezolva si va povestesc eu ceva legat de Alto!

Deocamdata partea de care am fost multumit la Alto...sunt Vanzarile..rapizi,serviabili si costumer-orientated!!

<{POST_SNAPBACK}>

vai ce urat mai fratilor mai ales ca la porsche avem un bun coleg de forum ...electricu eu numai pt el as merge la service :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
vai ce urat mai fratilor mai ales ca la porsche avem un bun coleg de forum ...electricu    eu numai pt el as merge la service :)

<{POST_SNAPBACK}>

:D Mersi tati de reclama dar oamenii pot merge unde vor(si mai ales unde este mai ieftin) ;) mai ales pentru revizii periodice. Eu pot sa-i ajut doar la probleme mai grele de electrica si asta doar in limita timpului disponibil care deobicei este sambata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vai ce urat mai fratilor mai ales ca la porsche avem un bun coleg de forum ...electricu    eu numai pt el as merge la service :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

adevar graiesti... tot respectu' pentru electricu' , cand am avut de rezolvat ceva pe partea electrica tratamentul si lucrarea au fost mai mult decat OK... dar la fel nu ma pot plange de baietii de la Metrotehnica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Poate ne spune si noua domnul electricu de ce baietii de la piese de la PORSCHE habar nu au pe ce lume se afla, nu raspund la telefoane si mai ales sunt siguri pe ei. Am facut un test-buying, am vrut sa vad cat costa o piesa la PBN pe care o cumparasem deja. Nu conteaza ca era mai scumpa decat la Augsburg, dar m-a distrat ca oricum omul de la piese o confunda in mod drastic cu alta piesa. Noroc ca i-am smuls ecranul si l-am pus sa imi arate reperul. Haos total.

Am numai cuvinte grele despre Porsche, este de altfel motivul pentru care am ales meseria de jurnalist ca sa pot sa ii sap incet-incet.

Imi demontau farul stang cand de fapt trebuia schimbat dreptul, ascultau manele in service, vopseau dube LT afara in curte. Exista pe vremuri un personaj sinistru TANASE, care am inteles ca a zburat. Exista un Bitza la Seat, foarte obraznic si incompetent. La partea de alarme erau un latos cu parul lung care a si aparut la Din Dragoste. Nu erau in stare sa monteze o alarma UNGO vai de mama ei. Mi-au comandat bandoul drept in loc de stangul. De atunci, din 2002 cred, ma duc numai la Augsburg. M-am imprietenit sincer cu oamenii de acolo, sunt oameni la care chiar tin.

Apropo: am incercat de mai multe ori sa ma inscriu pe acest forum, dar dadeam la motivatie ca vreau sa daram Porsche Romania si nu mi se accepta contul. Oare de ce?

In ziua in care firma asta va intra in colaps si ii va da afara pe cei de acolo, promit sa umblu naked pe strazi si sa dau french-kissuri la babe. Jur!

Astept warning :lol:

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ne spune si noua domnul electricu de ce baietii de la piese de la PORSCHE

Pai electricu' ce vina are? :lol: Ca el e cu tehnica, nu cu comertu'. Si pe parte de tehnica, e SUPER!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a mai schimbat situatia la piese la Porche: aici ma refer la dealerul de seat si skoda din Aviatiei. Am sunat acolo de multe ori si au raspuns de fiecare data si informatia ceruta a fost tot timpul corecta.

De multe ori i-am pus sa caute dupa cod direct si sa-mi zica cat costa piesa. Dar alteori a trebuit sa ma fac inteles...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici ma refer la dealerul de seat si skoda din Aviatiei

Subscriu! Si nea Gigi e klumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate gandul sa incerc service-ul celor de la Porche Seat?!Ce stiti de vopsitorie si tinichigerie(zgarietura capota+pietricica in parbriz)!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa vad si eu cum lucreaza cei de la Metrotehnica si mi-am facut o programare pt o verificare a franelor

Concluzia: in spiritul serviciilor oferite in Romania: am fost programat la 10, am stat pana la 11 si nu m-a bagat nimeni in seama. Mai mult, in acest interval de o ora am vazut cum o masina a venit dupa mine, soferul il cunostea pe unul din mecanici si a intrat pe stand. Oricum, dupa cum arata situatia, ar mai fi trebuit sa stau cel putin o jumatate de ora pana sa intru.

Dupa o ora, am vorbit cu cel care mi-a facut programarea si mi s-a raspuns ca asta este situatia si nu sunt ei de vina - inca o data, lipsa totala de respect fata de client

Poate ca lucreaza bine, dar nu cu toti clientii - probabil ca au tinut cont si de faptul ca nu am cumparat masina de la ei.

Oricum, eu nu o sa mai merg acolo si nici nu o sa-l recomand altora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ishvian:Citeste ce am scris eu la Dealerii si Service-uri!Tu ai fost norocos sa stai de la 10-11!Eu am venit de la 8.50(programare la ora 9.00) si am stat pana la 10.45 sa intru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!