gtigabi

Permis suspendat pe 3 luni !

179 posts in this topic

Am vorbit acum cu un coleg care a trimis hartiile prin posta. El a dat intai examen si dupa ce a fost admis a trimis cppie cu hartia + resyul actelor spre aprobarea reducerii pedepsei. Are cineva idee daca la aceasta reexaminare se dau toate capitolele manualului sau doar o parte ?

0

Clar nu se dau toate capitolele manualului la reexaminare. La reexaminare ai 15 intrebari generale ca sa spun asa(limite de viteza, depasiri, stationarea/oprirea, prioritatea etc).

Cel mai simplu, dai un search pe google si gasesti cateva teste.

PS. E bine de recapitulat inainte de a da acest examen :icon_thumright:

0

Sunt cu cartea in brate doar ca e un pic aiurea sa memorezi de ex. pentru 164 tipuri de contraventii care e numarul de puncte de amenda, numarul de puncte de penalizare si eventual zilele pe care le stai fara permis ! Am gasit teste online chiar pe site-ul politiei doar ca sunt pentru admitere cu toate capitolele si 26 intrebari. N-am apucat inca sa fac dar voi face zilele astea !

0

Citeste cartea asta si o sa iei examenul.Intrebarile au o singura varianta de raspuns.

A, era sa uit, si pentru bucuresteni este intr-adevar facilitatea asta, se pot adresa sefului politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane pentru reducerea perioadei de suspendare.

post-19340-0-78311500-1305565739_thumb.j

Edited by Guadalcanal
0

Le-am facut pe astea cu 26 si mai multe variante de raspuns de pe drpciv.ro si am reusit sa fac intre 22 si 26 in cateva randuri fara sa fi invatat mare lucru. Voi mai rasfoi totusi cartea ! Din pacate, eu nu am treaba cu Bucurestiul pentru ca buletinul si permisul sunt pe Ploiesti :(

Edited by fuscobal
0

in cazul in care stai in alt oras decit cel in care ai obtinut permisul cum poti sa il predai cit mai ieftin cu putinta? curier sau musai personal la ghiseu?

0

Am simtit si eu azi mana dreapta a legii asupra mea...intamplarea este cam asa. Eram la o trecere de cale ferata fara bariere,prevazuta cu semnale sonore . Ma opresc, ma asigur si trec...in momentul trecerii nici eu, nici persoana cu care eram in masina nu am auzit semnalele sonore. La 50 in fata ma opreste politia si imi retine permisul de conducere pentru 90 de zile. Ca martor e trecuta o persoana din masina ce era in spatele meu in timpul treceri(ea tragea sus si tare ca am trecut pe rosu). Am vreo sansa de castig daca as contesta procesul verbal? am mentionat in el ca nu sunt de acord cu masura impusa deoarece nu am trecut pe culoarea rosie a semaforului(in timpul trecerii au inceput semnalele acustice,eu nemaiputand opri). Precizez ca am o persoana ce era in dreapta mea in timpul trecerii si ma poate sustine in proces.

Am cautat greseli in procesul verbal , dar in afara de faptul ca nu a scris in instiintarea de plata numele meu complet si in dovada de circulatie a gresit al doilea prenume nu am nimic.

merita sa depun contestatie sau mai bine platesc si dau testul de verificare, reducandu-se pedeapsa la 30 de zile?

Va multumesc mult.

0

Depinde cat de indispensabil iti este tie permisul. Eu sunt trecut prin ambele situatii. Trece greu o luna ca pieton si trebuie sa recapitulezi bine legislatia, dar si cu contestatia e nasol, adica timp pierdut, bani pierduti (daca vrei avocat), in schimb ai permisul in buzunar pe perioada judecarii (la mine a durat aprox 3 luni).

Referitor la chichitele din procesul verbal (au fost si la mine cateva) si judecatoarea nu le-a bagat in seama; cu toate acestea, in baza ca eu aveam un martor si politistii nu aveau nici o dovada ca am trecut pe rosu, am castigat intr-un final procesul. (a nu se intelege ca am trecut pe rosu, a fost o neintelegere)

:Driver:

0

merita sa depun contestatie sau mai bine platesc si dau testul de verificare, reducandu-se pedeapsa la 30 de zile?

Va multumesc mult.

Cazul tau e cam nasol pentru ca:

1) Decizia de contestare a PV o poti lua numai tu dupa ce te consulti cu un avocat(e foarte greu sa castigi pe o speta ca a ta) pentru ca presupune asumarea unor riscuri mai mari decat in caz normal(trebuie sa executi toata pedeapsa) ;

2) Daca iei decizia de a contesta PV-ul si pierzi procesul, NU poti solicita reducerea perioadei de suspendare datorita art.221 alin. 2) lit. d) din ROUG 195/2002 cu modificarile si completarile ulterioare.

Edited by Guadalcanal
0

Nu stiu daca am inteles bine, dar daca te judeci cu Politia si pierzi procesul nu mai poti sa reduci pedeapsa prin examen.

1) DragosR zicea mai sus ca daca ai dat politia in judecata nu mai poti reduce de la 3 luni la o luna prin examen. Adevarat ?

1) Nu este precizat in lege asa ceva, totul ramane la latitudinea sefului Politiei Rutiere de pe raza careia s-a savarsit fapta, acesta poate, la cererea ta sa reduca perioada de suspendare cu 1-60 zile.

2) Daca iei decizia de a contesta PV-ul si pierzi procesul, NU poti solicita reducerea perioadei de suspendare datorita art.221 alin. 2) lit. d) din ROUG 195/2002 cu modificarile si completarile ulterioare.

:lol: deci ce am scris am inteles foarte bine :lol:

C'est nashpa!

0

DragosR,

Deci ca sa fim foarte clari:

1) Reducerea perioadei de suspendare NU este conditionata de contestarea PV-ului ;

2) Conditiile care trebuisc indeplinite pentru a beneficia de reducerea perioadei de suspendare sunt specificate foarte clar la art.221 alin (1) din ROUG 195/2002 cu modificarile si completarile ulterioare iar conditiile cand nu se acorda aceasta facilitate sunt specificate la alin. (2) ale aceluiasi art. ;

3) Am facut precizarea ca "totul ramane la latitudinea sefului Politiei Rutiere de pe raza careia s-a savarsit fapta" deoarece acesta nu este obligat prin lege sa reduca perioada de suspendare, atunci cand se indeplinesc conditiile, cu fix 60 de zile, legea-i permite sa faca aceasta reducere si cu 1(una) zi.

4) Reducerea perioadei de suspendare este conditionata OBLIGATORIU de sustinerea si promovarea examenului "13 din 15" .

Ca fapt divers - tu cum ai proceda, ca sef al politiei rutiere, daca ti se va solicita printr-o cerere cf. legii reducerea perioadei de suspendare a unui conducator auto dupa ce acesta a contestat si cu recurs un PV iar procesul s-a intins pe vreo 18 luni?

Edited by Guadalcanal
0

Ok, sa zicem ca iau acel examen dupa care pun intr-un plic cererea de reducere a pedepsei, dovada luarii examenului si ce acte or mai trebui (copii dupa permis, buletin, PV...). Exista un formular tip pentru cererea respectiva sau te apuci sa zici in ea ce-ti trece prin cap ? (gen...sefu, da-mi te rog reducerea de 60 zile ca suntem 7 frati si stam in gara de nord iar masina imi trebuie sa duc de mancare la fratii mai mici :lol: )

0

Normal ca exista o cerere tip, in situatia asta se poate afla un om de orice conditie.

Dar daca tu iti faci veacul prin Bucuresti, zi mersi si du-te personal cu toate documentele la Inspectoratul General al Politiei Romane si vei fi indrumat de catre ofiterul de serviciu.

Edited by Guadalcanal
0

Nu stiu daca am inteles bine, dar daca te judeci cu Politia si pierzi procesul nu mai poti sa reduci pedeapsa prin examen.

:lol: deci ce am scris am inteles foarte bine :lol:

C'est nashpa!

DragosR,

Deci ca sa fim foarte clari:

....

Ca fapt divers - tu cum ai proceda, ca sef al politiei rutiere, daca ti se va solicita printr-o cerere cf. legii reducerea perioadei de suspendare a unui conducator auto dupa ce acesta a contestat si cu recurs un PV iar procesul s-a intins pe vreo 18 luni?

nu am contestat cele 4 puncte :), e o mica diferenta acolo, ce am scris eu e corect :)

Depinde de caz si ce scrie in plingere, fapta e fapta si acum si peste 18 luni (chiar daca a gresit subalternul meu sau conducatorul auto)

0

Ma refeream la faptul ca sa nu se simta deranjat ca ai fi contestat pv-ul, seful politiei rutiere oricum este obligat prin lege sa reduca perioada de suspendare daca se indeplinesc conditiile numai ca aceasta perioada va fi numai si numai la latitudinea lui si nimeni nu poate sa-i faca nimic.

0

Foarte trist. Discutam in seara asta cu un coleg forumist care a avut multiple luari de permis si procese dar nu a dat permisul niciodata in ani de zile. El spune ca judecatoria nu comunica cu politia si daca tu pierzi procesul, ei n-au de unde sa stie asa ca pur si simplu nu predai permisul iar el ramane valabil in continuare !!! El nu a predat permisul si l-a rugat pe un prieten politist dupa mult timp sa-i verifice permisul prin statie iar permisul era valabil !

0

Eu nu m-as risca ... Daca ii apuca p-aistia excesul de zel si cand ti-e lumea mai draga incep "comunicarea"? 30 de zile nu se simt, Fusco, mai ales acum vara cand nu e asa grav sa mergi cu bicicleta, transportul in comun sau taxi.

Cred ca ar trebui sa te duci la Inspectoratul General, baietii aia din Buzau nu-mi plac deloc, ai sanse mari sa-si bata joc de tine ... Am mai povestit eu cum m-au "inregistrat" cu 105km/h in localitate cand eu aveam 56 defapt si pe radar aparea ceva naspa tare... Daca nu faceam scandal pe loc trimiteau ce vroiau la instanta si ramaneam fara permis fiind nevinovat.

In fine, diseara vin si eu la intalnire, vorbim mai multe...

0

In cazul colegului hihi, acesta nu poate beneficia de reducerea perioadei de suspendare intrucat sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand semnalele cu lumini rosii sunt in functiune.

Pentru aceasta abatere nu se poate reduce perioada de suspendare.

Detalii gasiti aici: Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

0

Foarte trist. Discutam in seara asta cu un coleg forumist care a avut multiple luari de permis si procese dar nu a dat permisul niciodata in ani de zile. El spune ca judecatoria nu comunica cu politia si daca tu pierzi procesul, ei n-au de unde sa stie asa ca pur si simplu nu predai permisul iar el ramane valabil in continuare !!! El nu a predat permisul si l-a rugat pe un prieten politist dupa mult timp sa-i verifice permisul prin statie iar permisul era valabil !

Fusco, asa este, nu se mai comunica decizia instantei de recurs. LOL

0

Hihi a castigat deja, acum vorbim despre apolodor 60 :D. Recomand sa ia avocat. Nu te reprezenta singur daca nu esti beton pe teme juridice. Judecatorii iti baga pumnul in gura foarte repede, nu scoti 3 cuvinte :))

Edited by the_punkreas2003
0

Nu se poate micsora sanctiunea din cate am aflat de la cei de la Politia Rutiera Vaslui. Am fost la un avocat si el m-a sfatuit sa platesc amenda si apoi sa contestam PV. Eu fac zilnic naveta si de foarte multe ori s-a intamplat sa inceapa avertizarea sonora si cea luminoasa in timpul trecerii. Trecerea de cale ferata prezinta denivelari (niste gropi imense de fapt) ce nu iti permit sa o traversezi repede. Am colegi(cel putin doi) care au patit asa ceva(in timpul traversarii s-a aprins semnalul sonor si vizual) si pot depune marturie. E clar ca sistemul de semnalizare are o buba, exista un decalaj intre semnalul vizual(luminile rosii nu sunt perceptibile cand afara e soare puternic) si semnalul sonor(doar acesta are rol de avertizare). Plus ca mai era un martor in masina cu mine care poate sa depuna la randul sau marturie cum ca am oprit in punctul de maxima vizibilitate inainte de semnul STOP, m-am asigurat si apoi am traversat. Ghinionul a fost ca am auzit semnalul aproape de finalizarea trecerii si nu am putut executa nici o manevra de dat inapoi.

0

Dap, spre surprinderea mea, am aflat ca am castigat precursul contrar asteptarilor asa ca urez succes pe mai departe colegului apolodor60 care e de-abia la inceput !

0

La un moment dat chiar am vrut sa-ti spun "te agiti cam tare, exista si posibilitatea de a castiga recursul".

De curiozitate, cum ai fi procedat in continuare daca nu castigai recursul?- dar sincer.

Nu se poate micsora sanctiunea din cate am aflat de la cei de la Politia Rutiera Vaslui.

Vai ce bine ca ai aflat de la Politia Rutiera Vaslui, ce ti-am spus eu in postul #84 a fost asa ca sa ma aflu-n treaba!!! Chestia e ca tu nici macar nu ai citit legea inainte, nici macar articolul indicat de mine, cei de la Politia Rutiera ti-au spus ca nu se poate reduce perioada de suspendare iar tu ai luat-o ca atare in schimb daca citeai, aflai ceea ce te interesa fara sa mai intrebi pe nimeni.

Edited by Guadalcanal
0

Bravos fusco, pune-l bine :D

doua patanii din trecut, de la calea ferata:

1. undeva in Bistrita, iesire din localitate, CF nitel in curba, case in zona, vizibilitate redusa; semnal luminos si acustic nema; ma asigur cit pot, trec si vad in retrovizoare ...trenul :pale:

chiar daca era cu motor diesel si avea viteza mica era destul de naspta pt ca venea din stinga ...

2. noapte, veneam spre Ploiesti si la trecerea CF dinainte de oras aceeasi lucratura: trec si imediat dupa ce trec vad ca sint aprinse becurile pt cei de pe contrasens, sunetul evident fiind lipsa la apel; imediat mai in fata se aprind pe linga alte becuri rosii unele albastre (probabil ca stiau ca acolo exista o problema, pt ca au fost receptivi la negocieri, iar eu fiind relativ obosit nu am mai avut chef sa stau la povesti cu ei pina apareau cei de la CF)

0

Guadalcanal, probabil mergeam pe varianta cu predatul permisului + examen + speranta de reducere la o luna ! Nu prea ma simt in elementul meu sa-l tin in ideea ca ei n-or sa afle pentru ca nu-mi place sa risc !

0