Jump to content

Golf 6 - Deschidere automata a portbagajului


Florinutzu
 Share

Postare recomandată

Nici la mine nu se ridica portbagajul ,daca e frig afara, si nu e asa de greu ca cel de golf.De vina este uleiul din amortizoare, care se ingroasa la temperaturi scazute.

Am inteles ca nici Passatul nu sta mai bine la acest capitol.

Poate daca ar fi pe gaz, insa nu stiu daca e posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare cam brutala deschiderea,s-ar putea sa fie nevoie sa schimbati tubul de la spalatorul de luneta .

@Master_Blaster : cati km ai acum cu masina si cati km ai de cand facut modificarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba au km cu haionul? Se uzeaza in mers? :sly:

Ideea e ca eu folosesc masina pt carat bicle si alte fiare cam in fiecare weekend iar deschiderea e f practica cand ai mainile pline si telecomanda in 2 degete. Dar daca as folosi zilnic masina doar ca sa-mi car posteriorul de acasa la birou prin Bucuresti doar cu o servieta deschiderea mi s-ar parea degeaba.... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat pentru a imi da seama ca cat folosesti masina si implicit cam de cat ori a fost deschis portbagajul.

Daca incepe sa iti curga apa in interior sa nu te miri.Eu folsesc portbagajul la fiecare drum si nu neg utilitatea sistemului de autodeschidere doar ca deschiderea brutala a haionului duce la ruperea/fisurarea furtunasului si as prefera o deschidere ceva mai lenta,asmenanatoare cu cea stock ca viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Merge si la mine fara probleme. Am schimbat doar telescoapele. Am luat OEM la 200 de lei cu tot cu transport. Am ramas putin mirat cand am vazut ca scrie Made in Germany pe ele. Stiam ca Skoda se face in Cehia. Intr-o dimineata s-a deschis si la 4 grade, cu o usoara intarziere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele nu se fabrica decat in foarte mica parte in tara unde se fabrica masina.Sunt piese comune fabricate prin toata europa.

De exemplu la Golf ai mai multe piese facuta in romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu prima incercare: am invartit urechile de prindere.

Inainte, cand apasam pe buton se deschidea doar pe jumatate incuietoarea.

Dupa, se deschide complet incuietoarea dar nu se ridica si haionul (am vazut ca asa functioneaza si la audi a3).

Dezavantaje:

- nu se deschide mereu(daca e frig)

- se deschide mai putin in sus.

A incercat cineva sa reclame la service configuratia initiala nefunctionala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nael, nu e suficient sa inversezi sistemele de prindere, trebuie sa inlocuiesti si amortizoarele. Configuratia initiala, asa cum zici tu, e perfect functionala. Haionul nu se ridica. Doar daca ii faci tu modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la mine in configuratia initiala, se deschidea decat pe jumatate incuietoarea. dupa ce am inversat prinderile, se deschide normal(nu se si ridica singur)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nici nu a fost gandita sa se deschida haionul, doar broasca. Deci e comportament normal.

Dupa parerea mea nu te ajuta prea mult sa se deschida singura, atata timp cat nu se poate inchide tot singura. De aceea inca nu m-am grabit sa fac modificarea.

Singura utilitate, ar fi cand ai bagaje. De aceea m-ar bate si pe mine gandul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica doar pe jumatate? Vrei sa spui ca se descuie, haionul ramane deschis, iar la 2 secunde brosaca se blocheaza iar. E comportament normal. Asa face toate. Ca sa nu deschizi accidental din cheie si sa ramana deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal e sa se deschida cam 2 cm portbagajul din cheie; adica exact cat trece de broasca, sa poti sa bagi mana sa ridici haionu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asa. La octavia e la fel, daca nu ridici de el se incuie broasca si iar trebuie sa il actionezi di buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca Nael are dreptate, azi mi s-a intamplat si mie prima oara... Am deschis portbagajul din telecomanda si s-a deschis "in prima treapta", adica am tras de el si u se deschidea, inca era blocat... Am apasat de butonul de deschidere si a plecat... Dupa ce l-am inchis si am incercta din nou, s-a deschis pana la capat din prima...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
tofanlucian12

salut !! as vrea sa imi pun si eu acest dispozitiv., si as vrea sa stiu daca e bine si daca merita puse. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rau nu are de ce sa fie.

 

daca merita - asta trebuie sa stie fiecare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ocazie primei revizii (filtre si ulei), mi-am comandat si amortizoarele respective. Sunt curios cum se pot intoarce prinderile amortizorelor, din cate am obsertat spatiul este destul de mic acolo. O sa vad mai bine diseara cand le schimb si am sa postez aici rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

E loc, o sa fie mai aproape dar e loc suficient, am facut asta si nu am avut probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre dezamagirea mea nu au venit amortizoarele. Stie cineva de unde le pot cumpara? La unix sunt 100 ron setul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare ! Eu am montat suportii si amortizoarele originale invers si functioneaza.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare. 

 

Bravo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am facut si eu. Dar se intampla de multe ori sa nu se deschida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!