Jump to content

Alarma Fabia


pacostiro
 Share

Postare recomandată

Iar daca nu o ai sub fereastra sau intr-un loc vizibil iti recomand o alarma cu pager.

Masina va fi parcata pe strada,dar nu sub geamul dormitorului,undeva dupa un colt (pozitie centrala dar nu cu vizibilitate directa noaptea).Am facut greseala sa nu optez pentru cea din fabrica,asa ca acum trebuie sa montez una ulterior (peste aprox.60 zile) cand voi primi masina. :)

Cam care ar fi pretul uneia cu pager si unde pot gasi?

Multumesc anticipat pentru ajutorul vostru! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carmen : vezi daca nu mai poti modifica comanda data, prin adaugarea acestor optiuni, alarma oem + inchidere centralizata pe cheie. Teoretic ar trebui sa se mai poata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carmen : vezi daca nu mai poti modifica comanda data, prin adaugarea acestor optiuni, alarma oem + inchidere centralizata pe cheie. Teoretic ar trebui sa se mai poata.

Nu,nu se mai poate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat Astra 777 (senzor de soc + pager) luata de la dealer. Ca sa iti faci o idee, preturile au fost: kitul 4.5 mil + manopera 3 mil, dar iti recomand sa o ocolesti pe asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un spyball dar nu-l folosesc pentru ca nu sta armata. Nu stiu de unde a fost cumparata si nici cum o pot repara. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca mai am totusi posibilitatea sa adaug si alarma din fabrica la optionale.Un amic imi spunea ca totusi ar fi bine s-o montez ulterior la dealer,nu sa o trec la optionale,pentru ca in cazul in care am probleme cu ea,dealer-ul "da din umeri" (ca nu stie,ca n-are softul...etc).Eu totusi cred ca atata timp cat e montata din fabrica,dealer-ul e obligat sa mi-o repare in cazul unei defectiuni (garantia de 24 luni include si alarma),nu? :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Multumesc pentru sfaturi,am modificat contractul si-am bagat si alarma pe cheie in optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, aceasta-i cea mai buna alegere in ceea dce priveste un sistem de alarma pt Fabia. Ca masura ce mai poate fi luata pt siguranta masinii mai este polita Casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, aceasta-i cea mai buna alegere in ceea dce priveste un sistem de alarma pt Fabia. Ca masura ce mai poate fi luata pt siguranta masinii mai este polita Casco.

:( Masina o iau in leasing asa ca obligatoriu are Casco.Oricum si dac-as fi luat-o cash tot imi faceam Casco,am avut experiente neplacute cu actuala masina (gasita in parcare dimineata fara oglinda,"rasa" lateral pe toata lungimea,masca fata sparta...astea ar fi cam trei exemple cu ceea ce mi s-a intamplat pana acum).Oricum multumesc pentru sfat. :(

Mai am o nedumerire,antifurtul la capacele de roti este sau nu eficient (50 RON inclusiv manopera la dealer)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca versiunea ta de echipare este Elite, aceasta vine cu jante de aliaj care sunt prevazute din fabrica cu surub antifurt. Astfel ca nici vorba de capace sau antifurt montat la dealer.

Daca este o alta echipare (ex.:Avantaj) vine cu jante de otel si capacele aferente. Insa ar trebui sa stim in ce consta acel antifurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jante de aliaj care sunt prevazute din fabrica cu surub antifurt. Astfel ca nici vorba de capace sau antifurt montat la dealer.
Aici discutam despre tipuri de alarma, nu despre jante.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze Michael :P ,multumesc Aer Curat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie?

Cam in ce loc se monteaza sirena de la alarma? Am o alarma Astra 777, dar presupun ca nu conteaza asa mult tipul si sirena are un loc preferential de montare. Intreb asta pentru ca nu mai face nici macar pas si as vrea sa verific daca e vreun fir desprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tocmai am achizitionat o alarma nou nouta de la dealer..."la negru" sa zic asa. Este o alarma K9-Mundial-3. Kitul a costat 200 ron iar manopera..eh, m-am inteles cu electricianu' la un 50 ron acolo pentru montaj. Intrebarile mele ar fi:

1. Este o alarma buna?

2. Am dat bani multi 250 ron in total pentru a avea o alarma pe masina?

3. Avand in vedere ca treaba e "la negru" ar trebui sa ma tem de pierderea garantiei ?!? Mentionez ca montarea se face in service-ul dealerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pare ca am o problema cu noua mea alarma. La cateva minute dupa ce armez alarma....cam 3 minute, suna din senin. La inceput am crezut ca e din cauza fatetei la casetofon pe care o lasam montata in timpul zilei (alarma are o setare sa urle la cel mai mic soc electric). Dar nu e nici de la mp3-player, nici de la geamuri lasate intredeschise (cum patesc cu alarma de pe Peugeot). Are cineva vreo idee ? Ceea ce este ciudat e ca nu imi face asa tot timpul..numai cand are ea chef.

Modificat de Godfather
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezactiveaza mareatza functie inutila si vei fi fericit.

Centrala electrica a Fabiei este complexa, dupa cateva minute de la inchidere taie anumiti consumatori, dupa 30min intra in stand-by. Toate acestea duc la variatii de tensiune in retzea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare. Daca iti pui alarma din fabrica telecomanda e pe cheie?

Modificat de popi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa este cum zice Sirius. Asa am si eu, dar daca vrei telecomanda tip briceag , aceasta se comanda separat ( eu am luat teapa :vaidecapulmeu: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am o problema cu noua mea alarma. La cateva minute dupa ce armez alarma....cam 3 minute, suna din senin. La inceput am crezut ca e din cauza fatetei la casetofon pe care o lasam montata in timpul zilei (alarma are o setare sa urle la cel mai mic soc electric). Dar nu e nici de la mp3-player, nici de la geamuri lasate intredeschise (cum patesc cu alarma de pe Peugeot). Are cineva vreo idee ? Ceea ce este ciudat e ca nu imi face asa tot timpul..numai cand are ea chef.

Ai nevoie de un tip care a mai montat pe fabia alarma si stie ca masina are nevoie de o mica smecherie ca sa poata functiona normal Ori se baga un releu , ori se pun 2 fire in scurt ca sa nu mai sesi zeze alarma modificarile bruste de alimentare de pe reteaua electrica! Alarma nu are absolut nika! Am montat destule si daca cumva uiti sa faci lucrul asta lucrezi gratis demontand ca fraeru inca o data panoul de sub volan.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori se pun 2 fire in scurt ca sa nu mai sesi zeze alarma modificarile bruste de alimentare de pe reteaua electrica! Alarma nu are absolut nika! Am montat destule si daca cumva uiti sa faci lucrul asta lucrezi gratis demontand ca fraeru inca o data panoul de sub volan.... :D

Nu trebuie puse in scurt cele doua fire! Este o mare greseala pe care foarte multi electricieni o fac si care poate duce la consumarea prematura a acumulatorului. Este adevarat ca alarma nu va mai suna degeaba dar nu asta este cea mai buna solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru ajutor, dar....s-a rezolvat. Am dezactivat asa cum mi-a sugerat BogMV optiunea de "activare la impuls electric" si acum sunt toate bune si frumoase. Va multumesc oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-ar interesa daca are cineva din Bucuresti un manual de utilizare pt alarma K9;as dori si eu o copie xerox / sau un link unde o pot gasi. Eu am cautat pe internet si nu am gasit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!