Jump to content

Golf 6 - Deschidere automata a portbagajului


Florinutzu
 Share

Postare recomandată

La fel am facut si eu, dar nu se ridica ca si la tine. Reuseste sa se ridice, dar ff putin, deci tot trebuie sa il ridic eu cu mana plus ca acuma nu se mai ridica asa sus: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=TLT9YAM0gWI

Modificat de mede
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt prea obosite mede , nici la mine nu merg intoarse, trebuie sa ne luam de fabia si vor merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, ai dreptate @blacka.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am citit toate posturile, unii colegi ziceau ca nu ar mai fi de zis nimic aici despre acest retrofit dar se pare ca ati omis-o pe surioara variant.. :)

Edit: acum am revenit de la masina..
eu am scos cele 2 cleme din capetele amortizorului si l-am intors invers, nu se deschide ...
Cand vorbiti de tamburusi va referiti la cei din caroserie unde intra capetele amortizorului?

Aceia am vazut ca se pot desuruba cu o cheie fixa numai ca o sa-i cam jdrelesc ca se ia vopseaua de pe capatul surubului..

 

Pot sa fac aceasta modificare si pe variant ?

Modificat de Julwere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai toate posturile aflai ca nu se poate pe variant!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu aceasta schema cu inversarea amortizoarelor si a functionat.

Problema e ca imi atingea un amortizor asa ca am revenit la pozitia lor initiala. Dar se inchide al naibii de greu haionul cu ele invers.

Cred ca , chiar daca nu atingea amortizorul , tot le puneam la loc pentru ca e destul de greu sa inchizi haionul cu ele invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Nu stiu daca am ales topicul potrivit, dar as avea nevoie de ajutorul vostru. As vrea sa stiu cum si unde gasesc suport (cum il numesc eu curier) pentru ruloul din portbagaj. Unul din ele s-a rupt. Am atasat cateva poze cu ele.post-153581-14393106787405_thumb.jpgpost-153581-14393106907635_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vine cu tot cu plasticul care mascheaza haionul.

Stiu ca si eu le-am avut rupte si mi-au schimbat acel plastic cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina cu ele rupte si reparate cu un surub negru bagat acolo. E o taranie, dar efectiv nu se observa si nu mi-am pus vreodata problema sa schimb acel plastic. E o solutie de urgenta pana la urma, daca tot schimbi plasticul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam sa gasesc vreo alternativa ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 5 se gasea separat dopul respectiv poate se gaseste si la 6 sau se poate adapta unul de 5.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi perfect. Dar nu stiu cum se numeste ca sa il caut. Nici pe OLX nu am gasit ceva asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am incercat si eu aceasta solutie cu inversarea suportilor laterali la amortizoare. Cu cele originale, se deschide automat portbagajul fara probleme doar cand este foarte cald afara. In ziua respectiva erau peste 34de  grade  si functiona perfect, in schimb seara la o temperatura de 22 de grade nu mai functionau. 

 

Le-am schimbat cu o pereche de amortizoare noi  ( skoda fabia ) si functioneaza perfect.

 

La o temperatura de 10 grade sau mai putin, este posibil sa nu mai ridice portbagajul. Dar una peste alta, nu este o investitie mare si chiar este utila.

 

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Mi-am achizitionat si eu 2 buc amortizoare magneti marelli. Au forta 600 N , sunt bune?

De cat e torxul cu care trebuie sa desfac suportul de amortizoare care se prinde de caroserie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Administrator

Rog mutati discutia in privat sau pe un topic dedicat.


Sunt informatii complet nenecesare acestei arii

Urmatoarea abatere va atrage sanctiuni.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru golf 6 variant nu sunt solutii?

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te gandesti la hayon electric - nu s-a montat de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

after-market - exista ceva facut pe la HK... era pentru CC - nu am vazut pentru Golf 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca tot a trecut ceva timp si poate sunt colegi care au testat,este mai ok amortizoarele AM sau oem pt deschiderea mai ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la AM nu stii ce nimeresti, din pacate - in functie de marca, model, etc.... au mintea lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este firma pt cele oem?Daca dau pe google codul de piesa imi da mai multe firme..Link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe original costa ~80 ron, nu ai de unde sa stii ce firma il produce nu este o regula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!