Jump to content

Golf 6 - Deschidere automata a portbagajului


Florinutzu
 Share

Postare recomandată

M-a interesat aceasta imbunatatire in special pentru ca prin simpla apasare scurta a butonului de deschidere a portbagajului, din cate am observat acesta nu se ridica mai mult de 1cm si putin asadar tot trebuie sa ridicam de emblema W si asa mai bine il deschid direct manual daca tot pun mana pe emblema. Asadar nu prea mai vad utilitatea deschiderii din telecomanda a portbagajului decat daca se deschide automat pana sus :wub:.

Eplorand posibilitatile de imbunatatire ale acestei optiuni pe Golf 6 am gasit acest scurt tutorial foarte clar cu privire la realizarea deschiderii automate complete a portbagajului.

Sunt sigur ca aveti aceasta modificare unii dintre voi pe Golf 5, dar am zis totusi sa postez aceste informatii pentru Golf6.

Golf 6 automatic tailgate how to do

Etapele ar fi urmatoarele :

1. Se achizitioneaza Amortizoare portbagaj Skoda

Cod piesa : 6YO 827 550 C

2. Se scot amortizoarele actuale

3. Se desfac suportii laterali (de ambele parti) cu o cheie torx de 30

4. Se remonteaza suportii laterali (de ambele parti) in pozitia inversa

5. Se instaleaza noile amortizoare.

Apoi se apasa 2sec butonul pentru deschiderea portbagajului si astfel hayonul se ridica singur la maxim.

( apropo ador stopurile acestea cu led :) stie cineva care sunt ? si cat costa ?)

Ma intreb daca se poate seta ca portbagajul sa se deschida nu la apasarea timp de 2 sec a butonului (mi se pare cam mult sa stai cu degetul apasat 2 sec cand te grabesti) ci sa se deschida direct la scurta apasarea a butonului de deschidere a portbagajului ?!

Poate verifica cineva codul pentru noile amortizoare, daca este valabil ? (informatia mi se pare destul de recenta octombrie 2009) si cat ar costa cele doua amortizoare ?

Stiti daca se pierde garantia pentru o asemenea modificare ? (banuiesc ca da, dar cine isi va da seama ? :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici o sa gasesti o discutie amanuntita pe deschidere G5 http://vwforum.ro/index.php?showto...p;hl=deschidere

Stopurile: nu le recomand , am inteles ca au fost scoase din fabricatie si nu se mai monteaza nici pe GTI sau R20.Nu stiu exact ce defectiuni au aparut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul de realizare al acestei imbunatatiri difera fata de Golf 5 in primul rand pentru ca suportii nu sunt identici, la Golf 5 stiam ca e nevoie de mai multe piese, aici schimbarea amortizoarelor este suficienta si rotirea acelor suporti.

La Golf 6 asadar este mai simplu de realizat.

Si de aceea am deshis topicul in aria Golf 6 pentru ca modul de realizare difera si cum sunt multe persoane cu Golf 6 proaspat cumparat, ma gandeam ca poate i-ar interesa

Merci pentru link oricum Asigurator. Dar posesorii de Golf 6 pot afla de acolo ca sunt cateva modalitati pentru cei cu Golf 5 sa "carpaceasca" cu arcuri introduse pe amotizoare care se uzeaza in timp si mai afecteaza si amortizorul in timp. Ma gandesc cum de nu si-a imaginat nimeni ca un arc neproiectat pentru asa ceva in timp se va detensiona pentru ca nu poate sta in tensiune o vesnicie si sa functioneze mereu la fel el nefiind proiectat pentru asa ceva.

E prea multa informatie pe acel topic care nu se poate aplica la Golf 6. Si asa si altii vor pierd mai bine de 30 de minute ca mine sa citeasca acel topic si sa nu afle practic mai nimic pentru Golf 6. Asa avem aici direct pentru Golf 6 cu modificarea completa fara carpacelile recomandate in primele 8 pagini, de ceilalti pe Golf 5, modificari care nici nu functioneaza.

Cautam pe google si youtube deschidere automata si asa am gasit direct pe youtube acel video iar modificarile se aplica direct la Golf 6 fara alte improvizatii de la Golf 5.

De pe topicul acela am putut afla un singur lucru interesant pentru Golf 6, pretul pentru amortizoarele necesare deschiderii automate a haionului este de 100ron/buc.

Modificat de Florinutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitarile mele pt topic! :cool:

eu am vazut primu filmulet cu auto-open pe G6 prin iarna si de atunci tot vroiam sa aflu cum se face sau daca era vreo poanta la mijloc. daca pui in aplicare tutorialu sa spui te rog rezultatul. daca e chiar asa simplu cum pare imi fac si eu pt ~200RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare drag o sa pun in aplicare aceasta modificare konstanzer numai ca imi lipseste obiectul muncii, si anume masina :D.

Offtopic :

Inca nu am dat comanda, am inca nedumeriri cu privire la motorizare si la unele dotari, si prefer sa astept inca 1-2 luni sa ma edific complet fara urma de indoiala si sa nu imi para rau mai tarziu. Aceasta masina vreau sa o pastrez minim 6-7 ani, de aceea investesc mult timp pentru a stabili toate detaliile si sa pot elimina cat pot de multe variabile care imi pot crea neplaceri mai tarziu.

On topic :

In legatura cu modificarea aceasta a portbagajului, credeti ca se pierde garantia ?

Este totusi o interventie efectiva asupra componentelor masinii !... Nu e vorba de o folie pentru geamuri sau de niste aparatori de noroi montate ulterior... e vorba de schimbarea amortizoarelor portbagajului si rasucirea suportilor laterali ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi cel putin se cauta orice motiv sa-te scape de garantie. Din punctul meu de vedere nu ar trebui, nu vad ce ai putea strica, in afara faptului ca amortizoarele pentru haion, cele noi, sa se useze mai repede, alte componente nu cred ca pot suferii uzuri premature, ma refer aici la incuietoarea haionului si la balamale. Astea fiind spuse......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

este de fabia 2000-2008... daor ca florinutzu in loc de 6y0 a tastat 6yo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Banuiesc ca ar fi fabia hatchback. Poate ne spune cineva sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! puteti sa puneti si costurile pieselor implicate in aceasta operatiune. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul pentru amortizoarele necesare deschiderii automate a haionului este de 100ron/buc.

...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cred ca ai nevoie de ceva forta sa inchizi hayonul cu amortizoare de skoda..., din moment ce sunt mai puternice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

pe mine ma intereseaza daca exista vreun dispozitiv care sa inchida singur portbagajul.

ceva de genula mercedes, sa apas pe un buton si sa se inchida automat:

ps: pt masina din semnatura

Modificat de marius_lox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca exista.Oricum costurile sunt prea mari daca ar fi sa aplici un astfel de sistem.

A aplicat cineva sistemul pe un G6?

Am o intrebare ... Amortizoarele (cele de O2) se intind la max sau raman totusi comprimate la deschiderea hayonului?

Modificat de manatee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Aici o sa gasesti o discutie amanuntita pe deschidere G5 http://vwforum.ro/index.php?showto...p;hl=deschidere

Stopurile: nu le recomand , am inteles ca au fost scoase din fabricatie si nu se mai monteaza nici pe GTI sau R20.Nu stiu exact ce defectiuni au aparut

A trecut ceva timp de atunci, si iata ca inca se fabrica R si GTi cu stopuri LED; de altfel, inca sunt disponibile. :blah:.

Foarte folositor topic-ul. A finalizat cineva treaba asta; merge?

Cheers! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

A finalizat cineva operatia asta ? Daca da , care este costul total al acestei interventii ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa-mi fac eu timp si sa renunt la 200 lei ca sa iau o pereche de amortizoare sa fac operatiunea...

Daca nimeni nu a montat a atins cineva un astfel de portbagaj? Cat de greu e sa-l inchizi? O mai poti face tragand de manerul din interior sau trebuie tras de tabla de pe exterior?

Confirm si eu, amortizoarele sunt de Fabia 2000-2008, hatchback si au codul 6Y0 827 550 C - am verificat in ETKA

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Master_Blaster

Astazi am montat amortizoarele de fabia.

Mi-am comandat si tumburusii de seat dar dupa ce i-am pus am descoperit ca haionul sta ridicat f jos, eu am 1,73 si trebuia sa aplec capul.

P1000919.jpg P1000921.jpg

2012_03_10_13_09_34.jpg 2012_03_10_13_09_39.jpg

1 Initial am facut instalatia standard cu intors suporti caroserie, amortizoare fabia si tumburusi de seat:

2 Dar haionul deschis venea prea jos si m-am gandit sa incerc amortizoarele oem fara sa mai schimb ceva, haionul abia s-a deschis cu o intarziere sensibila:

3 Asa ca am remontat tamburusii oem si am remontat amortizoarele de fabia:

Instalarea e f usoara dureaza cca 10 min eu am facut-o in parcarea Hornbach, pt ca am vrut sa-mi iau un cleste care se blocheaza, cum e in filmul apr.

Amortizoarele sunt practic rigide, m-am lasat cu toata greutatea (cca 63kg) pe unu si nu s-a clintit... asa ca nu e usor sa le scoti pe cele scurte de fabia si sa le remontezi pe cele oem. :banghead:

Din punctul meu de vedere tumburusii de seat nu sunt necesari coboara prea mult haionul si merge f bine si cu cei oem.

Haionul se inchide sensibil mai greu si cam trebuie apasat pe el, e posibil sa te obisnuiesti cu timpul si sa nu te mai deranjeze, pt mine nu e o problema.

Nu functioneaza cand temp scade sub 5-6 grade. Asta e cel mai mare dezavantaj. :(

Costul a fost de aprox 250lei dar eu am luat si tuburusii aia nenorociti, amortizoarele sunt cam 90lei bucata.

Si cam atat deocamdata sa vad cum se comporta in timp.

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tumburusii de Seat aveau alt rost. Pe cei OEM, dupa o vreme incepe amortizorul sa frece de caroserie, mananca din vopsea si nu e bine, cei de Seat se pun ca sa previna lucrul asta.

Vreau si eu sa vad pe viu cat de dur e cu noile amortizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca m-ai pierdut pe drum ;)

Deci in al doilea filmulet ai amortizoarele OEM de Golf6 si doar ai intors suportii caroserie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Da, deci in al doilea (ala in care se deschide dupa mult timp) sunt amortizoarele oem de G6 cu suportii de pe caroserie intorsi si tumburusii de seat (aia scurti).

@Rave: Nu vad unde ar putea sa frece de caroserie, pentru ca amortizoarele de fabia sunt mai subtiri si o idee mai scurte in rest 100% identice cu cele oem. O sa ma uit sa vad unde ar putea aparea probleme.

Ne putem intalni sa vezi pe viu cat e de tare haionul acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu aveam ca functioneaza si cu amortizoarele oem.

Am incercat si eu, am intors clemele de pe caroserie, dar nu prea functioneaza...mi-a mers de vreo 3 ori, dar in rest nu se ridica, parca nu are putere...vreo solutie? (in afara de amortizoarele de la skoda)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am cumparat si eu amortizoare de Fabia, sper sa am timp sa le montez maine, revin cu detalii (daca mai este cazul :D), am gasit "pe producator" cu 55 lei bucata

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca incerci in iarna, sau daca e frig afara nu o sa mearga. Mai incearca la peste 15 grade!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!