Jump to content

Photo

Permis suspendat pe 3 luni !

• Please log in to reply
175 replies to this topic

#61 the_punkreas2003

the_punkreas2003
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Audi
  • Model:A6 4F Allroad 2009
  • Motorizarea:240 CP

Posted 15.05.2011 @ 09:25

1. Nu e adevarat.
2. Stiu ca trebuie sa depui permisul in decurs de 5 zile. Nu cred ca vei mai lua dovada inca 15 zile.
3. Pedeapsa incepe din momentul in care expira dovada (daca iti vor da asa ceva). Tot dupa expirarea dovezii poti da examenul pt reducere de la 90 la 30 de zile.

Posted Image

#62 Guadalcanal

Guadalcanal
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:ex.Skoda
  • Model:Fabia
  • Motorizarea:1.4 16V

Posted 15.05.2011 @ 09:40

the_punkreas2003, le cam incurci, termenul de 5 zile pentru predarea permisului este atunci cand te instiinteaza ca trebuie sa predai permisul ca urmare a cumularii de 15 puncte penalizare iar faza cu dovada a existat pana la un moment dat insa art. 121 alin.(1) a fost abrogat la 29 iunie 2007 prin art. I pct.59 din OUG nr. 69/2007.Acum e clara treaba, ai pierdut procesul, in termen de 15 zile trebuie sa predai permisul insa mare atentie, in aceasta perioada de 15 zile trebuie obtinuta o copie dupa hotararea judecatoreasca altfel nu-ti primeste permisul la Politie. Cei de la judecatorie sunt obligati prin lege sa elibereze un astfel de document in maxim 3 zile.

Edited by Guadalcanal, 15.05.2011 @ 09:49.

#63 fuscobal

fuscobal

Membru senior

• Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf GTI, Polo GTI
  • Motorizarea:2 TFSI, 1.4 TSI

Posted 15.05.2011 @ 09:48

1) WTF ??? Cum adica poate reduce la cererea mea pedeapsa de suspendare cu 1-60 zile si cum sa fie la latitudinea lui ??? Asa de vaga e legea ? Presupun ca cele 60 de zile sunt doar daca dau examen !
2) Ok, asta inseamna ca trebuie sa ma duc pe jos sa dau permisul pentru ca altfel, dupa ce-l predau nu mai pot pleca cu masina din fata sediului politiei ! :lol:
3) E mai bine asa oricum ! Voi preda permisul in maxim 3-4 zile de pronuntarea sentintei asa ca sper sa nu fie probleme aici !

#64 psebi

psebi
  • Oraş:Iaşi
  • Model:A3 8P 2004
  • Motorizarea:2.0 TDI 140CP

Posted 15.05.2011 @ 10:00

Totul e vag. Am cautat informatii pe net pentru problema pe care am descris-o si aici si nicaieri nu am gasit un raspuns clar. Doar pareri. Nu exista politisti care stau pe forumuri?

Daca am pierdut procesul si nu predau permisul la politie pentru ca nu sunt in tara, suspedarea se face automat sau nu? Dupa acele 15 zile de la incheierea procesului, se suspenda permisul pe 90 de zile si apoi inca 30 de zile penalizare? Dupa cele 90+30 de zile, se ridica suspendarea permisului sau nu? Sau suspendarea incepe doar cand se preda fizic permisul?

O problema destul de simpla, as spune eu, la care nu are nimeni un raspuns.

#65 Guadalcanal

Guadalcanal

Posted 15.05.2011 @ 10:02

fuscobal, ai mai jos articolele care te intereseaza pe tine.
Poti sa mergi si cu masina sa predai permisul pentru ca suspendarea incepe a doua zi dupa ce l-ai predat.

ART. 104
La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de catre seful politiei rutiere a judetului sau a municipiului Bucuresti pe raza careia a fost savarsita fapta ori de catre seful politiei rutiere din Inspectoratul General al Politiei Romane, dar nu mai putin de 30 de zile, in conditiile prevazute in regulament

ART. 106
(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune prevazuta de prezenta ordonanta de urgenta, iar instanta de judecata sau procurorul a dispus inlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art. 91 din Codul penal;
c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.

psebi, suspendarea se face automat dupa 15 zile de la data pronuntarii hotararii judecatoresti pentru ca este definitiva si irevocabila iar daca nu predai permisul in 15 zile o sa stai pe bara 4luni(120 de zile).Deci suspendarea dreptului de a conduce se face indiferent daca ai predat permisul sau nu.Suspendarea dreptului de a conduce este o sanctiune contraventionala complementara iar retinerea permisului este o masura tehnico-administrativa, sunt doua notiuni distincte, nu le-ncurca.Simpla posesie a plasticului nu-ti confera si dreptul de a conduce. Acum cativa ani si eu am stat 4 luni pentru ca nu am avut timp sa merg la acea examinare fapt pentru care mi-a marit perioada de suspendare cu 30 de zile.Sper ca acum te-ai lamurit.

Edited by Guadalcanal, 15.05.2011 @ 11:10.

Posted Image

#66 psebi

psebi
  • Oraş:Iaşi
  • Model:A3 8P 2004
  • Motorizarea:2.0 TDI 140CP

Posted 15.05.2011 @ 11:27

Multumesc pentru raspuns. Asa mi se pare si mie normal sa se intample. Dar peste tot sunt presupuneri si unii spuneau ca doar dupa ce predai permisul incepe suspendarea. Din cate am vazut, suspendarea dreptului de a conduce se face informatic, adica se trece ca fiind suspendat intr-o baza de date a politiei. Si, stiind faptul ca daca nu predai permisul esti penalizat cu inca 30 de zile de suspendare, nu vad de ce ar fi absolut obligatoriu ca permisul sa fie fizic la ei. In niciun caz nu as conduce in Romania avand dreptul suspendat, chiar daca permisul e la mine. Asa mi se pare mie logic, dar asta nu inseamna automat ca trebuie sa fie si legea la fel. De asta voiam sa fiu sigur, ca sa nu ma trezesc peste luni de zile ca ajung in tara si trebuie sa predau permisul pentru ca sa imi ispasesc pedeapsa.

#67 Guadalcanal

Guadalcanal

Posted 15.05.2011 @ 11:35

Pentru ca foarte multi conducatori auto fac confuzie intre suspendarea dreptului de a conduce si retinerea permisului si de multe ori auzi sintagma "mi-a fost suspendat permisul de conducere" ceea ce nu este corect.Suspendarea intr-adevar se face dupa ce ai predat permisul dar numai daca acesta a fost predat in termenul legal altfel se face automat la expirarea celor 15 zile chiar daca nu ai predat permisul.E si normal ca, daca eu duc permisul dupa 2 zile de la pronuntarea hotararii judecatoresti suspendarea sa inceapa in ziua urmatoare de la predare si nu dupa cele 15 zile.
Permisul se retine tocmai pentru a nu te incita sa urci la volan cand ai suspendat dreptul de a conduce pentru ca la o eventuala verificare in trafic risti dosar penal.
Tu calculeaza 15 zile de la data pronuntarii hotararii judecatoresti iar dupa aceea stai cuminte perioada pentru care ti-a fost suspendat dreptul de a conduce plus cele 30 de zile pentru ca nu ai predat permisul in termenul prevazut de lege.

Edited by Guadalcanal, 15.05.2011 @ 11:57.

#68 fuscobal

fuscobal

Membru senior

Posted 15.05.2011 @ 12:19

Multam de informatiile valoroase Guadalcanal. Probabil in jur de 20 mai voi merge sa depun permisul impreuna cu acea minuta de la Judecatorie. Tot atunci as vrea sa fac acea cerere catre seful politiei locale pentru a da acea reexaminare. Are cineva idee in cat timp se programeaza reexaminarea ? ( Adica sa nu ma programeze la reexaminare in 40 zile ca atunci e clar ca n-am cum sa iau permisul dupa 30 :) )

#69 the_punkreas2003

the_punkreas2003

Posted 15.05.2011 @ 13:41

Fusco, in Bucuresti te duci direct la ghiseul nu-stiu-cat la Udriste din prima zi de cand ti-a expirat dovada. Obligatoriu ai nevoie de dovada de circulatie provizorie, daca o pierzi - la revedere examinare! Nu trebuie sa faci nicio cerere in prealabil. Tipul de la ghiseu verifica in sistem nu stiu ce informatii si te trimite la sala de examen. Se dau 2 examene/zi, dimineata oricum, nu mai stiu exact orele. Daca pici testul ai voie sa te duci a doua zi din nou. Si tot asa pana iei 13 din 15. Examinarea este foarte simpla si este pe suport de hartie. 15 intrebari grila. Daca ne vedem la o intalnire pana atunci iti detaliez cum a mers treaba la mine. Daca nu, ma poti suna. Rata de trecere cand am dat eu examenul a fost de 25% (4 oameni din 16). Dar unul a trecut ALT NUME pe formularul de examen, o tipa a completat grilele de la stanga la dreapta in loc sa le completeze de sus in jos asa cum erau numerotate - etc etc. Sincer au fost intrebari banale de genul "Limitele de viteza pt un autovehicul pe DN, E si A sunt: a) 50, 90, 120; b) 90, 120, 150; c) 90, 100, 130; d) nu exista limite de viteza".

Dupa ce corecteaza grila si te declara admis te duci iar la ghiseul vietii, iti iei dovada de circulatie provizorie cu mentiunea "Admis" pe ea, mergi la xerox si-ti faci copii dupa acte si dupa dovada, completezi cererea tip de reducere a pedepsei, te duci la ghiseul de relatii cu publicul si ofiterul de serviciu iti aproba in numele comandantului reducerea de la 90 la 30 de zile a pedepsei. TEORETIC daca ziua in care trebuie sa iti recuperezi permisul cade in w-e - ai drept de circulatie dar iei amenda ca nu ai actele la tine. Oricum e bine sa verifici ca s-a implementat in sistem reducerea pedepsei ca sa nu ai surprize :)

LE: urmatoarele 6 luni dupa ce iti expira pedeapsa sa stai CUMINTE. Adica pana la Revelion daca stai 30 de zile pe bara si pana la sfarsitul lui februarie 2012 daca stai 90 de zile pe tusa. Se vor adauga 30zile de suspendare din oficiu daca ramai iar fara permis in astea 6 luni :| Daca ti-l ridica 90 de zile - vei sta 120 de zile obligatoriu ...

Dar si mai trist: urmatorii 3 ani nu ai voie sa ceri reducerea pedepsei de la 90 la 30 de zile in cazul in care vei calca pe bec...

Edited by the_punkreas2003, 15.05.2011 @ 13:54.

#70 Guadalcanal

Guadalcanal

Posted 15.05.2011 @ 14:00

Nu poate sa completeze cererea tip de reducere a perioadei de suspendare la Bucuresti pentru ca drepul de a conduce s-a suspendat la Bacau. Deci testarea o da la Bucuresti iar reducerea perioadei de suspendare o face seful politiei rutiere de la Bacau.

#71 the_punkreas2003

the_punkreas2003

Posted 15.05.2011 @ 16:43

Asa e, cum zici tu. Nu am citit topicul cu problema exacta. Si nu am vrut sa intru in amanunte pentru ca nici nu stiu daca are buletin de Bucuresti sau de Prahova.

#72 fuscobal

fuscobal

Membru senior

Posted 15.05.2011 @ 19:19

What ??? Cum Bacau ? Am buletin de Prahova si in Ploiesti ma duc sa predau permisul. Ma gandeam ca tot in Ploiesti fac cererea aia de reducere si dau examenul. Cum sa ma duc pana la Bacau sa fac cererea sau sa dau examenul ??? :blink:

Edited by fuscobal, 15.05.2011 @ 19:20.

#73 radu2010

radu2010
  • Oraş:Brăila
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2 fl2010
  • Motorizarea:1.6 tdi 105cp

Posted 15.05.2011 @ 19:42

Am 10 zile de cand am depus cerere la comandant si nu am primit nici un raspuns.In cat timp trebuie normal sa primesc raspunsul daca imi aproba cererea sau nu?Daca ma duc la Rutiera imi poate spune de la ghiseu sau de la secretariat daca me-a aprobat-o sau nu?

Edited by radu2010, 15.05.2011 @ 19:42.

#74 Guadalcanal

Guadalcanal

Posted 15.05.2011 @ 20:14

What ??? Cum Bacau ? Am buletin de Prahova si in Ploiesti ma duc sa predau permisul. Ma gandeam ca tot in Ploiesti fac cererea aia de reducere si dau examenul. Cum sa ma duc pana la Bacau sa fac cererea sau sa dau examenul ??? :blink:

Pai eu degeaba ti-am afisat cele doua art. din OUG195/2002?

Examenul si permisul il dai la politia rutiera care te are in evidenta iar reducerea perioadei de suspendare o face seful politiei rutiere de pe raza careia a fost savarsita fapta.

ART. 104
La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de catre seful politiei rutiere a judetului sau a municipiului Bucuresti pe raza careia a fost savarsita fapta ori de catre seful politiei rutiere din Inspectoratul General al Politiei Romane, dar nu mai putin de 30 de zile, in conditiile prevazute in regulament.

Edited by Guadalcanal, 15.05.2011 @ 20:18.

#75 fuscobal

fuscobal

Membru senior

Posted 15.05.2011 @ 20:22

..dupa literele bolduite, scrie...ori de catre seful politiei rutiere din Inspectoratul General al Politiei Romane. Asta m-a cam derutat ! Mi se pare aberant sa merg 600km dus-intors doar pentru a completa o cerere !

#76 fuscobal

fuscobal

Membru senior

Posted 16.05.2011 @ 13:38

Am vorbit acum cu un coleg care a trimis hartiile prin posta. El a dat intai examen si dupa ce a fost admis a trimis cppie cu hartia + resyul actelor spre aprobarea reducerii pedepsei. Are cineva idee daca la aceasta reexaminare se dau toate capitolele manualului sau doar o parte ?

#77 hihi

hihi
  • Maşina:Skoda
  • Motorizarea:1.4 MPI

Posted 16.05.2011 @ 14:24

Clar nu se dau toate capitolele manualului la reexaminare. La reexaminare ai 15 intrebari generale ca sa spun asa(limite de viteza, depasiri, stationarea/oprirea, prioritatea etc).
Cel mai simplu, dai un search pe google si gasesti cateva teste.
PS. E bine de recapitulat inainte de a da acest examen :icon_thumright:

#78 fuscobal

fuscobal

Membru senior

Posted 16.05.2011 @ 18:15

Sunt cu cartea in brate doar ca e un pic aiurea sa memorezi de ex. pentru 164 tipuri de contraventii care e numarul de puncte de amenda, numarul de puncte de penalizare si eventual zilele pe care le stai fara permis ! Am gasit teste online chiar pe site-ul politiei doar ca sunt pentru admitere cu toate capitolele si 26 intrebari. N-am apucat inca sa fac dar voi face zilele astea !

#79 Guadalcanal

Guadalcanal

Posted 16.05.2011 @ 19:09

Citeste cartea asta si o sa iei examenul.Intrebarile au o singura varianta de raspuns.

A, era sa uit, si pentru bucuresteni este intr-adevar facilitatea asta, se pot adresa sefului politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane pentru reducerea perioadei de suspendare.

Attached Files

Edited by Guadalcanal, 16.05.2011 @ 20:28.

Posted Image

#80 fuscobal

fuscobal

Membru senior

Posted 17.05.2011 @ 00:04

Le-am facut pe astea cu 26 si mai multe variante de raspuns de pe drpciv.ro si am reusit sa fac intre 22 si 26 in cateva randuri fara sa fi invatat mare lucru. Voi mai rasfoi totusi cartea ! Din pacate, eu nu am treaba cu Bucurestiul pentru ca buletinul si permisul sunt pe Ploiesti :(

Edited by fuscobal, 17.05.2011 @ 00:06.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users